Ponton Mamaia

Stie cineva (adica a acostat la el!?!) care sunt conditiile de acostare? Ma refer la adincime, posibilitati de amarare, cum se vine mai bine la acostare? Stiti voi mai bine ce vreau sa zic! Raspunde cineva la radio, cind te apropii?
Costa ceva sa te "legi" la el?
Ma intereseaza pentru un velier cu pescaj de 1,8 m.
 
Daca te referi la "Pontonul lui Mazare" de pe plaja, pot sa-ti spun ca nu poti acosta! :) Am incercat eu si am fost gonit de paznic. Probabil daca te duci inainte si vorbesti cu ei, ai putea avea sanse de reusita. Daca vii direct de pe mare nu ai cu cine sa vorbesti (radio sau alte alea!), decit cu paznicul care zice "NU!" Nici nu am insistat prea tare, probabil ca si paznicul ar putea fi "imbunat".
In ce priveste conditiile, sint cauciucuri puse cam peste tot si adincimea e buna, de obicei acolo acosteaza "Kaptan M". Locul nu este aproape deloc protejat, pe valuri mari s-ar putea sa ai probleme, iti trebuie fendere serioase. Oricum cauciucurile puse pe acolo sint prea tari si iti innegresc tot bordajul.
 
Multimesc pentru raspuns. Eu intelesesem ca nu sunt probleme cu malul ci cu accesul! Oricum, m-ai lamurit.
Eu intentionam sa acostez numai pentru a debarca pasagerii, vineri seara (niste flacai care isi iau ramas bun de la un amic care se insoara!!!), sa mearga sa-si faca de cap prin cluburi; eu sa ii astept in Tomis. Cred ca, plin de nesimtire, imi voi duce misiunea pina la capat; nu are decit sa ma goneasca, dupa ce imi debarc incarcatura! Cu gumele ma descurc eu cumva!
Toate bune.
 

Back
Sus