Lungul drum de la proiect la realizare

marele consilier in ale padelatului este BB !
dar marele consilier in ale padelelor este Viorel ! si nu le face din PLACAJ !
crezi ca ar rezista o vasla sau padela din placaj tot Tid-ul? inreaba capitania legendara sau pe nea Dan !
ca nici tu nu dai la peste cu piulitze in loc de rama !
 
marele consilier in ale padelatului este BB !
dar marele consilier in ale padelelor este Viorel ! si nu le face din PLACAJ !
crezi ca ar rezista o vasla sau padela din placaj tot Tid-ul? inreaba capitania legendara sau pe nea Dan !
ca nici tu nu dai la peste cu piulitze in loc de rama !

Seven Up ( :D ) , astea-s vasle pentru o motorizata , nu pentru o temerara la TID ! Ocazional sau foarte putin se va vasli in barca asta .

Si-au fost absolut improvizate din resturi de materiale de la confectionarea barcii . Evident , sunt si cea mai ieftina varianta posibila din cate am luat in calcul .
 
Ultima editare:
Sambata trecuta barcuta a fost data la apa . Probe ......

Trag urmatoarele concluzii :

- sub nicio forma nu este o barca de glisaj . Cu un 4 HP ( prin amabilitatea lui Bogdan Buciu ) s-a comportat ca si cu un 2,5 sau ca si cu un 6 HP . Glumeam spunand ca daca-i punem eleroane ..... decolam ! Cert este ca nu am depasit 14 - 15 km / h orice i-am facut .

- Inca nu sunt foarte sigur ca are imperioasa nevoie de stringheri , barca fiind foarte robusta ( raportat la gabaritul ei ) . Urmatoarea lasare de apa - proba de foc - va avea loc la Dunare . Atunci decidem . Insa are nevoie de redane ( fiind si foarte dificil de strunit pe directie ) .
In loc de stringheri mizez mult pe bancheta de mijloc care , prin sistemul de agatare de copastii , va suplini mult din sarcina acestora .

- Este o barca pentru doi oameni + bagaje , si nu va trece vreodata de regimul de deplasament . Cu un singur om se cere imperios prelungitor de mansa . La vasle se comporta excelent !

- Inca nu este slefuita . Textura fibrei de sticla din rasina este posibil sa o infraneze . Am convingerea ca odata slefuita , chituita si vopsita vom simti o imbunatatire a conduitei acesteia pe valuri .
 

Atașamente

  • 01.jpg
    01.jpg
    41.2 KB · Vizualizări: 208
  • 02.jpg
    02.jpg
    23.8 KB · Vizualizări: 192
  • 03.jpg
    03.jpg
    47.6 KB · Vizualizări: 194
  • 04.jpg
    04.jpg
    43.9 KB · Vizualizări: 201
  • 05.jpg
    05.jpg
    31.5 KB · Vizualizări: 171
In paralel cu ultimele finisaje de la barcuta deja prezentata mai sus in topic , am inceput lucrul la o barca de glisaj , configurata pe nevoile unui pescar de Dunare ...... O barca de glisaj , stabila , special pentru motorizare .
Dimensiunile sunt de 3,35 x 1,40 x 0,60 . Ii estimez un 15 - 20 km / h guvernata de un 6 HP .

De data asta n-am mai avut un proiect in adevaratul sens al cuvantului . Ci o simpla macheta facute de mine din plastic de 1 mm grosime ( revin cu poze ale acesteia ) . Cert este ca la doar aproximativ 5 - 6 zile de lucru ( cumulate pe ore ) am ajuns aproape de finele interiorului . In seara asta preconizez sa-l desavarsesc si sa o intorc pentru fibrarea exterioara .

Imaginati-va cum ma simt gandind ca-n timp de mai putin de-o luna sunt gata cu doua barci !
 

Atașamente

  • DSC02260.JPG
    DSC02260.JPG
    174.5 KB · Vizualizări: 171
  • DSC02259.JPG
    DSC02259.JPG
    170.5 KB · Vizualizări: 167
  • DSC02258.JPG
    DSC02258.JPG
    163.7 KB · Vizualizări: 183
  • DSC02257.JPG
    DSC02257.JPG
    166.7 KB · Vizualizări: 171
  • DSC02256.JPG
    DSC02256.JPG
    180.4 KB · Vizualizări: 174
  • DSC02255.JPG
    DSC02255.JPG
    175.3 KB · Vizualizări: 169
  • DSC02254.JPG
    DSC02254.JPG
    163.6 KB · Vizualizări: 164
Buna ziua ! Imi puteti spune in cate straturi se pune tesatura de fibra ? Multumesc

Desi poate nu crezi , sunt inca novice in constructia de barci .
Citesc , studiez continuu , urmaresc tutoriale si sfaturi ale puternicilor constructori - atat de pe NET-u' asta mare cat si de pe forumurile de profil din Romania - in asa fel incat imi propun sa ma perfectionez continuu , repede !

