Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 11 to 20 of 76

Topic: Caiac ptr. incepator

cum arata cu un skin on frame demontabil? POUCH RZ85? 5,5m, 2 locuri cu bagaj pe o saptamana, sau 1,3m impachetat. Cand eram neimbaiat de mult, il luam pe bicicleta si ma taram pana la o balta. Dezavantaj, trebuie lucrat vreo 30 minute pana-l vezi pe apa, dar in timpul asta, febra creste mai tare

Am cateva poze pe facebook, dar sunt mai mult peisaje vazute din caiac https://www.facebook.com/suteu.emilia . Noi nu am incercat sa-l folosim solo, dar pot sa-ti spun ca cele 2 scaune se prind cu "arici" de fundul barcii, deci nu stiu daca ai putea schimba prea mult pozitia vreunui scaun. Noi l-am luat mai mult pentru variatie, cand nu dam la pedale sa dam la padele. Si dupa ce-am studiat piata caiacelor am ajuns la concluzia ca pentru ce vrem noi sa facem ca incepatori, ture de placere pe lacuri, rauri usoare e bun unul gonflabil, cat mai ieftin. Daca o sa vrem expeditii de cateva zile pe mare, prin delte musai va fi sa luam un caiac adevarat.

Quote Originally Posted by klimm View Post
    cum arata cu un skin on frame demontabil? POUCH RZ85? 5,5m, 2 locuri cu bagaj pe o saptamana, sau 1,3m impachetat. Cand eram neimbaiat de mult, il luam pe bicicleta si ma taram pana la o balta. Dezavantaj, trebuie lucrat vreo 30 minute pana-l vezi pe apa, dar in timpul asta, febra creste mai tare
    As adauga si putina intretinere... Trebuie spalat in apa dulce (curata) si uscat bine dupa fiecare iesire, inainte de impachetare, altfel umezeala, apa sarata si diversele chimicale ce polueaza oceanele si marile lumii imbatranesc materialul prematur.

Noi ii facem toaleta cu Aerospace 303 inainte de fiecare iesire si inainte de fiecare reasezare pe raft. Arata inca ca in prima zi cand l-am primit si cauciucul si panza nu si-au pierdut elasticitatea, rezistenta si impermeabilitatea... Astea demontabile necesita un pic de migala in plus la intretinere...

@dmi Nu vreau sa incurc caile nimanui, caci fiecare isi cunoaste rosturile, dar eu unul nu cred in conceptul "... de incepator". La nici o categorie de echipament... Se poate incepe si direct de la "grupa mare"... Noi n-am avut ocazia sa vedem, sa pipaim, sau sa padelam nici un model anume. Stiam insa ca trebuie sa luam kayak si stiam ca unul rigid nu incape in apartament. Prea multe optiuni nu erau... Gonflabil, parea putin prea "firav", asa ca am ales piele de cauciuc pe schelet de lemn.

Am sapat pe internet dupa opinii si optiuni si am ales "din poze" ceea ce am crezut in momentul respectiv ca ne va bucura. Habar nu aveam cum ne vom descurca cu el si cum se va comporta pe apa. Am luat si padelele tot din poze si i-am luat si vela ca parea interesanta optiunea... Si ne-am dus in prima calatorie direct pe balta mare, sa vedem ce poate in conditii reale... Ne-a luat aproape o zi sa-l montam si sa-l "supraincarcam" pentru prima oara si pe la 4 PM incercam sa ghicim cum se monteaza vela si asa am facut prima iesire cu U-Boat-ul noaptea... Aproape de miezul noptii am ajuns unde ne propusesem... Asa a fost sa fie...

Nici acum nu stim daca asta ne este kayak-ul potrivit. Dar bani de altul n-avem, asta e pe inventar, cu asta defilam mai departe... Fara regrete si dubii. Ba chiar l-am indragit pana in punctul in care ne-a devenit al treilea membru al echipei. Unii rad de el, unii zic ca e urat, altii ca e periculos, suspicios, prea lent, prea greu, prea negru, etc. Dracu' stie. Noi il vedem ca pe cel mai bun kayak si il indragim si nu l-am schimba pe nimic. E al nostru...

