Chesapeake 17

Sigur ca va arat :)

Filetarile au iesit foarte bine, cu o singura remarca foarte importanta pentru incepatiori.

IMEDIAT dupa filetare trebuie pusa o bucata de fibra de sticla (7-10 cm latime, 200-350 g/m), aplicata usor cu pensula, cu rasina simpla.
Daca alegeti sa puneti fibra la cateva zile dupa (cum am facut noi pentru ca era deja miezul noptii), veti ramane cu mici goluri sub fibra, indiferent de cat veti slefui.

Nu am poze dupa acoperirea cu fibra, dar au ramas mici goluri de aer sub fibra in anumite zone. Ca sa compensam am suplimentat cu inca un strat de rasina aplicat la interior, in total avand 3 straturi.
 

Atașamente

  • DSCF0903.jpg
    DSCF0903.jpg
    43.3 KB · Vizualizări: 75
  • DSCF0904.jpg
    DSCF0904.jpg
    48 KB · Vizualizări: 81
  • DSCF0905.jpg
    DSCF0905.jpg
    36.2 KB · Vizualizări: 84
Vasile,
nu ai cum sa compensezi cu un strat de rasina, niste goluri sub fibra, vei creste doar greutatea, dar poti umple golurile cu o seringa veterinara(ac cat mai gros) Rasina epoxidica nu este elementul de rezistenta in tot ansamblul compozit, asa ca folositi cat de putina. Pungile de aer, nu trebuie lasate asa.
Inteleg ca nu puneti fibra pe interior? As face asta cel putin in zona cockpitului. Oricarei solicitari din afara(mai ales punctuale, o suspendare, etc) i se opune doar fibra de la interior. Spor la treaba.
 
Multumim pentru sfat, la seringa nu ne-am gandit. Oricum nu e vorba de cateva goluri, ma indoiesc ca afecteaza foarte mult rezistenta.

Am pus fibra de sticla in cockpit, de 260 g/m2. In spatiile de bagaje cei de la CLC considera ca nu este necesara fibra.
 
Nu de rezistenta era vorba ci de faptul ca aerul la caldura se dilata si poate desprinde fibra de placaj. Cred ca 160g era de ajuns dar daca 260g sunt recomandarile CLC...
 
Atunci nu-i bai, ca bulele s-au spart la slefuit, nu mai au ce presiune sa creeze.
Sunt primele caiace, le-am vrut foarte rezistente pentru ca vor fi supuse la abuzuri serioase. Pe principiul mai bine mai mult decat prea putin am exagerat cu adaosul de materiale, dar si pentru ca greutatea nu conteaza prea mult (din moment ce le vom incarca serios..minim 40 kg bagaje)

Daca le-as reface acum insa, dupa cate gauri am gasit in Okume, n-as mai folosi aceleasi materiale.
Din greseli inveti, urmatorul kayak o sa fie unul low cost (fara rasina Polydis sau Okume). Dupa experienta asta, cel mai important element mi s-a parut experienta constructorului, precum si atentia si timpul acordat. Mult mai important decat placaje sau rasini scumpe.

Toate cele bune,

Andrei
 
Cele 3 saptamani s-au facut 6, apoi 7 ...8... :(. Am tinut cont de sfatul vostru si am lasat timpul sa treaca, fara sa ne streseze prea tare.

Am terminat slefuirea, urmeaza lacuirea.

Mai avem:

- lacuirea
- padelele
- scaunele din spuma luata de la ISOFIX
- toate accesoriile, inclusiv cele de pescuit (suporti lansete/minciog, sistem pentru ancora, chingi, cordeline etc).

Saptamana viitoare trebuie sa le finalizam, avem planificata o Delta peste 2 week-uri.

Revin cu poze..

Andrei..
 
Firma este ISOLINE SRL din Timisoara, iar produsul este spuma de polietilena ( http://www.isoline.ro/index.php?p=view&show=11 ). Am folosit un scaun de acest fel la TID 2014 si, dupa ce l-am ajustat progresiv nu am resimtit nici cel mai mic disconfort. Pretul oferit de ei anul trecut in august era de ~65 euro + tva pentru o placa de 2000 x 1000 x 100 mm, densitate 30 kg/m3. Merita toti banii.
 
@ Hakuna

spui ca ai folosit un scaun din spuma de polietilena, asta inseamna ca ai? sau doar ai imprumutat un scaun?

in fine, ma gandeam sa ne unim mai multi sa cumparam o placa, dupa dimensiuni s-ar putea face vreo 4 scaune dintr-o placa

Daniel isi face Shearwaterul si probabil va avea nevoie de scaun, si eu voi avea nevoie ....
 
