Inca un Shearwater

Buna seara dragi Barcaholici !
Ajutati, va rog, un suflet chinuit de febra inceperii unui nou proiect si de alegerea unui proiect potrivit ! Ma zbat intre Shearwater 17 si 16, sau poate chiar 14 (stitch & glue). Am 80 kg (in scadere.. :) ) inaltime 1,75. As folosi caiacul pentru Dunare, dar si pentru pasaje scurte in insulele grecesti. Cel de 17 mi se pare cel mai potrivit, dar... lungimea imi pune probleme de logistica. Ar iesi cu un metru mai lung decat masina din dotare... Poate nu e asa mare lucru, dar acum imi pare foarte mult.
Un sfat ?
 
Buna seara dragi Barcaholici !
Ajutati, va rog, un suflet chinuit de febra inceperii unui nou proiect si de alegerea unui proiect potrivit ! Ma zbat intre Shearwater 17 si 16, sau poate chiar 14 (stitch & glue). Am 80 kg (in scadere.. :) ) inaltime 1,75. As folosi caiacul pentru Dunare, dar si pentru pasaje scurte in insulele grecesti. Cel de 17 mi se pare cel mai potrivit, dar... lungimea imi pune probleme de logistica. Ar iesi cu un metru mai lung decat masina din dotare... Poate nu e asa mare lucru, dar acum imi pare foarte mult.
Un sfat ?

Nu lungimea e importanta ci grosimea :) ca sa zic asa....

Lasand gluma la o parte, vrei un caiac in care sa te "potrivesti". S-ar putea ca Shearwaterul de 16 sa fie potrivit pentru o persoana de 80 kg, dar pot sa ma insel. Fac doar o asumptie ca daca Bogdan Buciu intra intr-un Shearwater 170, s-ar putea sa fie un pic prea mare pentru cineva de 175 cm.

Ne poate ajuta cineva familiar cu Shearwaterurile? Modelele astea 160, 170 au cockpituri similare?

Spre exemplu eu am un Wilderness Systems Tempest 170. Am avut sansa sa pot proba modelele in magazin.
Tempest 165 era prea stramt E foarte nasol sa ai un caiac mult prea stramt.
Tempest 180 era prea larg - asta se poate aranja cu tot felul de inerturi.
Tempest 170 se potrivea ca o manusa.

Am 1.80 si cantaresc in jur de 85 kg (numai muschi :D )

Iata dimensiunile caiacului WS Tempest 170:
Length 17' / 518 cm
Width 22" / 56 cm
Max Capacity 325 lb / 147 kg
Deck Height 13.50" / 34 cm
Weight 57 lb / 26 kg
Cockpit Length 34" / 86 cm
Cockpit Width 18" / 46 cm


Sfatul meu e sa intri in contact cu cineva din baietii minunati de pe aici care a construit Shearwater, si sa incerci caiacul, sa vezi cum te potrivesti in el.
 
Ultima editare:
@mihaif99 ... daca si Radu Cruceana intra intr-unul... apai cine sa ii mai inteleaga. Concluzia - este si lunga si groasa.
 
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Am descoperit inca un model Shearwater sport 14 (lungime 14,6 si latime 25). Cred ca voi incepe cu acesta, ca test si de constructie si de navigatie. Daca se dovedeste prea mic, nu-i bai: cred ca va fi incantat copilul sa zburde pe valuri. Iar eu imi mai fac unul, mai mare.
 
In SW 17 intra Radu dar intra si Guzi (175 cm, 60-65 kg), asta la partea cu grosimea. Daca e vorba de lungime, incape Buciu incap si eu (190 cm, 95-100 kg). Este un caiac cu viteza buna de inaintare, incapator si pot zice, comod (stiu comoditatea e o chestie personala, eu pot padela 3-4 ore fara sa cobor din caiac si fara sa resimt disconfort).
Daniel, daca vrei, ne putem intalni sa vezi Shearwateru` meu. Te pot ajuta cu planurile atat pentru SW 17 (pe hartie cat si in format electronic - multumesc Imi) cat si pentru SW Sport (doar pe hartie). Ma poti suna la nr. 0744 642932.
 
