Lungul drum de la proiect la realizare

Multi deja ma stiu . Atat ca om cat si ca preocupari profesionale . In acest context , in acest topic , despre asta am sa vorbesc . Despre profesional , despre a "pune mana" in a realiza ceva .

Am fost genul de copil ce-si exaspera parintii demontand sistematic jucariile primite cadou . Voiam eu , domle , sa vad "cum dracu functioneaza" . O singura data mi-am luat-o de la tata . Cand am distrus un trenulet electric adus cu mari peripetii de catre el din Germania .
Dupa care-a schimbat foaia . Nu mai mi le lua intregi , ci mi-a castigat interesul luandu-mi machete . De avioane , de nave , de tot soiul de kkt-uri . Cam prin clasa a V-a am descoperit traforajul . Am fost de-a dreptul ravasit de potentialul acestei banale scule ce zbranaia incetisor prin placajul ce-l gaseam in librariile comuniste . Nu-mi ajungea timpul pentru cate aveam in cap sa realizez cu acesta . Tata - un tip dibaci de felul sau - exploateaza si mai mult noua mea pasiune , punandu-ma sa tai toate alea . Nu stiam ca abia ma punea sa-mi "fac mana" . Timp in care el , pe ascuns , imi repara trenuletul ( despre care eu uitasem deja ) .

Cand a considerat ca-s destul de "fasnetz" in ale "stiintei" traforarii ma loveste cu o provocare uriasa la acea vreme . Imi aduce trenuletul reparat si ma provoaca la construirea decorului , a unei diorame prin care asta sa se dea de colo colo fluierand miniatural .

Doamne , ..... parc'-au intrat dracii-n mine ! Am traforat in iarna aia fo cateva zeci de placaje d-alea . Pana s-a prins tata ca isi ia teapa si a facut rost de la Mobila Pipera de foi mari . Mult mai ieftine pe MP decat ce gaseam in librarie . Le-am facut si p-alea tandari ! Imi aduc aminte c-am facut abajoare de veioze la tot neamu' si la fo douaj' de vecine de prin bloc . Cu trandafirasi , cu pestisori , cu pasarele , cu ..... pui mei , cu ce-mi dadea prin cap ! Le mai si pirogravam de-o innebunisem pe mama cu mirosul de fum . A sfarsit prin a ma "exila" cu atelierul in balcon impunandu-i lu' tata sa aduca de la fabrica "un ventilator d-ala , mai puternic" !

Si cam de-acolo a inceput totul .........

Mama , si dansa , si-a pus amprenta foarte serios asupra a ceea ce vedeau ca ma tine-n casa nemai avand nevoie nici la sanius , nici la fotbal , nici la strand , si nici chiar la pescuit . Proiectant principal fiind , mi-a inoculat primele notiuni de desen tehnic , de ridicari la scara , de reprezentari in epura si-n perspectiva si de transpunere a unui "proiect" pe materialul din care urma sa fie executat . Si asa a fost dat sa iubesc geometria inca dinainte de-a intalni-o in clasa a VI-a .

Degeaba "crosetam" fel de fel de gari , cabane , poduri , etc . Urma sa le asamblez intrun cadru general . Intr-o diorama asa cum auzisem eu ca se gasesc "de cumparat" in occident .
Si-a urmat alta serie de "nebuneli" ! Pomi facuti din vata si dusi la nea Popica , la vopsitorie , sa-i faca verzi sau caramizii , terasamente din nisip amestecat cu aracet , stalpi electrici din mine de pix de alama sau din tronsoane de antene telescopice de radio , semafoare din mucava aracetata , samd .....
Cert este ca dupa fo doi ani de stradanii acestea-mi sunt recunoscute de revista Tehnium , la categoria "Junior" . Nu va imaginati ce mandru am fost ! ................

.......................................

Peste timp de-atunci am trecut prin tot ce ar fi putut avea o cat de mica tangenta cu machetarea , cu bricolajul , cu creativitatea . Si-au fost :
- productie publicitara ( pe care-am iubit-o !!! )
- constructii ,
- mobilier , standere expo ,
- confectii metalice ,
- butaforie ,
- decoratiuni interioare si exterioare , .... etc .

