Chesapeake 17

Salutare dragi bacaholici,

Am comandat planurile pentru un Chesapeake 17, un caiac de tura de la CLC. (Vom construi 2, unul eu si unul Geo)
Award-Winning Sea Kayak Kit: Chesapeake 17 High-Volume Touring Kayak

Caracteristicele ambarcatiunii:

Model: Chesapeake 17,Length Hull :17' 0, Weight:45 lbs. Beam:24 in., Max Payload:325 lbs., Cockpit Size: 31" x 17", Paddler Weight:180 - 250 lbs., Knee Height: 12", Max. Men's Shoe Size:
14

E un caiac de tura mare si foarte incapator. Vreau sa il folosesc in ture de 3-7 zile, in Delta. Aveam nevoie de un caiac incapator si stabil deoarece am foarte multe bagaje, scule de pescuit etc.
Stabilitatea e si ea importanta pentru ca vreau sa si pescuiesc din el - spinning.

E cel mai vandut model de la CLC, nu straluceste la capitolul performanta sau design, dar este un foarte bun catar.

Ce am comandat:
- planurile 1/1
- planul pentru skeg retractabil
- suporti picioare aluminiu
- accesorii - diverse agatatori

Materiale pe care le voi procura de aici:

- placaj Okume de la Holver - 3 placi de 4 si o jumatate de placa de 6 - aprox 110 euro (daca are cineva discount, rog ajutor)
- rasina, intaritor etc de la Polydis - inca n-am o oferta de la ei.
- lac si alte materiale de constructie

Estimat financiar - 2000 RON (munca nu se pune, e placere)

Vreau sa il invelesc in furnir pentru ca lucrez cu un furnizor si sper sa il obtin la un pret rezonabil.

Astept comanda la sfarsitul acestei saptamani, in 3 saptamani vreau sa fie gata.

Multumesc mult celor care m-au impins voluntar sau involuntar in aceasta directie (Mihai Barbu, Bogdan Buciu, Viorel Gheorghe si inca multi ale caror nume nu le stiu, spre rusinea mea).


O sa va tin la curent cu etapele constructiei, costurile si tot ce mai implica.


Toate cele bune,

Andrei..
 
Salutare dragi bacaholici,

Am comandat planurile pentru un Chesapeake 17, un caiac de tura de la CLC. (Vom construi 2, unul eu si unul Geo)
Award-Winning Sea Kayak Kit: Chesapeake 17 High-Volume Touring Kayak

Caracteristicele ambarcatiunii:

Model: Chesapeake 17,Length Hull :17' 0, Weight:45 lbs. Beam:24 in., Max Payload:325 lbs., Cockpit Size: 31" x 17", Paddler Weight:180 - 250 lbs., Knee Height: 12", Max. Men's Shoe Size:
14

E un caiac de tura mare si foarte incapator. Vreau sa il folosesc in ture de 3-7 zile, in Delta. Aveam nevoie de un caiac incapator si stabil deoarece am foarte multe bagaje, scule de pescuit etc.
Stabilitatea e si ea importanta pentru ca vreau sa si pescuiesc din el - spinning.

E cel mai vandut model de la CLC, nu straluceste la capitolul performanta sau design, dar este un foarte bun catar.

Ce am comandat:
- planurile 1/1
- planul pentru skeg retractabil
- suporti picioare aluminiu
- accesorii - diverse agatatori

Materiale pe care le voi procura de aici:

- placaj Okume de la Holver - 3 placi de 4 si o jumatate de placa de 6 - aprox 110 euro (daca are cineva discount, rog ajutor)
- rasina, intaritor etc de la Polydis - inca n-am o oferta de la ei.
- lac si alte materiale de constructie

Estimat financiar - 2000 RON (munca nu se pune, e placere)

Vreau sa il invelesc in furnir pentru ca lucrez cu un furnizor si sper sa il obtin la un pret rezonabil.

Astept comanda la sfarsitul acestei saptamani, in 3 saptamani vreau sa fie gata.

