Motor cu cizma lunga pe barca cu oglinda mica

Eu cred totusi ca pozitionarea motorului cu 5-10cm mai in spate si mai sus modifica comportamentul ambarcatiunii, poate insesizabil pentru uni.
Cand am zis ca stiu ce vorbesc nu ma refeream la jack plate, ma refeream strict la acest model de barca. Discutia nu este totusi una generala, este despre Romcraft 500.

Ai dreptate, nu am folosit jack plate si nici nu voi folosi pentru motoare atat de mici unde nu este necesar sa gauresc oglinda. Asta nu inseamna ca sint impotriva cu toate ca si inaltarea oglinzii si jack plateul le vad ca si improvizatii.
In cazul de fata cand motorul practic nu exista, ce rost are sa facem modificari/adaptari cand solutia "dreapta" este cizma scurta?
 
Eu cred totusi ca pozitionarea motorului cu 5-10cm mai in spate si mai sus modifica comportamentul ambarcatiunii, poate insesizabil pentru uni.
Cand am zis ca stiu ce vorbesc nu ma refeream la jack plate, ma refeream strict la acest model de barca. Discutia nu este totusi una generala, este despre Romcraft 500.

Ai dreptate, nu am folosit jack plate si nici nu voi folosi pentru motoare atat de mici unde nu este necesar sa gauresc oglinda. Asta nu inseamna ca sint impotriva cu toate ca si inaltarea oglinzii si jack plateul le vad ca si improvizatii.
In cazul de fata cand motorul practic nu exista, rost are sa facem modificari/adaptari cand solutia "dreapta" este cizma scurta?

Ai perfecta dreptate!!!
Producatorii de top si dau un singur exemplu Ranger ,
Z522 COMANCHE® | Bass Boats | Ranger Boats, folosesc jack plate, ca sa ridice motorul mai sus si sa-l indeparteze de pupa de idioti ce sunt, si mai cer si un sac de bani pe barcile astea de kkt.
Cred ca ar fi un bun prilej dupa ce ati studiat in amanunt problema sa ii contactati si sa le explicati ce greseala colosala fac si le spuneti ca
datul cu parerea la noi la romani este sport national si mai ii si de gratis.
Principiile Hidrodinamicii se aplica de la scandura pana la cea mai scumpa ambarcatiune indiferent de producator,dar trebuie sa le si stapanesti ca sa poti da cu parerea!!!!
Succes
 
Ultima editare:
Ai perfecta dreptate!!!
Producatorii de top si dau un singur exemplu Ranger ,
Z522 COMANCHE® | Bass Boats | Ranger Boats, folosesc jack plate, ca sa ridice motorul mai sus si sa-l indeparteze de pupa de idioti ce sunt, si mai cer si un sac de bani pe barcile astea de kkt.
Cred ca ar fi un bun prilej dupa ce ati studiat in amanunt problema sa ii contactati si sa le explicati ce greseala colosala fac si le spuneti ca
datul cu parerea la noi la romani este sport national si mai ii si de gratis.
Principiile Hidrodinamicii se aplica de la scandura pana la cea mai scumpa ambarcatiune indiferent de producator,dar trebuie sa le si stapanesti ca sa poti da cu parerea!!!!
Succes

:) deschide un nou topic despre Ranger si cand o sa imi cumpar o sa practic sportul national acolo, asta numai daca o sa imi dati voie bineinteles.
Lui alexdaniell nu ii trebuie jack plate pentru ca nu are motor, daca il avea cu cizma lunga ii recomandam din toata inima. daca este bold poate se intelege ce vreau sa zic....

Deci ce inteleg eu din ce spuneti voi aici este ca ii recomandati lui alexdaniell sa isi cumpere motor cu cizma lunga pentru oglinda scurta si sa foloseasca JP!?

Si nu va mai " aprindeti" aiurea ca nici macar nu am nimic impotriva JP...... si in continuare putem discuta si civilizat, pe alt subiect bineinteles.
 