Toate acestea m-au trecut printr-o multitudine de experiente conferindu-mi o buna cunoastere a materialelor , a modului de lucru si-a compatibilitatii dintre ele , a plajei uriase de posibilitati combinandu-le intre ele , asezandu-le sub o singura idee , a unui singur target .

Insa barci nu facusem ...........

.................................................

Pescar fiind , iubitor de apa si de navigatie , pasesc pe acest forum . Il citeam de multa vreme , insa fara cont nu puteam accesa atasamentele . Desi subiectele imi captau atentia , odata ce-am reusit sa vad si pozele ..... pur si simplu "am dat pe spate" ! Cel putin pana in acest moment constructia de barci este provocarea suprema . Si m-am intrebat de ce anume , odata ce am realizat lucruri poate mai ample , mai marete decat acestea . Raspunsul imi vine din formele acestora . Curbe , line , fara repere geometrice fixe , torsionari ale materialelor , intalniri ale acestora intre ele , etc ......

Aici am intalnit oameni care fac ceea ce am decis sa fac si eu , oameni de la care-am invatat multe . Si le multumesc !

.............................................................

Si-asa ajungem cu topicul unde de fapt trebuia ajuns . La LUNGUL DRUM DINTRE PROIECT SI REALIZARE .......

Un proiect ramane un proiect . Evident , proiectantului ii este mai mult decat limpede cum si-n ce fel va arata la final ceea ce-a gandit , insa neavandu-l langa tine va trebui sa ghicesti , sa deduci , sa recalculezi fiecare chichita de care te lovesti pe parcurs . de data asta nu mai stergi cu guma o greseala . De data asta futizezi materialul ! Si-atunci atentia trebuieste data "pe turbo" !

Concret , as incepe prin a convoca marangozii asupra inceputului constructiei de barci . De la "citirea" , de la interpretarea corecta a proiectului , la pregatirea minimumului necesar manifestarii unei asemenea lucrari , de la primul pana la ultimul pas . Cum si-n ce ordine trebuiesc acestia facuti .......
 
Baietii din "brigada Constanta" au reusit sa ma "inerveze" cu Babutza lor . Au reechilibrat situatia miraculos punandu-mi la dispozitie planurile acesteia MODIFICATE .
Super baieti ! Le raman dator de cinste !

Desi modificate , studiind planurile vedeam sub linii , marcaje , cote , etc , o barcuta frumoasa foc . O barca usoara , cu o silueta agera , cu un aer retro , ..... numai buna de facut .
Am studiat planurile cat am putut de atent . Cu toate astea imi scapau cateva chestii ......... Aveam sa le descopar abia in timp ce lucram .

.............................................

Decid ca primul pas pe care sa-l fac este sa construiesc un jig de lucru . Cu o inaltime de 60 de cm . La asta adaug imaginar 10 cm intre acesta si barca , inca 60 de cm ai barcii , ajung la un maxim 130 - 135 cm inaltime de lucru . Numa' bun , imi spun .

Okoume , rasina , alea-alea , si m-apuc de treaba . Ei bine , transpunerea planurilor in foile de okoume a fost floare la ureche . Ba , mai mult , decid sa ma complic putin imbinand pe lung piesele rezultate prin "fermoar" . Agreez acest tip de imbinare pentru ca-mi confera o lungime a lipiturii superioare celei in linie dreapta .
Lucrez fermoarele empiric , fara niciun sablon . Doar din ochi , Culmea este ca-mi iies din prima . Nu-s cele mai reusite trasaje pe care sa le fi facut vreodata , insa mai mult vizez acum o imbinare rezistenta .......
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    27.1 KB · Vizualizări: 206
  • 2.jpg
    2.jpg
    37.9 KB · Vizualizări: 183
  • 3.jpg
    3.jpg
    28.6 KB · Vizualizări: 171
  • 4.jpg
    4.jpg
    29 KB · Vizualizări: 169
  • 5.jpg
    5.jpg
    31.1 KB · Vizualizări: 171
  • 6.jpg
    6.jpg
    36.4 KB · Vizualizări: 166
Salut ideea ta. Legat de modul de imbinare a colilor, in dinti, zici ca ai lucrat empiric si ti-au iesit din prima. Daca suprapui cele doua coli ce vor veni imbinate, cam 8cm, le lipesti temporar cu banda dublu adeziva si tai dintii deodata, prin amandoua, dupa indepartarea capetelor (a dintilor falsi), cele doua coli se imbina perfect. Nu mai trebuie sa spui "mi-a iesit din prima" fiindca nu are cum sa nu-ti iasa din prima :)

