Achizitie velier clasa C

Intr-un buget de 11-12k ce posibilitati am la dispozitie?
Dorinta este de a achizitiona pentru inceput un velier clasa C destinat exclusiv navigatiei costiere, ideal ar fi sa fie <7m ( din ce am parcurs pe forum, chiar daca are lungimea =7m este exceptat de la taxe si impozite aberante, este adevarat?)
Inca oscilez intre achizitia unui velier nou (Astor 70, Viko, Dufour…..daca mai cunoasteti alte oferte postati-le ) sau achizitia unui velier SH.
Initial am optat pentru SH categoric, dar dupa luarea in considerare a cheltuielilor de transport, TVA (>ani 80), evaluarii starii ambarcatiuni, eventualele vicii ascunse…..raportandu-ma la acest buget am ajuns la concluzia ca tot acolo ajung (orice sfat este binevenit).
Caracteristicile Astorului respectiv Viko sunt pretabile litoralului romanesc (tipul derivorului)?
Daca ambarcatiunea este destinata exclusiv navigatiei maritime derivorul mobil mai este recomandat?
Cunoasteti posesori care detin aceste tipuri de ambarcatiuni?
Aveti vreo ideie sub ce categorie ar putea fi declarata la primarie ambarcatiunea, pt a nu intra sub reglementarile "Yacht, ambarcatiune de lux" ?....e absurd la acest buget sa fie un lux.
 
le-am trimis un mail acum, revin cu precizari...ar fi pacat sa nu se mai produca...cred ca era singurul producator de ambarcatiuni cu vele din Romania
 
PRO BARCA - Vand velier Dufour T7

ce parere aveti...e veridic acest anunt?.....din ce am verificat pe net acest model nu se mai produce

Dufour T7 e o barca excelenta, solid intocmita. Am inteles ca a fost proiectata ca un Mini Transat pentru anii '80.
Catargul foarte inalt pentru marimea ei, denota o stabilitate foarte buna, ii confera viteza in vanturile slabe, cand alte barci strang velatura. Desigur, in vanturi mai tari trebuie sa tertarolezi din timp.
Impartirea spatiului interior imi pare geniala, la o barca de 6,63 m : are doua cabine si cockpit central!
Lucrul asta ii da posibilitatea sa foloseasca un motor outboard fixat intr-un put, pe post de motor inboard.
Pescaj 30cm-135cm, dat de derivorul rabatabil. Balast 500 kg, deplasament 1070 kg.
Arborada de sloop cu greement fractionat.

O barca deosebit de buna.
 

Back
Sus