Regata Principesa Margareta

regata 12/14 iunie

daca este vorba despre constanta/sulina sau insula serpilor as merge ,insa nu stiu cum se concureaza sub certificat orc,ycr sau cala regata mediului dupa muschi?
 
Pai Cezar, daca imi permiti o mica gluma, daca ar fi dupa muschi cred ca ii vei bate pe toti :), acum serios, la orice intrecere de veliere ar trebui sa se armonizeze eterogenitatea flotei prin aplicarea coeficientilor de handicap. Parerea mea, hac! :p
 
coeficienti rating

tocmai la asta ma refeream si eu ca nu s a aplicat nici un coeficient de rating si ce sanse am eu cu neptunul meu vechi fata de o bavarie sau un janou,chiar daca unii se incurca in vele,pana la urma banii si barca performanta isi spun cuvantul
 
expeditie veliere

organizez in luna iunie/iulie expeditie de veliere pe litoralul bulgaresc si in delta cine ma poate ajuta sa postez subiectul ca principal sa l poata vedea toti cei interesati? multumesc
 
tocmai la asta ma refeream si eu ca nu s a aplicat nici un coeficient de rating si ce sanse am eu cu neptunul meu vechi fata de o bavarie sau un janou,chiar daca unii se incurca in vele,pana la urma banii si barca performanta isi spun cuvantul

Buna Marian , parca atunci cand ai fost prezentat si premiat pe podium la Regata Mediului erai foarte emotionat si ai spus lucruri frumoase . Nicidecum nu am auzit ca nu iti convine ca ai o barca veche sau ca nu ai muschi sau bani si nici ca nu esti de acord cu locul obtinut si cu cupa primita . Mie mi s-a parut ca te-ai bucurat ca ai participat la Regata Mediului . Acum am inteles cum stau lucrurile .

Intrebare : barca ta este pregatita pentru toate cerintele regulamentelor in vigoare pentru cursele offshore ? Ai un certificat ORC , IRC sau orice altceva ?
Consideri ca ar fi trebuit sa facem o cursa numai pentru barci Neptun 22 ?

Succes in regatele viitoare , iti doresc sa ai suficienti muschi incat sa urci pe locul I .
 
Ultima editare:
Am si certificat orc si yrc treaba este daca cei ce organizeaza regatele vor sa le foloseasca una este cand vii la mal odihnit de pe o barca mare si alta este cand iti crapa palmele de la scote.oricum iti multumesc ca esti un vizionar si mi citesti gandurile cu privire la locul 1
 
:))
Omule de nea, e doar o etapa si ....am facut si noi ce am putut. Ceea ce e najpa, am auzit ca geronimo, Hanse 540 a lovit cu bulbul niste pietricele si cam are o situatie, sper sa nu fie grava. Lipsa de marcaje si in mare e de mare kko. Noi mai stim folcloric niscai zone pe care le ocolim, dar iubitele noastre autoritati se multumesc doar sa incaseze taxe.
mie mi-a placut la regata, fireste :) e a 3-a etapa din campionatul organizat de YCRR si ne-am clasat bine. Ne-am alergat cu Alex , care merge in draci cu un Hanse 400, buna barca, cred ca din cauza ca vb prea mult si sta cu gura deschisa , o devanteaza =)). Si Ioana II a fcut o cursa frumoasa in prima zi, dar Geronimo e din alt film, noroc cu ratingul, ca altfel......eram dupa muste :) Mai glumim, mai ....., mai platim :) A inceput sa fie din ce in ce mai coerent subiectul, mai sunt mici scapari, dar deh, poate si lipsa unor resurse financiare isi spune cuvantul. Pana la capat e greu, nu numai financiar, sa organizezi 9 evenimente intr-un sezon. La regata urmatoare o sa fie si mai bine, ca mai apar 3 barcute care momentan sunt plecate si o sa fie si mai incinsa atmosfera. Dupa ce o sa gassesc aparatul de fotografiat o sa pun si niscai poze :)
 
poze

uite ca am gasit cardul :)
 

Atașamente

  • DSC04946.jpg
    DSC04946.jpg
    47.6 KB · Vizualizări: 50
  • DSC04988.jpg
    DSC04988.jpg
    36.3 KB · Vizualizări: 48
  • DSC05024.jpg
    DSC05024.jpg
    39.8 KB · Vizualizări: 49
  • DSC05056.jpg
    DSC05056.jpg
    39.1 KB · Vizualizări: 39
  • DSC05081.jpg
    DSC05081.jpg
    77.8 KB · Vizualizări: 47
  • DSC05103.jpg
    DSC05103.jpg
    73.9 KB · Vizualizări: 51
  • DSC05139.jpg
    DSC05139.jpg
    58.6 KB · Vizualizări: 46
Misto, imi place cum va veseliti, poate si dintre forumisti se baga cineva in echipaj, sa participe la regate, dupa cum ai facut oferta acum cateva zile. Si o intrebare personala: dintre participantii obisnuiti la regate, cata lume mai si pleaca in croaziere mai indelungate, nu numai concureaza in weekenduri? Ar fi pacat de barcile alea suparate sa nu fie utilizate si la croaziere mai lungi. Despre tine stim ca ai venit tocmai din Franta cu barca, poate ne povestesti odata pe indelete cum a fost aventura, ca suntem interesati si de partea de cruising. Mult succes in urmatoarele regate!
 