Din ce-am vazut pana acum , din ceea ce spun ca am studiat , la o barcuta de gabaritul acesteia ( 3,85 X 1,14 X 0,6 ) , testandu-i fizic rezistenta , spun ca i-au fost suficiente doua straturi de fibra + rasina . Unul interior , unul exterior . La care adaugi surplusul de banda de fibra + filler din rasina cu pulbere de lemn aplicat pe gurne .
 
Mie unul mi se par a fi foarte fragile ,mai ales pentru Dunare ( din placaj de 10 mm si 2 straturi de fibra) ! Cam ce greutate estimati ca se poate pune intr-o asemenea barca ?
 
Vei fi surprins sa afli ca placajul e de ..... 6 mm , nu de 10 !
La fel de surprins vei fi sa afli ca "surori gemene" ale acestei barcute au plutit pe Dunare glorios si-au avut grija de cei trei impatimiti de la bord .
Referitor la incarcatura ..... eu nu estimez nimic . Insa proiectantul face trimitere la o sarcina de peste 400 kg ........

Iaca cum : http://www.selway-fisher.com/Mcanoe.htm#OUTBOARD
 
Ultima editare:
Lungul drum de la proiect la realizare .....
Cand am initiat topicul speram sa ajung sa scriu ce scriu acum .
Pe atunci vorbeam despre etapele ce le-am urmarit in a construi o barca , asa cum se face . Acum vorbesc despre ceea ce de fapt se afla in spatele ... proiectului . Pentru ca proiectul in sine era mult mai amplu . Era un proiect despre a-mi insusi pe deplin ceea ce inseamna a confectiona o barca .
Desi am ferma convingere ca dintr-un "abecedar" al acestui mestesug abia am invatat primele litere pot totusi afirma ca proiectul a capatat inertie ......

Apropos de abecedar , mi-am adus aminte de vorbele de candva , de demult , ale unui profesor din scoala generala . Un batranel sugubat ce reusea prin felul sau inconfundabil sa ne tina-n banci cate 50 de minute atenti la ce avea sa ne spuna .....
Despre abecedar spunea in felul urmator :

" Mai copii , cand iei un Abecedar in mana si treci de betisoare si de linioare ajungi sa intorci o fila in spatele careia sta pitita litera A . O stii , deja ai rostit-o de multe ori pana sa ii si descoperi chipul .....
Mai apoi o cunosti si pe sora ei . Pe B . Si inveti cum se scrie un cuvant . Primul pe care-l poti scrie cu ajutorul celor doua Cuvantul BA . Inveti a treia zi si litera C . Si descoperi fascinat ca - iata - deja poti scrie mai multe cuvinte cu ajutorul celor trei . Poti scrie CA , BAC , AC .....
Dupa ce o inveti si pe D poti si mai mult . DA , DAC , DACA , BA DA , CAD , si asa mai departe . Si pe masura ce tot inveti literele posibilitatile tale de-a te exprima in scris devin uriase . Si-abia atunci descoperi ce "arma" uluitoare ai ajuns sa stapanesti ! "


Nu stiu daca am inteles intradevar la anii aia ceea ce de fapt voia mosuletele sa ne spuna , dar stiu sigur ca n-am uitat acel exemplu . Iar astazi transpun mesajul din povestioara in ceea ce de fapt vorbim aici . In a construi o barca .....

De la prima , cu primul proiect desfasurat pe masa , cu primele materiale si caracteristicele acestora , cu primul pahar de rasina ce iti fierbe in mana si ti se incleiaza pe pensula , cu prima carena inchegata stangaci , ..... te indrepti spre a doua barca . Cu ce-ai cumulat de la prima . Stii deja problemele ce se ivesc inspre etrava . Si le combati din timp . La final decizi in tacere ca in mod clar asta arata mai bine ca prima . Si plin de avant te apuci de-a treia , care va iesi si mai bine !
In mod clar , proiectele nu sunt identice , si-n asta consta provocarea ! Cum nici A cu B nu sunt identice , cum nici C si D , dar stii deja sa "lucrezi" cu ele . Da , deja poti afirma ca stii ! Evident , cum spun mai sus , nu stii totul . Dar stii cu certitudine ca esti pe drumul care va sfarsi in punctul in care vei stii mai multe ca acum .

................................................................

De cand n-am mai scris aici s-au intamplat multe . Desi unii barcaholici stiu despre ele din alte surse , e timpul sa le aduc si aici .
 

