Recomandare barca gonflabila

Va salut!
Intentionez sa-mi cumpar o gonflabila, pe care o voi folosi la pescuit, pe balti, canale. Bugetul, maxim 1000-1200 lei. La banii astia am gasit o Kolibri, la 1150 lei noua http://www.kolibriboats.ro/barci-pe...-vasle-si-suport-motor/13-barca-k-220-tl.html , sau modele similare, sh.
Daca sunt utilizatori de gonflabile, ce folosesc sau au folosit o gonflabila Kolibri, sunt rugati sa-si exprime parerile. Desigur sunt deschis si spre un alt model, similar ca si caracteristici, care se incadreaza in bugetul amintit.
Multumesc anticipat pentru orice sfat!
 
nu ai amintit nimic si de motorizare,banuiesc ca nu vrei sa dai la vasle pe toate baltile si canalele.daca vrei sa iti achizitionezi combo-ul ideal iti sugerez sa-l contactezi pe (modi) este super meserias in alegerea de barci-cai putere sau citeste topicul (barca nu gliseaza) ca sa iti poti face o parere cam cu ce se mananca gonflabilele!:banana:pS:apropo de kolibri,atat te va tine exact 3 ani cand expira garantia la prima iesire pe apa te duci sigur la fund,nu mai spun ca 2.20 se comporta exact ca o camera de tractor,o sa faci cerculete de o sa ametesti cand tragi la rame.
 
Ultima editare:
Daca intentia e sa pescuiesti de unul singur pe lac, sau sa margi pe vreun rau la vale e o platforma foarte OK

Poti pune un electric daca vei constata ca ai nevoie de motor.

Daca vrei sa iesi cu un prieten, mai bine un Intex Mariner, din acela cu chila.

Mie imi place, si vad utilitatea unei asemenea barci. Cred ca o vei folisi din plin pentru ca e usoara si simplu de transportat. E o copie dupa venerabilele dinghy Avon

Nu stiu nimic insa desre calitate:
Mosu' zica ca Kolibri sunt barci proaste. Nu am cum sa il contrazic. Citeste si tu reviews sa vezi cum s-a descurcat lumea cu ele.

Pentru mine, daca ar fi imi permit o singura barcuta ieftina, si nu as avea bani, as alege in momentul asta (preferabil) un Gumotex Ruby sau macar un Saturn KaBoat 430, si cand mai string bani l-as imperechea cu un Suzuki 2.5. In felul asta, am barca portabila, buna si de mers la pescuit, cu viteza acceptabila in deplasament, dar ar fi buna si de expeditii in Delta. Poti sa iesi impreuna cu un prieten...etc Si cel putin 10 ani nu ai probleme.
 
Ultima editare:
Multumesc pentru sugestii!
Nu cred ca dupa trei ani, o gonflabila Kolibri , sau oricare alta, chiar mai proasta, se va scufunda. O iau totusi ca o metafora...Lipirea PVC e la cald, nu cu ultrasunete, asa ca e mai putin durabila...
Referitor la motorizare...Intentionez sa dau la vasle, ceva efort fizic nu strica nimanui, chiar e benefic. Oricum, prin natura meseriei, sunt pompier, trebuie sa ma mentin in forma. Dar, intentionez sa folosesc si un motor electric, pentru distante mai mari.
@mihaif99, tot am rascolit netul, spre a afla pareri despre gonflabile. Am gasit undeva articolul tau, despre gonflabile, de la A la Z, care mi-a fost de mare ajutor. Tot respectul si mii de multumiri!
Daca Kolibri e proasta,am gasit una si mai proasta, dar mai ieftina, tot ruseasca. Sunt 90% hotarat sa o cumpar, chit ca va tine doar trei ani...
E vorba de acest model http://translate.google.ro/translat...naduvnaja-lodka-storm-stm-260-40/&prev=search
care costa in magazine la noi, 1700 lei si l-am gasit pe olx, tot nou, cu 1000 lei.
 
Ultima editare:
Doar ca sa clarific. Cand spuneam ca "imi place, si vad utilitatea unei asemenea barci" ma refeream la Kolibri-ul ales de tine.

