Chesapeake 17

Update 13.07

- Am terminat cu toate taieturile pentru coca, 16 lungimi de aprox 2.5 m, pentru 2 caiace;
- Am facut imbinarile pe lungime, imbinare tip puzzle. In loc de siliciu coloidal am folosit o faina de lemn foarte fina.

Referitor la bait. Este pe baza de rasina alchidica, deci grasimi.
Parerile sunt impartite, prin urmare voi da 2 straturi pe un rest (pentru caiac voi folosi doar un strat) si voi aplica rasina si fibra, pentru a face un test compatibilitate.
Stiu ca e mai bine fara, dar arata foarte bine Okumele cu bait.

Astazi voi lipi sheer clamps-urile si voi coase primele placi.

Urmeaza sa adaug poze imediat ce seamana a barca :)


O saptamana minunata,

Andrei..
 
un bait din oxizi si apa =ok, vopsele cu orice alt purtator decat apa(care de fapt nu mai sunt baituri desi se numesc asa) , nix ok.
 
Ultima editare:
Azi am montat sheer clamps-urile.

O sa va ascult sfaturile si voi cauta un bait pe baza de apa.

Inca sunt in cautare de faina de lemn. Am intrebat pe cap compas, dar n-am primit raspuns.
Am nevoie urgenta de ea, daca stiti vreun furnizor, va rog sa imi lasati un contact.

Maine sper sa cos bucatile si sa semene cu niste caiace.

Revin cu poze!
 
La cate filetari urmeaza sa executi, incearca sa iti procuri Aerosil in loc de pulbere din lemn. Pentru ca are o densitate mult mai mica, iar la final caiacul v-a cantari mai usor.
 
Salutare din nou,

In primul rand multe multumiri lui Modi pentru faina de lemn (care e o minune) si baitul pe baza de apa, care are o culoare dementiala. Ma bucur sa constat ca barcaholicii din Romania sunt o comunitate in adevaratul sens al cuvantului.

Croco, momentan avem suficienta faina, daca ramanem in pana o sa te rog sa ne mai trimiti.

Guzi, nu ne deranjeaza cateva sute de grame in plus. Cu caiacele astea vom cara zeci de kg la fiecare expeditie. Vrem sa fie rezistente.


Lucrarea

Lucrurile nu evolueaza atat de rapid pe cat m-as fi asteptat, dar directia e cea buna. Lucram curat si cu atentie. Asta nu ne impiedica sa mai gresim (am reusim sa jupuim putin lateralele ambelor caiace cand am lipit sheer clamps-urile).
Mare atentie daca lipiti sheer clamps-urile pe ambele placi in acelasi timp, trebuie izolate foarte bine placile, sa nu intre rasina intre ele.

Ieri am gaurit placile si am inceput sa coasem.

Azi promit ca vom avea doua barci, maine pun poze cu ele :)

Va doresc o zi minunata.
 

Atașamente

  • DSCF0879.jpg
    DSCF0879.jpg
    71.5 KB · Vizualizări: 79
  • DSCF0880.jpg
    DSCF0880.jpg
    39.2 KB · Vizualizări: 74
  • DSCF0884.jpg
    DSCF0884.jpg
    55.9 KB · Vizualizări: 73
  • DSCF0887.jpg
    DSCF0887.jpg
    51.2 KB · Vizualizări: 80
  • DSCF0888.jpg
    DSCF0888.jpg
    52.8 KB · Vizualizări: 82
Atentie la partile ce vin baituite; fa operatia inainte de a lipi cu epoxi.
Separarea unor parti sau separarea clemelor de placaj, se poate face cu folie de polietilena(PE)care nu adera la epoxi.
Spor la treaba, se vede hotararea de a le folosi vara asta :)
 
Andrei, cum ai facut puzzle joints?
la canoia mea am vrut si eu si m-am orientat spre CNC si pana la urma am renuntat si le-am lipit cu banda de fibra.
 
