Motor cu cizma lunga pe barca cu oglinda mica

Salutare,

Va rog sa ma ajutati intr-o problema;

Am un Romcraft500 cu oglinda mica (masurata de mine are 42cm) si am gasit sa cumpar un motor cu cizma lunga (52cm). Este compatibil cu barca? Sau dau banii degeaba pe el? E un Honda de 20 CP. Influenteaza cumva comportamentul barcii?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
 
in nici un fel,10 cm la romcraft de 5m nici o diferenta din contra pe valuri mari mergi fara probleme.48-52 este cisma medie.
 
Am vorbit aseara si cu producatorul barcii. Mi-a zis ca pot strica motorul daca pun cu cizma lunga. Plus ca la apa mica dau cu el de fund. Asta e normal si logic. Dar nu inteleg de ce zice ca se poate strica motorul.
 
salut

am romcraft 500 si am mers cu suzuki 15, daca ai greutate uita de el. Acum am Yamaha 20 2 timpi si zboara. Recomand 20-30 clar si nu pune cizma lunga ca nu faci nimic. Clar cizma scurta.
 
In alta ordine de idei....are cineva idee cum ar merge cu un evinrude etec de 15 cai? Asta e si greu al naibii...are 52Kg.

Daca tu gasesti un Evinrude etec de 52 de kg, eu il mananc, poate ai vrut sa spui 82kg.

15 H.O. High Output (H.O.) Engines | Evinrude USA

Daca are doar 52kg,atunci este in 4 timpi, motorul este defapt Tohatsu cu caroserie de Evinrude sau Mercury.......
15 HP Portable engines Engines | Evinrude USA
Inalta pupa barcii pentru motoare cu cizma lunga(51-56cm) in asa fel incat placa anticavitatie de pe motor sa fie in acelasi plan longitudinal cu fundul barcii si iti va functiona perfect.
La barca asta mai degraba cu motoare intre 25 si 40hp faci treaba.
Eu am avut una pe mana cu un motor de 30hp in 2 timpi si nu pot sa spun ca era mama zmeilor.
Succes
 
Aha...acum inteleg......Ma gandeam ca 15 cai , 2 timpi, injectie...e dat draq, trage ca unul de 20 sau 25 4 timpi.
Pupa nu vreau sa o inalt. O las asa cum a facut-o constructorul si caut un motor cu cizma scurta.
Daca iau motor de 30 de cai trebuie sa o inmatriuculez. Si nu vreau asta. Prefer sa merg cu un 20 cp si sa fie doar un zmeu mai mititel..
Iti multumesc mult Horea!
 
Aha...acum inteleg......Ma gandeam ca 15 cai , 2 timpi, injectie...e dat draq, trage ca unul de 20 sau 25 4 timpi.
Pupa nu vreau sa o inalt. O las asa cum a facut-o constructorul si caut un motor cu cizma scurta.
Daca iau motor de 30 de cai trebuie sa o inmatriuculez. Si nu vreau asta. Prefer sa merg cu un 20 cp si sa fie doar un zmeu mai mititel..
Iti multumesc mult Horea!


Cu placere,
Motoare cu cizma scurta,cam greu ai sa gasesti,deoarece second hand-urile de pe piata,in mare majoritate provin fie din Grecia fie din Italia, de pe ambarcatiuni marine (pentru mare) care sunt 100% cu pupa pentru motoare cu cizma lunga.
Cizma "Medie"nu Exista!!!!.Este doare o denumire inventata de samsarii de motoare ca sa ii bage in ceata pe clienti!!!!
Pe toate site-urile producatorilor de motoare ai sa regasesti in codul motor literea S-short shaft,L-longshaft,XL,XXL si tot asa...
Cu Honda de 20 ,daca are si elicea originala cea cu 4 pale,ai sa poti face fata dar cu anumite limitari.
Evinrude Etec 15 HO eu personal, nu cred ca vei gasi,sunt facute pentru piata din SUA si foarte rar importate in Europa.Importatori de Etec HO seriosi sunt in Italia,dar modele pentru Italia sunt diferite fata de restul Europei si SUA.
Motoarele cu cizma scurta SH,din Europa mai toate sunt din Italia si au fost folosite pe raurile lor si eu personal nu prea ti le recomand din cauza uzurilor mari.
Preferabil sunt cele de pe Lacurile mari din Italia,dar in mare majoritate sunt cu cizma lunga.
Sa stii ca nu e o mare filozofie sa inalti pupa barcii.
Hotararea iti apartine.
 
Ridici oglinda barcii si ai rezolvat problema. Iti forteaza putin in ea, dar nu poate strica nimic. Daca ai cirma prea lunga iti arunca apa in barca. Merge ca un plug. am facut asta la o gonflabila si a mers f bine. Problema este ca la gonflabila a dezlipit oglinda ca a fortat prea tare. Aveam motorizarea maxima si modificata oglinda si in 3 ani a trebuit sa revin la cizma scurta pentru gonflabila. La oglinda din fibra nu vad nici o problema. Acum am un rib la care o sa pun motorul cu cizma lunga.
 
Nu se intalta oglinda, se foloseste un "jacking plate" fix sau reglabil. Cauta pe Google "diy jacking plate" si da pe imagini ca sa vezi ce a facut lumea. Se poate face lesne unul artizanal din corniere de aluminiu. Oglinda nu este fortata mai mult decat in cazul unui motor cu cizma scurta.

Adica e fortata neglijabil, daca luam in considerare set-backul de 5 cm, si centrul de greutate ridicat.
 
