Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 11 to 20 of 49

Topic: Recomandare barca gonflabila

un 5 cp este ideal pentru ea,ba merge si un 4 la 260 daca nu ai prea mari pretentii.

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Merge si un 2.5, avand in vedere ca barca nu gliseaza. La deplasament vei obtine cam aceeasi viteza cu 2.5 si cu 5CP

Aceasta e o barca fara chila - Adevarat?

Quote Originally Posted by mihaif99 View Post
    Merge si un 2.5, avand in vedere ca barca nu gliseaza. La deplasament vei obtine cam aceeasi viteza cu 2.5 si cu 5CP

Aceasta e o barca fara chila - Adevarat?
    merge si chiar foarte bine 2.5 insa proprietarul e ceva mai robust.sigur e fara chila

Asa este, barca e fara chila, lucru ce se simte. Barca e instabila, am testat-o prima data ieri, cu vasle si cam merge in zig-zag. E drept ca si eu sunt incepator in acest sens. In rest, pot spune ca sunt multumit, barca pare destul de solida, e suficient de incapatoare pentru o singura persoana, la pescuit. Problema cutelor, de la impachetat, amintita de @Mosu, care cu timpul ar putea duce la fisurarea PVC-ului, e cat se poate de reala. Barca, desi noua, are cateva astfel de cute. Asa ca dupa fiecare folosire, o voi pastra umflata.
    Apropo de motor, mi-ati recomandat unul de 2,5 Cp...Nu stiu insa ce marca sa caut, nu stiu daca ar trebui unul in doi timpi, sau unul in patru timpi.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Sa o stapanesti sanatos si sa-ti aduca multe bucurii!

In ce priveste alegerea motorului, trebuie sa ai in vedere cateva lucruri:
    Consumul: Motorul in patru timpi consuma cam cu 25% mai putin fata de cel in doi timpi,
    Ulei consumat: Cel in doi timpi are nevoie de ulei in benzina, pentru ungere, pe cand cel in patru timpi are nevoie de ulei in baie, pe care il vei schimba cel putin o data pe an, la care adaugi, daca este cazul si un filtru. Ulei in cizma au nevoie amandoua.
    Consumabile: Motorul in patru timpi are curea de distributie, ce va trebui schimbata periodic, pe cand cel in doi timpi, nu, Deasemenea, prezenta supapelor, a culbutorilor, etc, complica motorul, facandu-l mai putin fiabil (se spune!).
    Motorul in doi timpi este mai poluant decat cel in patru.
    Greutatea: La aceeasi putere la elice, cel in doi timpi este mai usor.
    Uzura in functionare, este mai mare la cel in doi timpi.
    Avantaje si dezavantaje. Personal, as opta pentru cel in doi timpi, este mai usor, atat la greutate cat si la intretinere, iar pretul uleiului de amestec si a plusului de benzina consumata se recupereaza din lipsa consumabilelor specifice motorului in patru timpi.

Despre marca: prin targ se vorbeste mult despre Yamaha, dar la cat o sa folosesti tu tandemul barca-motor, cred ca merge orice marca cunoscuta. De evitat chinezariile, sunt si aici prezente.

6.  

Quote Originally Posted by ciby View Post
    Sa o stapanesti sanatos si sa-ti aduca multe bucurii!

In ce priveste alegerea motorului, trebuie sa ai in vedere cateva lucruri:
    Consumul: Motorul in patru timpi consuma cam cu 25% mai putin fata de cel in doi timpi,
    Ulei consumat: Cel in doi timpi are nevoie de ulei in benzina, pentru ungere, pe cand cel in patru timpi are nevoie de ulei in baie, pe care il vei schimba cel putin o data pe an, la care adaugi, daca este cazul si un filtru. Ulei in cizma au nevoie amandoua.
    Consumabile: Motorul in patru timpi are curea de distributie, ce va trebui schimbata periodic, pe cand cel in doi timpi, nu, Deasemenea, prezenta supapelor, a culbutorilor, etc, complica motorul, facandu-l mai putin fiabil (se spune!).
    Motorul in doi timpi este mai poluant decat cel in patru.
    Greutatea: La aceeasi putere la elice, cel in doi timpi este mai usor.
    Uzura in functionare, este mai mare la cel in doi timpi.
    Avantaje si dezavantaje. Personal, as opta pentru cel in doi timpi, este mai usor, atat la greutate cat si la intretinere, iar pretul uleiului de amestec si a plusului de benzina consumata se recupereaza din lipsa consumabilelor specifice motorului in patru timpi.

