caiac din placaj pe schelet de lemn

Salutari, dragi barcaholici.
Dupa ce am construit primul meu caiac skin on frame, am avut mari probleme in familie. Sotia a tinut mortis sa ii fac si ei unul. Deoarece la fiecare iesire trebuia sa stau mai mult pe uscat decat in caiacul din care cu greu o mai dadeam jos, a devenit clar ca in familia noastra trebuie sa mai apara inca un caiac. Asa ca m-am pus pe treaba, sarcina nefiind tocmai usoara, pentru ca mi s-a pus in vedere de catre destinatar ca noul ei caiac trebuie “sa iasa perfect”.
Am ales acelasi model de la Tom Yost, adica See Bee, pentru ca are doar 4 metri si e usor de depozitat in casa, dar şi de pus pe masina, iar pe apa se comporta foarte bine. Spre deosebire de primul caiac făcut de mine, am vrut ca acesta să fie mai „heavy-duty”, astfel incat l-am acoperit cu placaj în loc de folie pvc.
Iata pe scurt care au fost etapele de constructie şi materialele folosite, in speranta ca cele ce urmeaza vor folosi si altor barcaholici incepatori ca si mine.
Materiale:
-placaj okume de 4 mm – 2 foi, de 10 mm –o foaie din care se foloseste doar 1/3 (pentru coaste şi coaming, caruia nu stiu cum ii spune pe romaneste) – de la Holver,
- scanduri de abachi de 8 cm latime şi 300 cm lungime, pentru stringheri şi chila – de la Holver. Potrivit celor aratate de vanzator, acest lemn este scump, dar nu are nici un fel de noduri, este elastic, foarte usor (se apropie de balsa), şi rezista la umezeala, fiind destinat in principal contructiei de saune. Cu exceptia rezistentei la umezeala pentru care o sa mai astept inainte de a ma pronunta ca sa vad cum se comporta in timp, pot sa confirm toate calitatile aratate anterior, inclusiv pretul destul de mare – aprox. 70 lei/scandura.
- rasina epoxi si intaritor de la Polidis – în total 4 litri,
- rumegus foarte fin, de la un cunoscut care rascheteaza parchet,
- plasa fibra sticla 120 g/m de la Polidis, 1 metru latime x 9 m lungime,
- chit de lemn Helios de la Tesarol (pe el scria ca este si pentru exterior),
- lac pentru barci de la Kober, daca imi mai aduc bine aminte( doar pentru interiorul caiacului şi pentru coaming),
- vopsea poliuretanica alba (culoarea la moda pentru acest an, dupa cum mi-a spus sotia mea) – bicomponenta, in total 1,200 litri – de la April 91, aprox. 150 lei ( care vand si la cantitati foarte mici, incepand cu 50 ml, orice culoare),
- suruburi de rigips - fara numar,
- alte maruntisuri.
Etapele constructiei:
Am taiat coastele din placajul de 10 mm, am taiat baghete din abachi de 2x2 cm grosime, le-am asamblat temporar cu suruburi de rigips, iar apoi definitiv cu epoxi. Eu am fixat fiecare coasta pe bancul de lucru, chiar daca pe site-ul lui Tom Yost sunt fixate doar prima şi ultima, deoarece la primul caiac am avut surpriza sa constat că scheletul se descentrase putin in timpul constructiei. Cu toate coastele fixate, scheletul a iesit foarte bine şi s-a lucrat şi mult mai usor. Foarte util in aceasta faza este fierastraul cu vibratii (asa-zisa scula multifunctionala), cu care poti sa faci taieturi de precizie la pozitie.
Faza urmatoare a constat in trasarea planului de forme pentru placajul cu care urma sa imbrac Ducesa ( asa cum urma sa fie botezata barca la cererea beneficiarului). Pentru ca nu am gasit nicaieri planul pentru modelul See Bee si pentru ca nici nu sunt in stare sa folosesc un program de proiectare pe calculator, am incercat sa fac niste sabloane din hartie, care au iesit surprinzator de bine, le-am transpus pe placajul de 4 mm si le-am decupat.
Am insailat bucatile de placaj pe schelet cu suruburi de rigips, iar apoi le-am lipit definitiv cu epoxi amestecat cu rumegus, dupa ce in prealabil am impregnat placile pe interior cu epoxi. A doua zi am taiat cu multifunctionala marginile placilor de placaj la imbinari, pentru ca unele ieseau cativa milimetri in afara, iar apoi am umplut toate rosturile ramase cu epoxi. Dupa inca o zi am scos toate suruburile, am smirgheluit totul cu smirghel cu granulatie 80, iar apoi cu 100. Am dat un strat de epoxi cu pensula pe tot caiacul (mai putin puntea), iar imediat am intins plasa de fibra de sticla, peste care am mai dat inca un strat de epoxi tot cu pensula. Am incercat si cu spatula de plastic sau cu rola de zugravit, insa pensula s-a dovedit cea mai viabila solutie. Dupa cateva ore, cand stratul de epoxi a inceput sa se intareasca, am mai dat inca un strat, pentru a umple complet plasa de fibra. A doua zi am repetat procedura si pe punte, iar apoi m-am apucat de slefuit, cu smirghel de 120 si 180. Am corectat cat s-a mai putut imperfectiuile cu chit de lemn, apoi am continuat slefuirea cu smirghel de 240, iar la final de 400. Dupa toate astea am mai dat un strat subtire de epoxi pentru a inchide eventualii pori ramasi de la slefuire.
Dupa vreo doua zile, am dat primul strat de vopsea. M-am luat dupa vanzator, care mi-a zis ca merge fara probleme cu pensula sau trafaletul si am folosit pensula. Rezultatul a fost un dezastru. Din frumusetea de caiac a iesit o chestie tarcata, care parea imposibil sa mai capete vreodata un aspect cat de cat omenesc. Deprimat, am am apelat la un prieten, care m-a ajutat cu un pistol de vopsit cu compresor. Rezultatul – de exceptie. Vopseau a iesit perfect, fara nici un fel de umbre, dare sau dungi. Sfatul meu este sa folositi pentru vopseaua poliuretanica numai pistolul, si sa o dati in straturi subtiri si multe. Eu am dat cam 7-8 straturi, unul dupa altul, la un interval de aproximativ 15 min.
Inaugurarea am facut-o pe Snagov, iar apoi la mare. Ca o concluzie finala, acelasi caiac in varianta skin on frame este mai stabil si mai manevrabil decat in varianta rigida, insa este mult mai vulnerabil la eventuale sparturi. Daca vreti ceva foarte usor, ieftin, manevrabil si pe care sa il construiti intr-o saptamana, mergeti pe skin on frame, iar daca vreti sa va dati fara grija pe oriunde, mergeti pe varianta rigida.
 