Scan1.JPG


07caiac.JPG


09caiac.JPG


 
Ultima editare:
Fixez bine lipiturile . Urmeaza ca acestea sa stea doua zile pentru maturizarea completa a rasinii . In timpul asta imi pregatesc jigul de lucru .

Dupa doua zile slefuiesc putin lipiturile , compar piesele cu corespondentele lor pentru a nu avea cumva vreo deviere din timpul lipiturilor , si trec la "cusut" .

Pentru viteza aleg sa imbin placajele cu bride electrice , cu soricei . Nu cu sarma de cupru . Deja ma gandesc la o chituiala interioara destul de generoasa , fibrata , strat suficient sa-mi acopere bridele . Sa imi ramana incastrate in material . Partea de din afara a acestora va urma s-o tai simplu cu un cutter .

Prima emotie o am la momentul la care am senzatia ca acestea nu se potrivesc unele cu altele ! Instantaneu gandul imi pleaca la faptul ca lucrez pe un proiect modificat . Nu pun la indoiala dibacia baietilor de la Constanta in a reusi sa modifice corect un proiect . Cu toate astea curg putin apele pe mine .....
Insa ma linistesc repede . Fortand putin materialul , torsionandu-l , dandu-i curba , se potrivesc perfect . Obisnuinta de-a lucra atata timp cu forme drepte , prisme , etc , nevoia de-a respecta paralelismul si perfectiunea unghiulara , isi spun cuvantul . Sunt inca "setat" pe drept . O fi vreun soi de deformatie profesionala ?

In fine , imi spun continuu in gand ca nu fac rigips , nu fac mobilier , nu fac stelaje metalice , .... ci lucrez la o "bijuterie" rotunjoara . Liniile acesteia , talia , formele , sunt toate rotunde si rasucite . Sunt fascinat !
 

Atașamente

  • DSC02222.JPG
    DSC02222.JPG
    130.6 KB · Vizualizări: 201
  • DSC02221.JPG
    DSC02221.JPG
    43.6 KB · Vizualizări: 191
  • DSC02220.JPG
    DSC02220.JPG
    42.2 KB · Vizualizări: 214
  • DSC02219.JPG
    DSC02219.JPG
    38.2 KB · Vizualizări: 186
  • DSC02218.JPG
    DSC02218.JPG
    37 KB · Vizualizări: 199
Trec de prima faza a emotiilor - ce tocmai s-au dovedit a fi fost nefondate - si ma izbesc , de data asta pe bune , de prima imperfectiune . Unul dintre cadre - un frame - nu-mi aseza piesele intr-o curba eleganta pe sectiunea barci . Barca-mi pare "borsita" , ca o para malaiata cazuta pe asfalt .
Decid sa indepartez de frame piesele de jos . Insa o matematica elementara-mi spune ca in felul asta va trebui sa ingustez frame-ul la partea de sus ! Ma apuc de calculat . Atat imaginar cat si pe hartie . provocarea nu vine din a modifica frame-ul respectiv , ci din a nu-mi antrena modificari si la celelalte !

