15 August, Sfanta Marie - Ziua Marinei

Ziua Marinei

Am inceput ziua cu o inghesuiala “de zile mari” la iesirea din Constanta spre sud. Am fentat coada de la intrarea in Eforie ocolind prin Techirghiol si pe la “opt, opt si ceva” dimineata am fost in port la Belona (Eforie Nord) impreuna cu Dan (Bluewave).
La 08:30 AM eram deja iesiti din port si il tachinam pe Captan prin telefon pentru ca nu putea sa iasa din Portul Tomis din cauza consemnului Politiei de Frontiera. Vazuta de sus de pe faleza, marea parea perfect plata (chiar uleioasa), dar din barca simteai o hula lunga care ne-a luat la intrebari de cum am iesit din port. Nu batea nici un fir de vint, asa ca am mers la motor cam toata ziua. Si, daca tot mi-am pus la punct redresorul de incarcare de pe motor, am bagat in priza o lada frigorifica din aia de vreo 100 de lei, cu sistem Peltier. Cea mai mare teapa, consuma enorm si nu raceste nici de doi lei.
Pe la 09:15 treceam de “cardinala” de la capu’ digului si deja puteam sa le admiram pe Mircea si pe Adornate. Linga dig mai erau vreo 5-6 barci cu vele care se invirteau intr-un perimetru restrins, supravegheate de un “ciine ciobanesc” de la Politia de Frontiera. Exact asta a fost senzatia, de oi pazite de un catel. Noi am facut pe prostii si ne-am indreptat hotariti spre Cazino, doar ca sa putem sa-i fotografiem foarte de aproape pe “catei”, pentru ca in doua minute au fost linga noi si ne-au comunicat ca nu avem voie sa ne apropiem mai mult de dispozitivul navelor militare. Cea mai apropiata “vedeta” era la vreo 2 km, restul mult mai departe, asa ca Dan a reusit citeva poze doar datorita teleobiectivului din dotare. Tot datorita teleobiectivului si binoclului am reusit sa-l vedem si pe USS Vella Gulf. Am mai dat o tura, am ridicat putin velele pentru ca incepuse si un puisor de vint si am mai incercat o patrundere in “raion” ca sa le dam putina viteza la politai si apoi ne-am intors acasa fara amenda. Dupa cum spunea Dan, “cateii” nu erau agresivi, pareau chiar prietenosi! :) Nu stiu ce s-ar fi intimplat daca insistam mai mult! :)
Una peste alta, am ramas cu un gust destul de amar pentru ca velierele mici nu au fost incluse de loc in program. Pe drumul de intoarcere am auzit pe VHF discutia dintre “Simina” si VTS. Se pare ca si regata s-a desfasurat in acelasi perimetru inghesuit intre raionul navelor militare si zona de ancoraj a “baietilor mari” de pe navele comerciale. N-am mai stat, ca era deja prea cald. Am ancorat pe linga talienele lui Matei si am facut o baie buna si apoi ne-am dus frumusel acasa. Pina la urma, a fost totusi o plimbare frumoasa.

PS Am pus o poza si cu ultima achizitie de pe ebay.de, randa cu doua linii de tertarola. N-are legatura cu Ziua Marinei dar imi place poza! :)
 

Atașamente

  • Adornate.JPG
    Adornate.JPG
    328.8 KB · Vizualizări: 31
  • Big Boy.JPG
    Big Boy.JPG
    298.2 KB · Vizualizări: 30
  • Cardinala.JPG
    Cardinala.JPG
    276.5 KB · Vizualizări: 29
  • Delfinul.JPG
    Delfinul.JPG
    222.9 KB · Vizualizări: 28
  • Eforie 1.JPG
    Eforie 1.JPG
    304.6 KB · Vizualizări: 31
  • Eforie 2.JPG
    Eforie 2.JPG
    212 KB · Vizualizări: 30
  • In Tarc.JPG
    In Tarc.JPG
    342.4 KB · Vizualizări: 30
  • Intilnirea.JPG
    Intilnirea.JPG
    237.7 KB · Vizualizări: 27
  • Mircea.JPG
    Mircea.JPG
    286.9 KB · Vizualizări: 32
  • Pilotina cu Marele Pavoaz.JPG
    Pilotina cu Marele Pavoaz.JPG
    265.5 KB · Vizualizări: 29
  • USS Vella Gulf.JPG
    USS Vella Gulf.JPG
    273.5 KB · Vizualizări: 29
  • Vedeta.JPG
    Vedeta.JPG
    295.8 KB · Vizualizări: 26
  • Vigilent.JPG
    Vigilent.JPG
    342.4 KB · Vizualizări: 30
  • Vigilent 2.JPG
    Vigilent 2.JPG
    273 KB · Vizualizări: 32
  • IMG_2831.jpg
    IMG_2831.jpg
    44.7 KB · Vizualizări: 33
Ultima editare:

Back
Sus