Tox are dreptate. Nu am motor. Inca. N-am vrut decat sa stiu daca merita sa dau banii pe un motor cu cizma lunga pe care sa-l pun pe barca mea cu oglinda mica. Din informatiile pe care mi le-ati furnizat si pentru care va multumesc, am tras concluzia ca solutia sfanta e motorul cu cizma scurta. Punct. Asta e.... Nu am vrut sa aprind alte discutii. Nu va mai certati pe forum pentru un jack plate sau orice altceva. Hai mai bine sa bem o bere ca viata-i scurta :noroc:
 
Tox are dreptate. Nu am motor. Inca. N-am vrut decat sa stiu daca merita sa dau banii pe un motor cu cizma lunga pe care sa-l pun pe barca mea cu oglinda mica. Din informatiile pe care mi le-ati furnizat si pentru care va multumesc, am tras concluzia ca solutia sfanta e motorul cu cizma scurta. Punct. Asta e.... Nu am vrut sa aprind alte discutii. Nu va mai certati pe forum pentru un jack plate sau orice altceva. Hai mai bine sa bem o bere ca viata-i scurta :noroc:

Ti-am mai spus ca ,ridicarea pupei sau mai exact folosirea unui JP pentru barca nu ar fi o problema si daca este bine facuta treaba, barca ar merge dimpotriva mai bine(hidrodinamica mai eficienta=viteza mai mare,consum mai mic) cu un motor cu cizma lunga si JP(chestii de fizica si hidrodinamica).
Chiar si fara JP barca,montat corect, ar merge mai bine(fizica curata ii spune punctul de aplicare a fortei, bratul fortei,moment mecanic, etc).
Cu asta am incheiat cu barcile,ca viata-i scurta.
Fara referire la cineva anume si cu atat mai putin tie sa stii ca si mistocareala de la noi tot Sport National este.
Vezi tu, noi astia de la nord de Carpati privim altfel LUCRUL BINE FACUT .
Am invatat de la nemti, austrieci,unguri ceea ce nu avem nativ, ca nu poti sub nici o forma sa inlocuiesti nepriceperea cu alte forme de manifestare scrise sau vorbite.
1.Daca nu stii intreaba,si esti cu 5 minute mai destept.
2.Daca stii si poti ajuta, ajuta ca nu ti se intampla nimic.
3.Daca nu stii ,taci si asculta poate astfel vei invata lucruri noi si utile.
Acesta este un forum unde ar trebui sa fie doar cei care intreaba si cei care vor si pot sa ajute.
Din pacate nu e asa.Sporturile nationale sunt mai peste tot prezente.
cu stima si respect,iti urez Sarbatori Fericite :noroc:
 
Ultima editare:
Va salut !
Sunt si eu foarte interesat de subiect si nu in ultimul rand,...foarte incepator. Am de foarte putin timp, o pneumatica de 2,60 m, cu oglinda de 40 cm inaltime. Am gasit un motor Honda, de 2,3 CP, 4 T, pe care intentionez sa-l cumpar. Acesta insa, are cizma de 50 cm. Dupa ce am citit discutiile de aici, cred ca voi fi pus in situatia de a inalta oglinda. Chestia asta, jack plate, din ce am vazut pe net, implica gaurirea oglinzii, lucru care nu prea imi surade . Ar exista si alt sistem de prindere, care ar lasa oglinda intreaga ? Ma gandesc ca poate ar merge folosita o menghina in genul celei existente la motor, sau o alta solutie . Multumesc anticipat de sfaturi si-mi cer scuze initiatorului topicului, ca am intrebat aici.
 
Va salut !
Sunt si eu foarte interesat de subiect si nu in ultimul rand,...foarte incepator. Am de foarte putin timp, o pneumatica de 2,60 m, cu oglinda de 40 cm inaltime. Am gasit un motor Honda, de 2,3 CP, 4 T, pe care intentionez sa-l cumpar. Acesta insa, are cizma de 50 cm. Dupa ce am citit discutiile de aici, cred ca voi fi pus in situatia de a inalta oglinda. Chestia asta, jack plate, din ce am vazut pe net, implica gaurirea oglinzii, lucru care nu prea imi surade . Ar exista si alt sistem de prindere, care ar lasa oglinda intreaga ? Ma gandesc ca poate ar merge folosita o menghina in genul celei existente la motor, sau o alta solutie . Multumesc anticipat de sfaturi si-mi cer scuze initiatorului topicului, ca am intrebat aici.