In fine , imi iese si treaba asta . Fara mari complicatii si fara a stanjeni cumva frame-urile vecine . Trec mai departe la cusut . Si ma lovesc de-o chestie care pur si simplu imi scapase !!!
Entuziasmat de faptul ca voi lucra o barca am desconsiderat total faptul ca jigul - Dumnezeieste lucrat - partea superioara a acestuia , imi reprezinta de fapt "cota zero" a lucrarii . Ori eu aveam amplasate frame-urile pe acesta doar la distanta necesara dintre unele si celelalte , ..... nu si la inaltimile cerute de proiect . Ma reped la proiect sa le descopar si ..... STUPOARE !!! Probabil ca tocmai de-aia imi scapase acest detaliu , pentru ca respectivele cote ..... LIPSEAU !

Imi ramane un singur lucru de facut . Sa le deduc , iar proiectul nu il am la o scara anume . Asadar masor pe proiect o distanta anume , una cotata , si descopar ca il am la scara 1 : 16,4 . Masor si distantele cotelor lipsa , le inmultesc cu 16,4 ..... si ma rog ca nu cumva sa fac vreo tampenie . De-aici incolo urmeaza sa rindeluiesc placajul pe canturi pentru a se potrivi unul cu celalat . Nu mai este loc de intors !

Insa iarasi am noroc . Pe masura ce tot cos placajele intre ele acestea imi dezvaluie mistic formele unei splendide barcute !
 

Atașamente

  • DSC02230.JPG
    DSC02230.JPG
    130.2 KB · Vizualizări: 182
  • DSC02229.JPG
    DSC02229.JPG
    118.6 KB · Vizualizări: 189
  • DSC02227.JPG
    DSC02227.JPG
    147.6 KB · Vizualizări: 200
  • DSC02226.JPG
    DSC02226.JPG
    148.4 KB · Vizualizări: 196
  • DSC02225.JPG
    DSC02225.JPG
    148.5 KB · Vizualizări: 217
  • DSC02224.JPG
    DSC02224.JPG
    137.9 KB · Vizualizări: 202
  • DSC02223.JPG
    DSC02223.JPG
    144.9 KB · Vizualizări: 198
A treia zi de lucru ........

De-aici deja parasim proiectul si apelam cu incredere la creativitate . Aceasta vine din ceea ce avem nevoie de la o barca ( dotari interioare , ramforsari , etc ) impletita cu un minim de calcul de rezistenta - repartizat pe fiecare element al acesteia in parte ......

Inca inainte de fibrare am confectionat capacul "cutiei ancora" si legaturile superioare dintre oglinda si copastii .
Am mai confectionat "sandwichul" oglinda din placaj de 9 mm ( doua bucati la interior ) si okoume de 6 mm ( doua bucati la exterior ) . Intre straturi am fibrat-rasinat .
 

Atașamente

  • 77.jpg
    77.jpg
    42.6 KB · Vizualizări: 156
  • 66.jpg
    66.jpg
    31.2 KB · Vizualizări: 147
  • 55.jpg
    55.jpg
    26.4 KB · Vizualizări: 150
  • 44.jpg
    44.jpg
    37.6 KB · Vizualizări: 156
  • 33.jpg
    33.jpg
    38.3 KB · Vizualizări: 153
  • 22.jpg
    22.jpg
    43.1 KB · Vizualizări: 163
  • 11.jpg
    11.jpg
    36.8 KB · Vizualizări: 168
Pentru oglinda erau suficienti 18 mm (mai ales daca-i pui si gusee). Restul e inutil, doar ingreuneaza barca si afecteaza spatele. Asa am cedat si eu overbuild-ului si Fraga 3 e tare ca un cuirasat. Nu e rau, dar nici nu e necesar. Sau poate o fi bine pe ape si valuri mari.
 
