Delafluviu Guzi vs simba_the_sailor

Cel putin la Facebook, exista "protectia" de a bloca printr-o setare, sa te mai intalnesti cu vreun alt utilizator, selectat in prealabil. Ce fericit as fi sa exste asa ceva si aici. A bloca un individ, nu inseamna a-l desfiinta, ci a te pastra ferit.

Dă te rog click aici: http://www.barcaholic.ro/profile.php?do=addlist&userlist=ignore&u=94 și nu te mai deranjează simba_the_sailor ... Cred că ți-am mai spus odată de funcția Ignore, dar mai bine arunci cu rahat în ventilator decât să întrebi frumos.

Dacă a trecut efectul schnappsului te rog auto-cenzurează-ți inepțiile, să nu zici că te cenzurez.
 
Dă te rog click aici: http://www.barcaholic.ro/profile.php?do=addlist&userlist=ignore&u=94 și nu te mai deranjează simba_the_sailor ... Cred că ți-am mai spus odată de funcția Ignore, dar mai bine arunci cu rahat în ventilator decât să întrebi frumos.

Dacă a trecut efectul schnappsului te rog auto-cenzurează-ți inepțiile, să nu zici că te cenzurez.
Prima data cand aflu despre chestia asta. Danke schone, dar partial. Detest datul cu radiera asa, cum detesti rahatul improscat de ventilator.
Nu acum pe bune, "bunicul" Guzi lanseaza public o invitatie Adminului, intru a-si forma o echipa oricat de minima de moderatori, ca sa paraseasca zona deciziilor prin subiectivism individual, mai mult sau mai putin pripit. . Dupa aia cred ca se poate vorbi, despre "barcaholic.ro", ca fiind o stare de spirit.
Sau idealistul din mine, exagereaza ?
 
Spre surprinderea ta sunt mai mulți moderatori aici, dar au decis să rămână anonimi - tocmai din cauza unora ca tine, care trebuie să iasă în evidență prin dejecții verbale, iar mai apoi să acuze de "cenzură" ...
 
ce sa zic Adminule...grea misiune ai. Am inteles ca Guzi are un dinte impotriva lui Simba_the_sailor. treaba asta trebuie rezolvata intre ei cumva, in cazul in care conflictul nu este moderat de o persoana pe care amandoi sa o respecte si care sa poata domolii lucrurile. deocamdata nu vad o alta solutie. Presupun ca fara o cale de mijloc acceptata de ambii o sa se mai lase cu vorbe grele pe aici si probabil vei mai intervenii.....expresia cu "aruncatul rahatului in ventilator " mi-a placut in mod deosebit...chiar mi-am imaginat scena....inca zambesc. Totusi Alec nu are nici o vina. Postarea lui e frumoasa si interesanta, nu cred ca merita sa se incheie asa zgomotos si offtopic. Eu zic sa-mi dati toti cate un like si sa incheiem postarea laudandu-l pentru realizare, recunoscand si meritul lui Guzi pentru proiect (caiacul are o silueta foarte frumoasa) si sa sarim pe alta postare unde se mai comite o lucrare asemanatoare ca doar asta-i farmecul forumului....eu asa zic
 
Spre surprinderea mea...nu sunt deloc surprins, Adminule !

Din cauza netransparentei, simt respiratii in ceafa pe care nu le pot identifica deocamdata, pe criterii de competenta.
Daca vreau sa plang, eu nu plang tehnic, ci plang ca om.
Pe umarul, cui ?
Iar apoi, un act de administrare nu presupune responsabilitate ?
Cum poate sa demonstreze un anonim, responsabilitate ?
Ce-ar fi sa ma retrag si eu in anonimat de acum, sa va surprind nitel. Pentru un timp, nedefinit. Deocamdata ...
Imi pute a clandestin fara atributiune placut-interesanta, la bord... (simba_the_sailor, in cazul meu ). Bandeaza aiurea barca, cu promisiuni nefinalizate . :)


Si nu-s suparat, pe bune sunt epuizat tematic, dupa cum v-am mai spus...
Imi place sa cred despre mine, doua lucruri :
- ca am constiinta propriei existente.
- ca sunt atent, sa nu ma contrazic singur.

Cart bun si atentie la clandestini...ca de aia sunteti, Admini !
A fost, interesant !
 