Ultima editare:
Mihaif99 ai dreptate. E cea mai eleganta solutie pentru o cizma lunga. Dar sa vad ce gasesc. Daca gasesc cizma scurta impecabil si la pret bun il iau, daca gasesc cizma lunga impecabil la pret bun il iau si apoi imi fac un jacking plate.
Multumesc mult!
 
Ultima editare:
Cauta un motor cu cizma scurta, ai timp iarna este lunga. Romcraftul 500 si asa "lucreaza" la pupa, ma refer la crapaturi in gelcoat pe care le-am vazut la toate modelele 500, nu inalta nimic si nu pune jack plate daca vrei ceva performante de la ansamblu. Nu te complica, este o barca foarte buna si sta foarte bine pe apa, am prins furtuni destul de mari si nu am avut nici o problema. Am incercat 3 tipuri de motoare(15-20-25) pe acest model si stiu ce vorbesc.
 
Asa o sa fac tox. O sa caut cizma scurta si nu mai modific nimic. Mi-ar placea sa vad cum se misca romcraftul 500 cu 20 de cai si cu ceva incarcatura. Daca ai ceva filmulete si nu te deranjeaza, trimite-mi si mie.
Multumesc mult pentru sfaturi!
 
Din pacate nu am nici un film dar ce pot sa iti spun este ca, cu 2 oameni 140kg, bagaj cam120-150kg cu benzina cu tot o scoate repede si merge cu 35km/h in full cu elice de 12. Merge si 3 cu bagaje dar o scoate mai greu, trebuie elicea de 11(ma refer strict la yamaha 20 2t). Cu motorul de 25 sare de 40km/h cu aceiasi greutate cu elice de 13.
Daca fac vreo iesire pe Snagov anul asta te anunt sa o vezi cu ochii tai, vad ca esti din Bucuresti.
 
Asa o sa fac tox. O sa caut cizma scurta si nu mai modific nimic. Mi-ar placea sa vad cum se misca romcraftul 500 cu 20 de cai si cu ceva incarcatura. Daca ai ceva filmulete si nu te deranjeaza, trimite-mi si mie.
Multumesc mult pentru sfaturi!
ai spus ca oglinda barcii are 42,motoarele cu cisma scurta sunt calculate in inch adica 15 inch,facuta conversie in cm 38,1,oare unde sta elicea daca mai sunt si valuri,nu mai vb de pompa de apa.motoarele sunt cu cisma scurta,lunga si extra lunga,denumirea de medie am dat-o pentru 20 inch-50.8 cm(asta nu inseamna ca sunt samsar) iar lunga pentru 25 inch-63 cm:sail:toate calculate de la menghina la placa anticavitatie.ca placa anticavitatie e mai jos fata de oglinda cu 8cm nu afecteaza deloc cu 4 cm mai sus afecteaza enorm,deaceia si proprietarul ti-a zis ca este posibil sa strici motorul.:banana:nu iti trebuie decat 5 secunde la o turatie de 5000 sa topesti impeller-ul pompei de apa.
 
Ultima editare:
M-am uitat la Honda...aia 15 inch sunt defapt 17. De la menghina pana la placa anticavitatie sunt 43,3cm. Oricum o sa iau ruleta cu mine cand o sa cumpar motor. Si producatorul da oglinda la 38 cm: Romcraft-500 Producatorul zicea ca stric motorul daca e cu cizma lunga. Dar n-am inteles din ce motive il stric. Inafara de faptul ca-l pot lovi de fundul apei. Iar la cizma lunga putin probabil sa ramana fara apa.....
 
Cauta un motor cu cizma scurta, ai timp iarna este lunga. Romcraftul 500 si asa "lucreaza" la pupa, ma refer la crapaturi in gelcoat pe care le-am vazut la toate modelele 500, nu inalta nimic si nu pune jack plate daca vrei ceva performante de la ansamblu. Nu te complica, este o barca foarte buna si sta foarte bine pe apa, am prins furtuni destul de mari si nu am avut nici o problema. Am incercat 3 tipuri de motoare(15-20-25) pe acest model si stiu ce vorbesc.

Poate poti sa ne luminezi ce vrei sa zici cand spui "nu pune jack plate daca vrei ceva performante de la ansamblu"
Deasemenea ce legatura are jacking plate-ul cu afirmatia: "Am incercat 3 tipuri de motoare(15-20-25) pe acest model si stiu ce vorbesc."

Uite, parerea mea sincera este ca nu ai nici un fel de experienta cu un jacking plate. Nu ai folosit asa ceva. Am dreptate? Eu am folosit jacking place si pot sa spun ca e o solutie EXCELENTA de a pozitiona motorul. Practic nu exista puncte impotriva unui jacking plate, decat set back-ul, care trebuie pastrat cat mai mic. 5cm nici nu vor conta. In rest bratele fortelor sunt aceleasi.
Nici nu incape indoiala ca jacking plate-ul e o solutie MULT mai buna decat inaltatul oglinzii

Alt lucru: Daca barca "lucreaza" la pupa cu un motor de 20 CP inseamna ca e o barca prost construita.

Adevarat, un motor cu cizma scurta, pe o oglinda BINE proportionata e de preferat, dar daca as cumpara maine un motor de 20 CP nou, nici nu m-as gandi sa cumpar unul cu cizma scurta, pentru ca un motor bun va fi folosit si pe alte barci. Poti intotdeauna pune o cizma lunga pe o barca cu oglinda scurta dar nu poti invers.
 

Back
Sus