Caiac ptr. incepator

Multumesc. Abia astept sa-l lansez si sa vad cum se comporta. Cat priveste umflarea nu-mi fac griji. Deja l-am umflat de 2 ori in sufragerie :))). Inaintea acestuia am mai avut o barca gonflabila si stiu ce ma asteapta cand ajung la mal. Greutatea lui (17 kg) e chiar ok. Luat pe umeri cred ma pot deplasa cateva sute de metri.
 
Felicitari, vei fi un om fericit!
Pana vei ajunge pe apa, iti trimit cateva imagini cu ceea ce urmeaza sa ti se intample.
https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/GumotexSolar410C3
https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/9August2012#5774405172055631458

Pentru cine are posibilitate, un Gumotex Seawave,dupa cum spunea si Mihai, este superior Solar-ului 410c.
A fost proiectat pentru mare, este mai lung,cred ca se comporta mai bine la vant si cred ca are orificii pentru drenarea apei(nu sunt sigur).
Din pacate pretul ne dicteaza alegerea.
 
Ultima editare:
Multumesc pentru incurajari. Intr-adevar, Gumotex Seawave este deosebit. Dar si pretul pe masura.
Caut padele si nu prea imi dau seama ce sa aleg pentru un astfel de caiac. Pe forum si chiar si in alte review-uri se recomanda 230-240 marimea padelei.
Orice sfat o sa fie tratat cu maxima atentie :D
 
E un caiac lat. Nu cumpara padele prea scumpe, ia ceva profilat, la 230 sau chiar 240cm LUNGIME. Depinde cum vaslesti. Daca vrei sa nu te uzi ia 240. Daca vrei sa vaslesti mai efficient ia 230. Chiar si cele cu maner de aluminiu sunt ok. Ceva gen Calisle Day-Tripper. Marimea padelei mai mare te ajuta sa accelerezi mai repede. Ceea ce la un caiac de acest gen e un lucru bun. O plantezi si acolo ramine.

Cam asa:
Day Tripper 2pc 220cm - Black | Carlisle Paddle Gear

Daca gasesti o padela din 4 bucati, e si mai bine, mai ales daca intentionezi sa calatoresti cu el altfel decat cu masina personala. Doar sa nu fie prea grea cea din 4 bucati, daca e cu shaft de aluminiu.
 
Ultima editare:
In urma cautorilor efectuate am gasit Padela KWB 2 Fiber 230 demontabila - Padela si :: HIBISCUS SPORT, Padele caiac: padele de agrement, padela touring, padela sea-kayak, padela whitewater :: -18. PADELA HIKO SEA KAYAK. Care sa fie aleasa?
Din pacate, nu gasesc la niciun magazin online din Romania padele de 230-240cm demontabile la un pret decent. Bugetul alocat este de aproximativ 250 Lei.
Am cautat si la Decathlon dar din pacate nu au lungimi mai mari de 220cm.

kwb-ul acela din primul link nu arata rau. Cumpara o singur padela pt inceput, sa te asiguri ca iti place si e in specificatii. E usoara (pe hartie), shaftul e de fibra, doar ca nu e din 4 bucati. Forma padelei seamana cu " Advanced Elements Packlite paddle " din 4 bucati pe care il folosesc eu la iesirile cu Alpackaraftul. Forma e OK as zice.

Personal, prefer o padela mai grea cu greutatea centrata in shaft, decat o padela un pic mai usoara cu greutatea in extremitati.
 
Salut. Astazi am pus caiacul pe Snagov si am facut o tura de aproximativ 5 km. Sunt foarte multumit de cum se comporta. La un moment dar am prins vant puternic si prima impresie a fost ca este foarte stabil din punct de vedere al directiei. Intr-adevar inaintam mai greu dar directia se mentinea foarte corect.
uploadfromtaptalk1432468120087.jpg[emoji106]
 
Voi cum va protejati telefonul, cheile de apa? Imi poate recomanda cineva un recipient care sa se inchida ermetic si sa aiba un pret decent? Borcan de plastic care sa aiba o inchidere ermetica nu am gasit. Nu as vrea sa apelez la borcan de sticla sau recipiente de mancare de la ikea care par fragile.
 
Bidon etanș

Eu folosesc asa ceva

58f435326235acb56c48fd681847dabf.jpg

Este 100% etans datorita unei garnituri si are gura larga astfel incat poti baga si scoate usor lucrurile. Capacul are gauri pe urechile de pe perimetru astfel incat îi poti atasa un lat cu care sa-l amarezi in barca. Nu stiu daca iti convine pretul, dar iti dau linkul catre magazinul ce il comercializeaza.
Bidon etans 3,5 L - Alpinexpe.ro
 
pt chei si un telefon mic, folosesc de ani, un recipient de... pasta de rosii "Regal" de vreo 300 ml :) Daca ai nevoie de unul mai mare, 1-4 litri; folosesc cu succes recipienti de proteine/vitamine folosite de culturisti/sportivi(gasesti la Decatron pline, ramane sa depistezi un prieten care are goale pe acasa)
 
Eu personal nu protejez cheile si telefonul de apa, pentru ca nu am chei cu telecomanda, iar telefonul este rezistent la apa, doar il tin intr-un buzunar cu fermoar al vestei de salvare si asigurat suplimentar cu o cordeluta pe dupa gat.
Dar pentru telefoane smart exista mai multe solutii care iti permit sa folosesti telefonul fara sa il scoti din plicurile de protectie (poti folosi ecranul capacitiv chiar si prin folia plicului impermeabil), ba chiar au aparut si variante care permit folosirea mufei jack fara pericol:
Asta este cu prelungitor incorporat pentru mufa jack:
Nootka - echipament pentru munte si alpinism. Husa impermeabila pentru telefon, cu mufa jack, 154x85 mm, Sea to Summit Rucsacuri, corturi, bocanci, articole de camping, echipament pentru alpinism.

Fara mufa jack: Nootka - echipament pentru munte si alpinism. Husa Impermeabila pentru Smartphone, Sea to Summit, 148x85 mm Rucsacuri, corturi, bocanci, articole de camping, echipament pentru alpinism.

Plic impermeabil pentru diverse accesorii: Nootka - echipament pentru munte si alpinism. Husa impermeabila pentru accesorii Sea to Summit Small 135x105 mm Rucsacuri, corturi, bocanci, articole de camping, echipament pentru alpinism.

Huse pt GPS si telefon, care permit folosirea ecranului tactil mai sunt si aici in partea de jos a paginii: :: HIBISCUS SPORT, Accesorii : saci impermeabili, husa impermeabila camera foto, husa telefon rezistenta la apa, genti impremeabile, rucsaci::
 
O sa incep cautarea pe la raionul cu bulion apoi raionul cu proteine/vitamine si daca nu ma satur cu aceasta "alimentatie" o sa apelez la recomandarea lui @CrocodiluDiluDilu. Pretul acelui bidon de 3.5L este cel mai decent gasit pana acum.
Va multumesc pentru recomandari.
 

Back
Sus