Ultima editare:
...Am inteles ca Guzi are un dinte impotriva lui Simba_the_sailor...

Daca-i vorba de dinti, Guzi are multi si pentru altii.

N-am zis eu, prin mesajul decent pe care l-am postat ieri : a prins alaltaieri o zi nasoala "...Cu jobul deocamdata sunt in regim de supravietuire, de pe o zi pe alta, ca deh, statutul de a fi roman presupune o condamnare la munci necalificate si fara fluenta, chiar daca in spate este un contract oficial. Asta suntem ca natie pe timp de criza, o tara furnizoare de forta de munca bruta si necalificata..."

a intrat pe forum cu samantza de scandal, si da-i refulare! Vocabular de mahala de parca ar fi fost singur, pe undeva pe o balta uitata de lume.


Pe langa asta, se pare ca de cand ii pe plaiurile Deuchland-ului, s-a luat de rele " …Iar sticla de whisky am epuizat-o ieri…” si pentru problemele lui jigneste pe altii “ …romani (unde majoritari sunt hoti si manelisti…”
 
Ultima editare:
Citinand pe forum stirea despre expeditia lui Lucian Ionescu, ca oricarui barcaholic, atentia din prima mi-a fost captivata. Normal, nu auzi zilnic despre un roman sa incerce o asemena calatorie.

Datorita faptului ca Guzi a fost cel care a deschis topicul si mai ales ca se cunoastea cu Lucian, am dorit sa aflu mai multe despre aceasta incercare, cu gandul la durata dar mai ales la cost si sponsori.

La acea vreme, nici prin gand nu mi-a trecut ca Guzi, luni de zile mai tarziu, va incerca sa denatureze unele chestiuni.

In fine, dupa schimbul de mesaje pe care l-am avut cu Guzi, la sugestia lui, candva la inceputul lunii Iulie, i-am contactat prin e-mail pe Oana si Dragos Cristea de la Hibiscus vis-a-vis de pretul ridicat si gama redusa a tricourilor. Mi-au explicat ca tricoul este dintr-un material special si de aceea costa asa de scump si ca daca vreau sa-l sustin financiar pe Lucian, citez din memorie, "pot sa ma apuc eu sa vand tricouri din bumbac mai ieftine ca Lucian nu are banii necesari sa termine calatoria..."

Fast forward 1
Mangalia

In timpul zilelor cu vreme neprielnica petrecute in port, Lucian lanseaza un mesaj catre numarul de vreo 275 de sustinatori individuali, citez din memorie "Bani pentru alimente mai am pentru vreo 10-12 zile..."