Atașamente

  • DSC02552.JPG
    DSC02552.JPG
    222.6 KB · Vizualizări: 124
  • DSC02551.JPG
    DSC02551.JPG
    239.6 KB · Vizualizări: 116
  • DSC02550.JPG
    DSC02550.JPG
    231.9 KB · Vizualizări: 116
  • DSC02543.JPG
    DSC02543.JPG
    153.9 KB · Vizualizări: 120
  • DSC02542.JPG
    DSC02542.JPG
    149 KB · Vizualizări: 122
Barcuta asta , un 3,1 x 1,1 mi-a dat mari batai de cap ......
 

Atașamente

  • DSC02556.JPG
    DSC02556.JPG
    244 KB · Vizualizări: 116
  • DSC02557.JPG
    DSC02557.JPG
    216.7 KB · Vizualizări: 114
  • DSC02582.JPG
    DSC02582.JPG
    250.6 KB · Vizualizări: 124
  • DSC02583.JPG
    DSC02583.JPG
    222.3 KB · Vizualizări: 112
  • DSC02584.JPG
    DSC02584.JPG
    233.2 KB · Vizualizări: 113
Dar a sfarsit prin a deveni o barcuta de incredere .
 

Atașamente

  • 20141123_160104.jpg
    20141123_160104.jpg
    35.5 KB · Vizualizări: 154
  • 20141123_153409.jpg
    20141123_153409.jpg
    145.1 KB · Vizualizări: 138
  • 20141123_153355.jpg
    20141123_153355.jpg
    108.1 KB · Vizualizări: 155
  • DSC02586.JPG
    DSC02586.JPG
    234.4 KB · Vizualizări: 137
  • DSC02585.JPG
    DSC02585.JPG
    217.2 KB · Vizualizări: 133
bun.. felicitari.. numai ca la a 2 a barca nu ai mai facut inbinarea corect..
graba strica treaba...

Cosmin, da-mi voie sa bag eu putin "ventilatorul", sa putem respira linistiti. Si multumesc pentru interventie.

Dusan, stai perfect linistit!
Desi imbinarea in foto pare facuta "pe drept" , ei bine , placajele sunt slefuite "in pana" pe o distanta de 7-8 cm ( de altfel si metoda asta se practica) . Mai mult, bordajele interior-exterior sunt continue si rigidizeaza acea zona despre care ai putea crede ca este vulnerabila.
Iar pe gurne imbinarile nu se intalnesc cu cele ale filelor celelalte. Evident, nu este o intamplare lucrul acesta. :cool:

Dar vorbele sunt vorbe, faptele sunt fapte. Eu zic sa o vedem pe Dunare, sub Podul Prieteniei, o zona cu niscaiva anafoare date dracului. Doua persoane la bord + bagaje pentru pescuit stationar, camping, etc , unde barcuta este zdruncinata serios. Si cu toate astea este de o incapatanare nemaiintalnita ! Merge ..... "ca tramvaiu' " !:

https://www.youtube.com/watch?v=MLg8p7xNDuI

Ooooo, dar era sa uit de prima ei intalnire cu apa! Unde, desi este guvernata de un motoras care tuseste exasperant demonstreaza o conduita absolut ireprosabila si-o docilitate cum rar am intalnit la o barcuta de gabaritul ei.
3,35 x 1,4 - 50 kg ..... + Mercury 5 HP, ..... 28-30 km/h.

https://www.youtube.com/watch?v=qGkPw-aY3aA
 
Ultima editare:
Dusan, stai perfect linistit!
Desi imbinarea in foto pare facuta "pe drept" , ei bine , placajele sunt slefuite "in pana" pe o distanta de 7-8 cm ( de altfel si metoda asta se practica) .

Despre asta vorbesc, si in mod categoric in foto poti crede ca imbinarea e facuta pe cantul placajului.
Ca deh, merg si eu pe carari batute! Invat de la altii de-au mai facut asa ceva......
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    64.9 KB · Vizualizări: 147
  • 2.jpg
    2.jpg
    26.2 KB · Vizualizări: 140
Ultima editare:
Despre asta vorbesc, si in mod categoric in foto poti crede ca imbinarea e facuta pe cantul placajului.
Ca deh, merg si eu pe carari batute! Invat de la altii de-au mai facut asa ceva......

Modi, zi-mi si mie cum tii in frau bestia aia de freza?!?
Eu daca incerc sa fac asta, o ia in toate directiile, ca nebuna! (cred ca se mai uita si la om, nu ? :) )
 
Modi, zi-mi si mie cum tii in frau bestia aia de freza?!?
Greu ! Dar cu ambitie ! Ma cert cu bestia ore intregi intr-o zi de lucru !
Domle, cateodata nu vrea decat incotro are ea chef ! Dar si cand ma imbat si m-apuca nervii ..... ia s-o vezi cum frezeaza exact unde vrea muschiu' meu ! Milimetric !

Mama ei de bestie nenorocita !!!
 

Back
Sus