Ca dovada, ca imi plac barcile "de buzunar" , mi-am cumparat un Alpackaraft Explorer42. Tot la fel de mica, cam scumpa, dar cantareste doar 3 kg! Nu am nici un regret. L-am folost din plin anul acesta. Acum am barca cu mine peste tot spre deluciul lui "fi-miu".
 

Atașamente

  • Explorer42_12.jpg
    Explorer42_12.jpg
    30.1 KB · Vizualizări: 84
  • Explorer42_03.jpg
    Explorer42_03.jpg
    72.8 KB · Vizualizări: 67
Ultima editare:
......
E vorba de acest model Google Traducere
care costa in magazine la noi, 1700 lei si l-am gasit pe olx, tot nou, cu 1000 lei.


Pretul e excelent. Adevarat, si daca tine 3 ani tot merita. La 1000 ron te apropii de pretul unui Sehawk II
Dar.... descrierea, descrierea tradusa de google merita citita :)


Barci STORM făcut pentru odihna, care poate aduce plăcere și o mulțime de impresii. Pescuit sau vanatoare - barca STORM va fi un instrument fiabil și convenabil în acest caz. Cele mai bune țesături de la compania germană Hei Tex, design confortabil și integrare pe standarde internaționale va rămâne "real". Nimic să nu vă distragă atenția de la sa te bucuri de procesul!

O atenție specială este acordată garanția bărci STORM, care este furnizat de un design original. De asemenea, barci STORM au caracteristici excelente de menținere mare, la fel ca în apele râului, iar pe apele deschise.

Gonflabile Storm barca Stm 260-40 - Conceput pentru pescuit, vânătoare și pentru activități de apă. Acest model este potrivit ca un pescar și pește singuri iubitorii în cadrul companiei. Iubitorii de activități în aer liber - cel mai bun model pentru familiile cu copii. Hard pupei - aceasta este o oportunitate suplimentară de a stabili o mai puternic motor de benzină outboard pentru punctele de trecere lungi.



Caracteristicile


Lungime, cm 260
Latime, cm 145
Diametrul cilindrului, vezi 40
Densitate de țesut, g / m2 1100
Capacitatea de incarcare, kg 250
Capacitatea locurilor, persoanelor 2
Puterea maximă a motorului, CP 5
Greutate 25
Numărul de cilindri, buc 3
 
O mica rectificare, am pus specificatiile cu modelul ce are balonul de 40cm diametru. Acesta e ceva mai scumpa..Pana la urma am comandat Storm STM260, care ma costa 1000 lei, cu transportul inclus, asta dupa o scurta negociere. E vorba de modelul acesta http://www.magazine-online.ro/goldfish/barci-gonflabile-storm/barca-storm-stm260--1702804
Dupa ce, sper, descifra specificatiile, o sa intelegeti de ce am preferat sa traduc din rusa. Nu vreau sa comentez interesul de care da dovada respectivul magazin, de a atrage potentiali clienti.
Luni probabil va ajunge barca, tot luni sau marti, o testez la o partida de pescuit, daca vremea o va permite. Tot atunci o sa revin cu primele impresii...
Apropo de gonflabile rusesti, in seara asta am vorbit cu un posesor de Storm STM300, ceva mai mare ca modelul ales de mine, cumparata anul acesta, de la acelasi vanzator, pe care a folosit-o la vreo 30 partide de pescuit, pe Dunare si canale . Desi mi-a spus ca a reusit sa o zgarie in ceva crengi, se declara multumit. La randul lui, a facut aceasta alegere, dupa discutii cu pescari intalniti pe Dunare, ce foloseau gonflabile similare.
Asa cum spuneam anterior, daca ma tine trei ani, sunt multumit. Am colegi fumatori, care in timpul asta ard ...cateva... gonflabile.
 
