Inca un Shearwater

...Cred că încep să mă prind, cum funcționează șmecheria. Iar acel elastic n-are nimic care să comunice, cu altceva montat, pe exteriorul caiacului. Rolul său e de a păstra pe poziția de închidere, acele clapete. Iar prin simplă tragere, cu nădejde din exterior, se dau peste cap clapele și se poate extrage capacul. Dacă e așa, nu cred că mai e nevoie de postat filmuleț.
 
Da, ai prins smecheria. Pentru a-l deschide, pur si simplu tragi catre exterior.
La prinsul capacului trebuie sa prinzi cate o latura. Bagi clapetele in interior pentru o latura, lasand cealalta latura libera. Apoi deschizi clapetele pentru a doua latura si apesi capacul la locul lui.
Am facut un filmulet, dar nu il pot incarca direct aici pe site. Trebuie sa-l pun intai pe vimeo/youtube... :( . Am reusit sa deschid si sa inchid capacul cu o singura mana ! :) , mi-am tras o clapeta peste deget, dar am reusit :).
 
Acum, o altă întrebare mai indiscretă...
Dacă ar fi să construiești alte modele de ambarcațiuni, o să folosești același sistem de închidere la hatchuri, sau ți-i mintea îndreptată, spre alte sisteme ?
 
Acum, o altă întrebare mai indiscretă...
Dacă ar fi să construiești alte modele de ambarcațiuni, o să folosești același sistem de închidere la hatchuri, sau ți-i mintea îndreptată, spre alte sisteme ?

Mai fac un caiac acum, o Panthera. Clar voi folosi acelasi sistem. Eu vad asa acest sistem:
contra: solutie tehnica putin mai complicata, plus de greutate
pentru: etanseitate foarte buna, simplu de reglat tensiunea, nu ocupa din spatiul interior, nu se vede nimic pe punte

Chiar azi am in plan sa fac piesele pentru Panthera. Singura modificare: carligele le voi face mai subtiri (la SWS au 2 cm).
 

Back
Sus