Despre marca: prin targ se vorbeste mult despre Yamaha, dar la cat o sa folosesti tu tandemul barca-motor, cred ca merge orice marca cunoscuta. De evitat chinezariile, sunt si aici prezente.
    Salutare și sa o stăpânești sănătos și sa te bucuri de ea.
    Ca și pont despre motor.....pot sa iți spun ca pana acum cam 2 saptamani am avut doua motoare Yamaha în 2T pe care le-am schimbat pe unul mai mare.
    Cel mic de 4CP este o bijuterie de doar 18kg cumpărat de mine din Suedia acum 2 ani de la un moșulică care îl plimba pe lacul din propria curte nu mai mare ca un teren de fotbal.
    Extrem de bine întreținut de batranel apoi servisat de cei de la Yamaha Romania motorul este în stare excelentă.
    Dacă ești interesat pot sa iți dau link către anunțul noului proprietar și dacă negociezi cum trebuie cred ca îl iei la 200 euro.Nu am niciun fel de interes în aceasta afacere dar m-as bucura ca fostul meu motoraș sa încapă pe mâinile unui membru forumist și sigur ai fi mulțumit de el.
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Quote Originally Posted by piesenoi111 View Post
    Salutare și sa o stăpânești sănătos și sa te bucuri de ea.
    Ca și pont despre motor.....pot sa iți spun ca pana acum cam 2 saptamani am avut doua motoare Yamaha în 2T pe care le-am schimbat pe unul mai mare.
    Cel mic de 4CP este o bijuterie de doar 18kg cumpărat de mine din Suedia acum 2 ani de la un moșulică care îl plimba pe lacul din propria curte nu mai mare ca un teren de fotbal.
    Extrem de bine întreținut de batranel apoi servisat de cei de la Yamaha Romania motorul este în stare excelentă.
    Dacă ești interesat pot sa iți dau link către anunțul noului proprietar și dacă negociezi cum trebuie cred ca îl iei la 200 euro.Nu am niciun fel de interes în aceasta afacere dar m-as bucura ca fostul meu motoraș sa încapă pe mâinile unui membru forumist și sigur ai fi mulțumit de el.
    Si pentru ca a suscitat interes pe PM iaca link-ul PRO BARCA - Vand motor .......sa ajunga la toata lumea .
    P.S.:......initial cel care il vinde il postase la 275Euro dar vad ca a sarit la 300....face toti banii dar cred ca se multumeste cu 1000ron....Nu stiu, zic si eu...Incercati!
    P.P.S.: si daca va hotarati la el atunci sa ii cereti si trusa de scule pe care nu o mai vad in poze dar exista prinsa de motor( cheie buji , surubelnite..ace brice....asa avea odinioara Yamaha bunul obicei).....
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Va multumesc pentru urari si sfaturi !
    Cu siguranta barca va fi folosita destul de des, anul viitor. De ce nu, poate si anul acesta voi mai face cateva iesiri, daca mai prind vreo zi mai frumoasa, vaslitul a inceput sa-mi placa.
    Acum despre motor...
    @ciby, ca de obicei, vii cu sfaturi utile si la obiect, multumesc inca o data ! Sunt inca nehotarat intre a alege intre doi timpi si patru timpi... Sunt motociclist de multi ani, am avut doar motoare in doi timpi, motoare simple, usor de intretinut, dar si la care reparam mai zi de zi. Nu prea se gaseau piese de calitate, trebuia sa carpesc motorul cu ce puteam. E drept ca functionau pana si cu gaz de avion, care avea cifra octanica mica, de se incingea motorul ca naiba. Am scapat de mirosul de benzina si ulei, abia dupa ce mi-am luat masina. Motoarele de barca nu stiu cam cat de fiabile sunt, mai ales cele in doi timpi. Iarna asta am timp de studiu, de meditat si de urmarit anunturile de vanzari.
    Pe de alta parte, doi cai si ceva, fac 1500-2000W. Ma incearca un gand, sa caut un motor defect, de max 2,5 Cp, la care sa adaptez un motor electric, in locul celui termic. Urmeaza sa cumpar acumulatori Lifepo4, pentru o baterie de 24V/40Ah. Teoretic acestia mi-ar asigura aproape un Kw, timp de o ora, sau vreo 2Kw, jumatate de ora, iar in extremis, chiar mai mult, pentru timp scurt.
    Acumulatorii acestia, spre deosebire de plumb, suporta curenti mari de incarcare, de pana la 1C, asa ca la o adica, i-as putea incarca destul de rapid, de la alternatorul masinii.