Ultima editare:
O mica rectificare, am pus specificatiile cu modelul ce are balonul de 40cm diametru. Acesta e ceva mai scumpa..Pana la urma am comandat Storm STM260, care ma costa 1000 lei, cu transportul inclus, asta dupa o scurta negociere. E vorba de modelul acesta Barca Storm stm260
Dupa ce, sper, descifra specificatiile, o sa intelegeti de ce am preferat sa traduc din rusa. Nu vreau sa comentez interesul de care da dovada respectivul magazin, de a atrage potentiali clienti.
Luni probabil va ajunge barca, tot luni sau marti, o testez la o partida de pescuit, daca vremea o va permite. Tot atunci o sa revin cu primele impresii...
Apropo de gonflabile rusesti, in seara asta am vorbit cu un posesor de Storm STM300, ceva mai mare ca modelul ales de mine, cumparata anul acesta, de la acelasi vanzator, pe care a folosit-o la vreo 30 partide de pescuit, pe Dunare si canale . Desi mi-a spus ca a reusit sa o zgarie in ceva crengi, se declara multumit. La randul lui, a facut aceasta alegere, dupa discutii cu pescari intalniti pe Dunare, ce foloseau gonflabile similare.
Asa cum spuneam anterior, daca ma tine trei ani, sunt multumit. Am colegi fumatori, care in timpul asta ard ...cateva... gonflabile.

Sa te bucuri de ea incepand de la prima iesire. Asta este cel mai important. Du-te cu inima deschisa si nu lasa vreo indoiala sa-ti ingreuneze pasii spre garla... :) Ce-ti spun tie, imi spun si mie, in drum spre garla...
 
Multumesc pentru sugestii!
Nu cred ca dupa trei ani, o gonflabila Kolibri , sau oricare alta, chiar mai proasta, se va scufunda. O iau totusi ca o metafora...Lipirea PVC e la cald, nu cu ultrasunete, asa ca e mai putin durabila...
Referitor la motorizare...Intentionez sa dau la vasle, ceva efort fizic nu strica nimanui, chiar e benefic. Oricum, prin natura meseriei, sunt pompier, trebuie sa ma mentin in forma. Dar, intentionez sa folosesc si un motor electric, pentru distante mai mari.
@mihaif99, tot am rascolit netul, spre a afla pareri despre gonflabile. Am gasit undeva articolul tau, despre gonflabile, de la A la Z, care mi-a fost de mare ajutor. Tot respectul si mii de multumiri!
Daca Kolibri e proasta,am gasit una si mai proasta, dar mai ieftina, tot ruseasca. Sunt 90% hotarat sa o cumpar, chit ca va tine doar trei ani...
E vorba de acest model Google Traducere
care costa in magazine la noi, 1700 lei si l-am gasit pe olx, tot nou, cu 1000 lei.
am avut kolibri de 3m,nu am luat-o de noua deci nu am avut nici pretentii.pb la pvc este alta,trebuie depozitata in conditii de temperatura camerei si in nici un caz nu trebuie impachetata dupa iesirea pe apa cand temperatura este scazuta sub 5 grade.lipiturile termosudate sunt super,problemele sunt cutele care se formeaza la diferentele de temperatura,acolo apar crapaturile.cand am luat-o avea 2 ani si 8 luni,nu avea nici un petec,avea mici dungi albicioase pe suprafata superioara,exact acolo unde a fost impachetata. ei acolo mi-a cedat,am venit in doua flotoare din mijlocul dunarii.inca o sugestie,daca tot sunteti nevoiti sa alegeti pvc feriti-va de materialul striat,pui petec si pleaca mai departe.:(ps chiar daca esti pompier nu incerca sa stingi focul cu apa din barca:titanic:
 
Ultima editare:
Mosule, multumesc de informatii ! O sa incerc sa tin barca impachetata cat mai putin timp, adica doar pe timpul drumului casa-balta si retur. In rest, va sta umflata. Stau la tara, asa ca spatiul necesar nu va fi o problema.
Daca tot ai ai avut Kolibri, spune-mi te rog cam ce putere s-ar preta la o gonflabila aproape similara cu cea avuta de tine. Desi deocamdata intentionez sa folosesc un motor electric, pentru balti, canale, sper ca pana la anul sa-mi cumpar si un termic pentru Dunare. Vineiarna, asa ca sper sa gasesc un sh, la pret bun. Asa ca orice recomandare in ce priveste puterea, tipul motorului, etc, mi-ar fi extrem de utila.
Multumesc anticipat pentru orice informatie !
 
