Weekend in Delta Dunarii 22-24 mai 2009

Asa cum unii stiu planificasem de ceva vreme o iesire in Delta pentru un weekend la sfarsitul lunii mai, iata ca aceasta s-a intamplat si ca sa nu asteptati ceva povestiri horror va spun din start ca n-am avut nevoie sa sun la 112 si nici la un prieten, stie el care este :noroc:. Povestirea e destul de lunga, sper sa o suportati, macar in diagonala!
Intrarea in Delta a fost vineri in jurul amiezii via Tulcea la Dunavatul de Jos, cu auto personal, familia compusa din subsemnatul el capitan fara permis, secund minor de 8 ani si insotitoarea de bord sirena. O parte a masinii a fost ocupata de ambarcatiunea gonflabila catamaran Sailcat fara vela de data asta, cu motoras Suzuki DF4 cu cizma scurta, tot felul de accesorii utile in aceste calatorii, vasle, veste de salvare, bidoane de benzina etc. Sailcatul beneficiaza de cateva adaugiri personale din care cel mai important s-a dovedit portbagajul textil la prova, care are si rol de anti-stropi.
Ajunsi la Tulcea am fost la Administratia Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii pentru permise de acces pentru barca si persoane, operatiune destul de indelungata doar pentru ca bineinteles casiera era in mijloc de program plecata la banca pentru 2 ore, altfel procedura fiind foarte simpla, cerere-platit, asteptarea s-a dovedit folositoare veti vedea mai tarziu de ce. Am platit 105 lei permis de acces pentru barca cu motor mai mic de 25 CP inclusiv, valabil pana la sfarsitul anului, 10 lei de persoana, valabil pe sejur. Lista completa de taxe se poate vede pe site-ul CJ Tulcea. In sediul ARBDD e o expozitie tematica de pictura a copiilor, cu subiectul "Salvati Delta Dunarii":
salvati_delta.jpg

La Murighiol stop pentru o scurta plimbare la cetatea Halmyris (sec II-IV) chiar langa drumul Murighiol-Dunavat, nu-i mare lucru de vazut dar de ce sa ratezi cand e asa accesibil. Drumul de aici incolo e din piatra, spart tare, indulcit intre Dunavaturi de drumuri laterale de pamant, mult mai bune pe vreme uscata, dar pot spune ca merita parcurs asa cum e.
La Dunavatul de Jos "dezbagajarea", datul barcutei la apa, armarea, apoi din cauza de nerabdare am plecat pe primul traseu propus, fara kitul complet de navigatie care mi-l pregatisem (al doilea GPS, harta, haine schimb/rece etc.).
Traseul a fost acesta, click dreapta si Save As, este format KML care se deschide cu Google Earth. Ca pregatire a navigatiei va spun ca mi-am facut temele bine, studiind de ceva vreme zona pe Google Earth, harta Romaniei pentru Garmin ROAD, diverse harti de hartie si de pe net, citi artcilo si forumuri, trasarea dinainte a traseelor in Mapsource si salvarea in aparatele GPS, caci au fost 2 un Garmin Nuvi 550 si un Garmin Gpsmap 96C, ambele cu baterii de rezerva. Pregatirea s-a dovedit mai mult decat suficienta, n-am avut probleme de navigatie, nici din alte puncte de vedere, apa suficienta sa.
Traseul a avut 32 km, parcursi in 2 ore si 10 minute, adica aproximativ o viteza medie de mars de 14,8 km/h.
Iata cateva poze din acest prim traseu de vineri dupaamiaza.
El Capitan pe canalul Dunavat, in mars catre bratul Sf. Gheorghe.
elcapitano_dunavat.jpg


Bratul Sfantu Gheorghe.
sf_gheorghe.jpg


Petrecere cu acordeoane pe canalul Dranov.
petrecere.jpg


Lucrari de dragare pe canalul dintre Dranov si Dunavat, dupa intersectia cu Mustaca (canal 4??).
draga.jpg


A doua zi, sambata dimineata, pregatiri mai atente de data asta, si plecare spre Perisor, pe acest traseu, din nou in format KML, click dreapta si Save As. Timpul de mars a fost de 4 ore si 50 de minute pentru cei 64 de kilometri, viteza medie de mars 13,25 km/h. Am mers mai tot timpul cu motorul in plin, consumul a fost de 1,5 litri pe ora. Din nou fara probleme pe traseu, doar vantul care a fost tare in acea zi, dar pe canale nu e nici o probleme putand oricand trece pe malul de sub vant la adapostul lizierei de padure sau stuf, sau pe parte umbrita dupa plac.

