Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 21 to 30 of 56

Topic: SCOALA DE NAVIGATIE RYA IN ROMANIA

Default pret bun

domnilor
    fara sa am nici o legatura cu Dl. Ambrozie pe care deocamdata nu il cunosc decit de pe forum, pot sa confirm ca preturile sint similare sau mai jos decit preturile practicate de alte scoli RYA; eu sint inscris deja la un curs pentru luna iunie, in grecia, si platesc chiar un pic mai mult; iar acolo am avut o reducere fiindca am platit avans cu aproape un an inainte.

Dl. Ambrozie - va doresc succes si poate o sa ne si cunoastem, mai ales daca o sa fiu muscat de microb suficient de tare incit sa am nevoie de certificari peste day skipper

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

Domnule dan_m , felicitari pentru perseverenta cu care va urmati visul . Multumesc pentru urari si va asteptam oricand la Mangalia . Va spun din experienta ca acest microb nu musca , el devoreaza incet si sigur. Daca ati plecat pe calea asta veti dori sa simtiti largul marii si Oceanul ! Si o sa va amuzati peste ani , cand o sa va aduceti aminte ce nivel de cunostiinte ( si emotii ) aveati la sfarsitul cursului de Day Skipper . Felicitari !

P.s. Daca doriti sa faceti cateva iesiri pe mare ( spre a va obisnui cu barca ) spuneti-ne sa va facem oferte .
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .
    (asta mi-a placut asa de mult ca am preluat-o de pe forumul motociclism.ro )

Can you handle life ? Ideea e sa mori tanar , dar cat mai tarziu posibil.

Intrebare:

In cazul in care cineva ar dori sa inceapa cursul cu o etapa superioara (de ex. Day Skipper sau Coastal Skipper) , zilele acelea de experienta anterioara pe mare ar trebui sa fie tot in cadrul unui training RYA sau e ok daca zilele de practica si milele parcurse au fost efectuate in cadrul unei scoli acreditate ICC sau alt fel de training decat RYA?
    Adica trebuie sa parcurgi traseul RYA de la zero sau poti intra in oricare etapa ?
    Multumesc.
    Heading south !

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Quote Originally Posted by Rolias View Post
    Intrebare:

In cazul in care cineva ar dori sa inceapa cursul cu o etapa superioara (de ex. Day Skipper sau Coastal Skipper) , zilele acelea de experienta anterioara pe mare ar trebui sa fie tot in cadrul unui training RYA sau e ok daca zilele de practica si milele parcurse au fost efectuate in cadrul unei scoli acreditate ICC sau alt fel de training decat RYA?
    Adica trebuie sa parcurgi traseul RYA de la zero sau poti intra in oricare etapa ?
    Multumesc.
    Raspunsul simplu este : NU , nu trebuie parcurs traseul RYA pentru a intra in etape superioare , puteti intra in orice etapa , cu conditia sa aveti cunostiintele si practica necesara . Dealtfel examenul cel mai greu , cel de Yacht Master , se sustine fara obligativitatea de a fi parcurs un curs RYA inainte .

Dealtfel brevetele RYA nu reflecta in principal doar faptul ca ati urmat cursurile ci ca sunteti pregatit in realitate pentru nivelul pe care il doriti . Iar cursurile RYA va ajuta sa ajungeti acolo , nu va obliga . Asta inseamna , de fapt , ca a parcurge calea RYA este cea mai sigura si mai eficienta metoda de a capata cunostiinte , abilitati si deprinderi nautice , primind aceste cunostiinte de la cei mai buni instructori din lume .

Sigur ca orice experienta anterioara este binevenita , insa nu este nevoie sa petreceti ani de zile descoperind singur notiuni de baza ( cum am facut eu in primii ani ) , ci este mult mai simplu sa urmati calea formata din cei 3 pasi : 1. Competent Crew & 2. Day skipper & 3. Coastal Skipper .

Dealtfel chiar experienta dobandita INTRE cele 3 etape este necesara si ceruta .

Este evident si normal ca nu aveti de ce sa urmati un curs de nivel superior ( ex. Day Skipper sau Coastal Skipper ) , daca nu aveti experienta proprie dobandita in urma absolvirii cursului de Competent Crew , adica daca nu ati iesit deloc pe mare in aceasta calitate .

