De la Tulcea( sau Murighiol) la Chilia

Salutare dragilor,

Am rugamintea de a ma indruma si pe mine catre cea mai scurta ruta pe calea apei de la Tulcea( sau Murighiol sau orice alt punct de insertie) la Chilia Veche .
Urmeaza sa mergem cativa prieteni la pescuit( Pensiunea Mariuta Pensiunea Mariuta - Cazare Chilia Veche undeva intre Chilia si Periprava) si ma gandeam ca eu si ceva bagaje sa o luam pe calea apei cu barca proprie( UN Grabner hobby de 4.3m cu un batran Yammy de 9.9 upgradat cu cativa caluti). Barca merge cu un rezonabil 30-35 km/h doar cu mine si bagajele in barca.
Credeti ca e fezabil?
Din punct de vedere economic oricum ar urma sa platesc cam 300-400 ron pentru o rapida( ne ce cei de la pensiune 600ron dus si 600 ron intors) pentru transfer.
Ma gandesc ca de banii astia ma descurc cu benzina( habar nu am cat consuma motorul meu dar nu cred ca sare de 7l/h ).Pana la urma de 300 ron iau 50L care cred ca ar trebui sa imi ajunga dus intors.
De asemenea, as ramane indatorat daca ati putea sa imi dati mai multe info despre zona( daca trebuie P.G. si de unde se ia?....cum se circula pe bratul Chilia?....presupun ca aproape de malul nostru ca sa nu intri in spatiul ucrainian)...
Orice info este binevenita......
P.S: plecarea este pe 16 oct cu revenire pe 20 oct.
Multumesc in avans
 
Ultima editare:
Pai e foarte evident: Tulcea - canalul Mila 36 - Canalul Stipoc - Centura vestica a Chiliei - Chilia Veche, aproximativ 65 km.
Varianta mai scurta de 55 km dar pe bratul mare: Tulcea - canalul Mila 36 - Canalul Stipoc - bratul Chilia -Chilia Veche.

Din Murighiol sunt tot vreo 65 km dar mai incalciti, plus drumul auto Tulcea - Murighiol.
 
Ultima editare:
Salutare,

Eu as opta pentru traseul din murighiol , nu mai este de urcat atata contra curentului .
 
Eu ce sa-ti spun? Zona dintre Mila 23 si Chilia nu o cunosc. Pana la Mila poti merge pe diferite variante:
Cu plecare din Tulcea ar fi pe bratul Tulcea amonte si apoi pe bratul Chilia; pe canalul Mila 36, garla Sontea la vale, canalul Olguta; Brat Sulina, canal Arhipenco, canal Papadia Veche, garla Sontea, canal Olguta; Brat Sulina, canal Mila 22 la Gorgova, canal Babarada, garla Sontea aval. Si ar mai fi si altele, mai grele.
Cu plecare din Murighiol pe Dunarea Veche, canal Uzlina, lac Uzlina, lac Isac, canal Isac 2 (parca), canal Litcov, canal Crisan, Crisan, Dunarea Veche, Mila 23; sau Murighiol, brat Sfantu Gheorghe aval, garla Perivolovca, canal Litcov si mai departe spre Crisan.
Se poate lasa masina si la bac la Nufaru si de acolo pe brat Sfantu Ghe. in amonte, brat Sulina, etc.
Pentru mai multe amanunte ar fi bine sa-l intrebi pe Pupezica pe forumul ghidul Deltei Dunarii.
 
Daca vrei sa ajung rapid , cred ca cel mai potrivit este Tulcea - Canal 36 pana in capat, adica pana in bratul Chilia - aval pe brat - Chilia Veche.
 
Orice cale pe apă e bună. Să nu încercați cu auto, pentru că e jale. Am făcut vara aceasta 4,5 h de la Tudor Vladimirescu la Chilia Veche și nu știu cum a rezistat portbagajul la greutatea destul de redusă a canoei.
 