Fast forward 2
Thessaloniki

"Banii s-au terminat. Dacă doriţi să mă ajutaţi, acum este momentul. Orice sumă contează. Ca o justificare, vreau să detaliez puţin costurile acestei călătorii. În primul rând, barca a ajuns să coste până la final aproape 1500€. A urmat cârma, busola, scaunul şi pereţii etanşi, chingi, sfori, elemente de inox, căruţul etc., alţi 1000€. Instalaţia electrică, tableta şi programele cumpărate, aparatul foto, deckbag-ul, fustiţa, o droaie de alte echipamente, alţi peste 1500€. Spre norocul m...eu, o persoană m-a sprijinit cu aproape 2000€ pentru mâncare. Am fost totuşi nevoit să intru aproape jumătate în ei, pentru a-mi lua echipamentul necesar. Banii totuşi nu au ajuns. Aşa am ajuns la Dragoş. Intenţionam să iau drysuit-ul şi restul, saci etanşi, padele, mănuşi, ciorapi şi ghete de neoprene, alte mărunţişuri, pe datorie. Ştia ce vreau să fac şi când şi-a dat seama că sunt hotărât, a discutat cu Oana şi au hotărât să mă ajute, fără nici un cost, cu echipamentele necesare. Nici nu visam, valoarea lor era de aproape 1000€. Oricum, costurile călătoriei au fost mai mari decât le estimasem, încă din ţară. Am plecat cu mâncare ce trebuia să-mi ajungă până la Mangalia. Am terminat-o înainte de Constanţa. De fapt, lângă Tulcea am făcut o mică aprovizionare, altfel nu aş fi rezistat. Se pare că din cauza efortului mănânc mai mult, chiar dacă am slăbit peste 10 kg. Nae şi Andrei, unchiul şi vărul meu, m-au ajutat şi ei cu 1000€. Apoi l-am cunoscut pe Adrian, de la Marine-Shop. Cred că e cel mai înflăcărat suporter al meu, sigur i-aţi văzut postările. Mi-a făcut şi el o donaţie, dar mult mai important, a vorbit cu toţi prietenii lui să mă sprijine fiecare cum poate. Tot Adrian, mi-a trimis până acum două colete cu telefon rezistent la apă, pungi etanşe pentru tabletă, telefon, aparat foto, de la AquaPack, probabil cele mai bune, un alt cărucior C-TUG, ce se demontează foarte uşor şi repede, pentru a nu mai avea probleme cu vântul şi a comandat un nou panou solar, care din păcate nu a sosit încă. Inclusiv un bucătar prieten cu Adrian, îmi pare rău că încă nu-i cunosc numele, mi-a trimis într-unul din colete cârnaţi, şuncă, conserve, carne uscată şi altele, făcute de el. Prietenii lui mi-au trimis diverse sume de bani. Voi mi-aţi trimis sume de bani. Dar toţi s-au terminat. Începând cu Bulgaria, dar simţitor din Turcia, preţurile au crescut dramatic. În Grecia, de exemplu, o cafea costă între trei şi patru euro. Ca să am acces la internet prin wifi, o cafea tot trebuia să cumpăr. Trei euro, uneori şase, erau asiguraţi în Grecia numai pentru net. În Turcia scăpam doar cu un ceai, aproape un euro, dar telefonul m-a costat enorm. Într-o lună s-au dus aproape 1000€. Cred ca era 1,9€/min. Nu mult, dar am ţinut zilnic legătura cu soţia mea. Era singura care ştia în permanenţa unde eram, ce intenţii aveam pentru ziua următoare, ea anunţa ambasadele din ţările în care intru şi îmi trimite numerele lor de telefon. Acum ţin legătura şi cu Adrian, mă ajuta mult cu alegerea traseului şi îmi caută locuri în care pot acosta. Grecia are coasta în bună parte din faleze. De la el am aflat ca în zona cu muntele Athos, practic nu am unde acosta, muntele ieşind direct din apă. Tot referitor la costuri, o pâine aici costă un euro şi mănânc mai mult de una pe zi. Uneori simt nevoia şi de ceva gătit; fără zece euro nu scap. O bucăţică de caşcaval e şapte euro, şi tot aşa. Probabil şi din cauză că este vârf de sezon. Nu sunt paranoic în ceea ce priveşte barca, dar nici nu o pot lăsa ore întregi nesupravegheata. Sunt obligat deci, să cumpăr ce găsesc în apropiere de plajă. Oricum nu aş avea timpul necesar să caut prin oraş magazine ieftine, mai ales după o zi de vâslit. Din experienţă de până acum, costurile reale cred că sunt undeva între zece şi cincisprezece euro pe zi. Asta înseamnă că până la sfârşitul călătoriei, în decursul a cinci luni, aş mai avea nevoie de aproximativ două mii de euro. Eu nu mai am de unde".

Cu respect,

Lucian Ionescu


Greu pe apa fara relatii cu publicul de pe uscat...:)

http://www.primariagiurgiu.ro/porta...re-pentru-expediionarul-lucian-ionescu-nt825a


Pentru claritate, iata schimbul de mesaje dintre subsemnatul si "mandea" aka Guzi :)


Re: Voiajul lui Lucian Originally Posted by simba_the_sailor
“Guzi, tu ca fiind unul dintre onorabilii padelisti de pe forum si in acelasi timp prieten cu Lucian, hai sa incercam sa-i facem putin mai multa reclama (merita mult mai mult decit are in acest moment pe facebook si prin intermediul ei). In acest fel poate ca un sponsor se lipeste cu un articolas, alt sponsor cu altul, s.a.m.d.

Cind ai timp, da-mi de veste. Ne-om pricepe noi putin si la afacerea numita Public Relations.”

Delafluviu Guzi “Salutare, buna ideia ta ce sa zic. Am incercat dupa puterile mele si nu mi-a iesit nimic. In prima faza i-am contacat pe cei de la ziarele scrise din Galati, care mereu au fost prezenti ori de cate ori i-am anuntat. De data asta nu...
Am incercat si cu redactia de stiri a PROTV, care au fost interesati, dar lipsa de sincronizare dintre Lucian si ei, a facut sa ...era sa fie. Cei de la ProTv, au renuntat pt ca aveau alte chestii prioritare pe moment.

