Inca un Shearwater

Daniel,
spor la treaba, de unde ai luat tubul de carbon si cat te-a costat?
Fitingurile se cheama Maroske; sa ramana corect pentru cei ce eventual cauta pe google
 
@CrocodiluDiluDilu: ciupitura are un mare rol: :) acolo a fost gaura de patrundere pentru decuparea fetei interioare. Am uitat ca trebuie sa fie finuta... acum am pus acolo un colt de placaj si .. gata ! e ca noua.

@klimm: merci ! tubul de carbon l-am luat de la PhoenixModels.ro. Oricum... ma cam chinuie. Cred ca trebuia sa iau o dimensiune mai mica, pentru ca la indoire, pe raza mare de curbura, impletitura se cam.. labarteaza.
LE. In plus, metoda cu diverse tuburi .. iar e dificila. Am ajuns in final la lumanari :). Aseara am facut primul test, vad azi care-i povestea... :)
a.. inca ceva: pretul e ~30 lei/metru, iar livrarea a fost "super-fast".
 
Ultima editare:
Multumesc Daniel,
poate totusi bagi in tub ceva furtun de polietilena? de asta nu se prinde epoxi si are tinuta necesara. Interesanta ideea cu lumanarile :) o sa tin minte.
 
procedura cu lumanari e urmatoarea: infasor lumanarea intr-o folie alimentara (din aceea subtire, care se lipeste usor). Bagi lumanarea in tubul de fibra si o manevrezi dupa cum doresti (ii ridici putin temperatura sa fie maleabila) si apoi o racesti. Pui rasina si.. gata. Dupa polimerizare dai cu cald si scoti ceara.
LE: am incercat cu tot felul de tuburi... trebuie sa tragi serios de ele. Nu se lipeste epoxy, e adevarat, dar face totusi priza suficient de serioasa.
 
Little Orca a facut buba. Si e plina de petice :). Am pus fitingurile si le-am imbracat in rasina cu microsfere.
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    81.3 KB · Vizualizări: 99
  • image.jpg
    image.jpg
    68.6 KB · Vizualizări: 95
@Hakuna Matata: specificatie cote

de fapt, avand in vedere ca e vorba de un S&G, nu e nevoie de atatea cote in planul diametral. Dimensiuni doar la punctele de inflexiune.
 

Atașamente

  • phpThumb_generated_thumbnailjpg 2.jpg
    phpThumb_generated_thumbnailjpg 2.jpg
    44.1 KB · Vizualizări: 45
Little Orca nu mai e "little" deloc. Are 16 kg acum. Am optat pentru o punte in gen "tanc rusesc".. Hakuna Matata... stiu, mi-ai zis, de multe ori,... am pus inca un strat de intarire in fata si imprejurul cocpitului.
In plus am turnat rasina cu microsfere in varfuri... picul prova si pupa. Aici a luat serios in greutate - cred ca 1 kg vine doar de aici.
Una peste alta, daca mentin restul la 2 kg, eu sunt multumit. Mai am de pus fibra pe exteriorul corpului, rama cocpitului si scaunul si corzile.

LE: pe site, SWS ajunge la 21,7 kg... :confused: cred ca imi mai lipseste cate ceva... sau o sa intre mai multa rasina la fibra pe exterior...
 

Atașamente

  • photo 1.jpg
    photo 1.jpg
    50.5 KB · Vizualizări: 77
  • photo 3.jpg
    photo 3.jpg
    52.3 KB · Vizualizări: 77
În primul rând remarc caprele tale cu totul aparte! :)

Caiacul e foarte frumos! Wood Duck-ul care este mai lat decat SW iese la 16-18kg in final, asa ca sigur ai exagerat pe undeva. Armarea exteriorului va adauga mai mult de 2kg. Daca folosesti tesatura de 200g/m2 (pentru punte poti folosi voal) ai 1 kg numai de aici, plus rășina, dar mai adaugă serios la cântar rama cockpitului. Încet, încet se adună kilele, dar poti sa te opresti pe undeva pe la 20.
 
Multumesc ! :)
am exagerat la capete... :) am turnat rasina la foc automat. Doar acolo am 1 kg. Dar na... asa a vrut clientul, navalistul s-a conformat. O sa vedeti in pozele urmatoare ce nazbatie mi-a trecut prin cap... :)
 
Caprele au fost o inspiratie de moment... aveam un dulap de dezmembrat si pus pe foc. Si cum in ADN-ul meu scrie: "nu arunca nimic, totul se poate refolosi" ... am pus imediat soricelul, am taiat doua fete in doua, si am unit cu doua balamale banda cele patru bucati rezultate. Sunt foarte multumit de ele :), sunt stabile, usor de transportat, si cand am terminat lucrul, le strang la perete imediat.
 
Multumesc ! :)
am exagerat la capete... :) am turnat rasina la foc automat. Doar acolo am 1 kg. Dar na... asa a vrut clientul, navalistul s-a conformat. O sa vedeti in pozele urmatoare ce nazbatie mi-a trecut prin cap... :)
Daca doar ti-ar fi trecut prin cap nu ar fi fost nimic. Problema e ca ti-a ramas in cap si a produs si urmari (daune):rolleyes: Cu 1 kg de rasina puteai arma puntea pe exterior cu tot cu straturile de umplere. Dar nu-i nimic vei avea un caiac "tare de capete":) si te vei umple de muschi carandu-l la si de la apa.:)
 
Ma apropii de lipit puntea de corp. In afara de procesul de lipire propriu-zis... ceva experiente de care ar trebui sa tin seama ? de genul: nu uita sa ... inainte de a pune puntea.
 
Ultima editare:
Hee... Dar ce avem noi aicea ? Ultimul tratament cu.. fir de cupru :)
Puntea asteapta sa polimerizeze rasina, si am pus si marginea cocpitului la "format".
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    69.3 KB · Vizualizări: 106
  • image.jpg
    image.jpg
    74.3 KB · Vizualizări: 90
bai.. fratilor ! care-ati dat iama in rasina de la Polydis ? au ramas oamenii fara marfa, sau ma trombonesc pe mine ? Tocmai cand am ajuns la fibra pe exterior ???
Ma ajuta Hakuna Matata ( :) multam again) pe moment, dar... totusi !
 
Mi-am luat inima in dintzi si am purces la rasinit. Primul strat de fibra pe exterior. Urmeaza si restul, maine dimineata.
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    47.9 KB · Vizualizări: 64
Arata bine. Remarc continuitatea modelului pe placaj pe cele doua fete din poza. Sper sa-ti iasa calitate gen "mobila".

Felicitari!
 
Merci :)... Acum am vazut si eu modelul. Nu mai stiu... Probabil placile au fost una linga alta. Oricum, ajunge la vopsea. Asa a fost planul de la inceput. Pe bordul celalalt am o zona mica alba, la imbinarea scarf.. Nu mi-a iesit prea frumos acolo. Dar nu asta e motivul, imi place vopsit. Va fi "natur" doar la interior.
 
Dupa o zi: corpul are un strat de fibra pe toata suprafata plus un strat doar pe opera vie plus o banda pe chila. Maine il intorc si trec la punte ! Abia astept !
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    48.9 KB · Vizualizări: 50
  • image.jpg
    image.jpg
    62.5 KB · Vizualizări: 56

Back
Sus