plan kayak 390/70 - 120 kg - s&g

aproape ca m-am ratacit in sectiunea asta...
se presupune ca aici postezi un plan de barca iar ceilalti utilizatori, daca-l vor, il descarca.
Asta-i un kayak superb din placaj 4mm, mic, usor de transportat.
Nu folositi fibra mai grea de 120gr/m, recomand voalul de 80gr - laminati totul, interior/exterior
Orice placaj e bun, lasati dreaq okumele in magazine
Costurile estimate pentru productie, pana in 500 ron
Incape, inghesuit cu inteligenta, pe trei foi.
Reduceti grosimea placajului pe muchiile interioare (de imbinare) prin slefuire, pana cand acestea se imbina perfect. Nu va grabiti deloc
Baituiti alternativ formele taiate si finalizati lucrarea cu cat lac vrea kayakul ca sa arate oglinda.
Nu-l vopsiti ca va bat.
I-am facut macheta si arata extraordinar.
 

Atașamente

  • piticot.zip
    1.4 MB · Vizualizări: 281
  • piticot.jpg
    piticot.jpg
    17 KB · Vizualizări: 158
Ultima editare:
Pentru cei ca mine care nu stiu si nici nu gasesc pe net cu ce se deschid .cdr urile nu se poate un pdf sau jpg sau ceva de genu ?
 
o imagine nu te ajuta deloc. l-am pus cdr sa-l deschizi cu corel, sa-i dai print pe un plotter scara 1:1 si sa-i dai bataie, toata lumea viseaza la imagini vectorizate si tu vrei jpg...pdf, ce-i cu tine frate?
 
DDaniel, poti merge la o pravalie de printat planuri de constructie si te ajuta ei sa deschizi si sa dai scara potrivita, respectiv sa tiparesti planurile.Cu DXF sau DWG, formate CAD, asa am facut.
o imagine nu te ajuta deloc. l-am pus cdr sa-l deschizi cu corel, sa-i dai print pe un plotter scara 1:1 si sa-i dai bataie, toata lumea viseaza la imagini vectorizate si tu vrei jpg...pdf, ce-i cu tine frate?
Eu de exemplu nu folosesc Corel Draw , ci Inkscape, sub Linux. Nu am reusit sa convertesc .cdr-ul desi de obicei nu am probleme.
Cred ca majoritatea utilizatorilor de computator nu folosesc Corel Draw, in viata de zi cu zi, ce sa mai zic de plotter :)
PDF nu este chiar neobisnuit; Am gasit foarte potrivit formatul .pdf 1:1 asa cum da Brian modelele lui pe PaddlingLight.com - Lightweight canoe and kayak travel ... doar ca, daca in PDF se pot da desene 1:1 pana pe la A0, nu stiu daca merg si planuri desfasurate pe 5 m in format pdf. Oricum la 1:1 si un simplu plan de forme, chiar in pdf, tot la o firma specializata l-am tiparit.
 
e posibil klimm. In cercurile mele insa corel este baza. cam jumatate din viata mi-am petrecut-o in agentii de publicitate. Ce mai stiu despre Corel este ca si daca-i dai print unui plan asa de mare ti-l face si pe o imprimanta A4 fara sa intrebe.(ca si kayakfoundry) Deasemenea citeste fara probleme si formatele cad si importa orice imagine. Avantajul este ca nu are complexitatea CAD cu care prea putini sunt familiarizati dar lucreaza cu imagini vectorizate ceea ce este un avantaj major cand vine vorba despre definitie si masini cu comanda numerica.
Linux are avantajele lui de necontestat dar din pacate eu nu sunt familiarizat cu el altfel l-as folosi din multe considerente. Dealtfel cu DDaniel port o corespondenta simpatica pe privat si stiu ca nu e interesat de caiacul acesta el fiind fan Wood Duck, motiv pentru care i-am si vectorizat planul pentru hibrid. Imi place ca s-a si apucat de treaba, e hotarat si a inceput deja achizitia sculelor si a materialelor. Eu zic sa-i uram succes si sa-l batem la cap sa puna fotografii cu etapele de lucru. :)
 
Ultima editare:
wooooouw Klimm, pe site-ul recomandat de tine am gasit un kayak de 7m. Belcher Island Kayak Plans. Impresionant! Din ce citesc este limita de sus la care poate sa se descurce un singur om, vaslind intre insulele Belcher. Bestia cara 450 kg la o latime de 70!!!
 