Deocamdata singurul sponsor important a ramas HIBISCUS SPORT - Reprezentant oficial in Romania pentru cei mai mari producatori de echipamente nautice: BIC Sport, Riot Kayak, Tahe Marine, Select paddles, Ainsworth paddles, Hiko Sport, Neil Pryde. Importator echipamente pentru sporturi nautice: Ca care atat ca i-a furnizat echipament, cat si faptul ca l-au monitorizat pe traseu ca nimic sa nu-i creieze probleme, astfel incat i-au reparat incarcatorul solar; i-au schimbat o padela din mers...si cred ca tot ei ( printr-un intermediar localnic) sunt in spatele fazei cu un strat de fibra pe coca caiacului. Iar de cate ori am vorbit cu el la telefon, avea un tonus dintr-ala in voce care ma facea sa observ ca e din ce in ce mai calit si mai bogat, prin toate problemele pe care le-a razbit !
In rest, eu am inceput un job nou plus saracia de care nu scap ma face sa nu mai stiu ce as mai putea intreprinde.

Ai vreo propunere ?”

simba_the_sailor “Tine-o la secret. Daca reusim ceva, reusim, si e bine, va fi si o mica surpriza placuta pentru Lucian daca nu, nu. Deh, intelegem pe toata lumea: este criza economica foarte cumplita! “


Re: Voiajul lui Lucian
Delafluviu Guzi
“Parerea mea e sumbra. Aici in Romania nu merge economia. Micii intreprinzatori o duc greu. In olus, daca au o bruma de bani destinati sponsorizarilor, atunci ei sponsorii, nici nu stiu in ce parte sa aloce banii. Sunt copii si oameni cu probleme de sanatate; sunt copii exceptionali care se pierd din cauza lipsei cuiva care i-ar putea sprijini financiar...

Pe deasupra, viata din Bucuresti e conectata la o anumita dinamica, iar alta in restul tarii. E greu de realizat, din perspectiva mea. Plus ca imi lipseste si experienta de a atrage fonduri pentru o astfel de cauza.
Uite, vezi, anul trecut cand a trecut prin Galati norvegianul ala Bjorn Heidenstrom, cel ce padela stand in picioare pe o placa (SUP stand-up paddling),pentru a stabili un record mondial de 4000 km, a esuat la Marea Neagra. Dar cauza lui era remarcabila. Padela pentru un record mondial si astfel dorea sa indrepte atentia catre Crucea Rosie Internationala, in special catre copiii care dispar...

... Eu vad doua variante:
- sa iei legatura cu patronul de la HIBISCUS SPORT - Reprezentant oficial in Romania pentru cei mai mari producatori de echipamente nautice: BIC Sport, Riot Kayak, Tahe Marine, Select paddles, Ainsworth paddles, Hiko Sport, Neil Pryde. Importator echipamente pentru sporturi nautice: Ca ( Dragos Cristea) care e implicat trup si suflet in ceea ce face Lucian si sa faci un schimb de pareri, in privinta reusitei atragerilor de resurse.
- Poti initia chiar tu o dezbatere publica, in acest sens la barcaholic.ro sau unde mai consideri.”

Re: tricou, pretz, parale, etc.
Originally Posted by simba_the_sailor
Guzi,
“Incearca sa-i faci o sugestie lui Cornelia Ionescu (sotia lui Lucian, banuiesc) poate gaseste vreo modalitate sa diversifice gama tricourilor vis-a-vis de calitate, pretz, parale, etc. etc. Romania... in jur de 25 % din fortza de munca roboteste pentru un salariu minim de 750 RON/luna... Unii in velismul de top, cum este Vendee Globe, atunci cind s-au auto-finantat, au conceput latura financiara gandindu-se la tot felul de buzunare de fel si fel de adincimi, de la 100 de dolari la mii si zeci de mii, c-asa-i in sponsorship…”

Delafluviu Guzi
“Uite care "e mersul" cu bluza asta:
Dragos Cristea, cel ce administreaza HIBISCUS SPORT - Reprezentant oficial in Romania pentru cei mai mari producatori de echipamente nautice: BIC Sport, Riot Kayak, Tahe Marine, Select paddles, Ainsworth paddles, Hiko Sport, Neil Pryde. Importator echipamente pentru sporturi nautice: Ca (totodata si cel mai important sponsor de pana acum), a conceput designul si i-a daruit-o lui Lucian cand era pe Marea Neagra, undeva inainte de a ajunge la Mangalia... ( din relatarile lui Lucian de pe Facebook) De ce nu iei legatura direct cu Dragos, sa-i comunici ?
Iti propun, sa comunici direct cu ei, in privinta asta.”

