cum sa construiesc o carma dubla pt o pluta

Salutare tuturor

Vrem sa plecam intr-o expeditie pe Dunare cu o pluta construita din butoaie de tabla inchise ermetic, osb, coarda de alpinism etc. Pt a face pluta cat mai guvernabila posibil vrem sa construim inclusive o carma dubla pe montant.

daca aveti vreo sugestie legata de CUM poate fi construita o asemenea carma ... din material putin costisitoare DAR BINE ... va rog frumos sa le puneti pe acest forum.

Va multumesc tuturor anticipat

Radu
 
Revin cu un scurt mesaj ... pentru a nu lasa impresia ca suntem niste "fara idei". Pana in present, fara ca vreunul dintre noi sa fi facut scoala in asa ceva sau inginerie, mecanica sau cate si mai cate, am ajuns la urmatoarea solutie.

1. O bara de 1 metru, prinsa de Pupa cu corniere si suruburi (prin sectiune).
2. 3 balamale adanci sudate pe bara de la pct.1
3. carma din lemn (intr-o singura bucata) prinsa in cele 3 balamale de la pct.2

... poate va pare genial de simplu sau stupid de complicat. as vrea sa stiu ce parere aveti despre idee si ce si cum credeti ca ar trebui sa facem pt a guverna pluta cat mai efficient.
 
Revin cu un scurt mesaj ... pentru a nu lasa impresia ca suntem niste "fara idei". Pana in present, fara ca vreunul dintre noi sa fi facut scoala in asa ceva sau inginerie, mecanica sau cate si mai cate, am ajuns la urmatoarea solutie.

1. O bara de 1 metru, prinsa de Pupa cu corniere si suruburi (prin sectiune).
2. 3 balamale adanci sudate pe bara de la pct.1
3. carma din lemn (intr-o singura bucata) prinsa in cele 3 balamale de la pct.2

... poate va pare genial de simplu sau stupid de complicat. as vrea sa stiu ce parere aveti despre idee si ce si cum credeti ca ar trebui sa facem pt a guverna pluta cat mai efficient.

Daca nu aveti vreun sistem de propulsie, cu alte cuvinte daca va lasati dusi de apa, carmele nu au nici-un efect.
 
Sigur, este foarte buna pluta cu carma pe balamale, asa cum v-ati gandit. Guvernarea ca guvernarea da' cu ce manati pluta? O lasati la vale si gata? Daca depasiti 2,5m. intrati la ambarcatiuni si se aplica toate prevederile legate de acestea. Nu prea mai este ca in "Aventurile lui Tom Sawier".
 
Va multumesc pt promptitudine.

In legatura cu raspunsurile primate, recunosc ca am o usoara nedumerire: conform RND, cu modificarile si completarile ulterioare, plutele sunt "material plutitoare" nu "nave autopropulsate" sau "ambarcatiuni". Oricum vom face expeditia cu stirea ANavale si Capitaniilor Zonale tranzitate. Doresc lamuriri daca se poate in legatura cu definitia "ambaracatiunii" ... mai ales in legatura cu implicatiile legate de lungimea de 2,5 m.

Inteleg ca idea in sine va pare ok. DAR ca daca nu avem propulsive asigurata ALTFEL decat prin vasle ... o facem degeaba?!?! nu suntem ingineri ... va rog mult detaliati putin.

Multumesc again
 
Revin cu un scurt mesaj ... pentru a nu lasa impresia ca suntem niste "fara idei". Pana in present, fara ca vreunul dintre noi sa fi facut scoala in asa ceva sau inginerie, mecanica sau cate si mai cate, am ajuns la urmatoarea solutie.

1. O bara de 1 metru, prinsa de Pupa cu corniere si suruburi (prin sectiune).
2. 3 balamale adanci sudate pe bara de la pct.1
3. carma din lemn (intr-o singura bucata) prinsa in cele 3 balamale de la pct.2

... poate va pare genial de simplu sau stupid de complicat. as vrea sa stiu ce parere aveti despre idee si ce si cum credeti ca ar trebui sa facem pt a guverna pluta cat mai efficient.