Asta cu plecatul e grea de tot Vali. Cei de la YCRR au in Campionat si 2 etape mai lungi, una Tomis-Varna-Istanbul si a doua Tomis-Sulina-Odesa-Tomis. Dar e complicat, de la Tomis la Istanbul, daca e vantul slabutz, faci o gramada de timp si e o resursa destul de rara in ziua de azi. Nu stiu cum o sa ne descurcam, teoretic 3 carturi de cate 3 oameni, inseamna ca 9 oameni sa poata sa lipseasca din activitatile curente cam 4 sau 5 zile,cel putzin, avand in vedere ca etapa e pana la istanbul , nu si retur.Dar barca nu poate sa ramana in Istanbul, sa zicem ca venim la motor tot facem 26 de ore. Deja multe echipaje se cam cotesc de aceasta etapa.Cei cu racere-le o sa aiba zile grele, noi....mai usoare. La Odesa e programata undeva in 11-16 septembrie, acolo o sa fie cool, sper sa fie si un vanticel mai bun peste 15-20 de noduri, dar si acolo e acelasi subiect, lumea trebuie sa lipseasca de pe la servici. Deci ....cam greu sa fim in competitzie inafara weekend-ului.
 
Daca sa spunem ma pot rupe de la activitatea mea pentru acele cateva zile necesare unei ture mai lungi, ce ar trebui sa fie scris pe CV ca sa ma pot alatura echipajului :)? Cred ca tura de Odessa va fi interesanta, dar la cea de Istanbul pacat ca trebuie mers la motor la intoarcere :(, apropo, voi nu aveti concediu? Macar pentru o tura precum cea de Istanbul, la intoarcere nemaifiind competitie, se putea reveni in tara relaxat, la vele, o tura de cruising adevarat.

Nu am inteles exact despre ce "torpila" e vorba, n-am identificat-o inca in poze :confused:.
 
Vali, in tribordul Alexandrei e un velier cu numarul 12 pe bordaj, in poza cu barcutze mai multe. E un velier foarte subtire, lung, parca de 40 de picioare, o velatura de moare lumea, are un spin de 200 mp restul nu mai stiu, da oricum....ca sa mearga bine trebuie sa fie 4 oameni in trapez :)
De la Istanbul nu trebuie sa se vina la motor, era doar cel mai rapid, avand in vadere ca in august nu prea bate vantul. Cat despre CV nu trebuie nimic remarcabil. Preferabil sportiv la o barcutza ceva. Subiectul e doar de participare la regate si antrenamente. Asta inseamna ca in fiecare weekend la mare sa tragi de scote, sus spinul, jos spinul, reglaje, dasfaci sarturi, strangi sarturi....
Asta e un pic de efort, si financiar, masa, casa la mare weekend de weekend....Deci usoar complicat :)
 
nu prea merge sa se stranga 9 oameni care nu se cunosc bine si sa formeze un echipaj. Echipajul trebuie sa fie omogen, sudat, sa cunoassca foarte bine barca, modul specific de a fi a fiecaruia, stii cum e cati oameni , atatea pareri si atatea idei. Iar aceasta sudare, cere timp petrecut impreuna.
 
poze

hai ca am mai gasit niscai poze, de la cei de pe Alegro, carora le multumim.
 

Atașamente

  • DSC07615.jpg
    DSC07615.jpg
    41.3 KB · Vizualizări: 36
  • DSC07617.jpg
    DSC07617.jpg
    49.6 KB · Vizualizări: 35
  • DSC07618.jpg
    DSC07618.jpg
    50.3 KB · Vizualizări: 30
  • DSC07622.jpg
    DSC07622.jpg
    44.7 KB · Vizualizări: 33
  • DSC07624.jpg
    DSC07624.jpg
    45.6 KB · Vizualizări: 34
  • DSC07649.jpg
    DSC07649.jpg
    46.8 KB · Vizualizări: 34
Frumos tare, mai povesteste-ne :). Dar de ce v-ati scos inscriptia site-ului de pe tribord? Eu ma asteptam sa recunosc barca dupa acea inscriptie, dar acum ii cunosc bine silueta. Se vede si "torpila", si barca lui Cezar, dar imi place tare velierul cu nr. 1 pe tribord, din poza a 2-a, are etrava dreapta si vele de kevlar, aia da barca :). Ai vazut cat de frumos se profileaza genovezul, in comparatie cu Alexandra? Nu spun ca al vostru nu arata bine, dar fiind cruise, nu e chiar asa sensibil la vantul slab care se vede in poze. Apropo, spunea Razvan ca randa lui de kevlar a costat vreo 1500 euro parca, la Potma, olandezul de la Severin, si nu mi se pare foarte scump. Asta fiindca intrebai de un set de vele de racing...
 

Back
Sus