Imbinarea cu dinti este foarte simplu de facut. Suprapui placile pe care vrei sa le imbini (ai grija sa ai lungimea potrivita), desenezi niste dinti, fixezi bine si tai. O sa iti ramana intr-o placa partea mama si in cealalta partea tata :) Incearca pe niste resturi intai!!!!

Din pacate n-am apucat sa baituim inainte de a face lipiturile. Nu se poate lua epoxy-ul la slefuit, intra asa mult in Okume ? Invatam din greseli :)

Vrem sa le folosim vara asta. Vineri se face o saptamana si vreau ca pana atunci sa arate a barci :) Urmeaza un week-end cu sudoare. Suntem in grafic, dar nu lucram in graba - 3 saptamani propuse!

Va tin la curent!

Andrei..
 
Din pacate n-am apucat sa baituim inainte de a face lipiturile. Nu se poate lua epoxy-ul la slefuit, intra asa mult in Okume ? Invatam din greseli :)


Nu recomand baituirea (decat pe suprafete limitate si doar la finalul constructiei, inainte de a pune fibra de sticla)!!! Operatiunea nu iese deoarece:
1. Daca baituiesti placajul la inceput, datorita faptului ca culoarea este prezenta doar intr-un strat subtire la exterior, nu mai poti da cu smirghel. Daca dai cu smirghel "si-i iei vopseaua", cand vrei sa corectezi cu bait va iesi patat.
2. Daca nu dai cu bait la inceput, acolo unde ai rasina (chiar si in mici locuri unde din neglijenta ai stropit), baitul nu va mai prinde.
Concluzia: nu exista nici o faza a lucrarii in care sa dai cu bait si sa iasa bine.
Tot ce poti face e sa dai cu bait la final, inainte de a pune fibra de sticla, pe suprafete limitate, unde placajul a ramas curat.

Vrem sa le folosim vara asta. Vineri se face o saptamana si vreau ca pana atunci sa arate a barci :) Urmeaza un week-end cu sudoare. Suntem in grafic, dar nu lucram in graba - 3 saptamani propuse!

In mod normal, o constructie de-asta dureaza peste 1 luna. Cu 3 saptamani la dispozitie si lucrand intr-un spatiu neincalzit, unde sunteti la cheremul vremii dpdv al polimerizarii rasinii, considerati ca trebuie sa va grabiti, daca nu vreti sa plecati la drum cu ele pe jumatate nefinisate (ca sa nu spun mai rau :( )
 
Cu 3 saptamani la dispozitie si lucrand intr-un spatiu neincalzit, unde sunteti la cheremul vremii dpdv al polimerizarii rasinii, considerati ca trebuie sa va grabiti, daca nu vreti sa plecati la drum cu ele pe jumatate nefinisate (ca sa nu spun mai rau :( )
Suntem in plina vara, cu temperaturi de peste 20 de grade, asadar la ce i-ar mai trebui "spatiu incalzit"?!...
 
Suntem in plina vara, cu temperaturi de peste 20 de grade, asadar la ce i-ar mai trebui "spatiu incalzit"?!...

Este o vara cu vreme instabila. Doua trei zile de ploaie pot sa scada temperaturile sub 20C si daca asta se intampla in ultima saptamana, cand tocmai "se toarna fibra", concediul e compromis. E un risc. Eu am patit asta in august, in 2011. La asta ma refeream. E un factor de risc.

Nu vreau sa am gura spurcata insa atunci cand am programat concediul cu caiacul ce nu era inca facut, ultimele zile au fost extenuante (am lucrat pana in seara dinaintea plecarii) si nu m-am mirat sa vad ca acelasi lucru li s-a intamplat si altora (de exemplu lui Imi). Mai bine graba la inceput, cand poti, decat la urma...
 
