Dunarea la cazane

Ce stiu eu...
1. Permisul de granita se emite de catre Politia de Frontiera pe sectorul de granita aferent judetului limitrof.
Asa ar fi normal. Dar pentru "agrement" se elibereaza de catre fiecare post (sector) de politie de frontiera in parte. Eu am intrebat: "Dar nu as putea obtine un singur aviz de la IJPF Mehedinti, care sa fie valabil pe toata portiunea care tine de Mehedinti?" Mi-au raspuns ca nu, trebuie sa obtin avizul de la fiecare sector in parte (si sunt cate 3-4-5 sectoare pentru fiecare judet). Asa se face ca pentru 27 km, de la Svinita la Mraconia, a trebuit sa solicit doua avize, de la posturile Svinita si Orsova. Nici nu vreau sa ma gandesc ce nebunie (birocratica) ar fi sa fac o tura de la Bazias pana la Sf Gheorghe :)
 
Asa se face ca pentru 27 km, de la Svinita la Mraconia, a trebuit sa solicit doua avize, de la posturile Svinita si Orsova. Nici nu vreau sa ma gandesc ce nebunie (birocratica) ar fi sa fac o tura de la Bazias pana la Sf Gheorghe :)

Nu stiu cum judeca politia de frontiera cazurile. Pentru mine au considerat ca traseul Oltenita-Tomis este o croaziera, o calatorie, iar eu sunt in tranzit . Caz in care au mentionat ca nu se plateste taxa de agrement .
Probabil acei kilometri parcursi de tine au fost considerati zona in care faci agrement si ai fost taxat ca atare. (probabil avand acelasi loc de lansare si iesire de pe apa ? :confused:)
 
Ultima editare:
Pai taxa de agrement nu se mai plateste, nu mi-au cerut asa ceva. Singura "neplacere" e ca mi-au trebuit avize de la fiecare sector PF.
Inca ceva: tu cu ce ai fost de la Oltenita la Tomis? Daca ai fost cu o ambarcatiune "mai serioasa", normal ca au considerat-o croaziera. Eu am fost cu caiacul si asta e destul de greu sa o consideri altfel decat activitate de agrement.
In fine, amanuntele astea cred ca sunt mai putin importante, cert este ca am oferit - toti cei care am participat la topic - destule informatii astfel incat doritorii de agrement/croaziere/pescuit la Cazane sa stie cam cui sa se adreseze si ce sa ceara. Lamuririle le vor obtine de la "organe"
 
Pai taxa de agrement nu se mai plateste, nu mi-au cerut asa ceva. Singura "neplacere" e ca mi-au trebuit avize de la fiecare sector PF.
Inca ceva: tu cu ce ai fost de la Oltenita la Tomis? Daca ai fost cu o ambarcatiune "mai serioasa", normal ca au considerat-o croaziera. Eu am fost cu caiacul si asta e destul de greu sa o consideri altfel decat activitate de agrement.

Intr-adevar, am fost cu o barca cu vele, de 8m , vizibil de croaziera. Am explicat si ruta, era clar ca nu mergeam la pescuit sau plimbare intr-un sector de Dunare.
Cu caiacul insa am fost pe Dunare de la Oltenita in amonte sau de la Giurgiu la Oltenita si nu stiu sa se fi platit ceva desi era in perioada cu taxa.
In zona Oltenitei s-a ocupat Costin Iatan de informarea politiei de frontiera, avand datele noastre de buletin. http://www.barcaholic.ro/f51/iesire-pe-dunare-de-1-mai-1031.html
In zona Giurgiu m-am ocupat personal ca ambarcatiunea noastra sa nu fie deranjata pe parcursul idilicei ture ;) . http://www.barcaholic.ro/f33/sambata-la-padela-giurgiu-oltenita-1089-4.html
 
Ultima editare:
In weekendul ce a trecut, am scurmat putin prin imprastiata mea biblioteca si m-am apucat de rasfoit un volum intitulat "Omul de aur". Initial am crezut ca e vorba despre...nea Nicu (nu al nostru) si ma miram cum de nu am ridicat-o la rangu de hartie igienica. Cand colo ce sa vezi, in primele pagini este descrisa fix Dunarea noastra si fix la Cazane.:D E cu barci, cu corabii, cu tot ce ne cam place noua si mai ales; e pe gustul meu, asa ca imi dau ochelarii jos din cui si ma apuc serios de cele 556 de pagini.
E scrisa de Jokai Mor si cred ca se gaseste pe Okazii.
 
Coincidenta: "Omul de aur" de Jokai Mor este urmatoarea pe noptiera mea. Desi o am de foarte mult timp in biblioteca "parinteasca", nu i-am acordat absolut nicio atentie, tocmai pentru ca si mie, titlul imi sugera cu totul altceva. Acum o saptamana, un prieten mi-a zis ca este vorba despre zona Cazanelor Dunarii, asa ca am pregatit-o pentru lectura. :)
 
v-o recomand cu mare caldura, am citit-o acum 6 ani cred si mi-a inmuiat orice prejudecata despre ungurieni, si odata cu ei si despre orice alta natie. Este scrisa ca pentru copii, in alb si negru, cam cum era barcaholic.ro inainte de necazul din iarna trecuta. Daca va pica in mana si "Voievodul Tiganilor" tot de Jokai Mor o sa va prelungiti placerea. Pana la postul vostru eram destul de frustrat ca pe cine intrebasem de cartea asta nici nu auzisera, dar nu ma mira la ce lighioane de oameni suntem noi sportistii.

S-a gasit reeditata in 2008, am facut-o cadou unei sportive, dar se gaseste si de downloadat aici (sa nu ziceti nimic de poza).
 
Am zeci de carti in format electronic dar nu pot citi stand in fata monitorului. E musai sa stau tolanit, multe perne pe langa mine, compatibile cu geometria mea variabila. Ma mir ca am ratat cartea asta pana acum. Nu trebuia decat sa citesc primele randuri ca sa ma convinga s-o citesc. Daca mai tarziu apare si vreun om nou, de aur, sau vreo epoca mareata si niste culmi marete sau mai stiu eu ce......mai vedem. Sper totusi ca baiatu' s-o salveze pe fata pana azvarl eu cartea.

Sa-mi scuzati aparenta lipsa de compasiune pt padurile planetei.
 
Stai linistit ca mai suntem si altii care nu reusim sa citim decat cartile tiparite. In fata monitorului nu reusesc sa citesc carti. Totusi cochetez cu ideea de a imi lua un e-reader cu ecran care imita destul de bine hartia (adica cu E-Ink, nu LCD). Din ce review-uri am citit, se pare ca sunt OK, nu obosesc ochii neavand iluminare proprie, plus ca din acelasi motiv la o singura incarcare a bateriei se poate citi o luna sau pana la doua luni. Probabil ca incet-incet, asta va fi viitorul. O fi bine, nu o fi bine, vom vedea...
Parca Mark Twain afirmase ca toate inventiile omului au ajuns sa se intoarca impotriva lui, cu exceptia hartiei igienice si a periutei de dinti :D
 

Back
Sus