De fapt scrie pe pagina la CLC cam cat de incapator este. SW 165 este pentru oameni pina in 75-80 kg cu numar la pantof pina in 43. Cred ca e asemanator cu WS Tempest 165. AM vazut ca e un model preferat mai mult de femei. Asta daca te uiti la reviews de pe paddling.net
Asa ca mai bine SW 170, mai ales daca vrei sa pui si bagaje. Vad ca SW170 e mai ingust decat SW165 !\

Shearwater 14'6" vad ca vine cu latime de 23 si de 25 Cel lat de 23 e un caiac pentru copii, dar cel de 25 numit Shearwater Sport e foarte ok si pentru adulti. Cred ca e alegere buna daca nu ai nevoie de caiac de expeditie.
 
Ultima editare:
:) si iata cum se dovedeste inca o data pasiunea ce uneste aceasta comunitate ! Intalnit cu Hakuna Matata. Vorbit putin. Infierbantat mult. Luat decizie: un Shearwater Sport se pregateste de "pus chila".
Oamenii apelor ;)
Multumesc baieti si in special Hakuna Matata !
 
Orice mare intreprindere incepe cu un mic pas. Pentru ca tot aveam ceva resturi lemnoase prin curte... Am inceput constructia bancului de lucru. Primul suport e asamblat, al doilea doar debitat:
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    45.9 KB · Vizualizări: 134
Daniel, verifica LWL la SW17, cred ca nu e mai mare de 15'
ia in considerare ce spune Bjorn Thomasson(designer) pe site-ul sau, si anume ca poti scurta linistit un 17' cu 2' fara sa pierzi semnificativ la viteza, sau volum. Faci asta modificand distanta intre statii(merge doar la strip) cu doi trei cm. Daca lucrezi S&G trebuie intr-adevar sa comanzi planurile pentru ce vei face, desfasurarile sunt greu de modificat.
Spor la treaba.
 
Un strip s-ar intinde cu constructia peste limitele mele (rabdare, materiale, posibilitati tehnice...). In plus nu LWL este dimensiunea care ma .. impinge iar peste limitele mele, ci LOA.
Ramin la Shearwater Sport. Am copiat planurile, acum verific daca sunt 1:1 cu originalul.
Bancul de lucru este aproape gata, hala :) de debitare si montaj - pregatita.
Inca n-am primit autorizatia de constructie de la .. capitanitza. Dar lucrez la asta. :).

PS: la Shearwater sport ar fi mers o latime ceva mai mica... poate 23' in loc de 25', dar... asta e. Nu le poti avea pe toate :).
 
Nu stiam cat esti de avansat cu planurile si deciziile; ce voiam sa spun este ca viteza este in relatie directa cu LWL nu cu LOA si multe caiace dupa modelul traditional groenlandez au console mari(LOA-LWL) in aer, de care te poti lipsi fara sa simti asta pe apa(Reduci LOA) am un caiac cu console scurte de 14' care tine pasul cu un 17' traditional, la o LWL aprox egala.
un caiac de 54 cm este mai manevrabil decat unul lat de 63cm la acelasi rocker. Depinde ce-ti doresti de la caiac si ce vei face cu el.
Nu vreau sa te intorc din drum. Pentru viitor daca vrei sa iei in considerare un 17' gratuit, vezi planurile aici: Siskiwit Bay Multi-Chined Kayak Plans for Plywood Building - PaddlingLight.com
Am facut varianta SOF si sunt foarte multumit. Cred ca seamana tare cu shearwater. La tiparire, poti modifica tot desenul doar pe lungime la 16' si nu pierzi nimic.
daa, cu capitanitzele poate fi dificil :) Spor la treaba
 
Aaa... Houston... we have a problem ! Copia planurilor nu e copie exacta a originalului. Pe piesa cea mai lunga, bordajul, am un plus de 10 mm la o lungime de 4450 mm. Acum... bunul simt imi spune ca nu e mare lucru, dar (de)formatia profesionala nu-mi da pace. In contabilitate, ori e egal, ori nu ! Va rog spuneti-mi voi daca pot merge mai departe asa...
Intentionez sa masor perimetrle pieselor sa vad daca sunt egale. Atunci diferenta in forma nu va fi semnificativa si pot merge pe copie linistit. Nu ?
 