Cel mai important este sa ti-l iei pe cel care iti "vorbeste" si sa iesi sa te bucuri de el. Bucuria aia este inegalabila si nici n-ar fi asa intensa fara cateva emotii si incertitudini...

Bafta si asteptam imaginile!
    Last edited by DoiNomazi; 11 Sep 2014 at 04:51 PM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Un caiac pe cadru demontabil ii rezolva problema depozitarii de la caiacele rigide, nu esti expus ca in gonflabil dar cum se misca cand este manevrat de o singura persoana?
    @dmi
    Te-ai uitat totusi dupa un caiac solo mai "corpolent"? Ceva de genul 1+1, in care utilizatorul de padela sa stea lejer si ocazional sa aiba un pasager. De ce sa iei un caiac de 2 persoane in care sa pui mai mereu -1 cand poti lua unul de o persoana si ocazional mergi +1? Iei si tu pasageri cu limita de greutate ) cand obosesti tragi la mal si faceti schimb de locuri.

Quote Originally Posted by Valyk View Post
    Un caiac pe cadru demontabil ii rezolva problema depozitarii de la caiacele rigide, nu esti expus ca in gonflabil dar cum se misca cand este manevrat de o singura persoana?
    @dmi
    Te-ai uitat totusi dupa un caiac solo mai "corpolent"? Ceva de genul 1+1, in care utilizatorul de padela sa stea lejer si ocazional sa aiba un pasager. De ce sa iei un caiac de 2 persoane in care sa pui mai mereu -1 cand poti lua unul de o persoana si ocazional mergi +1? Iei si tu pasageri cu limita de greutate ) cand obosesti tragi la mal si faceti schimb de locuri.
    Daca e sigur ca va ramane "solo" si nu vrea sa faca efort suplimentar padeland, probabil ca un demontabil de o singura persoana ar fi mai potrivit. Demontabilul de 2 persoane se poate padela singur dar trebuie sa ai motive bine intemeiate sa faci efortul suplimentar (bagaj suplimentar, etc)
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

6.  

Va multumesc. Este un sfat foarte bun si chiar mi-a ridicat un semn de intrebare. Ceva recomandari de caiac demontabil pe cadru ptr. incepator si care sa aiba un pret rezonabil? As fi dispus sa ma uit si la sh-uri si m-ar ajuta niste denumiri.

In marea majoritate a timpului cred(poate prinde a mea mandra drag de apa) ca am sa fiu singur deci ma pot orienta catre unul solo dar habar nu aveam ca poate incapea si a doua persoana (chiar si putin mai inghesuita nu m-ar deranja).

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Doua persoane intr-unul solo cam greu, dar un adult, un copil si ... un catel, uite aici un exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=O0N4YJnTG9Q

Si eu sunt de parerea lui Klimm ca un RZ-85 sau un Kolibri rezolva multe probleme.
    In ce priveste caiacele gonflabile, daca ar fi sa imi mai iau vreunul (am avut gonflabil) as opta DOAR pentru ceva din material gen Hypalon (Gumotex sau similar). Orice gonflabil care e imbracat in materiale textile, ridica probleme de intretinere (trebuie spalat cu apa dulce dupa utilizare, astepti destul de mult sa se usuce inainte de a il impacheta, sau trebuie sa ai un loc unde sa il poti desfasura ca sa se usuce, daca nu l-ai uscat complet inainte de impachetare). Avantaje: ocupa spatiu mic, pregatirea in vederea lansarii dureaza foarte putin. Dezavantaje: directie relativ proasta (depinde insa de lungime, latime, forma constructiva etc), viteza mica de inaintare, suprafata mare de expunere la vant lateral, cu consecinte asupra stabilitatii pe directie si a efortului caiacistului.