Din pacate aici ai dreptate oglinda la gonflabila nu prea este de gaurit din 2 motive.
1.Dupa gaurire ,daca nu reuseste operatiunea de sigilare pe langa surub, incepe sa intre apa in material(care nu este de cea mai buna calitate la gonflabilele mici si ieftine) se umfla si se va dezlipi in capete sudate sa vulcanizate de pe margini.
Totusi daca oglinda este facuta din material plastic se poate gauri linistit.
2.La un motor de 2,3 hp curgerea apei pe suprafata de alunecare este nesemnificativ influentata.

Cauza pentru care nu sunt motoare cu cizma scurta este provenienta acestor motoare.
Motoarele cu cizma lunga sunt 99% de furat,de prin Italia, Grecia etc, folosite ca motoare de manevra portuare sau(si) de ajutor pe Yachturi,sau barci maritime, care au toate fara exceptie cel putin pupa inalta.
Daca nu vei umbla prin ape mici gen Delta Dunarii,nu vei simti la gonflabila ta dezavantajul.
Mai degraba te va dezavantaja marca motorului.Honda de la 2,3 la 5 hp sunt motoare care lasa de dorit din punct de vedere constructiv(axe cu came slabe,nu are pompa de ulei ci doar rotita de barbotaj etc.) scumpe si se mai si fura.
In aceeasi stil si categorie sunt facute si Yamaha 4-5-6 hp.
Asa ca ai de ales intre alte marci sau ai putea sa gasesti un motor in 2 timpi care este mai usor si mai fiabil decat varianta aleasa de tine,diferenta de consum este nesemnificativa la aceste puteri.
 
mai baieti, m-am confruntat candva cu exact aceeasi problema. Dupa ce-am testat tot soiul de variante am recurs la ceea ce vedeti in poze. De gaurit oglinda mica n-ai cum sa scapi. Multi cand spun "5 sau 6 cai" tind sa subestimeze puterea acestuia . Ei bine, mic-mic dar e voinic ! Si-atunci personal n-as recomanda vreun soi de prindere a prelungirii de oglinda originala in mod superficial. Prelungirea va avea ca inaltime exact diferenta dintre cizma lunga si cea scurta, respectiv in jur de 17 cm.
Insa o problema cu care m-am confruntat este urmatoarea: odata ''cocotate" kilogramele motorului cu atatia centimetri , in viraje stranse, agresive, dar mai ales in viteza, acesta se va manifesta ca un pendul. Sau ca o bila pusa-n varful unei sarme de otel. Cu cat sarma e mai lunga , cu atat balansul este mai evident.

In rest ...... este singura solutie ! Si functioneaza la perfectie .
 

Atașamente

  • DSC08148.JPG
    DSC08148.JPG
    230.1 KB · Vizualizări: 136
  • DSC08149.JPG
    DSC08149.JPG
    238 KB · Vizualizări: 118
  • DSC08150.JPG
    DSC08150.JPG
    216.1 KB · Vizualizări: 101
  • DSC08165.JPG
    DSC08165.JPG
    226.7 KB · Vizualizări: 98
  • DSC08166.JPG
    DSC08166.JPG
    214 KB · Vizualizări: 98
Multumesc de sfaturi !
De un lucru sunt sigur, nu voi gauri oglinda, care e din tego. Sper totusi sa existe o solutie de inaltare, care sa nu implice gaurirea . Pe de alta parte, daca majoritatea motoarelor sh, sunt cu cizma lunga, va fi probabil foarte greu sa gasesc unul cu cizma scurta. Barca o voi folosi mare parte a timpului, pe ape mici,balti si canale, deci nu cred ca voi putea folosi motorul, fara sa-l inalt cumva .
Despre Honda ce sa zic, n-am nici-un pic de experienta, dar un alt coleg de forum, spunea ca s-a folosit cativa ani de un astfel de motor, fara sa aibe probleme . N-as vrea totusi un motor in doi timpi, iar la 230 euro, nu stiu ce alt motor mai bun as gasi.
 