Salutare dragilor,

Am rugamintea de a ma indruma si pe mine catre cea mai scurta ruta pe calea apei de la Tulcea( sau Murighiol sau orice alt punct de insertie) la Chilia Veche .
Urmeaza sa mergem cativa prieteni la pescuit( Pensiunea Mariuta Pensiunea Mariuta - Cazare Chilia Veche undeva intre Chilia si Periprava) si ma gandeam ca eu si ceva bagaje sa o luam pe calea apei cu barca proprie( UN Grabner hobby de 4.3m cu un batran Yammy de 9.9 upgradat cu cativa caluti). Barca merge cu un rezonabil 30-35 km/h doar cu mine si bagajele in barca.
Credeti ca e fezabil?
Din punct de vedere economic oricum ar urma sa platesc cam 300-400 ron pentru o rapida( ne ce cei de la pensiune 600ron dus si 600 ron intors) pentru transfer.
Ma gandesc ca de banii astia ma descurc cu benzina( habar nu am cat consuma motorul meu dar nu cred ca sare de 7l/h ).Pana la urma de 300 ron iau 50L care cred ca ar trebui sa imi ajunga dus intors.
De asemenea, as ramane indatorat daca ati putea sa imi dati mai multe info despre zona( daca trebuie P.G. si de unde se ia?....cum se circula pe bratul Chilia?....presupun ca aproape de malul nostru ca sa nu intri in spatiul ucrainian)...
Orice info este binevenita......
P.S: plecarea este pe 16 oct cu revenire pe 20 oct.
Multumesc in avans

Salut,
Imi permit sa-ti raspund eu caci pe Pupezica nu cred ca-l mai vezi pe aici avand in vedere ca ....Pe Bogdan il gasesti pe http://www.ghiduldelteidunarii.ro/ si sunt sigur ca iti va raspunde cu mare placere. Tot acolo gasesti si hartile si recomandarile lui. O fi el calator prin delta de numai cativa ani dar stie multe, e dornic sa-si impartaseasca cunostiintele si nu merita sa fie tratat astfel.
Ai doua etape.
1. Murighiol Crisan Mila 23 si pe asta nu mai stau sa ti-l detaliez ca-l gasesti usor in aceasta parte de forum;
2. Mila 23-Chilia Veche. Aici iti recomand canalul Eracle-(stg)Lopatna -Stipoc -Canalul Pardina (sau cum ii zice Pupezica Centura Vestica a Chiliei) la Chilia Veche. Se poate si Eracle-Lopatna(dr)-traversezi lacul Babina si dai tot in canalul Pardina.
Parerea mea este sa te gandesti/socotesti daca nu e mai rentabil sa te lasi la apa la Tulcea - Canal Mila 36 si sa cobori pe Chilia / Tataru. Ca sa nu treci la vecini regula este ca dupa intersectia cu Bratul Chilia sa tii numai dreapta. Pe bratul Chilia se circula OK sunt niste intinsuri de evitat mai sus de Pardina. Acum apa este foarte mare si nu cred sa scada pana acolo unde incep problemele.
Pensiunea Mariuta este pe ceea ce Pupezica numeste Centura Estica a Chiliei la fosta fabrica de gheata. E post de PF chiar la intersectia acestui canal cu Bratul Cernovca.
Iti trebuie PG pe care-l iei pe loc din Tulcea de la Politia de Frontiera, pe baza permisului de pescuit ARBDD.
Statii de benzina Star 2000 ai la Crisan, Mila 23 si Chilia Veche.
Cel care tine pensiunea are si niste incinte de pescuit cu plata pe zi -una de stiuca (numai C&R) si altele de crap- nu le cunosc regimul.
Zona naturala e concesionata de Raduta si te costa 50 RON/zi sa pescuiesti dupa regulile pe care le impune concesionarul.
Daca vrei pescuit free dute in sus de Chilia Veche.
Vacanta placuta!
Alex
 