Fii "antena", inainte de a te apuca sa filetezi cu combinatia din faina de lemn & epoxi, lipeste banda de protectie pe ambele parti, care, cand o vei elimina dupa filetare, sa rezulte o executie ingrijita. Netezeste "arcul de sudura" cu o lingurita de plastic, ceva... Poate ca stiai deja, plus ca sunt in criza de timp daca ar fi sa caut linkuri acum. Daca nu stii procedura asta, anunta ca sar crocodilii pe tine, nu ca sa te manance ci sa-ti arate procedura. iasa-ti din cap chestii cu 3 sau 33 de saptamani, concedii si alte efemerisme :);O bere poti s-o bei si pe langa barca din faza de atelier.. Cand faci o barca parca, deja te dai cu ea dar in alta dimensiune spirituala. Proces ireversibil si de dinaintea, finalizarii... Lucreaza ingrijit si fara graba. Atentie cand elimini sarmele cusute, asigurate ca absolut toate, dar ABSOLUT TOATE lipiturile prin punctare sunt polimerizate deja. Altfel ti-o tragi singur in freza, asa cum mi-am tras-o eu la prima executie :)...
Am intalnit cazuri cand oameni au investit decenii de timp din viata lor pentru o plutitoare...Incep sa-i inteleg, desi iti inteleg si tie nerabdarea, ca am trecut si eu prin asemenea "chinuri de facere", numai ca executia ingrijita nu prea mi-a fost o prioritate, iar acum cam doare putin si ma refugiez in scuze .
Sa ai bafta !
 
Ultima editare:
Va multumesc mult pentru sfaturi.

Recomand cu caldura seria aceasta de filmulete, special creata pentru Chesapeake, dar cu reguli generale care se aplica la orice constructie de caiac tip stich&glue.

Building a Stitch & Glue Kayak [VIDEO]


Este prima ambarcatiune pe care o construiesc si incerc sa nu ma grabesc deloc. Cele 3 saptamani sunt doar un termen astfel incat sa nu trag mata de coada, n-am planificat concediul dupa.

Din pacate lucrarea de fata n-o sa iasa impecabila, pentru ca am facut deja mici greseli si neglijente.
Din fericire toate placile s-au imbinat perfect si n-am facut nicio greseala serioasa pana acum.

Maine dimineata promit sa pun primele poze cu ele inchegate.
 

Atașamente

  • DSCF0889.jpg
    DSCF0889.jpg
    69.7 KB · Vizualizări: 84
  • DSCF0890.jpg
    DSCF0890.jpg
    41 KB · Vizualizări: 85
  • DSCF0893.jpg
    DSCF0893.jpg
    30.7 KB · Vizualizări: 92
  • DSCF0891.jpg
    DSCF0891.jpg
    66.6 KB · Vizualizări: 87
  • DSCF0895.jpg
    DSCF0895.jpg
    32.6 KB · Vizualizări: 86
  • DSCF0896.jpg
    DSCF0896.jpg
    43.5 KB · Vizualizări: 86
Ultima editare:
Salutare dragi barcaholici,

N-am mai postat de mult detalii despre viitorii nostri prieteni Chessy 1 si 2, nume provizorii :)

Intre timp am avansat cu lucrarile, nu atat de repede pe cum ne asteptam (obsedati de ape, n-am putut sa ne abtinem din a mai organiza 2 Delte intre timp), dar directia e cea buna.

Fiind primele noastre caiace, greselile sunt nenumarate, in ceea ce priveste partea estetica. Din pacate, le-am facut doar sa pluteasca, cum spunea colegul nostru Modi :(

Din fericire insa, n-am facut nicio greseala capitala, deci macar de plutit vor pluti bine.

Atasez cateva poze cu stadiul lucrarilor.

Toate cele bune,

Andrei si Geo
 

Atașamente

  • DSCF0898.jpg
    DSCF0898.jpg
    78.6 KB · Vizualizări: 73
  • DSCF0909.jpg
    DSCF0909.jpg
    56.5 KB · Vizualizări: 76
  • DSCF0913.jpg
    DSCF0913.jpg
    63.5 KB · Vizualizări: 78
  • DSCF0914.jpg
    DSCF0914.jpg
    76.5 KB · Vizualizări: 80
  • DSCF0917.jpg
    DSCF0917.jpg
    50 KB · Vizualizări: 78
  • DSCF0922.jpg
    DSCF0922.jpg
    53.8 KB · Vizualizări: 78

Back
Sus