Inca un Shearwater

Colorant negru - Pentasol, pentru rasini 30 ml ? Complex Art Timisoara
Am gasit acest produs... are cineva experienta cu el in rasina epoxidica ?
Ma gandesc sa fac o comanda, macar pentru test. Ideea e sa dau primul strat "de amorsare" cu rasina cu pigment, apoi fibra si rasina clara.
In acest fel, stratul colorat va fi ultimul (de la exterior la interior), si zgarieturile in cimpul de culoare... vor apare doar atunci cand asta chiar va fi ultima mea problema. :)

LE @crocodilu: sunt hotarat sa ramin pe vopsea. In cel mai bun caz, va ramine doar puntea baituita.

Cand am comandata rasina care este o rasina ce se baga in ciment pentru a crea o sapa foarte fina si dura, m-au intrebat daca o doresc colorata sau nu, asa ca daca ai cumparat doar un kit ai putea pe al doilea sa-l cumperi gata colorat, asta daca nu ajunge doar unul.
 
Rasina clara, cel mai probabil nu va rezista la UV. Nu mare bai daca iesi rar cum ies eu. Pigmentii care de obicei sunt oxizi(pulberi) au un rol important in protejarea la UV in orice vopsea.
Din ce am citit, dupa ce ai dat cu rasina suficiente straturi si slefuit, ar urma cel mau bine, un poliuretan bicomponent auto urmat de un lac de protectie.
Eu am colorat epoxi transparent cu oxid negru de fier (sau alta culoare) si a mers fain. Oxizii din pravaliile de constructii sunt ieftini.
 
@klimm: excelenta idee. Ma chinuiam cu coloranti de la arte plastice. Cam scumpi. Fac niste teste saptamina asta - pe final.
Cu protectia la UV, probabil voi ajunge la lac, pentru ca intentionez sa pun stratul de rasina colorata primul - chiar pe placaj. Astfel scap de zgarieturile permanente in vopsea.
 
Eu am cumparat de la rompolimer din arad o pasta colorata ca sa fac caiacul fiului meu negru dar ulterior am renuntat pt ca i-a placut culoarea placjului.
Uite si linkul Paste Colorante | iar daca ii suni te lamuresc ei daca ai ceva intebari.
Spor la treaba!
 
... :( bat pasul pe loc / trag barca pe uscat ... am pierdut mult timp cu alte activitati si acum astept sa polimerizeze rasina cu care am prins puntea. Pentru a pastra o linie (dreapta) la prinderea puntii prova de panourile laterale, le-am presat cu cate o scandura si le-am tensionat cu o banda. Acum astept... Nu suport sa astept... dar trebuie sa astept...

LE: evident ca am furat ideea (cu prinderea puntii sub scanduri pentru a tine perimetrul in liniei dreapta) de pe undeva de pe aici. Nu mai stiu unde am vazut-o dar .. MULTUMESC celui care a facut inventia :).
 
Evident ca daca bat pasul pe loc... mintea ma duce la prostii.
Ma gandesc sa dau ultimul(ultimele) straturi de rasina cu intaritor. As vrea sa scap de durerea provocata de zgarierea rasinei de pe fundul caiacului. Dureri care vor fi dese si profunde, avand in vedere utilizatorii viitorului caiac.
Am citit despre grafit, de fapt folositor la reducerea frecarii ... no thanks. Dar am citit si despre .. agentul de ingrosare, acele bilute mici si dure. E vorba de produsul comercial "aerosil" de la Polydis ?
Are cineva o .. mana, de test ?
 
Evident ca daca bat pasul pe loc... mintea ma duce la prostii.
Ma gandesc sa dau ultimul(ultimele) straturi de rasina cu intaritor. As vrea sa scap de durerea provocata de zgarierea rasinei de pe fundul caiacului. Dureri care vor fi dese si profunde, avand in vedere utilizatorii viitorului caiac.
Am citit despre grafit, de fapt folositor la reducerea frecarii ... no thanks. Dar am citit si despre .. agentul de ingrosare, acele bilute mici si dure. E vorba de produsul comercial "aerosil" de la Polydis ?
Are cineva o .. mana, de test ?

