Am luat permis urmeaza barca, ce barca ?

Dragi pasionati,

Dupa un an de lamentari am reusit in cele din urma sa imi iau permis categoria D , C urmeaza cind oi avea si pt el timp. probabil ca odata cu un S ca sa fie treaba treaba. b-)

Acum in anul care a trecut am reusit sa ma plimb cu ceva barci cu motori si mi-am facit un pic mana pe "sculele" altor prieteni pasonati.

Pt ca tot se termina sezonul :) mai mai ca am ajuns in Septembrie ma tot uit de ceva vreme la o barca cu motor.

Problemele mele sunt urmatoarele la un buget de 4,500-5000 EUR poate chiar peste:


- Consum (da e prima dar nu cea mai importanta) dupa ce am cochetat cu ideea unei barci mici ieftine am ajuns la concluzia ca trebuie sa fie in 4 T dar problema este puterea chiar si in 4T
-Deimensiune. Aici am o mare problema pt ca sotia , si toti cunoscutii mei cand aud de barca se gandesc la nu stiu ce vapor din filme in care printesa in costum tanga sta pe punte cu bautura in mana. Ei bine alea sunt fite de Monaco si nu au ce cauta aici.

Pana una alta ca sa impac pe toata lumea m-am gandit ca imi trebuie ceva de genul

- Eu imi doream Papuc -> o sa iau Bow Rider cu geam care arata ca un papuc si daca vrei poti sa stai si "in fata" aviz amatorilor
- in gama asta sunt diferite barci de la 14-19 picioare cu puteri de la 40 la 140 CP multe insa inboard cu motoare mercuriser
- Trailer-abila ar fi cam oricare orecum., nu stiu cum spanac o sa merg cu masina (ca n-am jeep si nici nu imi cumpar ca nu imi place) si cu dracovenia aia de 19feet pe osie dubla in spate . Imi pare cam SF asa . Desi vad ca unii merg cu veliere pe remorca si cu turism , chiar asa sa fie ?

Pt ce imi trebuie barca :

- Sa ma plimb pe Snagov
- Sa ma trag cu schiurile pe apa
- Sa ma duc cu ea in delta de 2-3 ori pe an si poate un pic pe mare

Intrebarile mele pt voi sunt :

- Am vazut barci de 75-90 CP care cred ca cosuma decent in 4T sau 2T (evinrude) cu injectie dar barcile par cam micute pt "doamne" pe la 15-16 feet ce ziceti sunt mici sau aberez eu? Ma intereseaza sa fie extrem de stabile sunt ?
- Am vazut oferte bune de barci inboard (sterndrive) cu motoare mrcruiser de 3.0 sau 4.3 doar ca ezit pt ca am impresia ca au un consum fabulos (50 lph WOT sau 25-30lph/curising) sunt sigur ca sunt stabile, puternice dar cum sa cosnumi atat la o iesire ? Si cum spanac sa umbii pe sosea cu monstrul ala dupa tine?

- Si cel mai important : Exista in delta limitari de putere ? Adica nu vreau sa ma trezesc ca nu pot intra cu ea in delta ar fi chiar penibil. Nu vreau sa ma dau jmecher p'acolo cu puterea motorului dar cu barca de lemn imi va fi imposbil sa imi iau si familia cu mine (stiu pt unii asta este un avantaj :))

Aveti ceva sugestii pt cele 3 intrebari de mai sus am tot citit pe forum dar nu imi este ff clar ?

Multumesc
 
trailerabila inseamna ca greutatea barcii+peridoc sa nu depaseasca masa maxima remorcabila a masinii
printre cele mai optime masini de tras si care sa nu fie nici "big jeep small dick" ar fi VW Sharan care nu stiu cum au facut dar trage 2000kg
noul cod rutier te lasa sa conduci cu B-ul un <i>ansamblul de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;</i>

cat despre barca... huh... la bugetul tau nu as face altceva decat sa ma urc in primul TIR gasit spre Amsterdam (intrebi pe statia CB: "un coleg care merge in Olanda?") :D
 

Back
Sus