Inca n-am aprofundat ce zici acolo , nici n-am timp pentru moment , insa ai un "LIKE" de la mine pentru coerenta in exprimare !
Felicitari ! Si , evident , mult succes in ceea ce-ti doresti sa faci . Daca-mi vine vreo idee referitor la ceea ce cauti printre noi promit ca nu am sa ezit in a interveni ........
 
Va multumesc pt promptitudine.

In legatura cu raspunsurile primate, recunosc ca am o usoara nedumerire: conform RND, cu modificarile si completarile ulterioare, plutele sunt "material plutitoare" nu "nave autopropulsate" sau "ambarcatiuni". Oricum vom face expeditia cu stirea ANavale si Capitaniilor Zonale tranzitate. Doresc lamuriri daca se poate in legatura cu definitia "ambaracatiunii" ... mai ales in legatura cu implicatiile legate de lungimea de 2,5 m.

Inteleg ca idea in sine va pare ok. DAR ca daca nu avem propulsive asigurata ALTFEL decat prin vasle ... o facem degeaba?!?! nu suntem ingineri ... va rog mult detaliati putin.

Multumesc again

Hai sa facem analogia cu o masina. Daca pui unei plute carma, e ca si cum ai putea sa rotesti rotile unei masini. Dar tot degeaba, daca masina sta pe loc. In 1992 am coborat pe Mures cu o pluta si primul lucru ce si-a dovedit inutilitatea a fost carma. Daca planuiti sa vasliti, nu va trebuie carma: cel mai simplu guvernati din vasle.
 
Salutare tuturor

Vrem sa plecam intr-o expeditie pe Dunare cu o pluta construita din butoaie de tabla inchise ermetic, osb, coarda de alpinism etc. Pt a face pluta cat mai guvernabila posibil vrem sa construim inclusive o carma dubla pe montant.

daca aveti vreo sugestie legata de CUM poate fi construita o asemenea carma ... din material putin costisitoare DAR BINE ... va rog frumos sa le puneti pe acest forum.

Va multumesc tuturor anticipat

Radu

De unde pana unde planuiti sa plutariti?
 
De la Calarasi pana la Gura Portitei prin Popina!
... m-ati pus pe ganduri in legatura cu utilitatea carmei. Sunt tentat sa o fac, totusi ...
 
Permisul de conducator de ambarcatiune este necesar doar daca ambarcatiunea depaseste 2,5 m lungime si este propulsata de motor sau vele.
De asemenea, "pentru a conduce o ambarcaţiune de agrement cu o putere a motorului de până la 3,68 kW pe ape interioare nu este necesară deţinerea certificatului internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa D"

Vezi aici: http://www.rna.ro/servicii/PersNavigant/ordin534.pdf

Daca pluta are o lungime rezonabila (cel mai bine sub 7 m) eu zic ca nu vor fi probleme. 7 m (si 20 CP, dar cred ca nu e cazul) este limita maxima pentru care nu se cere inmatricularea ambarcatiunii.

La plute se folosesc in mod traditional un fel de visle foarte mari in loc de cirme, cite una in fatza si respectiv in spate. Acestea sint un fel de "cirme active", folosesc putin si la propulsie, dar si la pastrarea sau modificarea directiei. Vezi poza atasata. Daca pluta este mai mica, merge si cu o singura visla. Un model similar s-a folosit de-a lungul istoriei cam la toate plutele fluviale.
Kon Tiki (singura pluta maritima pe care o stiu) avea tot o rama-cirma unica in partea din spate, dar avea si vela, "etrava" si "derivoare". Pe Dunare nu prea e cazul.


