Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 21 to 30 of 70

Topic: Lungul drum de la proiect la realizare

Senior Member Nicu's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    387

marele consilier in ale padelatului este BB !
    dar marele consilier in ale padelelor este Viorel ! si nu le face din PLACAJ !
    crezi ca ar rezista o vasla sau padela din placaj tot Tid-ul? inreaba capitania legendara sau pe nea Dan !
    ca nici tu nu dai la peste cu piulitze in loc de rama !

Senior Member modi's Avatar
    Locația
    Atlantida de Sus , nitel mai jos de avatar !
    Posturi
    384

Quote Originally Posted by Nicu View Post
    marele consilier in ale padelatului este BB !
    dar marele consilier in ale padelelor este Viorel ! si nu le face din PLACAJ !
    crezi ca ar rezista o vasla sau padela din placaj tot Tid-ul? inreaba capitania legendara sau pe nea Dan !
    ca nici tu nu dai la peste cu piulitze in loc de rama !
    Seven Up ( ) , astea-s vasle pentru o motorizata , nu pentru o temerara la TID ! Ocazional sau foarte putin se va vasli in barca asta .

Si-au fost absolut improvizate din resturi de materiale de la confectionarea barcii . Evident , sunt si cea mai ieftina varianta posibila din cate am luat in calcul .
    Last edited by modi; 24 Jul 2014 at 10:22 PM.
    Dati-ma la apa !!! Am rau de asfalt !!!

Locația
    Posturi
    384

Sambata trecuta barcuta a fost data la apa . Probe ......

Trag urmatoarele concluzii :

- sub nicio forma nu este o barca de glisaj . Cu un 4 HP ( prin amabilitatea lui Bogdan Buciu ) s-a comportat ca si cu un 2,5 sau ca si cu un 6 HP . Glumeam spunand ca daca-i punem eleroane ..... decolam ! Cert este ca nu am depasit 14 - 15 km / h orice i-am facut .

- Inca nu sunt foarte sigur ca are imperioasa nevoie de stringheri , barca fiind foarte robusta ( raportat la gabaritul ei ) . Urmatoarea lasare de apa - proba de foc - va avea loc la Dunare . Atunci decidem . Insa are nevoie de redane ( fiind si foarte dificil de strunit pe directie ) .
    In loc de stringheri mizez mult pe bancheta de mijloc care , prin sistemul de agatare de copastii , va suplini mult din sarcina acestora .

- Este o barca pentru doi oameni + bagaje , si nu va trece vreodata de regimul de deplasament . Cu un singur om se cere imperios prelungitor de mansa . La vasle se comporta excelent !

- Inca nu este slefuita . Textura fibrei de sticla din rasina este posibil sa o infraneze . Am convingerea ca odata slefuita , chituita si vopsita vom simti o imbunatatire a conduitei acesteia pe valuri .
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 01.jpg‎   02.jpg‎   03.jpg‎   04.jpg‎   05.jpg‎  

Felicitari pentru darea la apa! Mai ai proiecte de-astea?
    Life in colour!

Locația
    Posturi
    384

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Felicitari pentru darea la apa! Mai ai proiecte de-astea?
    Thx Croc !
    Da , mai am ceva proiecte . Unele chiar mai complicate , ale unor barci asemanatoare , insa barci de glisaj .......

6.  

Locația
    Posturi
    384

In paralel cu ultimele finisaje de la barcuta deja prezentata mai sus in topic , am inceput lucrul la o barca de glisaj , configurata pe nevoile unui pescar de Dunare ...... O barca de glisaj , stabila , special pentru motorizare .
    Dimensiunile sunt de 3,35 x 1,40 x 0,60 . Ii estimez un 15 - 20 km / h guvernata de un 6 HP .

De data asta n-am mai avut un proiect in adevaratul sens al cuvantului . Ci o simpla macheta facute de mine din plastic de 1 mm grosime ( revin cu poze ale acesteia ) . Cert este ca la doar aproximativ 5 - 6 zile de lucru ( cumulate pe ore ) am ajuns aproape de finele interiorului . In seara asta preconizez sa-l desavarsesc si sa o intorc pentru fibrarea exterioara .

Imaginati-va cum ma simt gandind ca-n timp de mai putin de-o luna sunt gata cu doua barci !
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate DSC02258.JPG‎   DSC02257.JPG‎   DSC02256.JPG‎   DSC02255.JPG‎   DSC02254.JPG‎   DSC02259.JPG‎   DSC02260.JPG‎  

Esti gata cu o barca atunci cand se usuca vopseaua pe ea, nu cand polimerizeaza rasina
    Life in colour!

Buna ziua ! Imi puteti spune in cate straturi se pune tesatura de fibra ? Multumesc

Locația
    Posturi
    384

Quote Originally Posted by alexpr View Post
    Buna ziua ! Imi puteti spune in cate straturi se pune tesatura de fibra ? Multumesc
    Desi poate nu crezi , sunt inca novice in constructia de barci .
    Citesc , studiez continuu , urmaresc tutoriale si sfaturi ale puternicilor constructori - atat de pe NET-u' asta mare cat si de pe forumurile de profil din Romania - in asa fel incat imi propun sa ma perfectionez continuu , repede !

Din ce-am vazut pana acum , din ceea ce spun ca am studiat , la o barcuta de gabaritul acesteia ( 3,85 X 1,14 X 0,6 ) , testandu-i fizic rezistenta , spun ca i-au fost suficiente doua straturi de fibra + rasina . Unul interior , unul exterior . La care adaugi surplusul de banda de fibra + filler din rasina cu pulbere de lemn aplicat pe gurne .

Mie unul mi se par a fi foarte fragile ,mai ales pentru Dunare ( din placaj de 10 mm si 2 straturi de fibra) ! Cam ce greutate estimati ca se poate pune intr-o asemenea barca ?

Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Un nou drum, mai rapid, (pe uscat) spre Grecia
    de Trade Winds īn topicul Discuţii pe uscat
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 25 Jul 2014, 12:36 PM
  2. Cu caiacul de-a lungul litoralului
    de Mihai_fotomarinarul īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 12 Mar 2014, 06:57 PM
  3. Drum Bun Pe Ape
    de Marian S īn topicul Probleme legislative