Ziua IV de lucru :
 

Atașamente

  • P1100680.jpg
    P1100680.jpg
    61.9 KB · Vizualizări: 166
  • P1100681.jpg
    P1100681.jpg
    78.4 KB · Vizualizări: 173
  • P1100683.jpg
    P1100683.jpg
    132.6 KB · Vizualizări: 175
  • P1100685.jpg
    P1100685.jpg
    112 KB · Vizualizări: 190
  • P1100686.jpg
    P1100686.jpg
    89.9 KB · Vizualizări: 194
Barca prinde forme , contur , eleganta :
 

Atașamente

  • 04.jpg
    04.jpg
    84.8 KB · Vizualizări: 200
  • 02.jpg
    02.jpg
    82 KB · Vizualizări: 188
  • 01.jpg
    01.jpg
    76.5 KB · Vizualizări: 192
Dupa (doar) 6 zile de lucru barcuta este - constructiv vorbind - ..... gata !

Ieri , in cea de-a VI-a zi am confectionat bancheta prova , am mai slefuit pe colo-pe colo , si alte mici retusuri . Urmeaza o proba pe apa ( cu diferite motoare de diferite puteri ) si ne intoarcem la treaba : chituire exterioara si vopsea .....
 

Atașamente

  • a.jpg
    a.jpg
    33.9 KB · Vizualizări: 199
  • b.jpg
    b.jpg
    44.3 KB · Vizualizări: 179
  • c.jpg
    c.jpg
    42.2 KB · Vizualizări: 184
  • d.jpg
    d.jpg
    37.6 KB · Vizualizări: 187
Daca nu ar fi relatarile tale, ale lui bytework sau ale lui Florio, as fi gata sa pun pariuri pe sume substantiale ca asemenea constructii nu se pot face doar in cateva zile. Nu stiu cum faceti voi asa ceva. Mie mi-ar lua cel putin o luna asa o barca.
 
Daca nu ar fi relatarile tale, ale lui bytework sau ale lui Florio, as fi gata sa pun pariuri pe sume substantiale ca asemenea constructii nu se pot face doar in cateva zile. Nu stiu cum faceti voi asa ceva. Mie mi-ar lua cel putin o luna asa o barca.

La mine e simplu, Dorine. Eu sunt nerabdator. Si de aici se trag toate :)
 
La mine e simplu, Dorine. Eu sunt nerabdator. Si de aici se trag toate :)

Sustin neconditionat !

Aceste 6 zile de lucru sunt ..... 6 zile de "foc continuu" ! De dimineata pana seara .
Cu "temele" facute de la sedinta trecuta , cu targeturi impuse , etc .....

Si , evident , asa cum spune Florin , goniti de Mama Nerabdare ........
 
CrocodiluDiluDilu nu pune pariu ....
Modi poate sa iti explice de ce spun treaba asta
Daca ai avea cum sa pui smirghel pe rasina epoxidica ....dupa o ora .Termini"utillajul de mers pe apa" f.f.repede
 
probabil e ironic titlul topicului...
Nu. Nu este deloc ironic. Titlul face referire IN GENERAL la trecerea de la proiect , de la vis , la intentie , la reusita .

Oricat de repede sau incet s-ar misca cineva ( compara 6 zile ale mele cu trei'jde ani ai lu' Neagu ) este un drum lung .
Nu exprimat in ore de munca . Ci in mii de ore de ganduri , de reveniri asupra acestora , de modificari si "up-grade-uri" aduse imaginar si in schita proiectului de baza ......
Sunt zeci , sute de ore de munca , timp in care sculele iti zbranaie in mana . Iar tie-ti zbranie inima de emotie ......
De teama de-a nu gresi ceva asupra caruia nu mai poti reveni , de emotia reusitei fiecarui final de zi , de emotia ideei ca ai din ce in ce mai putin timp pana o pui la apa .......

Si-aici am sa pomenesc de-un paradox . Intalnit cel putin de catre mine . Desi motivatia exista , nevoia de-a plamadi o plutitoare , .... desi - asa cum spune Florio - principalul ghid iti este Mama Nerabdare , ..... pe masura ce te apropii de final te incearca tot soiul de trairi . Incepi sa te temi frumos de acel moment ! :)

A "coase" placaje intre ele , dpdvd mecanic este "gluma" . E pistol cu apa .....
Dar din a le "coase" , finisa , bibili si alte alea , iar la final sa descoperi ca barcuta la care-ai lucrat cu atata drag si daruire SE COMPORTA PE APA EXACT ASA CUM AI VISAT , ...... e alta poveste . Este "povestea" in care-ai crezut si pe care ti-ai spus-o in fiecare seara inainte de culcare ......