un motor bun pe piata la mana 2 se invarte undeva intre 350 si 500 de euroi chiar nu mai poti pune 100 pe langa aia 230?din cate vad chiar vrei sa te chinui cu cine stie ce panarama de motor.motorul il ei la 230 dar cea mai mica piesa la el sare de 100,asa ca mai gandestete inainte sa alegi ceva.
 
un motor bun pe piata la mana 2 se invarte undeva intre 350 si 500 de euroi chiar nu mai poti pune 100 pe langa aia 230?din cate vad chiar vrei sa te chinui cu cine stie ce panarama de motor.motorul il ei la 230 dar cea mai mica piesa la el sare de 100,asa ca mai gandestete inainte sa alegi ceva.

Ai dreptate, dar lasa-l sa-l cumpere si o sa aiba 230 eur aruncati la gunoi in foarte scurt timp.
Nu vezi ca ne racim gura de pomana,ca tot nu se pricepe ca aceste motoare nu sunt ok.
Asa am patit chiar cu un prieten pe care l-am sfatuit sa nu cumpere un Suzuki de 2,2, fiindca ii pacatos la priza de apa si rotorul este in grupul de tractiune, iar priza de apa 2 amarate de gauri de 3,5 mm.
Toate au fost bune pana la prima iesire in delta si toata excursia a durat 1 ora.A luat in cizma niste iarba si in 2 minute a reusit sa albastreasca de la arbore pana la segmenti = gunoi=bani aruncati.Apoi a venit la mine sa repar motorul.SURPRIZA pentru inculpat,piesele costau de 2 ori cat a dat pe motor.
Buna afacere NU?
Ca patitul nu-i nici unul.
Sarbatori fericite
 
Pai el vrea sa cumpere un Honda, care nu are priza de apa.

In plus, anecdota cu prietenul nu cred ca e o poveste care sa determine sau nu cumpararea unui motor.
Eu cand iau alge pe motor opresc si il curat. Nu voi da ca Haplea inainte cu motorul infasurat in ierburi.
Uite alta poveste:
Anul trecut, am iesit la un picnic toamna tarziu ca sa profitam de vremea exceptional de calda pentru data respectiva. Cand am impachetat in viteza, am uitat vaslele kaboatului. In fine, odata pe lac am ajuns la un moment dat intr-o zona putin adanca in care era plin de ierburi. Cum nu aveam vasle, motorul era singurul mijloc de propulsie. A trebui sa opresc de cel putin 20 de ori sa curat motorul. Asta e. Nu se merge cu motorul plin de ierburi, dupa cum nu se merge cu motorul dragand prin namol sau nisip.

Daca acele gaurele prea mici sunt singura problema la Suzuki de 2.5, poate ca se va putea poate gasi o solutie penru cei ce merg pe apae infestate de alge. Doar ca nu imi aduc aminte exact unde sunt plasate.
 
Ultima editare:
Partea buna a unui forum, e ca poti cere un sfat, cand experienta ta e zero, de la cei mult mai experimentati. Partea proasta, e ca poti primi informatii, ce se cam bat cap in cap. Asa ca ajungi de unde ai plecat, doar ca putin mai dezorientat. Sau pe romaneste, te duci bou si te intorci vaca. Asa si cu bietul motor Honda...Totusi, cand cineva imi spune ca a folosit acest tip de motor, opt ani parca, fara sa aibe probleme, de ce nu l-as crede ? Ca doar nu el imi vinde motorul...
Hai totusi sa facem abstractie de tipul motorului si sa ne rezumam la problema punctuala a nepotivirii lungimii cizmei cu inaltimea oglinzii. Exista vreo solutie de a monta corect motorul pe oglinda, fara gaurirea acesteia din urma ?
Multumesc inca o data pentru atentie si sfaturi !
 