Re: smartphone free app
Originally Posted by simba_the_sailor
“Guzi,
Cind ai timp incearca sa iei legatura pe privat cu Cornelia sau cu Lucian si incearca sa ii convingi de beneficiul unei aplicatii gratuite pentru smartphone pentru pagina expeditiei. Pe globe, (mai mult ca sigur ca si in Romania), sint mai multe smartphon-uri decit computere.


O aplicatie gratuita pentru smartphone pe pagina expeditiei mareste traficul, numarul de "like-uri" si "altele".

Uite aici citeva pagini de web cu ajutorul carora se poate crea usor o aplicatie gratuita pentru smartphon-uri:


http://www.appsme.com/


http://www.createfreeiphoneapps.com/


Apps - Make Your Own App from Appsmakerstore!


MEDL Mobile

FREE App Creator. Create Apps for Android. No Coding Required.


TheAppBuilder


Rated Best App Maker, The Easiest Way to Create an App - appsbar


Como App Maker - Make an App with Our Easy App Builder


App Press


Buzztouch | FREE iOS and Android App Maker

http://www.appypie.com/iphone-apps-builder



Momentan ma ocup de altele si nu am timp de prea multe. I-am trimis e-mail lui Cornelia referitor la aceasta chestie dar nu stiu daca m-a inteles ce am vrut sa zic. Poate crede ca sint vreun individ cu cine stie ce interese ascunse si meschine.


Exemplu Iphone free app“:


https://www.facebook.com/AlexThomsonRacing

Delafluviu Guzi
|“E bine ca l-ai trimis direct si lor. Habar n-am ce sa zic, cat de receptivi ar fi in a se adapta la chestii dintr-astea...
Cat despre Lucian, o sa i-l trimit si lui ca cine stie, poate are vreo zi moarta pe vreo undeva si si-ar umple timpul incercandu-le. La el o problema ar fi si cea de energie. Panoul lui solar este defect si nu functioneaza cu randament 100%. Daca are energie la discretie, intuitia imi spune ca si-ar baga nasul prin ele...

- Pentru Dumnezeu, de ce nu-ti faci cont pe Facebook si sa-l folosesti exclusiv, pentru a fi conectat la ce face Lucian?
Cand se termina expeditia, te retragi de pe facebook si cu asta basta.... “

Re: s-a luat nota
Originally Posted by simba_the_sailor
“Salut Guzi,
S-a luat nota de problema cu panoul solar. Astept raspuns de la o companie. Sa vedem, poate obtinem unu' de top pentru Lucian.

Referitor la kayac, o intrebare:

este cel facut de Lucian si are abtzibildurile lipite a lui Hibiscus sau si kaiacul este tot de la ei?

Tine totul la Top Secret!”

Delafluviu Guzi
“Caiacul este construit de Lucian. Abtibildurile cu "hibiscussport" sunt lipite in semn de respect pentru cel mai important sponsor, de pana acum... “


Re: Lucian
Originally Posted by simba_the_sailor
“Guzi,
Am o intrebare referitor la Lucian:


ce tip de om este? vorbaretz? ii place sa impleteasca vorbele(asa ca tine) sau de fel ii cam retras si modest la vorbarie?”

