Închiriez remorcă trailer pt transport barca twin bilge keel 23ft

Foarte frumos. Eu tocmai sunt in etapa de inamtriculare a peridocului mare(2700kg) la care o sa caut o barca pe la primavara sa mai strang ceva marafeti. Daca termin de inmatriculat iti pot da peridocul sa aduci barcuta aia. Acum este cu numere rosii. pe 17 sunt la RAR si apoi o sa aibe numere definitive.
Cred ca ne stim de la scufundari.
 
Îţi mulţumesc! O să povestesc ce am făcut, de la început... sper ca socotelile să mi se potrivească cu ce o să îmi ofere barca pe apă :) Am nişte emoţii deoarece bărcuţa este foarte mică la 23ft chiar dacă tot ce am găsit referinţe sunt de la foarte bune în sus. Barca este acum în apă, pot să o programez la macara de pe 17 noiembrie încolo.

Noi ne ştim sigur, că ţi-am vândut un Scubapro Vancouver :) , sper ca îţi este bun / mai menţii oferta cu peridocul :)) !

Poză cu barca pe ape engleze, sper ca următoarea să fie pe ape naţionale:

92ebki.jpg


Şi interiorul:

52B6UA.jpg
 
Ultima editare:
Îţi mulţumesc! O să povestesc ce am făcut, de la început... sper ca socotelile să mi se potrivească cu ce o să îmi ofere barca pe apă :) Am nişte emoţii deoarece bărcuţa este foarte mică la 23ft chiar dacă tot ce am găsit referinţe sunt de la foarte bune în sus. Barca este acum în apă, pot să o programez la macara de pe 17 noiembrie încolo.

Nici o grija, barca o sa potrivesca perfect cu orice socoteli ti-ai face in legatura cu ea :)

Arata excelent, n-ai de ce sa-ti faci probleme. La dimensiunile astea nu cred sa existe barci care sa-si dezamageasca proprietarul.
Chiar si interiorul arata surprinzator de spatios pentru 23' . Chiar asa, de ce ai ales dimensiunea asta? Pe la noi oamenii isi iau barci sub 23' ca sa fie neinmatriculabile, sau bine peste 23' ca sa le fie mai incapatoare. 23' inseamna chiar 7.01m adica pentru un centimetru este inmatriculabila. Poate reusesti sa faci ceva in hartii sa ramai la 6,99m .

Pana la urma imi innoiesc felicitarile la adresa ta ? Ai cumparat-o ? :)

P.S>
Si foarte bine dotata: roller la foc, randa rulata in catarg .... !!
Probabil de aceea a lasat cablul de la antena VHF prins de straiul pupa si nu l-a trecut prin catarg, cum e firesc.
Dom'le barca arata de parca ar pleca peste Atlantic :)
E cumva un Jeanneau ?
 
Ultima editare:
Barca are de fapt 6.90m, adică 22.64ft. E bine că nu trebuie înmatriculată din prima. Model: Leisure 23SL - frăţiorul mai mare al amicului Hetruc. Merge până pe la F8, zic englezii. Să fie primit!

Nu am căutat neapărat asta cu neînmatriculabilă, deoarece când o să ies din RO tot o să trebuiască înmatriculată, dar fiecate picior/metru în plus la lungime înseamnă un preţ tot mai mare. Bugetul fiind limitat - şi la limită! - însemna să renunţ la dotări în favoarea lungimii. Eu am căutat o barcă de 2-3 persoane, asta o să fie suficientă. E drept că dacă luam una de 26ft aveam cabină de toaletă separată, dar am privit cu atenţie în ultimii 2 ani oferta la 26ft în marja mea de bani şi am zis că e mai bine aşa.

Are super dotări. Randa e cu battenuri verticale, sistemul e foarte apreciat din ce am citit pe net. Barca nu are nici o problemă, e gata de navigare, e echipată complet.
Ce mai vreau să fac la ea, dacă s-o putea:
- alimentare de la 220V (are instalaţie doar de 12V);
- outboard electric cuplat cu echea şi comenzi în cockpit, pentru manevrabilitate maximă cu spatele. Are oricum un diesel inboard (practic nou şi ăla), dar cică se mişcă mai greu că e twin bilge.
- am luat compresor de frigider pe 12V cu circuitele aferente;
- am luat un boiler diesel pentru nopţile reci şi duşuri fierbinţi :)
- trebuie să investighez cum instalez un cort de cockpit rezistent la ţânţarii din Deltă :)
- spinnaker & ghiul aferent;
- şi hărţi pt Garmin. O grămadă de bani şi nici nu au de Deltă.

Dacă îi fac toate astea zău că nu ştiu ce i-aş mai putea pune! :) Oricum, în primăvară o arunc în apă şi plec la plimbare.

Da, am cumpărat-o, contractul e semnat, banii au ajuns, omul şi-a radiat-o din SSR, prima zi în care o pot programa la macara este 17 noiembrie, mai trebuie să ajungă compresorul de frigider şi o baliză.
 
Ce mica e lumea, nu? He he eh... Chef, cand am zis o vorba eu nu o iau inapoi. Acum are numere rosii, iar pe 17 la RAR. Probabil ca pana pe 20-22 rtrebuie sa aibe toate hartoagele gata. Este o bijuterie, am muncit cateva zile sa-l aduc la lumina. Role, cauciucuri, blocuri optice ... totul nou.
 
Salut,
Scuze ca ma bag!
Doua intrebari/ sugestii:
1. Ai circuit de 12 V, cum il alimentezi? Compresorul de frigider (dupa ce il pui in functiune am sa te rog sa-mi dai detalii!) si boilerul diesel (are si un motoras electric nu?) iti vor manca bateria repede. Nu te-ai gandit la un panou solar? Eu am unul si chiar n-am treaba cu bateria. Si Florio are unul si poate da relatii.
2. Harti Garmin pentru delta gasesi Roadmap care e decenta -pentru locurile pe unde vei putea tu intra cu barca. Costa cam 200 Euro dar se poate si.... Pentru zona costiera a Marii Negre am eu o harta Garmin pe care n-am folosit-o niciodata, dar e problema cu inregistrarea, eu cand am luat-o aveam un chartploter C376, care mi-a fost furat. Ti-o pun la dispozitie, am luat plasa cu ea, am crezut ca acopera si Delta, dar nu. Eu nu intentionez sa ies pe mare cu cabinata mea. Tinem legatura daca te intereseza!
Felicitari pentru achizitie s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!
 
Salut!
Nu e nici o problemă. Sper să ne întâlnim, îţi spun când vine barca, dacă vrei, tot atunci o să primesc şi Garmin-ul.

Circuitul de 12V se încarcă de la alternatorul dieselului inboard şi de la un panou solar (care pare destul de mic). Există spaţiu şi o să upgradez panoul solar dacă are rost; dacă nu, îl las doar pentru curentul de întreţinere pentru baterii.

O să măsor consumul motorului de frigider. Am discutat cu un coleg de forum acum câteva luni şi el îşi făcuse o ladă frigo cu un compresor pentru TIR, tot de 12V. Consuma 3A când lucra, îl alimenta fără probleme de la o baterie auto.
Boilerul are o pompă de apă. La fel, o să îi fac consumul. După ce aflu cam cât consumă fiecare (mai sunt autopilot, GPSuri, lumini, alte electronice) o să fac nişte calcule cam de ce baterii am nevoie . Deocamdată are o baterie de 75Ah pt motor şi alta la fel pt restul.
 

Back
Sus