Multumesc foarte mult Alex1958.....si mii de scuze ca nu am upgradat cererea....acum fix 30 min am reusit sa le scot din cap sefului meu si prietenilor cu care mergem aceasta destinatie(Pensiunea Mariuca) pentru ca imi pare mult prea departe pentru a pescui in niste incinte artificiale.
Am reusit sa ii conving sa mergem la Cazare Delta Dunarii Crisan | Pensiunea Casa ADA in Crisan si de acolo sa cautam niste peste salbatic. ( in doua barci..adica doua echipaje de cate 2 in barca..barca mea si barca pusa la dispozitie de gazda...ambele echipate cam cu cate 15CP).
In aceasta lumina as avea rugamintea sa imi dati in vileag eventuale locuri interesante de vazut in zona si poate, drumul cel mai scurt Murighiol_Crisan.....
In principiu cred ca este Murighiol-Uzlina-Isacel-Isac-canalul Bibanusilor(cred ca la asta se referea BGd sub denumirea asta-Litcov....si de aici nu mai stiu exact....din Litcov vad pe Google maps ca este un prim canal( nu ii stiu numele) la stanga care iese in Bratul Sulina tot la Caraorman( asta e cel de urmat?) sau al doilea care da in canalul Caraorman si apoi iar stanga catre Bratul Sulina?
Multumes in avans si celor care imi vor indica si ceva locuri de pescuit( de data asta fiind recomandarea mea pe mine cade magareata daca nu prindem nimic....precizez ca ai mei amici cauta preponderent stiuca, dar eu as incerca si un somotei la clonc daca as avea unde.
 
Multumesc foarte mult Alex1958.....si mii de scuze ca nu am upgradat cererea....acum fix 30 min am reusit sa le scot din cap sefului meu si prietenilor cu care mergem aceasta destinatie(Pensiunea Mariuca) pentru ca imi pare mult prea departe pentru a pescui in niste incinte artificiale.
Am reusit sa ii conving sa mergem la Cazare Delta Dunarii Crisan | Pensiunea Casa ADA in Crisan si de acolo sa cautam niste peste salbatic. ( in doua barci..adica doua echipaje de cate 2 in barca..barca mea si barca pusa la dispozitie de gazda...ambele echipate cam cu cate 15CP).
In aceasta lumina as avea rugamintea sa imi dati in vileag eventuale locuri interesante de vazut in zona si poate, drumul cel mai scurt Murighiol_Crisan.....
In principiu cred ca este Murighiol-Uzlina-Isacel-Isac-canalul Bibanusilor(cred ca la asta se referea BGd sub denumirea asta-Litcov....si de aici nu mai stiu exact....din Litcov vad pe Google maps ca este un prim canal( nu ii stiu numele) la stanga care iese in Bratul Sulina tot la Caraorman( asta e cel de urmat?) sau al doilea care da in canalul Caraorman si apoi iar stanga catre Bratul Sulina?
Multumes in avans si celor care imi vor indica si ceva locuri de pescuit( de data asta fiind recomandarea mea pe mine cade magareata daca nu prindem nimic....precizez ca ai mei amici cauta preponderent stiuca, dar eu as incerca si un somotei la clonc daca as avea unde.

Salut,
"Canalul Bibanilor"... este intre Lacurile Uzlina si Isac. Din Isac iesi vizaviz -Isac III ii zice parca si cam in 1.8 km dai in Litcov.
Din Litcov cel mai direct catre Crisan este (cam la 2.1 km) Canalul Lung. Pe apele astea treceti fara probleme cu barci deschise.
Cand vii din spre Isac este primul canal mai mare spre stanga, are o tabla la intrare. Intra incet caci chiar la intrare are ceva lemn subacavtic...
Tii Lung-ul pana in spatele noului dig de pe Sulina si faci dreapta spre Crisan.
Alternativa la Lung e Ceamurlia care da in Canalul Caraorman. Are 2 brate la intersectia cu Litcov (un Y)- merge pe orice ape.
Locuri de pescuit sunt pe Litcov, de-a lungul canalului Caraorman, mai ales la intersectia cu canalul spre Iacub- stationar. Pentru stiuca lacurile Vatafu, Lumina, Puiulet.
Somotei la Clonc pe Sulina si incearca si pe dunarea veche in varful celui de al doilea M.
Voi fi si eu pe zona, uitate dupa o cabinata "Arielle".
Toate cele bune!
Alex.
 

Back
Sus