Asteptarea la sediul ARBDD pentru permis de acces in rezervatie s-a dovedit acum folositoare, nu numai pentru ca banii platiti vor face, poate, ceva in folosul deltei, ci si ne-au scutit de amenda caci am fost opriti pe iesire din canalul Lipoveni inspre Dunavat de o salupa "Rezervatia Biosferei" cu doi politisti de frontiera, ne-a cerut sa vada si sa noteze atat permisul de acces al barcii cat si chitanta pentru accesul persoanelor. Asa ca nu va bazati pe spusele unora ca nu sunt controale, platiti taxele si sperati ca banii vor merge inspre folosul rezervatiei.

Din nou canalul Dunavat.
dunavat_channel.jpg


Nuferi galbeni, inca nu sunt deschisi.
nuferi_galbeni.jpg


Oac oac.
broscuta.jpg


Canalul Dranov.
dranov_channel.jpg


La cherhana pe Dranov, inca mai este peste se pare.
peste.jpg


Canalul Perisor.
perisor_channel.jpg


La Perisor am legat barca, am trecut cei 20 de metri de uscat pana la mare pentru baie, lenevit si gustare. Dupa noi au venit destul de multe grupuri cu salupe <mai rapide>, fiecare cu cosuri de picnic, se pare ca este un loc frecventat. Vant tare si marea nervoasa dar apa calda, numai buna de balaceala.

In general driverii de barci au fost cuminti, au redus viteza la intilniri, un singur b-) :mad: ne-a depasit cu un Merry Fisher fara sa reduca, noroc ca Sailcatul sare peste valuri de jumatate de metru fara alte probleme decat o stropeala mai mare decat de obicei. Daca echipajul n-a cracnit deloc credeti-ma ca nu a fost ceva de speriat.

Plaja la Perisor, spre sud, cu barci pescaresti - pescarii au tabara chiar in dreapta barcilor, intre copacei.
perisor_sud.jpg


Plaja la Perisor, inspre nord, cu cherhanaua in eterna prefacere inspre o viitoare amenajare turistica.
perisor_nord.jpg


Dupa o ora si un pic am decis, in baza unei previziuni de furtuna pentru miezul zilei si jumatatea de cer inspre sud aratand destul de urat, sa merg pe calea sigurantei si sa plecam din timp, lucru neagreat de ceilalti doi membrii ai echipajului. Furtuna nu s-a materializat pana la urma, fapt marcat de "na vezi!", dar "better be safe than sorry" nu-i asa?

Canalul Dranov cu egreta.
dranov_egreta.jpg


Canalul Vanghele.
vanghele_channel.jpg


Lacul Dunavat.
lac_dunavat.jpg


Pontonul hotelului.
debarcader.jpg


A ramas timp destul pentru relaxare, piscina si bere bineinteles.
Duminica am plecat spre casa, cu aparatul foto la indemana.

Concurs numarul 1, cine recunoaste pasarea?
pasare_1.jpg


Una din iesirile la canal din satul Dunavatul de Jos.
dunavatul_de_jos.jpg


Campuri de maci la Murighiol.
maci_la_murighiol.jpg


Concursul numarul 2, cine stie pasarea?
pasare_2.jpg


Nuferi albi pe bratul Macin, inainte de Smardan.
nuferi_albi.jpg


S-am incalecat pe-o sea si v-am spus povestea mea. Ma bucur ca s-a dovedit ca o excursie de un sfarsit de saptamana s-a dovedit nu numai posibila, dar si foarte frumoasa si interesanta, un pic de aventura si un pic de relaxare. Nu-mi ramane decat sa-mi aduc aminte de calatorie si sa incep deja sa lucrez la urmatoarea iesire care cred ca va fi la Jurilovca - Gura Portitei si imprejurimi.