Merge si un 2.5, avand in vedere ca barca nu gliseaza. La deplasament vei obtine cam aceeasi viteza cu 2.5 si cu 5CP

Aceasta e o barca fara chila - Adevarat?
 
Asa este, barca e fara chila, lucru ce se simte. Barca e instabila, am testat-o prima data ieri, cu vasle si cam merge in zig-zag. E drept ca si eu sunt incepator in acest sens. In rest, pot spune ca sunt multumit, barca pare destul de solida, e suficient de incapatoare pentru o singura persoana, la pescuit. Problema cutelor, de la impachetat, amintita de @Mosu, care cu timpul ar putea duce la fisurarea PVC-ului, e cat se poate de reala. Barca, desi noua, are cateva astfel de cute. Asa ca dupa fiecare folosire, o voi pastra umflata.
Apropo de motor, mi-ati recomandat unul de 2,5 Cp...Nu stiu insa ce marca sa caut, nu stiu daca ar trebui unul in doi timpi, sau unul in patru timpi.
 
Sa o stapanesti sanatos si sa-ti aduca multe bucurii!

In ce priveste alegerea motorului, trebuie sa ai in vedere cateva lucruri:
Consumul: Motorul in patru timpi consuma cam cu 25% mai putin fata de cel in doi timpi,
Ulei consumat: Cel in doi timpi are nevoie de ulei in benzina, pentru ungere, pe cand cel in patru timpi are nevoie de ulei in baie, pe care il vei schimba cel putin o data pe an, la care adaugi, daca este cazul si un filtru. Ulei in cizma au nevoie amandoua.
Consumabile: Motorul in patru timpi are curea de distributie, ce va trebui schimbata periodic, pe cand cel in doi timpi, nu, Deasemenea, prezenta supapelor, a culbutorilor, etc, complica motorul, facandu-l mai putin fiabil (se spune!).
Motorul in doi timpi este mai poluant decat cel in patru.
Greutatea: La aceeasi putere la elice, cel in doi timpi este mai usor.
Uzura in functionare, este mai mare la cel in doi timpi.
Avantaje si dezavantaje. Personal, as opta pentru cel in doi timpi, este mai usor, atat la greutate cat si la intretinere, iar pretul uleiului de amestec si a plusului de benzina consumata se recupereaza din lipsa consumabilelor specifice motorului in patru timpi.

Despre marca: prin targ se vorbeste mult despre Yamaha, dar la cat o sa folosesti tu tandemul barca-motor, cred ca merge orice marca cunoscuta. De evitat chinezariile, sunt si aici prezente.
 
Sa o stapanesti sanatos si sa-ti aduca multe bucurii!

In ce priveste alegerea motorului, trebuie sa ai in vedere cateva lucruri:
Consumul: Motorul in patru timpi consuma cam cu 25% mai putin fata de cel in doi timpi,
Ulei consumat: Cel in doi timpi are nevoie de ulei in benzina, pentru ungere, pe cand cel in patru timpi are nevoie de ulei in baie, pe care il vei schimba cel putin o data pe an, la care adaugi, daca este cazul si un filtru. Ulei in cizma au nevoie amandoua.
Consumabile: Motorul in patru timpi are curea de distributie, ce va trebui schimbata periodic, pe cand cel in doi timpi, nu, Deasemenea, prezenta supapelor, a culbutorilor, etc, complica motorul, facandu-l mai putin fiabil (se spune!).
Motorul in doi timpi este mai poluant decat cel in patru.
Greutatea: La aceeasi putere la elice, cel in doi timpi este mai usor.
Uzura in functionare, este mai mare la cel in doi timpi.
Avantaje si dezavantaje. Personal, as opta pentru cel in doi timpi, este mai usor, atat la greutate cat si la intretinere, iar pretul uleiului de amestec si a plusului de benzina consumata se recupereaza din lipsa consumabilelor specifice motorului in patru timpi.