Sit-on-top: foarte fain dar exclusiv vara. Indiferent ce ai face, va ajunge apa in el, daca nu de la valuri, atunci de pe padela. Intretinere aproape inexistenta, spatiu destul pentru 2-3 oameni, dar mari dezavantaje daca vrei sa iei si echipament de campare. Viteza de inaintare medie, stabilitate foarte buna, e bun de joaca, poti sa sari din el si sa reintri foarte usor. Bun pentru pescuit.

Skin-on-frame: viteza foarte buna, stabilitate pe directie foarte buna, stabilitate laterala excelenta, inclusiv pe valuri, spatiu mare de depozitare in interior. Apa care ajunge in caiac nu te uda, pentru ca scaunul este mai sus de coca, cu cativa centimetri (in plus, daca se acumuleaza cateva sute de mililitri, ele se strang in principiu cam in dreptul locului din spate, de unde ocupantul acestui loc poate scoate apa cu un burete, in mai putin de un minut). Se intra relativ usor, se iese usor. In principiu sunt materiale rezistente, dar totusi trebuie avut grija la acostari. Intretinerea: necesita spalare cu apa dulce. Uscarea dureaza mult mai putin decat la gonflabile, pentru ca o poti accelera cu un burete sau laveta cu care intri peste tot (la gonflabil ar trebui scoase camerele interioare ca sa poti sterge cu laveta, ceea ce e anevoios). Necesita in jur de 30 minute (pana la o ora, la prima incercare) pentru montaj, ceva mai putin la demontaj. Dupa parerea mea (si mai ales a sotiei mele), spatarele scaunelor sunt adevarate instrumente de tortura, dar cu ceva gonflabil la spate, situatia se amelioreaza.
    Depozitare si transport: un caiac Kolibri se impacheteaza intr-un singur sac de 1.30 m lungime / 30 / 40 cm. Greutate undeva pe la 28-30 kile parca. Un Pouch RZ-85 se impacheteaza in doi saci, unul gen rucsac (care contine prelata si cele 7 cadre transversale) iar celalalt gen sac de 1.70 metri / 20 / 30 cm. Greutate in jur de 35 kg. Ambele accepta vele.

Tragand linie, ca opinie personala rezultata din folosinta tuturor acestor genuri de caiace, pana la urma tot skin-on-frame-ul este varianta cea mai buna, cu toate dezavantajele. Avantajele sunt mai multe si mai importante decat dezavantajele. Nu trebuie sa acorzi foarte mare importanta aspectelor legate de montaj-demontaj, pentru ca scopul este acela de a naviga. Iar sub acest aspect, skin-on-frame-ul iti ofera mult mai multe avantaje decat celelalte (viteza, stabilitate, directie). Restul sunt aspecte conexe.

Peste toate astea, vine caiacul rigid sit-in. Daca ai unde sa il depozitezi si cu ce sa il transporti, sit-in-ul e imbatabil.
    Last edited by BogdanTimisoara; 12 Sep 2014 at 09:51 AM.

Am descoperit o alta gama interesanta. Caiacele modulare. :: HIBISCUS SPORT, Caiac demontabil Tequila! :: Pare foarte interesant dar pretul nu ma face nici macar sa sper la asa ceva. Bugetul alocat nu sare de 1500 lei. Va multumesc pentru sfaturi. Deja imi e clar ca renunt la ideea de caiac gonflabil.
    Last edited by dmi; 12 Sep 2014 at 02:30 PM.

Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Restaurare caiac din fibra de sticla - Inca un incepator ce cauta indrumare
    de add2mix īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 9 Jan 2020, 12:05 PM
  2. Incepator caiac
    de Conspicuous īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 45
    Ultimul post: 3 May 2015, 09:26 AM
  3. Recomandare caiac gonflabil pentru mare - super incepator
    de bughy īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 1 Sep 2014, 09:59 PM
  4. incepator