Partea buna a unui forum, e ca poti cere un sfat, cand experienta ta e zero, de la cei mult mai experimentati. Partea proasta, e ca poti primi informatii, ce se cam bat cap in cap. Asa ca ajungi de unde ai plecat, doar ca putin mai dezorientat. Sau pe romaneste, te duci bou si te intorci vaca. Asa si cu bietul motor Honda...Totusi, cand cineva imi spune ca a folosit acest tip de motor, opt ani parca, fara sa aibe probleme, de ce nu l-as crede ? Ca doar nu el imi vinde motorul...
Hai totusi sa facem abstractie de tipul motorului si sa ne rezumam la problema punctuala a nepotivirii lungimii cizmei cu inaltimea oglinzii. Exista vreo solutie de a monta corect motorul pe oglinda, fara gaurirea acesteia din urma ?
Multumesc inca o data pentru atentie si sfaturi !

Obtii informatii, si le filtrezi. Eu as pune mai mare greutate pe cei ce au experienta cu o anumita solutie. Fereste-te sa asculti pe unul si pe altul care comenteaza de pe bara. Ma refer la suporteri, sau oameni carora nu li se pare ok un anumit lucru. Decizia finala si banii sunt ai tai. Cel mai rau e sa cumperi ceva pentru ca te-a sfatuit vreunul, si apoi sa fii dezamagit.

Eu am avut motorul Honda 8 anisori, si primii 6 ieseam destul de des cu el. Urmatorul proprietar, un prieten, l-a folosit si el ani de zile. Ti-am spus de probleme majore pe care pe-am avut(zgomot si problema mea, cu suptul apei in cilindru). Cum spuneam, daca nu trageai sanatos de afoara, cum dadea scanteie inainainte de PMS, o lua invers pe ciclul de compresie, apoi probabil avea suficienta inertie in volanta sa se mai roteasca putin, asa ca sufla in carburator pe admisie, si sugea un pic de apa in cilindru pe ciclul de evacuare. Dar asta repet, se intampla doar daca trageai de sfoara usurel si la misto, ca la un 2 timpi.
I rest era destul de ok. L-am vandut pentru ca nu il mai foloseam, pentru ca imi luasem un Johnson de 8 CP cu care glisam. Dupa un an, mi-am luat un Suzuki 2.5 in momentul in care mi-am cumparat barca cu panze si am realizat ce bun e un motor mititel la casa omului.

Nu exista solutie eleganta de inaltare fara gaurirea oglinzii. Dar gaurirea oglinzii nu e o nenorocire. Gauresti, pui epoxy in gauri, apoi, la montarea placii inaltatoare pui silicon de cea mai buna calitate. Oricum nu tii barca tot sezonul in apa.
 
Pai el vrea sa cumpere un Honda, care nu are priza de apa.

In plus, anecdota cu prietenul nu cred ca e o poveste care sa determine sau nu cumpararea unui motor.
Eu cand iau alge pe motor opresc si il curat. Nu voi da ca Haplea inainte cu motorul infasurat in ierburi.
Uite alta poveste:
Anul trecut, am iesit la un picnic toamna tarziu ca sa profitam de vremea exceptional de calda pentru data respectiva. Cand am impachetat in viteza, am uitat vaslele kaboatului. In fine, odata pe lac am ajuns la un moment dat intr-o zona putin adanca in care era plin de ierburi. Cum nu aveam vasle, motorul era singurul mijloc de propulsie. A trebui sa opresc de cel putin 20 de ori sa curat motorul. Asta e. Nu se merge cu motorul plin de ierburi, dupa cum nu se merge cu motorul dragand prin namol sau nisip.

Daca acele gaurele prea mici sunt singura problema la Suzuki de 2.5, poate ca se va putea poate gasi o solutie penru cei ce merg pe apae infestate de alge. Doar ca nu imi aduc aminte exact unde sunt plasate.