PS Am folosit intentionat fatza si spate in loc de prova si pupa! :)
 

Atașamente

  • 800px-Isarfloss.jpg
    800px-Isarfloss.jpg
    158.1 KB · Vizualizări: 57
Ultima editare:
Permisul de conducator de ambarcatiune este necesar doar daca ambarcatiunea depaseste 2,5 m lungime si este propulsata de motor sau vele. .......

Pelicane , nimic mai adevarat ! Insa dincolo de prevederile legale exista si altele ........

Nu fac acum decat sa-mi amintesc de Radio al meu cu al sau Matiz nenorocit imbrancit bahic pe strazile Bucurestiului , sfidand tembel intreg Codul Rutier ........
Iar acum , tratand serios problema , oricare comandant de pichet al P.F. ( insarcinat inclusiv cu buna desfasurare a traficului fluvial ) poate decide sa traga la mal respectiva "ambarcatiune" , sa interzica evolutia acesteia pe senalul navigabil ( am sa evoc vreodata un caz concret - si extrem de plauzibil - de care m-am lovit in acest sens la Giurgiu , pe raza pichetului Gostinu - AVAND PERMIS DE NAVIGATIE , evoluand pe o simpla pneumatica aflata in imposibilitatea impartirii semnalelor acustice si vizuale necesare comunicarii pe ape intre guvernantii diverselor tipuri de ambarcatiuni ! ) .

La modul serios vorbind , o asemenea pluta , fara nicio modalitate de guvernare , fara niciun "Dumnezeu" , contravine flagrant regimului desfasurarii traficului pe Dunare .

Nu ma intelegeti gresit , apreciez fantastic initiativa acestor baieti . Insa dincolo de pasiunea noastra exista si alte considerente , ale altora , extrem de bine puse la punct si de justificate .

In fine , e mult de vorbit aici .........
 
@modi

Ai si tu dreptate! In Romania, cind e vorba de interpretarea legilor, toata lumea are dreptate! :)

Eu nu am indemnat pe nimeni sa "sfideze tembel" intreg RND-ul! :) Eu am "reprodus" numai ce scrie la lege. Ce fac ei mai departe si cum se descurca cu autoritatile e treaba lor.

@Scouser15

Prin Popina? Cum ajungeti din Dunare in Razim cu pluta? Cum navigati pe Razim? E vorba de citeva zeci de km... Doar la rame, sau cum? Daca aveti si oarece mijloc de propulsie (motor sau vele), atunci se schimba treaba complet.
 
REGULAMENT DE NAVIGAŢIE PE DUNĂRE
Prezetul Regulament de Navigaţie pe Dunăre (R.N.D.) are la bază
Dispoziţiile Fundamentale pentru Navigaţia pe Dunăre (D.F.N.D.)
adoptate de Comisia Dunării în anul 2005.
CAPITOLUL 1
PREVEDERI GENERALE
Articolul 1.01 - Semnificaţia unor termeni
În înţelesul prezentului Regulament:
a) termenul „navă” desemnează navele de navigaţie interioară inclusiv ambarcaţiunile mici...
g) termenul „material plutitor” desemnează plutele precum şi orice construcţie, ansamblu sau mijloc apt să navigheze, altele decât nave sau instalaţii plutitoare;
Articolul 1.02 - Conducător
1. Orice navă sau material plutitor, cu excepţia navelor unui convoi împins altele decât împingătoarele, precum şi a navelor prevăzute la art.1.08, trebuie să se afle sub autoritatea unei persoane având calificarea necesară în acest scop. Această persoană este denumită în continuare conducător.
 
Fiecare plută avea două cârme, una pe buzar și cealaltă pe codar, fiind dotate și cu 1-2 cârme de rezervă.

De aici.

Astfel se poate tine pluta in axul suvoiului, si in mijlocul lui prin deplasare laterala, bineinteles ca in acest caz "carmitul" implica mai mult miscari de vaslire decat ce se intelege prin carmit in mod obisnuit.
 

Back
Sus