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Quote Originally Posted by pisica View Post
    Asa este, barca e fara chila, lucru ce se simte. Barca e instabila, am testat-o prima data ieri, cu vasle si cam merge in zig-zag. E drept ca si eu sunt incepator in acest sens. In rest, pot spune ca sunt multumit, barca pare destul de solida, e suficient de incapatoare pentru o singura persoana, la pescuit. Problema cutelor, de la impachetat, amintita de @Mosu, care cu timpul ar putea duce la fisurarea PVC-ului, e cat se poate de reala. Barca, desi noua, are cateva astfel de cute. Asa ca dupa fiecare folosire, o voi pastra umflata.
    Apropo de motor, mi-ati recomandat unul de 2,5 Cp...Nu stiu insa ce marca sa caut, nu stiu daca ar trebui unul in doi timpi, sau unul in patru timpi.
    Suzuki 2.5 in 4 timpi cantareste doar 13 kg - adica la fel ca un 2 timpi, iar intretinerea e minima.
    Am un asemenea motor din 2007 (pina atunci am avut un Honda de 2 CP) si sunt EXTREM de multumit de el, desi e un motor urat ca aspect.
    A impins pe barca mea cu panze de 14 picioare, apoi pe cea de 19 picioare (5.70 metri) fara probleme.
    A impins Kaboatul de 14 picioare incarcat la maximum, si multe alte barcute.
    Un schimb de ulei pe an - sintetic la sf de sezon. Ulei in gearcase odata pe an, sau la doi ani. Am schimbat impellerul prima data anul trecut. Arata ca nou cel schimbat, dar in fine...
    Poate vrei sa iti construiesti un suport in caz ca ai masina hatchback. Te va ajuta mult. Uite aici suportul meu: http://www.barcaholic.ro/f27/suport-...nute-2146.html
    Motorul electric are si avantajele lui. Daca pescuiesti mai mult pe lacuri micute si elestee, mai ales daca sunt multe balarii, electricul e de baza. Ca sa nu mai vorbesc de reposzitionare. Arunc ancora mult mai rar de cand folosesc electric. Daca esti pescar de stationar, uita de aspectul asta
    Daca iti cumperi electric, ia ceva cu plaja de viteze infinita, gen MinnKota EnduraMax. Chiar merita. Celalte, cu x viteze, au bloc de rezistori si la viteze mici irosesti electricitate disipata sub forma de caldura.

Nu te mai gandi la putere. Ai fi surprins sa stii cat de putin ai nevoie sa impingi barcutata la la 80-90% din viteza maxima de depalsamnent (6/7 km/h). Restul e putere irosita.

De acord cu bateriile LiFePo4, iar un motor electric bun + aceste baterii = bilet castigator.
    E greu sa construiesti tu motorul electric, si in mod sigur vei cheltui mai mult (piese doar, nici nu ma gandesc la timp) decat un MinnKota Enduramax 40-45 lb (tractiune) Un astfel de motor MinnKota ar trebui sa coste sub 200 EUR.
    Last edited by mihaif99; 26 Nov 2014 at 01:24 AM.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Mihai, eu il cunosc pe Pisica de mult timp de pe alte forumuri si te asigur ca o modificare a unui motor electric, in sensul realizarii unei variatii de turatie, implicit de forta, fiabile si continue, n-ar fi o problema pentru el. Are multe proiecte la activ cu surse electrice in comutatie realizate bine.
    Dar ce vreau sa-i spun este ca o baterie de acumulatori de 40 AH, inmagazineaza mai putina energie decat 1 (unu) litru de benzina. Daca ne gandim la greutatea fiecaruia, o sa vedem imediat diferenta.
    Dar, asa cum spune o vorba veche, gusturile nu se discuta!
    Last edited by ciby; 26 Nov 2014 at 08:18 AM.

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Ce barca gonflabila?
    de jais_andu în topicul Caiac, canoe, gonflabile, rafting, alte barci de agrement
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 24 May 2014, 02:16 PM
  2. barca gonflabila
    de Costel în topicul Caiac, canoe, gonflabile, rafting, alte barci de agrement
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 7 Oct 2013, 09:59 AM
  3. vand barca gonflabila
    de danutz63 în topicul Caiac, canoe, gonflabile, rafting, alte barci de agrement
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 4 Jun 2013, 12:44 AM
  4. Recomandare Barca.....pentru raul Mures (Milova-Pecia)
    de bacisdanyel în topicul Barca mea
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 18 Dec 2011, 12:50 AM
  5. Barca gonflabila
    de Dreamer în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 22 Oct 2009, 02:28 PM

Tags for this Thread

Bookmarks