Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 11 to 20 of 47

Topic: Motor cu cizma lunga pe barca cu oglinda mica

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Nu se intalta oglinda, se foloseste un "jacking plate" fix sau reglabil. Cauta pe Google "diy jacking plate" si da pe imagini ca sa vezi ce a facut lumea. Se poate face lesne unul artizanal din corniere de aluminiu. Oglinda nu este fortata mai mult decat in cazul unui motor cu cizma scurta.

Adica e fortata neglijabil, daca luam in considerare set-backul de 5 cm, si centrul de greutate ridicat.
    Last edited by mihaif99; 4 Dec 2014 at 05:48 PM.

Mihaif99 ai dreptate. E cea mai eleganta solutie pentru o cizma lunga. Dar sa vad ce gasesc. Daca gasesc cizma scurta impecabil si la pret bun il iau, daca gasesc cizma lunga impecabil la pret bun il iau si apoi imi fac un jacking plate.
    Multumesc mult!
    Last edited by alexdaniell; 21 Nov 2014 at 09:06 AM.

Cauta un motor cu cizma scurta, ai timp iarna este lunga. Romcraftul 500 si asa "lucreaza" la pupa, ma refer la crapaturi in gelcoat pe care le-am vazut la toate modelele 500, nu inalta nimic si nu pune jack plate daca vrei ceva performante de la ansamblu. Nu te complica, este o barca foarte buna si sta foarte bine pe apa, am prins furtuni destul de mari si nu am avut nici o problema. Am incercat 3 tipuri de motoare(15-20-25) pe acest model si stiu ce vorbesc.

Asa o sa fac tox. O sa caut cizma scurta si nu mai modific nimic. Mi-ar placea sa vad cum se misca romcraftul 500 cu 20 de cai si cu ceva incarcatura. Daca ai ceva filmulete si nu te deranjeaza, trimite-mi si mie.
    Multumesc mult pentru sfaturi!

Din pacate nu am nici un film dar ce pot sa iti spun este ca, cu 2 oameni 140kg, bagaj cam120-150kg cu benzina cu tot o scoate repede si merge cu 35km/h in full cu elice de 12. Merge si 3 cu bagaje dar o scoate mai greu, trebuie elicea de 11(ma refer strict la yamaha 20 2t). Cu motorul de 25 sare de 40km/h cu aceiasi greutate cu elice de 13.
    Daca fac vreo iesire pe Snagov anul asta te anunt sa o vezi cu ochii tai, vad ca esti din Bucuresti.

6.  

Da, sunt din Bucuresti. Daca faci vre iesire, as fi incantat sa vin sa o vad.

Quote Originally Posted by alexdaniell View Post
    Asa o sa fac tox. O sa caut cizma scurta si nu mai modific nimic. Mi-ar placea sa vad cum se misca romcraftul 500 cu 20 de cai si cu ceva incarcatura. Daca ai ceva filmulete si nu te deranjeaza, trimite-mi si mie.
    Multumesc mult pentru sfaturi!
    ai spus ca oglinda barcii are 42,motoarele cu cisma scurta sunt calculate in inch adica 15 inch,facuta conversie in cm 38,1,oare unde sta elicea daca mai sunt si valuri,nu mai vb de pompa de apa.motoarele sunt cu cisma scurta,lunga si extra lunga,denumirea de medie am dat-o pentru 20 inch-50.8 cm(asta nu inseamna ca sunt samsar) iar lunga pentru 25 inch-63 cmtoate calculate de la menghina la placa anticavitatie.ca placa anticavitatie e mai jos fata de oglinda cu 8cm nu afecteaza deloc cu 4 cm mai sus afecteaza enorm,deaceia si proprietarul ti-a zis ca este posibil sa strici motorul.nu iti trebuie decat 5 secunde la o turatie de 5000 sa topesti impeller-ul pompei de apa.
    Last edited by mosu; 22 Nov 2014 at 11:21 AM.

M-am uitat la Honda...aia 15 inch sunt defapt 17. De la menghina pana la placa anticavitatie sunt 43,3cm. Oricum o sa iau ruleta cu mine cand o sa cumpar motor. Si producatorul da oglinda la 38 cm: Romcraft-500 Producatorul zicea ca stric motorul daca e cu cizma lunga. Dar n-am inteles din ce motive il stric. Inafara de faptul ca-l pot lovi de fundul apei. Iar la cizma lunga putin probabil sa ramana fara apa.....

Oricum....raman la cizma scurta. Nu ma mai complic cu altceva....

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Quote Originally Posted by tox View Post
    Cauta un motor cu cizma scurta, ai timp iarna este lunga. Romcraftul 500 si asa "lucreaza" la pupa, ma refer la crapaturi in gelcoat pe care le-am vazut la toate modelele 500, nu inalta nimic si nu pune jack plate daca vrei ceva performante de la ansamblu. Nu te complica, este o barca foarte buna si sta foarte bine pe apa, am prins furtuni destul de mari si nu am avut nici o problema. Am incercat 3 tipuri de motoare(15-20-25) pe acest model si stiu ce vorbesc.
    Poate poti sa ne luminezi ce vrei sa zici cand spui "nu pune jack plate daca vrei ceva performante de la ansamblu"
    Deasemenea ce legatura are jacking plate-ul cu afirmatia: "Am incercat 3 tipuri de motoare(15-20-25) pe acest model si stiu ce vorbesc."

Uite, parerea mea sincera este ca nu ai nici un fel de experienta cu un jacking plate. Nu ai folosit asa ceva. Am dreptate? Eu am folosit jacking place si pot sa spun ca e o solutie EXCELENTA de a pozitiona motorul. Practic nu exista puncte impotriva unui jacking plate, decat set back-ul, care trebuie pastrat cat mai mic. 5cm nici nu vor conta. In rest bratele fortelor sunt aceleasi.
    Nici nu incape indoiala ca jacking plate-ul e o solutie MULT mai buna decat inaltatul oglinzii

Alt lucru: Daca barca "lucreaza" la pupa cu un motor de 20 CP inseamna ca e o barca prost construita.

Adevarat, un motor cu cizma scurta, pe o oglinda BINE proportionata e de preferat, dar daca as cumpara maine un motor de 20 CP nou, nici nu m-as gandi sa cumpar unul cu cizma scurta, pentru ca un motor bun va fi folosit si pe alte barci. Poti intotdeauna pune o cizma lunga pe o barca cu oglinda scurta dar nu poti invers.

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 20 Mar 2015, 01:54 PM
  2. motor barca cizma scurta -lunga
    de vladut īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 22 May 2014, 08:16 PM
  3. Oglinda scurta(taiata) si motor cizma lunga.
    de Pike īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 25 Nov 2012, 08:51 PM
  4. yamaha 8cp 2 timpi cizma lunga 500 eu
    de livium īn topicul Motoare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 19 Mar 2012, 11:36 AM
  5. Help ! Motor HONDA BF2D tronson cizma lunga
    de bezemugu īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 1 Mar 2010, 04:45 PM

Tags for this Thread