Inca un Shearwater

Multumesc

Multumesc pentru sprijin. Am padelat deja prin locurile sugerate, ca si prin altele si mi-am facut o baza de date consistenta. Ce ma retine insa este ca as vrea sa raman sub 15' ca lungime din cauza de transport on top, ca si aplecarea catre Shearwater in special. Mam uitat chiar si la Sectional Shearwater Sport.
Prinde bine o mana de ajutor din partea colegilor veterani:):).
 
Ultima editare:
Daca iti faci griji in privinta transportului, poate ar fi bine sa nu-ti mai faci. I-am intrebat pe Dragos si Oana de la Hibiscus Sport daca i-a intrebat vreun politist de sanatate (ei merg cu caiace lungi de peste 5 m pe o masina mica) si au spus ca nu. Si ei cam sunt campioni la plimbat caiace.
Eu am caiacul lung de 5,5 m si masina un pic mai scurta de 4 m. M-am plimbat un pic cu el pe masina, nu foarte mult ce-i drept si nu m-a intrebat nimeni, nimic.
 
Salutari !
Transportul pe auto nu a fost o problema nici pentru mine (eu sunt/eram (?) obsedat sa fac totul in limitele legale). In cazul meu, caiacul SWS nu depaseste lungimea masinii, dar prin pozitionarea pe bare, iese un pic in afara, in spate. Oricum, nu m-a intrebat nimeni, nimic, pe nicaieri - RO, BG, Grecia (nu stiu prescurtarea :)..) - nici macar un comentariu. Dar - reglementarea legala spune ca nu ai voie sa depasesti dimensiunile masinii (lungime/latime - ai voie pe inaltime :) ).
LE: pe traseul Acasa - Dunare, trec pe langa una din locatiile favorite ale radarelor/echipajelor din Braila. Cel putin in 50% din deplasari "baietii" erau la post si nu m-au oprit niciodata.
Acum... pentru mine (!) as opta pentru un caiac putin mai lung, 5-5.5m. Am ajuns la concluzia ca singurele aspecte importante sunt: 1. genul de tura pe care vreau sa o fac cu caiacul. Daca vreau sa fac la fiecare tura mai mult de 10km (2-2.5 ore de padelat de relaxare), as merge pe un caiac mai lung.
2. greutatea caiacului - 25kg e pentru mine maximul pe care-l pot ridica pe masina. :) sa nu radeti... mi-a fost clar mai usor cand am dat capacele jos de pe caiac la urcarea pe masina.
Faza cu planurile e.. amestecata. :) Vb pe privat, daca vrei.
 
Ultima editare:
Daca iti faci griji in privinta transportului, poate ar fi bine sa nu-ti mai faci.
Chiar asa, abandon de la inceput? Eu cred ca e normal sa-ti faci griji pentru toate aspectele astea, mai ales ca nu-ti faci cate un caiac lunar. Si nici nu locuiesc pe malu' baltii ,cea mai apropiata fiind la 30 km. Putina intelegere si pt. nefavorizati.☺
 
hei... a vrut sa-ti spuna "sa nu-ti mai faci" griji pentru transport ! Nu "sa nu-ti mai faci" - caiac ! :)
N-ai sa vezi printre caiacisti lipsa de intelegere ! sau macar nu printre cei de aici !
 
Cred ca este bine sa-ti faci probleme si sa pui intrebari inainte de a incepe proiectul , nu dupa ce ai intrat intr-o fundatura. Nu mi-as face insa probleme pentru dimensiuni, asa cum recomanda si colegii de altfel. Daca vrei cu orice pret sa nu fii "santajabil" , citeste aici; http://www.thomassondesign.com/en/building/alterations
Thomasson spune ca o modificare a lungimii cu 10% nu este o problema. Cum Shearwater sau orice kayak dupa tipicul west greenland este de obicei 17', il poti scurta la 15,3 dupa metodologia descrisa de Thomasson. Daca te uiti atent la caiacele ce intra in categoria de mai sus,, o sa observi ca au console destul de mari peste linia de plutire. La linia de plutire sunt cam 15' . Ai putea modifica doar aceste console in sensul scurtarii lor, dar se pierde farmecul caiacului. De vreme ce esti informat, spor la treaba.
 
Ultima editare:
Chiar asa, abandon de la inceput? Eu cred ca e normal sa-ti faci griji pentru toate aspectele astea, mai ales ca nu-ti faci cate un caiac lunar. Si nici nu locuiesc pe malu' baltii ,cea mai apropiata fiind la 30 km. Putina intelegere si pt. nefavorizati.☺

Scuze. A fost o neintelegere. Citind inca o data, am inteles cum trebuie, multumita si lui danielsg74. My bad!
 
Exact acest farmec tip west greenland ma atrage, dar prin scurtare/modificare n-as vrea sa-i rapesc calitatile. Trebuie sa aleg una sau alta sau cale de mijloc. Dificil.
 