Multumesc mult celor care m-au impins voluntar sau involuntar in aceasta directie (Mihai Barbu, Bogdan Buciu, Viorel Gheorghe si inca multi ale caror nume nu le stiu, spre rusinea mea).


O sa va tin la curent cu etapele constructiei, costurile si tot ce mai implica.


Toate cele bune,

Andrei..

O initiativa faina, Andrei, bravo ! :)
Ca accesorii eu ti-as mai recomanda sa cumperi un scaun dedicat. La noi e mai greu de construit unul rezistent, care sa nu ia apa.
Despre invelitul in furnir, atat timp cat okoume arata atat de bine, nu i-as vedea rostul. Doar daca doresti sa ii dai ici-colo niste accente. Aplicarea furnirului necesita presare uniforma, altfel risti sa faca valuri.
Cu privire la discount-ul de la Holver, as putea incerca sa te ajut eu. Le cer oferta ca nu stiu ce discount am pe firma, nu mai tin minte cat mi-au oferit de fiecare data cand am cumparat de la ei.
 
Are dreptate Florio cu furnirul. De fapt, placajul pe care il folosesti este fabricat din mai multe straturi de furnir. Sa pui furnir peste furnir e ca si cum ai imbraca o camasa peste alta camasa. Plus ca nu iti iese ca in fabrica. Un sfat, totusi: ai grija la holver cu nuanta placajelor. Am luat si eu aceleasi placaje si o foaie avea nuanta foarte diferita - arata ca naiba. Deci, ai grija sa verifici placajele sa fie aceeasi nuanta.

Furnir - foite de lemn folosite la confectionarea placajelor sau fatuirea unor produse de calitate inferioara gen pal, etc. Sau, poate vrei ceva mai nobil, nuc, trandafir, atunci ar fi interesant sa vedem ce iese dar e greu.
 
Multumesc mult pentru incurajari si sfaturi!

Nu doresc sa-l invelesc pe tot in furnir, ci doar partea superioara. E vorba de furnir estic de esenta nobila. Ce adeziv e indicat sa folosesc? Se poate folosi tot rasina epoxidica?

Referitor la scaun, planuiesc sa imi fac unul din spuma microcell. Sper sa gasesc si la noi, sa nu fiu nevoit sa comand in afara.

ps: M-am mai documentat si am observat ca majoritatea folosesc adezivi poliuretanici pentru lipirea furnirului, ceva de genul acesta:
http://www.pentrurenovare.ro/accesorii-si-unelte/solutii-diverse/pu-max-timber-liquid-1577

Se poate folosi epoxy peste.
 
Ultima editare:
Lipeste cu epoxy si trage vacuum. Peste furnir pui un voal de fibra cu epoxy sa il protejezi, furnirul estetic e subtire si sensibil (de obicei 0,8mm) . Vezi aici cum se face: Do-It-Yourself Vacuum Veneer Press citeste toate capitolele, explica exact cum si ce se face.
si o pompa de vacuum dintr-un compresor de frigider: Refrigeration Compressor Vacuum Pump (mai gasesti explicatiile si pe alte site-uri)

spuma microcell este in tara la o firma din timisoara, cauta pe forum am mai scris adresa odata.
 
O singura observatie vreau sa fac, referitor la cele trei saptamani in care vrei sa-l dai gata. Nu zic ca e imposibil (colegul bytework l-ar putea termina si mai repede), dar in impoteza pe care o sustii, aceea ca munca e placere, un termen mai realist ar fi cam dublu. In niciun caz sa nu iti depui cerere de concediu peste trei saptamani si sa-ti programezi sa mergi cu el in Delta. In rest... spor la treaba!
 
Nu doresc sa-l invelesc pe tot in furnir, ci doar partea superioara. E vorba de furnir estic de esenta nobila. Ce adeziv e indicat sa folosesc? Se poate folosi tot rasina epoxidica?