Nu sun ca astea? PhoenixModels - magazin de modelism: Materiale de constructie - Materiale compozite - Rasini si accesorii - Micro-Airballons R&G 0,19 g/cm³ 350 ml
 
Orca noastra a cam luat in greutate. Toate piesele din placaj au ajuns la 10,9 kg. Urmeaza .. pauza comerciala, pentru o saptamina. Reluam lucrul din 3-4 Octombrie. :(
 
:) reluat lucrul pe 05.10.2014. Timid, foarte timid. Am inceput filetarea. Primul a fost filetul pe chila. Am folosit 450 gr de rasina cu faina de lemn (aproape volumul unui borcan de 800 gr) plus o banda de fibra de sticla de 280 si alta rasina.
Recomand cu caldura folosirea benzilor de "scotch" si a .. cardului de credit :). E super pentru nivelare. Iata ce a iesit:

LE: mi s-a cam desirat fibra de sticla. Poate e prea groasa (am luat-o doar pentru intarituri filet) oricum, m-a chinuit.
 

Atașamente

  • PA050041-c.jpg
    PA050041-c.jpg
    37.1 KB · Vizualizări: 73
  • PA050042-c.jpg
    PA050042-c.jpg
    38 KB · Vizualizări: 76
  • PA050043-c.jpg
    PA050043-c.jpg
    38.3 KB · Vizualizări: 82
  • PA050044-c.jpg
    PA050044-c.jpg
    37.3 KB · Vizualizări: 75
  • PA050045-c.jpg
    PA050045-c.jpg
    41.4 KB · Vizualizări: 73
  • PA050046-c.jpg
    PA050046-c.jpg
    37.3 KB · Vizualizări: 65
Prea multa rasina, prea lata banda de fibra. Asa am facut si eu, iar la sfarsit cand am cantarit caiacul am constatat ca am facut un tanc rusesc - 29 kg cu tot cu accesorii. La urmatorul caiac pe care vreau sa-l fac, fileturile nu vor fi mai late de 1 cm, iar banda de fibra de 4 cm. E suficient. Nu rasina ofera rigiditate caiacului, ci fibra pusa corect, dar am aflat asta dupa ce am facut niste fileturi prea grosolane, dar macar sunt bun de dat ca exemplu negativ. :)
 

Atașamente

  • IMG_4606.jpg
    IMG_4606.jpg
    81.9 KB · Vizualizări: 60
  • IMG_4600.jpg
    IMG_4600.jpg
    41 KB · Vizualizări: 69
  • IMG_4599.jpg
    IMG_4599.jpg
    33.1 KB · Vizualizări: 67
La primul caiac exista tendinta de overbuild. Nu exagera cu rasina pe fileturi. Iti recomand sa nu folosesti banda de fibra la celelalte filetari si sa faci fileturile cat mai inguste, doar atat cat sa asigure curbura necesara pentru mularea fibrei de sticla. Tesatura de 160g/m2 da suficienta rezistenta si rigiditate caiacului. Foloseste banda de fibra pe exterior in zona de abraziune maxima pe prova si pupa.
 
:) da, celelalte filetari nu vor mai avea banda suplimentara de fibra. Dar la chila... n-am rezistat, mi-a fost frica.

LE: @Imi: o sa fie doua tancuri rusesti :). Si asa eu sunt prea usurel pentru caiacul asta... il fac cu "chila solida".
 
E bine sa pastrezi 1-2 distantiere cand faci operatia asta, sa te asiguri ca nu se deformeaza placajul. Daca nu s-ar putea sa ai probleme la imbinarea finala.

Succes in continuare!
 