Delafluviu Guzi
“Lucian e un tip "all inclusive"
Ii place sa vorbeasca, cand are cu cine s-o faca. Altfel, e un tip rezervat si cu bun simt care se straduieste sa nu deranjeze pe nimeni... Un om maturizat si copt ... “


Delafluviu Guzi
“Chestia e ca vreau si eu sa ii donez 100 de Euro, la un moment dat. momentan, abia am reusit sa prind un job nou. Nu castig cine stie ce, dar atmosfera din aceasta noua firma, ma ajuta.
In luna Mai am produs doar echivalentul a 30 E, si mi-a fost deprimant. Actualmente am reusit sa economisesc finante pentru a-mi termina caiacul din stripuri, inceput acum un an. E in faza finala si sper ca intr-o luna sa-l lansez pe ape si sa-l am functional pentru expeditia TID din acest an...
Mai urmeaza si cheltuielile aferente Tidului...in toamna asta sper sa reusesc sa economisesc si sa il ajut pe Lucian...
Dealtfel dumneata esti primul si singurul caruia ii fac aceasta destainuire, pentru care n-am pretentia de "sa nu mai stie nimeni"...
Azi m-am bucurat din plin de apele Dunarii; padelare si inot. Sezonul asta am ratat doar doua duminici fara padela in mana...
- Viata e frumoasa, nu ? “

simba_the_sailor
“Suna bine.
Stiu ce ii (mai) lipseste si de ce are mare nevoie.
Sa vedem, cit de norocos este si cit de luminati sint altii.

O zi buna Guzi.”


Re: si nu pe banii babachii

Delafluviu Guzi
“Salutul meu ...Prietene te-am interpelat de asta data, pentru o chestie delicata
Ca sa fiu mai explicit am sa descriu ce se intampla :

Dragos Cristea ( patronul firmei "Hibiscussport", sponsor important a lui Lucian Ionescu) a inceput sa ne atentioneze pe Facebook, ca au aparut si indivizi impostori, care se dau drept intermediari in a colecta bani sau bunuri, care sa-l sprijine pe Lucian in expeditia lui cu caiacul.

Un alt episod ar fi ca sotia lui Lucian ( Cornelia Ionescu), discuta cu cineva care da dovada de entuziasm si nu-l cunoaste. Acel om se foloseste de un nume civil ( nume si prenume) si care spune ca a purtat discutii amanuntite pe internet si cu mine, despre expeditia lui Lucian. Sotia lui Lucian m-a sunat ca sa-i confirm sau sa-i infirm daca-l cunosc pe acel om. Dupa nume si prenume, nu-l cunosc...
Te rog de data asta, sa-mi comunici numele si prenumele dumitale, daca vrei. Asa am procedat cu fiece om, care a discutat cu mine despre Lucian,din spatele unui pseudonim. Inca nu mi s-a confirmat, ca l-as cunoaste pe acel om.

Urmand sa-i confirm sau sa-i infirm femeii daca e vorba de un bine intentionat sau vreun necunoscut cu intentii rele.

In rest toate cele bune ! “



ok-ok
Delafluviu Guzi
“ok, e in regula
Mi s-a cerut sa confirm despre tine, ceea ce am si facut acum.
Ah, amice ...DE CE NAIBA NU VREI SA DISCUTI PRIN FACEBOOK????????????????? ( IN PULA MEAAAAAA !)
Intr-un fel mult mai familiar si detaliat se prezinta treaba pe Facebook ( unde poti sa discuti si cu Lucian si altfel se prezinta "calimera" pe alte situri fie ele si barcaholic.ro. Aici (barcaholic) parvin informatiile de parca ar fi de mana a saptea.
Te rog nu te supara pe mine, dar ma irit cand cineva imi spune ca "TREBUIA" sa fac nustiu ce, de parca mama m-a nascut invatat !

Eu de unde sa stiu ce ar urma sa se intample, ca sa stiu ce ar TREBUI sa fac ? “


simba_the_sailor
“Hai nu mai fi necajit! Nu s-a intimplat nimic nasol. Peste tot este asa. Hoti si tilhari care incearca sa profite.
O zi buna Guzi si vezi, invata-te sa vorbesti mai strecurat.”