La un strip ar fi simplu; sa-i scurtezi distanta intre forme cu 2 cm da deja o scurtare cu 1 picior si esti deja la dimensiunile unui Brittany 16' . Pierzi ceva la viteza maxima potentiala dar castigi la manevrabilitate. Daca scurtezi doar consolele nu pierzi nimic hidrodinamic fata de caiacul de 17 original care de multe ori are linia de plutire de doar 15' >
Ar fi de observat ca desi sunt ,multe asa zise modele diferite, cam toate pleaca de la acelasi caiac, stramosul lui Anas Acuta. As tine cont in alegerea mea de acest aspect. de exemplu Shrike are liniile unui Disko bay care seamana izbitor cu Iggy, sau cu mai stiu eu ce alt model. Nu este nimic magic la un caiac de 17' , mai mult, pot afirma ca un caiac iese cu atat mai des pe apa cu cat este mai scurt si mai usor :) Hidrodinamic nu sunt foarte diferite, nici unul dintre ele nu reprezinta o revolutie. M-as decide la unul pentru care am cele mai multe informatii si planuri cat mai complete.
 
Exact acest farmec tip west greenland ma atrage, dar prin scurtare/modificare n-as vrea sa-i rapesc calitatile. Trebuie sa aleg una sau alta sau cale de mijloc. Dificil.

SWS e calea (una din optiuni) de mijloc: e mai scurt decat un caiac normal de tura, asigurand totusi capacitatea de transport pentru ture mai lungi de o zi -doua, dar e si suficient de lung pentru a asigura o viteza decenta.
Accelereaza usor, dar nu poti mentine o viteza ridicata prea mult timp.
Indraznesc sa spun ca e foarte stabil, pe baza feed-back-ului primit de la consoarta si copila: niciuna nu a mai urcat vreodata in alt caiac, totusi nu au avut nici o problema de stabilitate pe mare - cu valuri mici, nu apa linistita.
In schimb il bate vantul.. :) mai ales daca nu e incarcat. Eu am 75 kg, cu apa, papuci, alea alea, sa zicem 80. Cam putin pentru SWS. Poate pentru tine sa fie ceva mai bine.
 
Uite cum arata in cazul meu ecuatia lungimii :) :
si o eventuala provocare pentru Garcea: suportul de biciclete depaseste dimensiunile vehiculului. Chiar si suporturile de haion depasesc dimensiunile. Cred ca legea noastra e depasita si inteleg si ei acest lucru.
 

Atașamente

  • DSCN4048c.jpg
    DSCN4048c.jpg
    58.1 KB · Vizualizări: 76
Frumos. Nu e de speriat. Focus-ul meu e cu 30 cm mai scurt, dar se pare ca e fezabil. De asta ma orientasem spre SWS, banuind ca pastreaza unele calitati ale SW. Si de asemenea vazand multe realizate pe la CLC.
 
:) nu-i cu suparare. Ba chiar amintirea perioadei de constructie imi face placere.
La stitch and glue nu merge faza cu modificarea planurilor in lungime. Nu te baza pe asta.

Merge si la SNG eu am scalat un Wood Duck 12 pina la dimensiunea care imi permitea sa il incadrez pe o foaie de placaj, ca sa ii fac fiu-miu un caiac.
Stiu un caz care a vrut un caiaca mai mare si a facut sclarea invers si e foarte multumit de el. Dar uite iti pun si doua poze cu WD mic.
qCgVXULxft5bsZc85bkJdGyoF-Y9wHNB9dKMb539ahInKrcQH1FThqKS7oq8cZN9v3xdpF2F31XZFSZYrrJzXP3l39XDt-IfUnrS1iAW33Lu6ltqFhK8c50Z0T4y7uLEZ6dE0AktAAIyXtioTHUG0RRgCyogarc83vYCs8laigGkGF0DpdhsxbA82IYBc_xH1x343FLdPCtpDOEPwjqvDTA3rA-s-o1ML0u2cwALbNwraLLotITDYks-Ya4oe_Iwduh8uLvN3jahLpmAsxrbqHdV6pTSz7g4I6gNtuMNlgemGZm2CEBD8G7y1Hhz7YWfmp0PH7GAdhgQEOO29gbL33s6yAxGKRoprYxtjA7jf8ImCYWHdQgkw7ecPBjY1mQ2AAHX0HS6sky1v2PQqR5Hcxio6B8h2AQuOXxqdYS4Mg9CQmNlTNNfZUycVOCtf82QcZBxIObyqmH79f5Rs7M7p5-tL2wA0q4eKsR9Fgv5HAjoAP4yVN1U03xT85ljLXGvQfkCQ6FO5s9NdSgLgEIdoEc43yDu2CdwvOSGrLUbNYk=w570-h858-no
 

Back
Sus