Aaa si sper ca v-am facut pofta, daca n-o aveati deja :p
 
felicitari!frumoase si pozele si povestirea...una dintre pasari nu e 'martin pescarul'?am si eu o foto cu o pasare asemanatoare care s-a asezat pe lanseta,dar din pacate nu reusesc sa o pun pe site.mai incerc...
 

Atașamente

  • DSCF0009.JPG
    DSCF0009.JPG
    28.1 KB · Vizualizări: 109
  • DSCF0007.jpg
    DSCF0007.jpg
    18.3 KB · Vizualizări: 78
Multumesc pentru hint! este pescarusul albastru - Alcedo Atthis - Kingfisher.

Dai la peste ... si prinzi un mic pescarus! Tare!

Cealalta acum ...
 
vorbesti de pofta?!?!manaci calule ovaz?!:D man ,chiar ca esti un fericit dar la fel de fericit am fost si yo pe data de 24 , duminica ! am sa pun niste poze undeva si detalii!:D super aventura ce a-ti avut! la mai multe!
cred ca cea de-a doua pasare e o privighetoare?!
 
Nu prea cred sa fie privighetoare, caci e numai negru cu alb, desenul e altfel, si e mica mica, pana in 10 cm cu tot cu coada si cioc. Poate o "versiune" locala?
 
Felicitari pentru iesire!!

Concurs:

Prima pasare pare a fi o codobatura, nu-i vad burta care este colorata de obicei;

A doua, un coleg a spus "martin pescarul", dar presupun ca este aceeasi cu Ivan Pescarul, asa cum o stiu eu, sau mai precis Pescarelul Albastru, simbolul Societatii Ornitologice Romane.

Referitor la permisul de acces pentru barca, ce documente ti s-au cerut, tinand cont ca barca nu este inmatriculata?
 
Pare a fi corect, codobatura, multumesc!

Pentru permisul de acces in rezervatie, formularul cereri este pe site-ul ARBDD, n-am completat decat CI, tipul barcii si CP, nimic la nr. de inregistrare si Capitania.
 
Multumesc pentru promptitudine.
Intre timp am sunat la ei si am aflat ce si cum.
Dar, :eek:t:, "ezista o problema", daca scoti permisul pentru un an, nu ai dreptul sa transporti decat persoanele pe care le-ai declarat ca insotitoare in cerere, altfel intri la alta categorie, transport turisti.
N-am cerut date suplimentare, tarife, etc, Domnisoara cu care am vorbit parea cam pe dinafara.
Vazand pozele tale m-au napadit amintirile, nostalgia si dorul de Delta.
Eu cand am vazut prima data pescarelul albastru (undeva pe papadia veche) am ramas uimit de frumusetea lui si de modul cum pescuieste. L-am observat vreo jumatate de ora cum se avanta in apa si iesea cu pestisorul in cioc ducandu-l mai apoi puilor din cuib, intr-o gaura din mal.
Frumos!:eek:
 
Asa e, trebuie declarate persoanele, acum nu cred ca m-ar fi acuzat de transport persoane cu barcuta mea :D; ii stiu ei pe cei care se ocupa cu asa ceva. Stiti ca era (mai este oare?) o prevedere idioata ca n-ai voie sa iei persoane straine in masina? Nu cred ca s-a fi aplicat vreodata.

Link la documentul cu tarifele se gaseste in povestire.
 
mi-a placut mult a doua parte a traseului tau,si as vrea sa-l fac si eu.cum e drumul,e vreo portiune ma rea(apa mica,pietre,etc)?este vreo benzinarie pana acolo?barca mea e putin mai mare si de asta intreb sa nu fie probleme.
 
