Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 21 to 30 of 76

Topic: Caiac ptr. incepator

In bugetul asta e mai greu. Sincer sa fiu, inainte de a imi cumpara primul caiac (un gonflabil de doua locuri) si eu imi ziceam ca vreau ceva ieftin si bun, daca se poate pana in 200 euro si sa poata fi carat pe o motocicleta (intre timp, am renuntat la visul cu motocicleta, insa in felul asta am alocat o suma mai mare pentru caiac). Dupa ce am constatat ca imi place treaba cu caiacul si dupa ce a descoperit si sotia ca si ei ii place, am intrat intr-o hora in care am cumparat caiace mai scumpe si am inceput sa tintesc tot mai sus.
    Asa ca sfatul meu este sa sari peste etapele preliminare si sa iti iei de la bun inceput ceva din segmentul mediu, macar.
    Totusi, si in bugetul asta exista solutii. Contacteaza-l pe Klimm si sfatuieste-te cu el, poate iti sugereaza o solutie convenabila.

Salutare. Revin cu o intrebare. Ce parere aveti despre caiacul din pozele de mai jos? Este postat pe un site de anunturi din Romania si pretul de 600 Lei.
    Descrierea utilizatorului "Dimensiuni 330 lungime, 65 latime, dimensiuni gaura interioara 80 lung 45 lat, foarte stabila si pe apa curgatoare, este din fibra de sticla f usoara 7- 8 kg recomand pt persoane pana in 90 kg "
    Eu am 1.91si 85 kg.
    Va multumesc.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 2.jpg‎   3.jpg‎   4.jpg‎   5.jpg‎  

Vazand dimensiunile pare rapid si stabil. Dezavantaje nu vad decat in faptul ca nu ai nici un compartiment etans si nici partea de sus nu pare macar plata sa iti permita sa ancorezi un bagaj acolo. Nu vad nimic precizat, dar din recomandarea de utilizare sub 90kg inteleg ca nu are flotoare. Teoretic poti monta tu, exista de cumparat flotoare gonflabile pe diverse dimensiuni, trebuie doar sa o gasesti pe cea potrivita. Avantajul major este greutatea. Unul cu aceleasi dimensiuni din polipropichestie sau alt material inovativ te duce spre 20kg. Nu stiu sa iti spun cum se comporta pe apa fibra si cat de groasa ar trebui sa fie dar poate avem colegi care au termen de comparatie.

Nu vad ce legatura ar avea flotoarele cu greutatea maxima pentru care e destinat acest caiac. Acele "flotoare" sunt defapt niste camere de aer introduse in caiac, ca sa ii asigure o oarecare flotabilitate in cazul in care caiacul s-a umplut accidental cu apa. Adica sa nu se duca la fund daca te-ai rasturnat. Atat. Ele nu modifica "masa maxima autorizata". Aia e data doar de legea lui Arhimede.
    In rest, la banii astia cred ca e ok. Adica e un compromis rezonabil si atat. Nu te astepta sa fie un caiac performant, nu te astepta sa iti fie foarte comod. Dar e un bun inceput, pare suficient de rapid si de stabil. Adica e un caiac "nici prea-prea, nici foarte-foarte", la un pret accesibil.

Multumesc pentru info. Sunt atat de sucit ca acum am ajuns la un alt rezultat si cred ca acesta este si cel final. Oscilez intre :: HIBISCUS SPORT, Caiac de tura Quest 10 :: - Quest 10 si :: HIBISCUS SPORT, Caiac sit on top Bilbao:: - Bilbao.

6.  

Senior Member kzoli's Avatar
    Locația
    Tg Mures
    Posturi
    143

Salut, dintre cele 2 alege Questul si nu o sa-ti para rau...