Nu te complica sa lipesti furnirul cu epoxi. Faptul ca epoxi polimerizeaza in timp implica procedeul laborios cu pompa de vid. Muuuuult mai simplu e sa-l lipesti instant cu prenadez, fara nici-un risc de defect. Trebuie doar sa tii seama de lucrul specific cu acest adeziv: se ung amandoua suprafetele ce vor veni lipite cu un strat subtire de adeziv, NU SE PUN IN CONTACT PIESELE SI SE ASTEAPTA pana ce adezivul se usuca atat de bine incat la proba cu degetul sa nu ramana pe deget si abia apoi se pun suprafetele unse una peste cealalta si se preseaza cu o rola sau in lipsa ei prin plimbarea apasata si repetata a unul ciocan greu pe deasupra. Dupa ce ai presat furnirul, treaba e gata (sau aproape gata, ca mai trebuie sa faci o poza pe care sa o postezi pe forum, sa vedem si noi). Simplu, curat, rapid.
Succes!
 
Inca doi centi;
Ma indoiesc de rezista la apa a procedeului cu prenadez descris de Croc. In caz ca ai vreodata infiltratii, se desface sigur. Am vrut si eu sa pun furnir dar cei de la fosta fabrica Libertatea(Mobilier) mi-au spus sa iau mana de pe cutit daca nu pot lucra cu presa, vacuum, adeziv specific aplicatiei,, ma rog, ceva rezistent la apa.

Placerea de a privi din scaun alt furnir decat Okoume, va costa ceva kilograme in plus.

Ai grija cu cat inalti scaunul fata de fund. +5 cm pot schimba dramatic stabilitatea
 
Ultima editare:
corect, cata vreme nu ai niste taieturi pentru locasuri de depozitare(hatch), sau gauri de prindere pentru echipare, in punte. Cum ma gandesc ca nu o sa ramana o punte neteda lucioasa si total neechipata, mai ales ca Vasile pescuieste, treaba nu mai este asa simpla. Doar un expert poate intelege asta :) Croc, iti amintesti definitia expertului?
 
Crcocodile dupa logica asta ar putea sa folosesca si cel mai bun adeziv de furniruire, adica clei de oase, ca si pe ala ajunge sa il preseze cu mana, si am putea folosi placaj cu incleiere de interior. Problema cu prenadez-ul nu e rezistenta la apa (e cloropren cu ceva aditivi si solventi la urma urmei) e ca da o lipire flexibila, adica exact ce nu vrem. Furnirul trebuie sa faca corp comun cu placajul, sa fie rigid. Pe o boxa sau pe mobila nu conteaza rigiditatea adezivului, dar la barca da deoarece peste furnir pune fibra care e acolo pentru rigidizare. Daca furnirul e lipit elastic de placaj si fibra rigid de furnir cam cum crezi ca o sa se comporte? Metoda ta merge eventual la un caiac strip, lipind furnirul peste fibra, dar problema e ca va trebui slefuita perfect fibra, altfel furnirul lacuit arata si ultima imperfectiune.

La caiacul asta furniruirea se poate face si inainte de terminarea barcii, tai puntea din placaj si furniruiesti pe masa cu un adeziv pentru lemn rezistent la apa (de ex. popularul Bison D4). Pentru asta indrepti furnirul cu fierul de calcat cu aburi (il calci pe o suprafata plata), dai cu adeziv, pozitionezi pe piesa, pui o folie de plastic, pui o alta bucata de placaj si toate greutatile din atelier peste ele (cel mai simplu galeti cu apa). A doua zi ai o bucata plata de placaj furniruit pe care o montezi normal ca si punte dupa cum zice la manualul de constructie.
 
Va multumesc pentru comentarii, voi tine cont de ele.

Astazi ne sosesc planurile.

Am cumparat urmatoarele materiale (pentru 2 caiace):
- 6 placi de Okume 4 mm
- 1 placa Okume 6 mm
Furnizor Holver, discout 18%, pret total 850 lei

Astazi ma duc la Polydis.

Am primit pe email oferta lor.
Nu am gasit urmatoarele produse:

- siliciul colloidal pentru cresterea vascozitatii rasinii (au la Polydis sac de 10Kg)
- pudra de lemn

Cunoaste cineva furnizori pentru produsele respective?