............................................................................

Cum spuneam , fara nicio ironie , e drum lung de la Holver - facturare placaje - pana la acea senzatie divina ce ti-o poate conferi barcuta pe care-ai facut-o cu doua maini ..... E drum lung ........... Ferice de cei ce l-au trecut si de cei ce inca sunt acum pe el .

Ne vedem ACOLO . Acolo unde am visat cu totii sa ajungem . In bratele valurilor , visand de data asta mult mai linistit . Si cu sufletele pline !
 
CrocodiluDiluDilu nu pune pariu ....
Modi poate sa iti explice de ce spun treaba asta
Daca ai avea cum sa pui smirghel pe rasina epoxidica ....dupa o ora .Termini"utillajul de mers pe apa" f.f.repede

Doamne , Cristi , cata dreptate ai !!!

Astazi m-a fugarit ploaia incontinuu ..... Am sfrasit prin a-mi baga picioarele si-am trecut la adapost sa lucrez la vasle .....

Apropos , exact inainte de-a ma apuca de ele am primit splendida si neasteptata vizita a Marelui Consilier in ale Vaslelor , ...... BOGDAN BUCIU !!! :D

Una-alta , alea-alea , se-apuca asta sa-mi explice "Stiinta Vaslelor" . El vorbea , eu cascam gura la el .... Dupa fo 10 minute de asemenea pledoarie il opresc buimac : "Bogdane , stop ! ..... M-ai "pierdut" ! Gata ! E deja prea mult pentru mine ! Vad io cum or sa iasa ! "

El isi vede de-ale lui , eu de cele doua placaje de 8 mm lipite intre ele cu epoxy si infipte in cotorul vaslelor , la care adaug un chit cu faina de lemn . Dupa doua-trei ore ma apuc de slefuit si trec la a doua runda de bagari si scoateri !
Din nervi , din draci pe mine , din nerabdare , sacrificand un pachet intreg de panze de slaif - acestea incarcandu-se cu chitul inca "nesmirgheluibil" - am reusit de-am dat gata o vasla din doua . Maine o fac si pe-a doua ( estimez un consum de nu mai m ult de 4 - 5 panze ) si le fibrez si pe din-afara ......
 

Atașamente

  • DSC02250.jpg
    DSC02250.jpg
    54.2 KB · Vizualizări: 120
  • DSC02251.jpg
    DSC02251.jpg
    47.5 KB · Vizualizări: 106
  • DSC02252.jpg
    DSC02252.jpg
    42.7 KB · Vizualizări: 102
Dragilor, va jur cu mana pe inima ca telefonul meu face poze strambe!
Aseara m-am intalnit cu Modi sa vad barcuta si la intalnire trebuia sa vina un prieten ce-si doreste o barca. Din pacate n-a putut veni si m-a rugat sa fac cateva poze. Mi-e rusine sa le postez. Barca perfecta din pozele lui Modi apare cam descentrata in pozele mele!!!
Realitatea este ca aseara ochiul mi-a aratat perfectiunea si nu pot sa nu-l cred. Ce vad in pozele de aici, este ceea ce am vazut in realitate!
Salut Modi!
Surpriza cu doamna, cunostinta veche pe care n-am mai recunoscut-o dupa 14-15 ani, a fost super!
Va salut, ca trebuie sa pun bagajele in masina, maine merg la vecinii de la sud sa probez valurile marii. Aseara nu stiam de asta!
 
Salut Ciby !
Ma bucur ca ne-am cunoscut , iti multumesc pentru aprecieri !

Si pentru Feteasca aia miraculoasa cu care tocmai ma rasfat ! :banana::banana::banana:
 

Back
Sus