Delafluviu Guzi
“Bai nene, dumneata apari din neant si incerci sa ma modelezi ce si cum sa vorbesc ? (Ce inseamna sa vorbesti "mai strecurat", ca nu inteleg ...)
As vrea sa stiu si eu cine esti si ce hram porti. Din anul 2009 de cand sunt eu pe "barcaholic.ro" in afara de "Simba_the_sailor"nu stiu nimic despre dumneata. Nu-mi amintesc sa fi vazut vreo imagine, inregistrare video sau descrierea vreunei ispravi. Am vazut intotdeauna doar comentarii si linkuri atasate . Eu nu-mi permit sa spun ca au fost bune sau nu, pentru ca nu e treaba mea ce posteaza cineva pe care nu-l stiu si de care stiu doar ca ar fi din Canada si atat....
N-o acuma, pe bune, cine esti dumneata ca sa am incredere 100 %, de acum in colo ?
Habar n-am in ce actiuni discrete si binefacatoare lui Dumnezeu esti implicat. poate ca esti un binevoitor plin de entuziam care traieste intens orice aventura realizata de altii, dintr-un scaun cu rotile :D ( ceea ce nu doresc nimanui)si ar trebui sa-l respect cu sau fara sa simta, compasiunea mea.. poate ca esti si faci discret multe chestii de isprava, dar la faza cu: "peste tot e asa" te inseli amarnic, in privinta mea. Eu am depasit printr-o munca voita, de multa vreme, stadiul ala cu :" Nu fac binele cel voiesc ci raul pe care nu-l voiesc, pe acela il savarsesc" cum o spunea acum vreo 2000 de ani cineva prin Noul testament.

Pana acum se pare ( nu sunt sigur), dumneata esti singurul cel ce a pus "pe jar" oamenii direct implicati in sustinerea materiala a lui Lucian Ionescu. Eu nu-s sustinator material direct, pentru ca n-am cum. Daca as avea cum, m-as supune democratic si neconditionat celor angrenati in chestia asta, fara sa le dau sfaturi sau sa-mi dau cu parerea, sau as depune banuti in contul lui si atat. Momentan asta e cea mai importanta resursa, care cam lipseste. In rest are cam de toate, dar bani nu.

Cat despre utilizarea Facebookului in comunicare, poate nu stii (cred) ca acolo este o facilitate pe care n-o are yahoo messenger sau forumurile. Pe facebook fiecare utilizator se "imprieteneste" STRICT cu cine vrea el. Lista de "prieteni" personali cel mai ades, este la vederea tuturor celor ce iti viziteaza pagina. Dintre "prietenii" personali se detaseaza "PRIETENII COMUNI". Iar acesti prieteni comuni sunt cei ce garanteaza formal, in privinta calitatii unui individ. Relatiile sanatoase nu se construiesc peste noapte, uite asa, ca ai auzit de Lucian Ionescu ca a plecat cu caiacul de la Giurgiu la Venetia solitar cu caiacul...

Toata lumea nefitzoasa din tzara asta ( Romania) este nevoita sa munceasca pe branci pentru a subzista. iar treaba asta inseamna un consum important de timp. Cei cu drag si cu posibilitati materiale
Acum te intreb barbateste, fie ca iti convine sau nu:
Ai incercat vreodata sa te pui in postura altora si sa iti pui intrebarea ce cred ceilalti despre identitatea ta, care apare cu mult zel,peste noapte ?”


Fara titlu

Delafluviu Guzi
“Amice, uite cum sta treaba... Pentru ca refuzi sa te informezi si sa comunici via Facebook, iti recomand politicos dar nu pot sa iti impun ( chestiune elementara de bun simt),sa lasi balta tot ce vrei sa intreprinzi in privinta lui Lucian Ionescu.
De idei si initiative, nu duce lipsa staff-ul de pe uscat a lui Lucian. Eu nu fac parte dintre ei, si cunosc doar o parte dintre acesti binevoitori care se implica mult mai bine decat poti/incerci sa banuiesti. Ei imbina armonios initiativa si concretizarea materiala a necesitatilor ce apar pe parcurs. Necesitatile sunt diverse si apar pe parcurs. E ca un "tot" viu...
Din lipsa de timp, am sa incetez a mai raspunde pe aceasta tema, in aceasta corespondenta. Nu doresc sa supar pe nimeni, dar nici nu-i pot opri pe cei ce vor sa aibe astfel de sentimente...
Totusi daca simti nevoia, iti accept un drept la replica.
Sa fii sanatos si sa te bucuri de viata in stilul tau iti doresc !

(U)P.S. Intre timp un sponsor, i-a furnizat lui Lucian un panou solar nou si performant .”
 
