import SUA

In primul rand este TVA-ul, ca taxa consistenta. Despre taxele vamale nu stiu ce sa-ti spun, depinde de incadrarea pe care o au in grilele pe care le folosesc. Acestea s-au tot schimbat in decursul anilor, trebuie vorbit direct la vama.
Ar mai trebui adunate si costurile de asigurare. La fel de discutabile, in functie de tipul barcii si asigurator.

Dar pentru un raspuns cat mai la obiect, intrebarea ar trebui sustinuta de date cat mai concrete. Ce fel de barca ?
 
Ai de platit (pret barca +transport ) La pretul rezultat adaugi taxa vamala si la pretul total TVA .Nu stiu daca scapi fara acciza
 
import sua

laTVA ma asteptam, taxele vamale nu stiu cum se calculeaza. Vreau un cruiser(four wiins, searay sau bailiner) de vreo7 metri, tractabil. Am gasit pe ebay la preturi rezonabile
 
laTVA ma asteptam, taxele vamale nu stiu cum se calculeaza. Vreau un cruiser(four wiins, searay sau bailiner) de vreo7 metri, tractabil. Am gasit pe ebay la preturi rezonabile

Pentru calculul taxelor vamale, cum spuneam anterior, ai mult de citit in nomenlatoarele vamale, ca sa determini codul produselor pe care vrei sa le importi.

Directia Generala a Vamilor

Daca nu reusesti sa deslusesti ce iti trebuie in hatisul birocratic, e recomandabila o discutie cu un comisionar vamal.
Chiar daca un coleg forumist ar fi trecut prin asa ceva (greu de crezut, eu am preferat sa iau o barca americana din Anglia, fiindca desi pretul in SUA era mult mai mic, cu taxe si transport ajungea mare) tot nu ti-ar folosi experienta lui personala. Cred ca la nivelul asta de investitie, e bine sa te interesezi direct si cat mai bine, sa nu ai surprize.

Ar mai fi experienta lui Robert Ambrozie, dar el a importat barci din SUA ca firma. Nu stiu daca tu ca persoana fizica te incadrezi in aceeasi subpozitie tarifara, in nomenclatoarele vamale.
 
In urma cu vreo 2 -3 ani un amic si-a adus o masina din state si pt a evita taxele vamale si tva-ul a aranjat cu cineva de acolo sa ii doneze masina.
La vremea respectiva pt donatii nu se percepeau taxe vamale si nici TVA.
Un alt amic si-a adus cateva luni mai tarziu tot asa o masina insa de data asta a declarato ca fiind dar de nunta.
Practic omul s-a insurat si a aranjat cu un alt amic sa ii trimta masina din state si sa decalre ca este cadou de nunta.
Deasemenea tot pe atunci se mai evitau taxele vamale(cred ca undeva la 35% pt import din statele non UE) aducand diverse pe numele unei fundatii.
In orice caz,cel mai bine este sa discuti cu un comisionar vamal sau cu un avocat.
 
Salutare
Nu știu dacă se aplica și la bărci de asemenea mărime dar pot sa Îți spun că sunt niște firme (nu îmi amintesc acum niciunde nume) dar le găsești cu varu'Google care importa din UN și pentru 30% asigura transport vama etcetera. ...practic iți aduce obiectul la ușă.
Bafta și ține-ne la curent
 
import sua

Pentru calculul taxelor vamale, cum spuneam anterior, ai mult de citit in nomenlatoarele vamale, ca sa determini codul produselor pe care vrei sa le importi.

Directia Generala a Vamilor

Daca nu reusesti sa deslusesti ce iti trebuie in hatisul birocratic, e recomandabila o discutie cu un comisionar vamal.
Chiar daca un coleg forumist ar fi trecut prin asa ceva (greu de crezut, eu am preferat sa iau o barca americana din Anglia, fiindca desi pretul in SUA era mult mai mic, cu taxe si transport ajungea mare) tot nu ti-ar folosi experienta lui personala. Cred ca la nivelul asta de investitie, e bine sa te interesezi direct si cat mai bine, sa nu ai surprize.

Ar mai fi experienta lui Robert Ambrozie, dar el a importat barci din SUA ca firma. Nu stiu daca tu ca persoana fizica te incadrezi in aceeasi subpozitie tarifara, in nomenclatoarele vamale.

Crezi ca cei de la capitanie pot face un calcul?
 
Crezi ca cei de la capitanie pot face un calcul?

Capitania nu are nici o treaba cu taxele vamale. Trebuie sa intrebi la vama sau mai bine la o firma de comisionari vamali. Nu stiu de unde esti, dar daca bagi pe "google" cuvintele "comisionar vamal" o sa gasesti in mod sigur citeva firme care se ocupa cu astfel de formalitati.
 
import sua

Capitania nu are nici o treaba cu taxele vamale. Trebuie sa intrebi la vama sau mai bine la o firma de comisionari vamali. Nu stiu de unde esti, dar daca bagi pe "google" cuvintele "comisionar vamal" o sa gasesti in mod sigur citeva firme care se ocupa cu astfel de fomul de rmalitati.

stiu ca nu se plateste la capitanie, ma gandeam doar ca poate s-au mai confruntat cu intrebari de genul asta. multumesc de sfat
 
atentie, trebuie certificata pentru inmatriculare/folosire in CE ... si te va costa mult daca fabricantul nu vinde si in comunitate ... mai bine o tii cu fanion American ...
in rest ce s-a spus este adevarat. ca referinta, am platit taxe in Germania pentru autovehicol folosit 10% din pretul de vinzare (pe care l-am declarat cam la 40-50% din valoarea de catalog)
 
Florio, zici ca ti-ai luat barca din Anglia. Am gasit un contact in Anglia si ma gandesc sa-mi aduc si eu de acolo. Ce-mi poti spune de taxe si alte ponturi? Mersi.
Pentru calculul taxelor vamale, cum spuneam anterior, ai mult de citit in nomenlatoarele vamale, ca sa determini codul produselor pe care vrei sa le importi.

Directia Generala a Vamilor

Daca nu reusesti sa deslusesti ce iti trebuie in hatisul birocratic, e recomandabila o discutie cu un comisionar vamal.
Chiar daca un coleg forumist ar fi trecut prin asa ceva (greu de crezut, eu am preferat sa iau o barca americana din Anglia, fiindca desi pretul in SUA era mult mai mic, cu taxe si transport ajungea mare) tot nu ti-ar folosi experienta lui personala. Cred ca la nivelul asta de investitie, e bine sa te interesezi direct si cat mai bine, sa nu ai surprize.

Ar mai fi experienta lui Robert Ambrozie, dar el a importat barci din SUA ca firma. Nu stiu daca tu ca persoana fizica te incadrezi in aceeasi subpozitie tarifara, in nomenclatoarele vamale.
 

Back
Sus