Ce parere aveti de acest adeziv pentru lipirea furnirului? http://www.pentrurenovare.ro/accesor...er-liquid-1577

Va tin la curent.

Andrei.
 
Va multumesc pentru comentarii, voi tine cont de ele.

Astazi ne sosesc planurile.

Am cumparat urmatoarele materiale (pentru 2 caiace):
- 6 placi de Okume 4 mm
- 1 placa Okume 6 mm
Furnizor Holver, discout 18%, pret total 850 lei

Astazi ma duc la Polydis.

Am primit pe email oferta lor.
Nu am gasit urmatoarele produse:

- siliciul colloidal pentru cresterea vascozitatii rasinii (au la Polydis sac de 10Kg)
- pudra de lemn

Cunoaste cineva furnizori pentru produsele respective?

Ce parere aveti de acest adeziv pentru lipirea furnirului? http://www.pentrurenovare.ro/accesor...er-liquid-1577

Va tin la curent.

Andrei.
Nu stiu daca mai este de actualitate dar cauta totusi pe capcompas userul modi .
El avea o super faina de lemn megaapreciata si free.....
 
Problema cu prenadez-ul nu e rezistenta la apa (e cloropren cu ceva aditivi si solventi la urma urmei) e ca da o lipire flexibila, adica exact ce nu vrem. Furnirul trebuie sa faca corp comun cu placajul, sa fie rigid. Pe o boxa sau pe mobila nu conteaza rigiditatea adezivului, dar la barca da deoarece peste furnir pune fibra care e acolo pentru rigidizare. Daca furnirul e lipit elastic de placaj si fibra rigid de furnir cam cum crezi ca o sa se comporte? Metoda ta merge eventual la un caiac strip, lipind furnirul peste fibra, dar problema e ca va trebui slefuita perfect fibra, altfel furnirul lacuit arata si ultima imperfectiune.

Nu m-am gandit ca cineva ar dori sa furniruiasca intrega ambarcatie, ci doar sa lipeasca ici colo mici bucati de furnir in scop decorativ. Pentru acest lucru am indicat prenadezul.
 
Nu am gasit urmatoarele produse:

- siliciul colloidal pentru cresterea vascozitatii rasinii (au la Polydis sac de 10Kg)
- pudra de lemn

Cunoaste cineva furnizori pentru produsele respective?

Poti sa-i lui trimiti Modi mesaj direct, ca omul nu face nazuri :) Asta nu te impiedica sa "rasfoiesti" Capcompas unde gasesti multe alte sfaturi utile constructiei.
 
Nu este silicon coloidal ci siliciu. Ai nevoie de el sau de alt filler(faina de lemn ok). Epoxi nu face umplere de goluri, doar fillerul.
 
Dupa cum va spuneam, mi-au sosit planurile.

Pentru ca vara e scurta, m-am si apucat de treaba. Am trasat si taiat partea din fata pentru ambele caiace, urmand ca maine sa tai fasiile pentru spate si sa fac imbinarile pe lungime.

Tot azi, pentru ca OBI a avut lichidare de stocuri, am cumparat 5 l de Sadolin Yacht si 2 cutii de bait Oskar, cu protectie UV, cu reducere de 50%.

Am doua intrebari :
- pot sa folosesc in siguranta Bait si sa acopar apoi cu rasina epoxidica?
- a mai folosit cineva tipul asta de lac? Sunt suficienti 2.5 l/caiac (5m, caiac voluminos de tura)?

Mi-am achizitonat si Bison D4, pentru lipit furnir, dar cred ca renunt la idee pentru a nu complica lucrurile, fiind prima mea lucrare.

O Duminica minunata,

Andrei..

ps: Okumele de la Holver nu e tocmai stralucit, am gasit in medie 2-3 gauri de 3 mm/2.5m de taietura. Le astup cu Bison D4, cu o seringa..
 
S-a mai discutat pe forum despre lemn + bait + rasina si tin minte ca = mai bine nu desi se poate. Incearca o cautare.
 

Back
Sus