Atașamente

  • DSCN4649.JPG
    DSCN4649.JPG
    215 KB · Vizualizări: 106
  • DSCN4658.JPG
    DSCN4658.JPG
    232.2 KB · Vizualizări: 111
  • DSCN4662.JPG
    DSCN4662.JPG
    214.1 KB · Vizualizări: 102
  • DSCN4666.JPG
    DSCN4666.JPG
    222.7 KB · Vizualizări: 102
  • DSCN4737.JPG
    DSCN4737.JPG
    226.5 KB · Vizualizări: 102
  • DSCN4738.JPG
    DSCN4738.JPG
    227.8 KB · Vizualizări: 93
  • DSCN4740.JPG
    DSCN4740.JPG
    208.9 KB · Vizualizări: 96
  • DSCN4745.JPG
    DSCN4745.JPG
    247.4 KB · Vizualizări: 95
  • DSCN4746.jpg
    DSCN4746.jpg
    57.8 KB · Vizualizări: 102
  • DSCN5208.jpg
    DSCN5208.jpg
    31.4 KB · Vizualizări: 96
  • DSCN5212.JPG
    DSCN5212.JPG
    207.4 KB · Vizualizări: 91
  • DSCN5214.JPG
    DSCN5214.JPG
    201.4 KB · Vizualizări: 99
  • DSCN5219.JPG
    DSCN5219.JPG
    232 KB · Vizualizări: 89
  • DSCN5220.JPG
    DSCN5220.JPG
    216.3 KB · Vizualizări: 101
  • DSCN5224.JPG
    DSCN5224.JPG
    222.4 KB · Vizualizări: 102
  • DSCN5227.JPG
    DSCN5227.JPG
    228.2 KB · Vizualizări: 101
  • DSCN5231.JPG
    DSCN5231.JPG
    224.6 KB · Vizualizări: 92
  • DSCN5271.jpg
    DSCN5271.jpg
    43.1 KB · Vizualizări: 97
  • DSCN5273.JPG
    DSCN5273.JPG
    228 KB · Vizualizări: 84
  • DSCN5274.JPG
    DSCN5274.JPG
    239.7 KB · Vizualizări: 91
  • DSCN5412.jpg
    DSCN5412.jpg
    48.1 KB · Vizualizări: 100
  • DSCN5416.JPG
    DSCN5416.JPG
    223.1 KB · Vizualizări: 107
  • DSCN5431.JPG
    DSCN5431.JPG
    227.9 KB · Vizualizări: 93
  • DSCN5437.JPG
    DSCN5437.JPG
    213.6 KB · Vizualizări: 101
  • DSCN5569.jpg
    DSCN5569.jpg
    289.8 KB · Vizualizări: 104
  • DSCN5570.JPG
    DSCN5570.JPG
    214.2 KB · Vizualizări: 107
  • DSCN5606.JPG
    DSCN5606.JPG
    179.3 KB · Vizualizări: 116
  • DSCN5610.JPG
    DSCN5610.JPG
    200.8 KB · Vizualizări: 114
  • DSCN5619.JPG
    DSCN5619.JPG
    215.6 KB · Vizualizări: 116
Imi place de tine de mor :) E normal sa fie mai greu de guvernat pentru ca-i mai greu. Apropos, super locatie are casa ta. Revenind, sunt curios cum s-a descurcat pe mare. Te-a luat vreun val din laterala? Ce latime maxima are si ce greutate
 
Nene, ai construit o cazemata plutitoare! Felicitari pentru proiectul dus pana la capat, dar pentru ce vroiai tu, stitch&glue se numeste metoda si e ceea ce ai facut tu, mai putin scheletul care trage la cantar si-ti vamuieste spatiul interior. Nu ne-ai spus insa, cel mai important lucru: care a fost calificativul beneficiarului?
 
S-a descurcat foarte bine si a incasat si ceva valuri din lateral, fara sa ma rastoarne. Evident insa ca sunt si putin subiectiv in aprecieri fiind vorba de un caiac facut de mine, si stii cum se spune: si cioara crede ca puiul ei e cel mai frumos. Latimea maxima e de 61 cm, iar lungimea e de 400 cm.
 
Raspuns pentru CrocodiluDiluDilu. Calificativ: SUPER! Singura critica: nu are inca scris numele pe el. ;-)
Expeditor: beneficiarul
 
:) Nu e urat deloc. Evident, spun asta privind fotografiile tale. Nu am incercat niciodata sa fac un caiac asa de mic pentru ca pur si simplu locuiesc la malul marii si o jucarie asa scurta nu e chiar ok pentru mare. Acum sincer, ma bate gandul sa fac unul si voi folosi dimensiunile tale. sa vedem ce iese
 

Back
Sus