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Urmatoarele caiace sunt excelente.... Cu sa ma exprim? Daca as fi in locul tau, cuplat cu tot ce stiu acuma despre caiace portabile, iesiri de scurta durata (2-3 nopti camping), iata ce as alege:

1 Gumotex Seawave - convertibil 1-2 pesoane: https://www.youtube.com/watch?v=dXNu4DpQHz4
    2 Gomotex Framura - caiac performant de o persoana: (Franta= $$$ comparat cu Cehia) KAYAK GUMOTEX K1 FRAMURA pas cher en vente sur stock | Nautigames.com

Framura va fi disponibil din martie 2015, dar caracteristicile sunt super.

Daca vrei in schimb o barcuta buna la toate si esti interesat si in pescuit, utilizare atat la vasle cat si cu un motor mic. alegerea ar fi
    Gumotex Ruby : https://www.youtube.com/watch?v=Hxovy9Biamg

Dupa cum se vede mai sus, dar mai ales mai jos in materie de gonflabile lucrurile stau excelent.

Daca vrei barca de whitewater........ hehehehe:
    Alpacka Raft - Home Vrajitorie curata - cantareste 5 kg!!!!

A se vedea de la 1.25 Enjoy...
    Last edited by mihaif99; 6 Oct 2014 at 08:06 PM.

Salutare. Multumesc pentru sfaturi. Nu pot sa-mi dau seama cat de rezistent este Gumotex Seawave-ul. Adica daca te lovesti chiar si usor de o piatra mai ascutita sau un ciot oare cum se comporta?

Quest 10 e o alegere foarte buna. Face tot ceea ce face si Bilbao, dar in tot decursul anului. Sit-on-top-urile sunt mai mult pentru anotimpul calduros. Sit-in-urile, dotate cu o fustita, sunt pentru orice anotimp. Quest 9.5 si 10 sunt foarte-foarte versatile, le poti folosi si pe un segment de white-water moderat, si pe lacuri, si pe rauri, si pe mare. Nu vor excela in niciuna din conditiile astea, dar totusi cu un singur caiac poti sa abordezi o paleta foarte larga de activitati. Stabilitate foarte buna, viteza bunicica (mai mare decat la un sit-on-top, dar ceva mai mica decat la un caiac de tura, ingust si lung).
    Gumotexurile sunt din materiale rezistente, nu se taie si nu se inteapa asa usor ca un colac de plaja, stai linistit.

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Quote Originally Posted by dmi View Post
    Salutare. Multumesc pentru sfaturi. Nu pot sa-mi dau seama cat de rezistent este Gumotex Seawave-ul. Adica daca te lovesti chiar si usor de o piatra mai ascutita sau un ciot oare cum se comporta?
    E un un sandwich de cauciuc sintetic armat cu material textil gros. Mult mai performat decat sanwich-ul PVC folosit la barcile pneumatice (mici) cu motor. Nytrilon ii zice. Va trece frumos peste pietre si cioate. In principiu nu o sa se zgarie daca ai grija de el. Daca il tarasti pe pietre sau pe ciment vor apare zgarieturi. Nu se sparge insa cu una cu doua, e foarte stabil, si s-au facut expeditii serioase in caiace similare. Am un caiac din acelasi material (Gumotex Safari - 10 picioare) pe care l-am folosit sa cobor rauletze, unde atingeam mereu pietrele, si nu are nici o problema.

Apropos de Quest - e un caiac de loisir, adica de iesit o dupa amiaza la o tura pe balta, ceva poescuit. E ideal pentru asa ceva. Sa il numesti insa "caiac de tura" e o exagerare. In principiu nici un caiac de 10 picioare nu poate fi numit "caiac de tura" Nici macar unul de 12. De la 13-14 picioare in sus, mai vorbim.

Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Restaurare caiac din fibra de sticla - Inca un incepator ce cauta indrumare
    de add2mix īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 9 Jan 2020, 12:05 PM
  2. Incepator caiac
    de Conspicuous īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 45
    Ultimul post: 3 May 2015, 09:26 AM
  3. Recomandare caiac gonflabil pentru mare - super incepator
    de bughy īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 1 Sep 2014, 09:59 PM
  4. incepator