Despre marca: prin targ se vorbeste mult despre Yamaha, dar la cat o sa folosesti tu tandemul barca-motor, cred ca merge orice marca cunoscuta. De evitat chinezariile, sunt si aici prezente.

Salutare și sa o stăpânești sănătos și sa te bucuri de ea.
Ca și pont despre motor.....pot sa iți spun ca pana acum cam 2 saptamani am avut doua motoare Yamaha în 2T pe care le-am schimbat pe unul mai mare.
Cel mic de 4CP este o bijuterie de doar 18kg cumpărat de mine din Suedia acum 2 ani de la un moșulică care îl plimba pe lacul din propria curte nu mai mare ca un teren de fotbal.
Extrem de bine întreținut de batranel apoi servisat de cei de la Yamaha Romania motorul este în stare excelentă.
Dacă ești interesat pot sa iți dau link către anunțul noului proprietar și dacă negociezi cum trebuie cred ca îl iei la 200 euro.Nu am niciun fel de interes în aceasta afacere dar m-as bucura ca fostul meu motoraș sa încapă pe mâinile unui membru forumist și sigur ai fi mulțumit de el.
 
Salutare și sa o stăpânești sănătos și sa te bucuri de ea.
Ca și pont despre motor.....pot sa iți spun ca pana acum cam 2 saptamani am avut doua motoare Yamaha în 2T pe care le-am schimbat pe unul mai mare.
Cel mic de 4CP este o bijuterie de doar 18kg cumpărat de mine din Suedia acum 2 ani de la un moșulică care îl plimba pe lacul din propria curte nu mai mare ca un teren de fotbal.
Extrem de bine întreținut de batranel apoi servisat de cei de la Yamaha Romania motorul este în stare excelentă.
Dacă ești interesat pot sa iți dau link către anunțul noului proprietar și dacă negociezi cum trebuie cred ca îl iei la 200 euro.Nu am niciun fel de interes în aceasta afacere dar m-as bucura ca fostul meu motoraș sa încapă pe mâinile unui membru forumist și sigur ai fi mulțumit de el.

Si pentru ca a suscitat interes pe PM iaca link-ul PRO BARCA - Vand motor .......sa ajunga la toata lumea :).
P.S.:......initial cel care il vinde il postase la 275Euro dar vad ca a sarit la 300....face toti banii dar cred ca se multumeste cu 1000ron....Nu stiu, zic si eu...Incercati!
P.P.S.: si daca va hotarati la el atunci sa ii cereti si trusa de scule pe care nu o mai vad in poze dar exista prinsa de motor( cheie buji , surubelnite..ace brice....asa avea odinioara Yamaha bunul obicei).....:)
 
Va multumesc pentru urari si sfaturi !
Cu siguranta barca va fi folosita destul de des, anul viitor. De ce nu, poate si anul acesta voi mai face cateva iesiri, daca mai prind vreo zi mai frumoasa, vaslitul a inceput sa-mi placa.
Acum despre motor...
@ciby, ca de obicei, vii cu sfaturi utile si la obiect, multumesc inca o data ! Sunt inca nehotarat intre a alege intre doi timpi si patru timpi... Sunt motociclist de multi ani, am avut doar motoare in doi timpi, motoare simple, usor de intretinut, dar si la care reparam mai zi de zi. Nu prea se gaseau piese de calitate, trebuia sa carpesc motorul cu ce puteam. E drept ca functionau pana si cu gaz de avion, care avea cifra octanica mica, de se incingea motorul ca naiba. Am scapat de mirosul de benzina si ulei, abia dupa ce mi-am luat masina. Motoarele de barca nu stiu cam cat de fiabile sunt, mai ales cele in doi timpi. Iarna asta am timp de studiu, de meditat si de urmarit anunturile de vanzari.
Pe de alta parte, doi cai si ceva, fac 1500-2000W. Ma incearca un gand, sa caut un motor defect, de max 2,5 Cp, la care sa adaptez un motor electric, in locul celui termic. Urmeaza sa cumpar acumulatori Lifepo4, pentru o baterie de 24V/40Ah. Teoretic acestia mi-ar asigura aproape un Kw, timp de o ora, sau vreo 2Kw, jumatate de ora, iar in extremis, chiar mai mult, pentru timp scurt.
Acumulatorii acestia, spre deosebire de plumb, suporta curenti mari de incarcare, de pana la 1C, asa ca la o adica, i-as putea incarca destul de rapid, de la alternatorul masinii.
 