Este vorba de Suzuki DT2,2 (2 timpi) rotorul de la pompa se afla intre elice si grupul de transmisie facand parte din grup.
Problema la Honda de 2,3 este nu la racire ci la ungere.Motoarele intre 2,3 si 5 hp(nu toate modele) de la Honda nu au pompa de ulei ci doar o rotita cu barbotaj si de aici vine problema,iar racirea pe aer este cireasa de pe tort in cazul celor de 2,3 hp.
Diferenta de opinie vine din faptul ca eu repar motoarele si voi le folositi.
Am sa caut sa vad daca mai am pozele(si le voi posta) cu 12 motoare aduse la reparat(asta cand lucram in Italia) in acelasi timp de la un club de Yachting din Elvetia,toate fara exceptie cu uzuri majore in camasa pistonului.
Din 12 motoare doar unul a putut fi reconditionat.
Problema cu acest motor este ca are f.putin ulei si tot montand si demontand si pus in masina si dat jos din masina, va pierde ulei pe langa supape care se va duce in cizma fara sa curga in exterior din cauza geometriei interioare si nu va sesiza decat tarziu lipsa de ulei si motorului ii va fi fatal.
In cazul tau Suzuki df 2,5 pana la df6 (timpi) sunt cele mai bune motoare monoclindru in 4 timpi,urmeaza motoarele facute de Tohatsu intre 3,5 si 6 hp , ce se ragasesc sub diferite capote Tohatsu,Mercury,Evinrude.
Yamaha monocilindru in 4 timpi pana la 6 cp dezastru.
Dar ce va spun eu voua,doar stiti mai bine.
 
Ultima editare:
@Horea - ai dreptate. Da asa e pe net, si in viata. Asculta cine vrea. Eu cred ca are valoare parerea ta, iar experienta de mecanic nu e de neglijat. La faza cu racirea am crezut ca te referi la motorul de 2.5 - mea culpa. Oricum mi-ai bagat un cui, si ma voi uita cum sunt plasate gaurelele, mai ales ca versiunea mea nu are tell-tale. A din acela care sparcaie apa.

Stiu ca Honda are ungere prin barbotare (Splash). I-am zis omului ca e musai sa folosesca ulei foarte putin vascos. Uite aici i-am zis toate alea: la postul #29 http://www.barcaholic.ro/f11/recomandare-barca-gonflabila-4932-3.html

Concluzia e ca orice motor am avea, trebuie verificate cateva chestii importante inainte si la inceputul fiecarei deplasari: Uleiul, racirea, socul, sa nu mergem cu el tras, sau pe jumate tras.

Si despre Yamaha, cred ca ai dreptate. Au si buna si rele. Am avut un 25 (2t), care era un motor extrem de solid, si actualul f40, adaptat cu o pompa de jet, care m-a cam dezamagit din doua puncte de vedere - 1 carburatia, metalul care reactioneaza cu carburantul si formeaza acele cristale albastre care infunda jigloarele, si 2, metalul din care e facut motorul, care este foarte fragil.


Sa auzim de bine :)
 
Ultima editare:
@horea, multumesc pentru informatiile obiective. Am inteles intr-un final ca Honda are unele...mici...probleme. Avand in vedere si vechimea motorului pe care doream sa-l cumpar, vreo 10 ani, in care probabil a trecut prin multe, plus lungimea cizmei ce m-ar forta sa modific oglinda, cred ca renunt la el. Cu siguranta daca l-as cumpara de nou, poate nu mi-as face probleme, cu noroc ar merge si la mine ca si la Mihai, dar e sh.
Oricum, postarea ta, care vine sa confirme spusele lui Mihai, cum ca Suzuki df 2,5 e un motor foarte bun, ma face sa-mi indrept atentia spre el. Iarna abia a inceput, asa ca timp de cautat tot ar fi.
Apropo de motoare, cand ai timp, fa te rog un clasament si a marcilor de motoare in doi timpi, cu care ai avut tangenta, pana in5 CP.
 
@horea, multumesc pentru informatiile obiective. Am inteles intr-un final ca Honda are unele...mici...probleme. Avand in vedere si vechimea motorului pe care doream sa-l cumpar, vreo 10 ani, in care probabil a trecut prin multe, plus lungimea cizmei ce m-ar forta sa modific oglinda, cred ca renunt la el. Cu siguranta daca l-as cumpara de nou, poate nu mi-as face probleme, cu noroc ar merge si la mine ca si la Mihai, dar e sh.
Oricum, postarea ta, care vine sa confirme spusele lui Mihai, cum ca Suzuki df 2,5 e un motor foarte bun, ma face sa-mi indrept atentia spre el. Iarna abia a inceput, asa ca timp de cautat tot ar fi.
Apropo de motoare, cand ai timp, fa te rog un clasament si a marcilor de motoare in doi timpi, cu care ai avut tangenta, pana in5 CP.