Nu sunt probleme cu pescajul, canalele sunt adanci, intretinute - am vazut si barci de 5-6 metri, in viteza.
Canalul Perisor nu are iesire la mare, se opreste cu vreo 20 de metri inainte, sunt suficiente locuri de acostat.
Benzinarie este la Murighiol, au si la Dunavat la hotel dar nu cred ca vand la altii, mie cel putin mi-au spus ca n-au gaz.
 
Revin cu unele nelamuriri. :confused:
Frumos traseu!
Am analizat mai in amanunt traseul parcurs de tine pe Google Earth si am intrat putin in ceata. La intoarcere ai venit din canalul Dunavat in canalul Lipovenilor prin canalul Vanghele. Vazut de sus acest canal (Vanghele) pare colmatat pe cea mai mare parte a lui, cu stuf crescut si fara continuitate. Acela este intradevar canalul sau cumva cel din stanga lui (nu stiu cum se numeste)? Sau pozele de pe GE sunt asa de vechi incat nu se vede eventuala curatire a lui?
Ma intereseaza pentru ca vreau sa fac si eu acest traseu cat de curand si parca nu as vrea sa ma ratacesc pe undeva. Am un fier de calcat cu un motor de 20 cp si abia astept sa-l pun la treaba.:titanic:
 
E canalul Vanghele sigur, multe canale din zona sunt dragate proaspat, au pe mal mormane de pamant scos din albie. Eu nu m-as baza in totalitate pe pozele din GE care nu sunt prea noi, si multe au fost facute intr-o perioada de ape mari, se vad revarsari. De exemplu la intersectia canalului Dunavat-Dranov de pe traseul meu, denumit cu (canal 4??), cu canalul Mustaca, se vede intersectie cu ape libere in toate cele 4 directii, si asa apare si pe harta ROAD pt. Garmin. In fapt am vazut acum ca nu este iesire deloc sau foarte vaga la canalul Mustaca in acel loc, canal care mai la vale e ditamai! Asa apare si pe anumite harti, canalul Mustaca oprit de diguri la aceasta intersectie.
Concluzie, coroborati informatiile din mai multe surse, intrebati localnicii, si planificati iesiri in caz de fundatura (in caz ca nu puteti trece barcuta peste dig :happy-banana:).
 
Multumesc.
In zona de sud a Deltei (ma refer la partea delimitata de bratul Sf. Ghe. si lacul Razim) am fost de cateva ori la o statie de pompare pe canalul Lipovenilor, pe langa Plopu, am intrat cu barca (nu a mea si fara motor) pana la intersectia cu canalul Fundea si cam atat. Nu credeam ca este asa deosebita zona, mai ales ca in acel loc canalul Lipovenilor are cam 10 m latime si cam 1.5 adancime.
M-ai provocat la o incursiune mai ofensiva, acum ca am pus si barca la punct.
Toamna trecuta, prin septembrie, era o draga pe canal, langa statia de pompare, si la un sprit cu marinarul (paznicul de weekend) ne-a povestit ca dragheaza in zona de vreo 2 ani, dar necunoscand zona nu am retinut prea multe detalii.
Pe de alta parte drumul pana la mare mi se parea destul de lung si niciodata nu mi-a trecut prin cap ca asi putea sa-l fac in 2-3 ore. Acum tu mi-ai demonstrat ca se poate, si cu ce, cu un motor de 4 cai si cu o barca mica si familia pe deasupra. Ai mult curaj si te felicit pentru asta.
PS: Sper sa nu te superi ca vorbesc la persoana a doua singular.
Inca o data Felicitari!!!
 
Nu-i bai de persoana, nu vad de ce ne-am domni.
Pe Lipovenilor, pe movilele de pamant de pe mal, am remarcat bete cu afise care aratau cam asa 2900, 3600, 3200, nu stiu daca or marca adancimile dupa dragare sau nu. Cert e ca vasla de 1,5m varata vertical in apa la 1 metru de mal intra cam toata.
 

Back
Sus