Asa este, barca e fara chila, lucru ce se simte. Barca e instabila, am testat-o prima data ieri, cu vasle si cam merge in zig-zag. E drept ca si eu sunt incepator in acest sens. In rest, pot spune ca sunt multumit, barca pare destul de solida, e suficient de incapatoare pentru o singura persoana, la pescuit. Problema cutelor, de la impachetat, amintita de @Mosu, care cu timpul ar putea duce la fisurarea PVC-ului, e cat se poate de reala. Barca, desi noua, are cateva astfel de cute. Asa ca dupa fiecare folosire, o voi pastra umflata.
Apropo de motor, mi-ati recomandat unul de 2,5 Cp...Nu stiu insa ce marca sa caut, nu stiu daca ar trebui unul in doi timpi, sau unul in patru timpi.

Suzuki 2.5 in 4 timpi cantareste doar 13 kg - adica la fel ca un 2 timpi, iar intretinerea e minima.
Am un asemenea motor din 2007 (pina atunci am avut un Honda de 2 CP) si sunt EXTREM de multumit de el, desi e un motor urat ca aspect.
A impins pe barca mea cu panze de 14 picioare, apoi pe cea de 19 picioare (5.70 metri) fara probleme.
A impins Kaboatul de 14 picioare incarcat la maximum, si multe alte barcute.
Un schimb de ulei pe an - sintetic la sf de sezon. Ulei in gearcase odata pe an, sau la doi ani. Am schimbat impellerul prima data anul trecut. Arata ca nou cel schimbat, dar in fine...
Poate vrei sa iti construiesti un suport in caz ca ai masina hatchback. Te va ajuta mult. Uite aici suportul meu: http://www.barcaholic.ro/f27/suport-motor-pentru-stocare-si-transport-20-minute-2146.html :)
Motorul electric are si avantajele lui. Daca pescuiesti mai mult pe lacuri micute si elestee, mai ales daca sunt multe balarii, electricul e de baza. Ca sa nu mai vorbesc de reposzitionare. Arunc ancora mult mai rar de cand folosesc electric. Daca esti pescar de stationar, uita de aspectul asta :)
Daca iti cumperi electric, ia ceva cu plaja de viteze infinita, gen MinnKota EnduraMax. Chiar merita. Celalte, cu x viteze, au bloc de rezistori si la viteze mici irosesti electricitate disipata sub forma de caldura.

Nu te mai gandi la putere. Ai fi surprins sa stii cat de putin ai nevoie sa impingi barcutata la la 80-90% din viteza maxima de depalsamnent (6/7 km/h). Restul e putere irosita.

De acord cu bateriile LiFePo4, iar un motor electric bun + aceste baterii = bilet castigator.
E greu sa construiesti tu motorul electric, si in mod sigur vei cheltui mai mult (piese doar, nici nu ma gandesc la timp) decat un MinnKota Enduramax 40-45 lb (tractiune) Un astfel de motor MinnKota ar trebui sa coste sub 200 EUR.
 
Ultima editare:
Mihai, eu il cunosc pe Pisica de mult timp de pe alte forumuri si te asigur ca o modificare a unui motor electric, in sensul realizarii unei variatii de turatie, implicit de forta, fiabile si continue, n-ar fi o problema pentru el. Are multe proiecte la activ cu surse electrice in comutatie realizate bine.
Dar ce vreau sa-i spun este ca o baterie de acumulatori de 40 AH, inmagazineaza mai putina energie decat 1 (unu) litru de benzina. Daca ne gandim la greutatea fiecaruia, o sa vedem imediat diferenta.
Dar, asa cum spune o vorba veche, gusturile nu se discuta!
 
Ultima editare:

Back
Sus