Am mai facut o copie a planurilor. A iesit mai bine acum. Mai am cativa mm diferenta, dar pe acestia... ii pot lua la pila.
Azi comand placajul, maine ar trebui sa-l am.
In week-end se da oficial startul la lucrare. Lipirea foilor de placaj (scarf).
 
iarasi... AJUTOR !!!
am ajuns la faza de comandare rasina + fibra. Voi avea nevoie de rasina pentru imbinarile placilor de placaj, asa ca nu cred ca are sens sa mai astept.
Din ce am gasit pe site-ul producatorului, am nevoie de:
-rasina 6 litri plus intaritorul aferent. Ar trebui sa cer un intaritor rapid ? in garajul meu ajung destul de greu la 23 de grade...
-fibra de sticla de 135-140 gr/mp cam 15 metri lungime.
-banda de fibra de sticla de 300 gr/mp cam 24 metri.
Vi se pare OK.. ? Shearwater Sport (14.6' - 25'')
 
Tesatura de fibra, socoteste-o cate un strat pe fiecare fata, atat interior cat si exterior. Pe fundul exterior, il pui dublu, pentru un plus de rezistenta la abraziune pe uscat. In rest e ok, inveti din mers. Cat despre rasina cu care vei lucra, e bine sa mentionezi precis denumirea produsului, eventual si al furnizorului.
 
ok.... s-au intamplat multe de saptamina trecuta:
- o plimbare pe Dunare, in caiacul Riot al lui Hakuna Matata. Multumesc pentru oferta, sfaturi si .. rabdare. Multa rabdare. Nu m-am ales cu febra (spre mirarea mea) doar ceva bataturi.. :). Nici nu as putea spune ca m-am relaxat, dar, cel putin la intoarcere, grija era spre cum padelez si nu spre pastrarea echilibrului. Important e ca ma vad facand asta din nou :). Multumesc mult Hakuna Matata !
- a sosit placajul. eh... ai spune ca drumul de la Bucuresti la Braila nu trece prin Timisoara, dar... incurcate sunt drumurile romanesti :). Am constatat cu amaraciune ca am trei zone cu lipsa miez, partea naspa e ca sunt si pe trei placi diferite, partea buna e ca ma pot strecura cu piesele pe langa ele.
- am taiat doua placi pe lungime, pentru lipire (scarf) si debitare in oglinda a pieselor operei vii. Am taiat cu pendularul, dupa ce am pus o banda de "scoci" transparent pe deasupra. A mers ... SUPER.
- urmeaza scarf-ul.
 
avanseaza constructia...
- am terminat debitarea pieselor. Cele trei placi de placaj recomandate de proiectant sunt clar insuficiente. Fie si numai din cauza marginii de la cocpit, care ocupa mult spatiu din cauza formei
- am inceput sanfrenarea... dar n-am mai putut rabda.
Am cedat ispitei si am cusut cele doua forme de fund. Arata super..... :banana::rock:
La urmatorul sper sa imi iasa mai bine scarf-ul. La acesta a iesit de la super la ... acceptabil. Estetic vorbind. Dar intentionez sa-l vopsesc (exceptind puntea) asa ca nu va fi o problema.
Poze pe seara :)
 
Cerinta expres de la mus :) : tati, putem sa-l facem galben ?
Acum serios, doar o chestie de gust. Ma atrage mai mult o schema de genul: alb pina la punte iar puntea natur, poate un bait ceva mai inchis la culoare. E ok tenta Oukume-ului, dar nu ma omor dupa ea.
LE: sper sa nu ajunga galben in final :)
 

Back
Sus