Caiac gonflabil Semperit Forelle

Salutare, am pus mana, sau mai bine zis, am achizitionat la marea plezneala un caiac gonflabil interesant: Semperit Forelle. Abia am intrat in posesia lui, asa ca nici nu l-am umflat sau studiat foarte bine. Se pare ca are o varsta respectabila, pe site-ul de mai jos se vorbeste de anii '80 ca fiind ultimii de productie pentru Semperit Forelle inainte sa fie cumparat de Grabner. A continuat sa fie produs de Grabner sub numele de Grabner Fun dintr-un material asemanator cu hypalon-ul, nitrilon.
La o prima vedere superficiala, caiacul se prezinta exrem de bine, ramane sa il umflu sa vad cum arata in starea lui naturala.
Detalii: L-3,60m, l-0,70m, G~12kg, material-hypalon.
Nu are scaune, coarda sau suportii pentru spatarele scaunelor (care in unele cazuri sunt chiar coarda)
E galben, exact ca in articolul atasat mai jos. Zice-se ca ar avea nevoie de 0,2 bar presiune.

A mai avut cineva asa ceva, stiti cum se poarta atelajul pe apa sau alte detalii interesante? Cum se intretine? Cum se depoziteaza?

Semperit Forelle gallery | Inflatable Kayaks & Packrafts

Multumesc!
 
Salutare, am pus mana, sau mai bine zis, am achizitionat la marea plezneala un caiac gonflabil interesant: Semperit Forelle. Abia am intrat in posesia lui, asa ca nici nu l-am umflat sau studiat foarte bine. Se pare ca are o varsta respectabila, pe site-ul de mai jos se vorbeste de anii '80 ca fiind ultimii de productie pentru Semperit Forelle inainte sa fie cumparat de Grabner. A continuat sa fie produs de Grabner sub numele de Grabner Fun dintr-un material asemanator cu hypalon-ul, nitrilon.
La o prima vedere superficiala, caiacul se prezinta exrem de bine, ramane sa il umflu sa vad cum arata in starea lui naturala.
Detalii: L-3,60m, l-0,70m, G~12kg, material-hypalon.
Nu are scaune, coarda sau suportii pentru spatarele scaunelor (care in unele cazuri sunt chiar coarda)
E galben, exact ca in articolul atasat mai jos. Zice-se ca ar avea nevoie de 0,2 bar presiune.

A mai avut cineva asa ceva, stiti cum se poarta atelajul pe apa sau alte detalii interesante? Cum se intretine? Cum se depoziteaza?

Semperit Forelle gallery | Inflatable Kayaks & Packrafts

Multumesc!

Foarte Tare..Am si eu o barcuta Semperit care sigur e sarita de 30 ani si are super OK materialul si lipiturile....Asta inseamna un pedigree bun.
Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea la maxim.
 
Nu am apucat sa il umflu sau sa il intind, insa cat se vede din el, e aproape greu de crezut ca are o varsta asa de respectabila. Sper sa nu am vreo surpriza neplacuta la umflare, insa pozele pe care le-am vazut cu el aratau foarte bine. Cum viata bate filmul, astept pana o sa il intind si o sa il umflu sa vad pe viu cum sta treaba cu el. Imi raman niste intrebari, la care experienta voastra poate ma va ajuta. Caiacul este facut dintr-un material numit Hypalon si a venit impachetat, fara nici o geanta sau bagaj de depozitare.

- Cum se transporta, impachetat sau rulat?
- Cum se depoziteaza? Se poate lasa in geanta de transport, sau e preferabil sa se intinda daca este spatiul necesar?
- Cum se intretine Hypalon-ul, este pretentios, are nevoie de ceva tratament mai special?
- Reparatia Hypalonului inteleg ca se face mai aparte, stiti cumva cum se poate face? As vrea sa fiu pregatit, preventiv.

Multumesc.
 
Grabner Newsletter

TOT CE ESTE AICI E VALABIL SI PENTRU SEMPERIT..
EU AM UN CATAMARAN DE LA SEMPERIT (ARE 18 ANI SI 99% IN FORMA!!) SI EI SUNT PRACTIC PREDECESORII LUI GRABNER.

TOT AICI AI SI DETALII DESPRE CUM SE STOCHEAZA, UMFLA, REPARA SI INTRETINE.

SUCCES!
 
Am rugamintea sa nu te superi pe mine, dar trebuie sa-ti atrag atentia ca scriind cu CAPS se poate interpreta ca tipi la interlocutori!
Informatia din link este foarte OK si-ti multumim pentru ea.
Deci, fara suparare!
 
@bauhaus: multumesc, se pare ca am de "sapat" prin documentatie, mai ales ca multe din lucrurile de pe site-ul respectiv sunt in germana. Si germana nu e chiar punctul meu forte. Noroc cu translatoarele automate online. :)
 
@ciby: SCUZE de "CAPS" sunt arhitect si am uitat sa scriu cu.. minuscule ..

@divertis: in ceea ce priveste limba germana, incearca steagul englezesc de la top-ul paginii si iaca, versiunea in lb. engleza!

nu stiu daca ai, dar cel mai bun accesoriu este o pompa de volum (cu turbina, nu cu piston) la 12V (netzipat)
pompa umfla pana la 95% din vol de aer necesar, de acolo continui tu, ca vorba bunicii: "ai mancat magaru', mai mananci si coada..."

f bine dotat este si kit-ul de service de la Grabner, cum am constatat eu la prima taietura.. (rezolvata in 20 min)

succes!

OK, merge si cu minuscule.. LESS IS MORE!!
 
Salut, intr-un final glorios am reusit sa umflu caiacul gonflabil mentionat anterior, se prezinta intr-un mare fel, tinand cont de varsta lui. Am atasat doua poze. Din pacate, datorita vremii ploioase, sambata nu am reusit sa il duc la apa, asa ca a ramas nebotezat.

Am insa o intrebare, caiacul a venit fara dopuri si nu reusesc sa imi dau seama cum e mai bine sa obturez cele 3 valve prin care se umfla. Am incercat cu niste dopuri confectionate din lemn, dar rasufla. Pentru proba am folosit niste carlige de rufe. Am vazut ca exista pe net niste dopuri, anume concepute pentru caiace gonflabile. Are cineva idee cum as putea confectiona asa ceva in regim "home-made", adica "ce-si face omul cu mana lui..." Sau care ar fi metoda cea mai buna de astupare a valvelor respective? Sunt dintr-un cauciuc, arata aproximativ la fel cu niste bucati de camera cursiera.

Multam fain!
 

Atașamente

  • 20150502_090229.jpg
    20150502_090229.jpg
    24 KB · Vizualizări: 64
  • 20150501_095154.jpg
    20150501_095154.jpg
    60.4 KB · Vizualizări: 66
Multam, am vazut acum si eu unele pe site-ul Grabner furnizat de @bauhaus, air-valve stopper:

Replacement valves, Access.

O sa caut prin magazinele de chinezarii ceva dopuri de cauciuc pentru sticle, sau prin piata de vechituri ceva de adaptat. La barcuta ta Semperit, sau la Grabner, cum arata valvele de umflat? Sunt la fel ca ale mele, ca niste camere subtiri de bicicleta taiate? Sunt curios daca asa erau din fabrica sau cineva a schimbat valvele respective sau le-a adus modificari.
 
La mine....la Semperit nu am avut valve când am luat barca ci doar niște găuri cu filet invers și am făcut la un strungar reducții sa meargă doape de saltea pneumatica (Boston like) iar la Grabner sunt Boston din fabrica.
Nu cred ca sunt schimbate valvele la barca ta
 

Back
Sus