Regata Principesa Margareta

Barca aia, e un racer si apartine domnului Copos, Ann. Alea sunt vele noi noute, erau puse in seara anterioara, fiind un Archambault (40), ce draq sa mai discutam. Din nefericire s-a rupt tangonul si cred ca si putin din foc. Geronimo(Hanse 540) a cam dat cu bulbul de niscai stanci , din fericire se pare ca stricaciunile au fost minime, iar membrii echipajului aproape OK.Despre subiectul cu vele de racing....complicat, ca nu poti sa le tzii pe rol. La curse , dai jos rolul, pui focul, termini cursa, dai jos focul, pui rolul si tot asa. ne bantuie si pe noi sa ne luam niscai vele poate ceva carbon, dar....mai vedem. Pana la urma trebuie si catarg de carbon si...o gramada. Totusi suntem un cruiser. A aparut de la Nautic Life un Beneteau 34.7 first cu vele belea si catarg de carbon, o sa mearga Sorin Drugan cu el. Deci tot apar barcutze frumoase si din ce in ce mai performante. O alta barca super tare e un ELAN 410 avand catarg de carbon si un echipaj numai din campioni velisti, se vede clar diferentza atat data de echipament cat si de echipaj, in special.
 
Uite de aia n-ai sa ne vezi prea curand la regate, ca din ce povestesti, asta e un sport de irinei :). Totusi, baietii ca Mihai cu Allegro, Cezar, Razvan nu sunt irinei, si au avut totusi rezultate bune. Ceea ce vi s-a intamplat si voua, in acest weekend, in consecinta nu conteaza atat de mult clasamentul, ci important e sa fie fun. Cand am sa fiu putin mai bosorog, poate ma primiti si pe mine acolo cu camera de raba :)
 
curand

Acum si cu tine. Pana la capat sunt 3 clase, A racere, B cruisere peste 30 picioare si C barci sub 30 de picioare, asa ca e loc pentru toata lumea. Asa cum noi nu avem cum sa concuram cu racer-ele, nici barcile handmade nu prea au sanse cu astea de fabrica, vezi Hanse & co. Dar la clasa C e loc berechet pentru orice barcuta. Mai mult de atat , Alegro a concurat la B si cu succes dupa parerea mea.
 
Am fost pe Libertatea in 1998 si a plans sufletul in mine: ajunsese o dugheana ordinara. Inlocuisera usile cu niste jeguri batante, plina de fum de tigara, plusul era imbacsit, plina de navete goale, rugina iar pe puntea prova turnasera beton (direct pe lemnul puntii) sa nu se mai infiltreze apa, vinciul ancorei descompletat. Ma bucur pentru ea, spiritul ei este viu si va avea parte de o viata frumoasa. Imi doresc o excursie cu ea, sau macar sa o admir plutind elegant pe ocean
 

Back
Sus