Ultima editare:
Da, colegule, am avut rabdarea sa citesc si pe undeva ai dreptate si intentii bune totodată, ceea ce e mare lucru. Insă majoritatea ”activă” de pe aici ne stim atât după nume (nick), cât și fizic/in personam, chiar dacă nu toți cu toți, măcar unii cu alții iar ăia cu ceilalți și aceia cu alți câțiva iar restul cu unii.
E greu sa-ti dai seama cine se ascunde sub un pseudonim anonim/omonim și cam tot atât de greu să-ți fie asociate întențiile bune în realitate. Oricum, in spațiul virtual trebuie respectate ambele variante, cu atât mai mult cu cât reguli nu-s nici de unele. Stii cum e un proverb arab: ”Fă un bine și apoi aruncă-l în mare”
 
Voi doi sunteti bine intentionati bravo!
In general toata lumea de aici are ganduri bune,pasnice.
Hai sa ramana asa!
 
Mai oameni buni, mai baieti, citesc astazi postarile nevizualizate de cand sunt plecat pe apa (si acum sunt in barca, lucru pe care vi-l doresc si voua) si ma cam zgribulesc .
Vad niste topicuri interesante, care sunt stricate de postari cu caracter de rufa murdara. Despre care stim cu totii ca nu se spala in public.
Rugamintea mea este sa pastram atmosfera de discutii din lumea apelor, asa frumoasa cum e ea.
Simba: discutiile tale cu Guzi sunt private. Le poti face publice daca doresti, dar nu cred ca trebuie stricat topicul despre calatoria Giurgiu-Venetia. Si mai presus de asta, trebuie sa ai grija ca in dezvaluirile tale sunt detalii despre intimitatea si problemele unei alte persoane decat beligerantii Guzi-Simba. Ar fi frumos sa reeditezi postarea in care dai detalii din viata privata a lui Lucian.

La fel observ intr-un alt topic despre realizarea unui caiac, interventia neobisnuit de brutala ca limbaj, a lui Guzi. Neobisnuit pentru ceea ce stiu ca este el, ca om si caracter. Tare bine ar fi daca ar putea reveni la ceea ce stiam pana acum ca este.

Inteleg frustrarile oamenilor, probabil le am si eu pe ale mele ca nimeni nu-i perfect.
Dar nu ajuta nimanui sa le expunem, ele se pot rezolva in privat. Sau intr-un topic separat.

Interventia mea e doar o propunere pe care o doresc de bun simt, nu trebuie sa se simta nimeni jignit. Dorinta mea e sa pastram discutiile curate si cat se poate pe linia ambarcatiunilor.
 
S-a facut editarea acolo unde a fost necesar. Mesajul insa ramane din cauza lui lui si iata de ce:

A venit deunazi pe postul Caiacul din viitor si s-a luat de selectia de scule, i-am raspuns politicos prin doua mesaje; s-a automoderat dupa care eu mi-am sters ambele mesaje.

Ieri, ce sa vezi? Apare din nou, si mai abject la vorba, iar se ia de scule si la urma a incercat sa altereze ceia ce nu trebuia.

A lovit o data sub centura, a lovit de doua ori, da' pana cand asa?
 
Ultima editare:
Una peste alta, mi-am impus o săptamână de tăcere. Dupa aceea, revin.
Revin cu niscaiva propuneri. Tema : "barcaholic.ro" este o stare de spirit și nu o moșie ! (Boem fiind, detest să știu că sufletul meu când intră aici, ar fi în proprietatea sau la discreția fizică a cuiva, oricât de puțin. În schimb, tot ceea ce am făcut în acest interior, a fost cu responsabilitate, așa cum stă bine oricărui om ce dorește să aibă personalitate... Personalitate, recunoscută).
Negociem, dacă vi se pare oferta mea deosebit de radicală, să vedem ce oferă alternativ sau mai bun adminii, și de ce nu, anonimul (încă) "simba_the_sailor". Cu timp aferent pentru chibzuire, de ce nu. Sunt înzestrat cu răbdare, cum nu vă imaginați . Dar ador, cuvintele rostite, să fie și materializate....Altfel, fix ca-n bancul ăla, cu "fac, ce-a făcut și tata..." (adică, a mers pe jos !)
O săptămână frumoasă, vă doresc !

(U).P.S. Să nu cumva să "miros", că vă tremură chiloții, că solicit să debarc, în cel mai apropiat port ! (Am experiență de viață deja, și în plus nu suport Răul de Mare...)
 
Ultima editare:

Back
Sus