Am sa raspund aici si lui Mihaii99.
Fratilor eu acum sunt in concediu si am timp sa va mai scriu si pentru ca imi si face placere sa va ajut daca vreti sa fiti ajutati.
Nu ca sa ma laud, am terminat o facultate,un master , o scoala de navigatie si am mai bine de 25 ani de experienta in spate in ceea ce inseamna motoare si navigatie de toate felurile,de aceea imi permit sa va dau sfaturi.
Am lucrat mai multi ani ca inginer in mai multe santiere navale din Italia si acum am o afacere proprie ce se desfasoara in Croatia si Ungaria, iar acum sunt acasa in concediu si ma mananca degetele.
Revenind la oile noastre,motoare in 2 timpi bune:
1.Motoare cu cap Tohatsu sub diferite capote Mercury(3,3),Mariner,Tohatsu(3,5),Johnson, 3,5 hp ,4hp ,5hp-monocilindru indestructibile,se produc si acum cu 25 ani de experienta in acelasi tip de motor ,sunt mici diferente la puterea inscriptionata pentru cele de 3,5hp,-eu il recomand pentru tine pe cel de 4 hp (grup cu fata si spate +rotatie de 360 grade,usor(20 kg cu bezina 1,5 l), consum mic,consumabile ieftine( bujie 10 ron,rotor pompa apa=50 ron,elice=280 ron,in rest nu are ce sa se strice,sau eu pana acuma nu am intilnit alte defecte),circuit de incarcare(daca ai noroc) pentru sonar lumini navigatie ,cumperi 2 jiglere si il modifici la 5 cai in 10 minute.
Foarte rezistent si bun si cel de 3,5 hp cu un plus la capitolul greutate (mai usor) dar mai limitat la restul.
Atentie sunt motoare sub brandul Mercury si Mariner de 4 si 5 hp care au cap motor Yamaha,le recunosti usor pentru ca au rezervorul de benzina cel interior din metal.
Acestea sunt bune dar probleme cu piesele de schimb.

2.Vechile Yamaha de 4 si 5 cp , foarte bune dar nu se mai produc si gasesti f.greu piese
3.Johnson si Suzuki au fost motoare bune dar fereste-te de ele pentru ca vei gasi f.greu piese,daca nu chiar imposibil

Deci,eu spun ca concluzia este clara:vezi daca gasesti ceva de punctul 1 si vei trage loz castigator.
Eu nu vad, nici un inconvenient sa adaugi cativa ml de ulei in canistra cu care te duci la pompa sa iei benzina, dar sa nu ai treaba cu schimbatul uleiului din baie,reglat de culbutori,sa fii atent tot timpul pe ce parte transporti motorul,si sa te mai duci la facut muschi ca sa cari greutatea extra si sa mai dai si bani in plus pentru toate astea cu justificarea ca consuma mai putin.
La aceste puteri nu se justifica un motor in 4 timpi, pentru puteri mai mari este alta mancare de peste.

Eu am vazut mai multe motoare pe probarca,ramane doar sa gasesti unul bun si ieftin cu cizma scurta,ai toata iarna la dispozitie.
Va urez tuturor Sarbatori Fericite si Linistite
 
Ultima editare:
Am lucrat mai multi ani ca inginer in mai multe santiere navale din Italia si acum am o afacere proprie ce se desfasoara in Croatia si Ungaria, iar acum sunt acasa in concediu si ma mananca degetele.
Multumesc din suflet pentru informatii, sunt extrem de utile ! Multumesc si de urari, asemenea tie si familiei si tuturor membrilor acestui forum .
Acum, profitand de mancarimea degetelor, intreb, la aceeasi putere, chiar daca sunt mai scumpe, se justifica un 4T ? Si daca nu indraznesc prea mult, ce ar trebui avut in vedere la cumpararea unui sh , fie 2T, fie 4T ?
 

Back
Sus