@Smokey: Multam' ! O sa pun macar bulkhead-urile finale, inainte de a face si filetarile laterale. Parca mi-a recomandat cineva sa le si dublez ? sa nu ies cu picioarele prin "portbagaj" ? tre' sa fi fost Hakuna Matata ! mi-a facut capul toba de sfaturi. :)
 
ok... am mai avansat putin: am mai facut un filet (tribordul), mult mai subtirel si fara fibra pe deasupra. Am decupat si hatch-ul prova si am pregatit pentru asamblare piesele aferente (distantier, buza...). Sunt chiar multumit de ce a iesit. :) dar nu am inca poze. Azi poate decupez si hatch-ul pupa si lipesc distantierele pentru ambele deschideri.
Am avut destul de mult de pilit la distantierul prova. Ramine, in final, o rama de vreo 3-4 mm (pe doua laturi), care-ti da emotii si cand respiri pe linga ea. M-am tot invartit sa schimb tehnologia si sa pot pili distantierul dupa ce il lipesc pe o piesa mai mare. Ar merge daca as putea sa fac o frezare a marginii, dar scula .. canci. Deci daca vrei sa fii sigur ca marginea puntii si cea distantierului sunt "la fata", si vrei sa le pilesti impreuna, nu cred ca exista alta varianta.
 
Ultima editare:
Cat de mare trebuie sa fie deschiderea intre marginea puntii si capac ? Cu alte cuvinte ce spatiu trebuie sa las intre cele doua, astfel incat dupa rasina si fibra, capacul sa intre fest in locul lui ?
Sau mai bine ajustez capacul la final, dupa ce puntea e in forma finala ?
 
Ca bulkhead si suport pentru picioare am folosit Okoume combi de 4mm, prins cu fasii de fibra de carena si punte.
Am facut doar o intaritura la bulkhead, nu este nevoie sa dublezi, in caz extrem,mai degraba adaugi fibra pe fata dinspre compartimentul de bagaj(opusa fetei pe care are loc impingerea) . Pozele corespunzatoare din postul 28 subiectul;
http://www.barcaholic.ro/f65/un-nou-caiac-strip-2790-3.htmlCred
Cred ca ideal ar fi sa ai un rost cat mai mic intre punte si capac, oricum se fixeaza din ambele parti cu fillet si fibra.
 
A trecut mai bine de o luna de cand nu am mai postat, dar nu am stat degeaba:
- am mutat campul de batalie in resedinta de iarna. mai stramt spatiul... nashpa :(
- am terminat filetarile interioare
- am pregatit hatch-urile prova si pupa pentru montaj final. ohh... ce am mai pilit la ele.
- am facut filetarile exterioare la corp si punte.
- am acoperit gaurile de prindere cu rasina ingrosata. acum mi-am adus aminte de ce aveam impresia ca sunt foarte multe gauri: Pentru ca sunt !!!
Acum ma chinui la etrava. Am adaugat acel strat de uzura de rasina cu faina de lemn. Evident ca dupa prima slefuire a ramas mai mic stratul exact acolo unde e nevoia mai mare. Am trecut la stratul de completare... :)
Abia astept sa trec la slefuirea finala a corpului pe exterior si sa astern (in sfarsit) fibra... :)
 

Atașamente

  • PB110001-c.jpg
    PB110001-c.jpg
    41.4 KB · Vizualizări: 91
  • PB110002-c.jpg
    PB110002-c.jpg
    24.8 KB · Vizualizări: 81
  • PB110003-c.jpg
    PB110003-c.jpg
    32.2 KB · Vizualizări: 87
  • PB110004-c.jpg
    PB110004-c.jpg
    39.9 KB · Vizualizări: 80
Am uitat sa va prezint "my new best friends": in prima poza, pe coltul din stanga al mesei, suportul de shmirghel si raspelul artizanal. Cand sunt pe langa mine, palma dreapta ia forma lor automat. :)
 

Back
Sus