Totul este o inlantuire logica si normala , un proces de formare personala bazat pe dobandirea de cunostiinte si exersarea lor in practica , la cel mai bun nivel si cu cei mai buni formatori .

Asta este RYA .
    Last edited by RobertAmbrozie; 11 May 2010 at 10:46 PM.
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Si ca sa raspund si mai transant , simt ca sunt multi interesati :

Daca aveti brevete romanesti de tip ICC si cursuri urmate la orice alte scoli e foarte bine ! Daca aveti si cunostiinte si experienta dobandita anterior este si mai bine . Insa asta nu inseamna ca RYA va recunoaste in mod automat si obligatoriu cunostiintele ci ca doar certifica faptul ca le aveti , daca le aveti .

Daca nu le aveti , un plastic ICC emis in conditii "romanesti" nu este de nici un folos.

Pana la urma , pe bune : RYA nu va da niciodata repet niciodata , un brevet de oricare ar fi el , fara ca studentul respectiv sa stie pe bune materia ceruta de nivelul respectiv .

Asta inseamna ca la orice nivel de experienta REALA va aflati , puteti continua pregatirea in cadrul sistemului RYA fara probleme .
    FAIR WINDS !

6.  

sa dea Domnu' sa va mentineti standardul asta de calitate si verticalitate, ca e tara plina de absolventi de facultate, doctorate si nu stiu cate alte certificari facute cu spagi, cadouri, copiat, "las' ca merge si asa", etc.
    Daca ma va lasa Boc&Basescu sa live si eu cumva sper sa ma mandresc macar si cu faptul ca am picat examenul de la RYA.
    "Fii tu insuti schimbarea pe care vrei s-o vezi in lume"

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Standardul asta de calitate si verticalitate nu este inventat de mine , ci este cel firesc , sub care lucreaza britanicii . Eu doar imi doresc ca valorile lor sa fie si valorile noastre . Atat pe mare cat si pe uscat .
    FAIR WINDS !

Quote Originally Posted by RobertAmbrozie View Post
    Standardul asta de calitate si verticalitate nu este inventat de mine , ci este cel firesc , sub care lucreaza britanicii . Eu doar imi doresc ca valorile lor sa fie si valorile noastre . Atat pe mare cat si pe uscat .
    Oameni buni, ce scrie aici d-l Ambrozie, este cel mai pur adevar! Ceea ce a realizat dansul, e un pas urias in dezvoltarea velismului roman. RYA este recunoscuta si acceptata peste tot in lume, instructorii RYA sant stimati de toata comunitatea velistilor. Poate ca nu este cea mai ieftina modalitate de a dobandi un certificat de reala valoare, dar este de departe cea mai sigura metoda de a obtine un certificat care contine, prin el insusi, cinostiintele necesare navigatiei pe mare.
    Sa nu ne inselam singuri: MAREA NU CERE CERTIFICATE, doar cunostiinte. La Rya, certificat fara cunostiintele necesare, e ceva de neconceput! Eu personal nu pot decat sa-l felicit din inima pe domnul Ambrozie pentru ca a reusit sa alcatuiasca aceasta scoala. Va doresc mult succes, domnule Ambrozie!

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Multumesc pentru urari si aprecieri , domnule Lascu . De la un om cu experienta dumneavoastra este chiar o mare onoare sa primesc astfel de felicitari .

Dealtfel ieri am sarbatorit cu sampanie absolvirea primei serii de cursanti RYA in Romania !

Dupa 5 zile , Loli , Mircea , Bogdan , Andrei si Lacrima , au devenit primii posesori de brevete RYA ! 3 dintre ei au devenit Day Skipper si 2 dintrte ei au devenit Competent Crew ! Un adevarat echipaj !
    Instructorul , dl. Steve White , Yacht Master , fost ofiter al Royal Navy , a fost foarte incantat de cursanti , de barca si de tot ceea ce a gasit in Romania !

Imediat o sa postez si cateva poze .

Organizam urmatoarea serie cu incepere din 7 iunie !
    FAIR WINDS !

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Iata si fotografiile cu primii cursanti RYA!
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_1977.jpg‎   IMG_1978.jpg‎   IMG_1970.jpg‎   IMG_2042.JPG‎   IMG_2038.JPG‎   IMG_2035.JPG‎   IMG_2041.JPG‎   IMG_2045.JPG‎  
    FAIR WINDS !

Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks