Results 1 to 10 of 10

Topic: KAYAK saltwater 520/60 - 120KG

Senior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    222

Default KAYAK saltwater 520/60 - 120KG

planurile sunt pentru un kayak de mare s&g ...touring fara discutii
    e migalos dar merita atentia deoarece e frumos, sta foarte bine pe apa si vaslesti lejer in carca lui
    Attached Files Attached Files

Senior Member Nicu's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    387

vreau doar sa vad cum arata caiacul! nu am corel ,poate il gasesc pe google ...cum se cheama ?

Quote Originally Posted by Nicu View Post
    vreau doar sa vad cum arata caiacul! nu am corel ,poate il gasesc pe google ...cum se cheama ?

CorelDRAW Graphics Suite X7

Free Trials
    Last edited by simba_the_sailor; 15 Aug 2014 at 10:34 AM.

Senior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    222

va merge, fisierul este corel 15, whatever o sa le fac si un jpg pentru cei care doar vor sa-l vada

Senior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    222

uite si fisierul JPG
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate KAYAK.jpg‎  

6.  

Marius,
    de unde stii cum va merge? L-ai incercat, sau te bazezi pe ceva grafice de stabilitate? eventual cu ce model cunoscut l-am putea compara?

Senior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    222

L-am facut acum...nu stiu, 10 ani cred. Pe undeva am si graficele dar e asa de mult de cautat ca doar intamplator sa le gasesc. Nu stiu cum l-as putea compara cu ceva din moment ce nu am mers decat cu caiace facute de mine. ma rog...m-am dat si cu alte cateva dar experientele au fost prea scurte sa-mi fac o parere. Ce-ti pot spune este ca se duce bine, isi pastreaza directia, parcurgi distante mari fara sa obosesti, este usor dar e o provocare sa-l depozitezi. Doar tandemul nu l-am facut decat macheta. Am pus trei planuri, cel de 390 mi se pare cel mai ofertant pentru ca in ciuda lungimii se tine bine pe mare. daca nu urmaresti divertismentul insa si ai de gand sa intreprinzi o expeditie asta e perfect, te duce oriunde. Am observat insa tendinta tuturor sa le lamineze de parca ar face cuirasate....e gresit, odata inchise, daca au fost bine laminate sunt greu de distrus chiar si acoperite cu voal de 80gr

Multumesc Marius,
    dupa sectiunile din mijloc, are o stabilitate primara relativ mica. Cu ce program ai facut desfasurarile/ proiectarea?
    Din pacate lucrurile sunt relative si doar cifrele pot permite comparatii. "Se duce bine" si "parcurgi distante mari fara sa obosesti" sunt exprimari la fel de relative. Depinde cine-l mana Am fost pe lac acum doua zile cu Siskiwit sof MC ; fiica mea a urcat prima oara in el si nu a avut probleme. Un amic l-a incercat si el si nu a reusit decat cu greu sa stea in el(nu este primul)
    Datorita litoralului mititel, multi dintre noi aflati mai la interior, mai mergem pe rauri si preferam 160g ; rezista ceva mai bine la contact cu pietre.

Senior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    222

pricep ce vrei sa spui nu m-am gandit la voi, recunosc. dupa mine orice barca reuseste sa stea pe Marea Neagra cand e usor suparata sta pe orice, fara probleme. sa spun ca stabilitatea este medie, i-as da un 7. Iar distante lungi....am stat si 6 ore in el. De la Jurilovca la gura portitei cred ca am facut 2ore, fara sa ne chinuim deloc (apropos, nashpa lacul, nu recomand)....ai dreptate sunt subiectiv, nu-mi place deloc dunarea, imi plac delta si lacurile de acumulare si evident marea. In principiu nu agreez apa dulce tulbure, prin care nu pot sa vad Planurile au fost cumparate, nu sunt opera mea.

Multumesc pentru informatii, punem la dosar. nu sunt un fan a S&G dar nu se stie. Cred ca judecata este corecta; daca sta pe mare, sta si pe un lac.

Alte topicuri asemănătoare

1. Kayak Laker 13
    de iliviu īn topicul Planuri şi manuale de construcţie
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 12 Oct 2016, 03:23 PM
  2. Oru Kayak
    de radu īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 20 Mar 2016, 04:59 PM
  3. plan kayak 390/70 - 120 kg - s&g
    de mariusf īn topicul Planuri şi manuale de construcţie
    Răspunsuri: 15