Marius,
Nu am vrut sa carcotesc de dragul carcotelii. Venim multi din alte medii decat grafic design sau publicitate.
Inkscape este varianta open source a lui Corel Draw. Nu asa capabil dar ok pt unul care-l foloseste din an in paste. De obicei vad CDR-uri cu el dar probabil ai o varianta mai noua de corel decat are inkscape-ul meu.
Brian Hansel a facut planuri dupa unele din caiacele desenate de Harvey Golden. Cum spune chiar el, scopul a fost de a invata sa foloseasca un program de proiectare(delftship sau pe acolo) nu stiu cat de acurat sunt redesenate caiacele dar, am construit siskiwit SOF de pe acel site si sunt tare multumit de dansul. http://www.barcaholic.ro/f65/skin-frame-2486-2.html Varianta S&G trebuie ca se comporta la fel.
Apropos de site-uri cu planuri, nu stiu daca stii de http://www.thomassondesign.com/en/ sau de oneoceankayaks, situri de unde se pot invata multe, desi nu au planuri gratuite. Parca ai mentionat odata kayakforum. Pentru mine a fost mijlocul de a fi la curent cu ce se intampla de prin 2004 cand visam sa construiesc un caiac si construiam o casa :)
Dragut ca pui planuri, in ultima vreme rapoartele de constructie s-au cam rarit, am intalnit un coleg pe forumul Kayakfoundry. Mai construieste lumea si la secret :)
 
Ultima editare:
da, stay cool, nu mi-am imaginat ca vrei sa carcotesti dar mi-ai atras atentia ca poate vad lucrurile numai din perspectiva mea ceea ce este adevarat dar o fac fara intentie. Am specificat dialogul meu cu DDaniel pentru ca baiatul e ok si vreau sa se stie ca si eu sunt ok :) Evident :). legat de site-uri de primul habar nu am asta...bla bla bla ceva scandinav...ma duc pe el acum. pe cel de-al doile il stiu :) legat de planuri....am vazut la un moment dat pe sectiunea asta ca nimeni nu posteaza planul efectiv, mai mult catva baieti incercau schimburi ceea ce e cumva ...nu stiu. Ideea este sa pui direct planul cand il ai si toti sa facem la fel, nu-i mare smecherie. Am pe undeva o carte de prin 45 numai cu planuri de barci. De fapt cu planurile tuturor ambarcatiunilor de Dunare construite pana la acea data in germania - planuri complete. ma rog la toti zeii sa o gasesc pentru ca e o comoara inestimabila si ca informatie si ca obiect in sine. Eu nu prea pierd lucruri asa ca sper s-o descopar la un moment dat, sa vezi atunci ce postez eu aici...toata lumea va invata Germana :)
 
gluecklicherweise, so mancher kann schon etwas Deutsch :) also, nix wie los!
Cat despre pus planuri, sunt probleme de copyright pe care, de inteles, oamenii le evita. Nu vrem sa capatam renumele de hoti de proiecte.
Eu prefer sa dau link-uri catre site-urile autorilor.
Unii designeri isi urmaresc proiectele si pe site-ul nostru :)

Am inlocuit cu link-ul in engleza. Uitasem :)
 
Nu folositi fibra mai grea de 120gr/m, recomand voalul de 80gr - laminati totul, interior/exterior
Orice placaj e bun, lasati dreaq okumele in magazine.
Salutari.Ar putea cineva sa ne ofere o comparatie intre 4 mm fag si 4 mm plop? Luand in considerare ca de obicei placajul de plop e mai imgrijit, mai aspectuos? Multumiri.
 
din ce amintiri am, placajul de fag ar putea fi rigid si greu dar poate fi convins prin imersare sa ia ce forma vrei. Nu am lucrat cu plop dar ar putea fi vizibil mai usor iar ca miez al laminatului , ar putea fi ok
 
din ce amintiri am, placajul de fag ar putea fi rigid si greu dar poate fi convins prin imersare sa ia ce forma vrei. Nu am lucrat cu plop dar ar putea fi vizibil mai usor iar ca miez al laminatului , ar putea fi ok

Ca miez al laminatului?
 
Vorbesc de laminatul fibra/placaj/fibra, unde placajul reprezinta miezul(the core) care trebuie sa preia compresie, iar fibra de sticla preia toate intinderile. Toata treaba este ca pana pui fibra, placajul sa reziste solicitarilor si sa poata fi modelat.
 

Back
Sus