Alec, evident scaunul este al meu si inca il mai dichisesc pentru confort optim (nu se face ajustezi un scaun imprumutat). Ti-am trimis pe privat nr. de telefon al colegului de la care am luat eu spuma. Ia legatura cu el si cu siguranta te va ajuta (din cate stiu mai are cam 3/4 de placa, 1 x 1,5 m).
 
Salutare,

Imi cer scuze pentru greseala, firma este ISOLINE intr-adevar.

Am platit 342 de lei pe o placa din care mai am mai mult de jumatate (am facut 2 scaune cu spatar si 4 suporti de portbagaj - niste dreptunghiuri care se infig pe bare).

Vand jumatatea ramasa la pretul de achizitie (conform factura).
 
Am finalizat caiacele. Dupa 3 luni de lucru, rezultatul este peste asteptarile noastre. Atasez cateva poze.

Multumim tuturor celor ce ne-au ajutat cu sfaturi si nu numai!
 

Atașamente

  • DSCF1022.jpg
    DSCF1022.jpg
    80.2 KB · Vizualizări: 80
  • DSCF1028.jpg
    DSCF1028.jpg
    96.7 KB · Vizualizări: 84
  • DSCF1084.jpg
    DSCF1084.jpg
    41 KB · Vizualizări: 73
  • DSCF1050.jpg
    DSCF1050.jpg
    116.9 KB · Vizualizări: 80
  • DSCF1080.jpg
    DSCF1080.jpg
    46.9 KB · Vizualizări: 73
  • DSCF1111.jpg
    DSCF1111.jpg
    37.8 KB · Vizualizări: 72
  • DSCF1116.jpg
    DSCF1116.jpg
    129.3 KB · Vizualizări: 72
  • DSCF1131.jpg
    DSCF1131.jpg
    99.3 KB · Vizualizări: 75
Felicitari, vad ca bonus v-ati facut si padele groenlandeze :)

Da, au fost relativ usor de realizat. Am folosit planurile lui Chuck Holst, disponibile gratuit pe Internet.
Ne-am facut 2 padele lungi de tura si doua scurte de rezerva. Suntem foarte multumiti de ele, dar trebuie sa ne obisnuim cu ele pentru ca picura daca nu padelezi corespunzator.
 
Da, au fost relativ usor de realizat. Am folosit planurile lui Chuck Holst, disponibile gratuit pe Internet.
Ne-am facut 2 padele lungi de tura si doua scurte de rezerva. Suntem foarte multumiti de ele, dar trebuie sa ne obisnuim cu ele pentru ca picura daca nu padelezi corespunzator.

Vreau si eu sa-mi fac o padela groenlandeza pentru ca, parerea mea, la un caiac de lemn nu se potriveste o padela de plastic sau fibra, oricum o sa am timp liber cand e frig si inca am o dilema, din ce lemn sa o fac, voi din ce le-ati facut?, Banuiesc ca trebuie sa fie o esenta si usoara si rezistenta!
 
Daniel, pana-ti raspunde Andrei; am facut vara asta 3 padele dupa instructiunile lui Chuck Holst. Am urmat instructiunile lui Chuck cat de exact am putut. NU foarte exact, de exemlu am renuntat la acele creste proeminente greu de realizat pe genunchi dar care presupun ca trebuiau sa dea rezistenta suplimentara. Am lucrat din scandura de 2 cm cu fibra dreapta si ceva noduri, scoase dintr-un palet pe care mi-ai venit placi de ghips(2,6m) Am lipit cu epoxi lemn suplimentar pt a obtine grosimea de 4 cm, pe o lungime de aprox 1,2m, in zona shaft-ului. Scandura era foarte grea(inele dese si plina de rasina) iar padela a iesit undeva sub 1 kg. Am mai luat de la munte doua bucati de dulap(fossle de 5 cm) cu fibra buna dar destul de usor, din acesta padelele au iesit la aprox 750g cu toate ca arata ceva mai masiva. Cea grea este gata, are o latime la varf de 12 cm(mai lata decat ce recomanda Chuck si alte documentatii de pe net) si doar 2 m lungime, am dat-o cu doua straturi de epoxi si am folosit-o pe apa. Se comporta foarte bine si desi eram reticent , inclusiv roll-ul merge mai usor decat cu europadela.
Esential ar fi sa nu ai noduri, sa ai o fibra cat mai lunga si dreapta, inele cat mai dese, pt ca in afara shaftului, padela iese relativ subtire. O sa o poti face cu atat mai usoara si subtire cu cat ai o fibra mai dreapta.
 

Back
Sus