Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 10 of 47

Topic: Motor cu cizma lunga pe barca cu oglinda mica

Default Motor cu cizma lunga pe barca cu oglinda mica

Salutare,

Va rog sa ma ajutati intr-o problema;

Am un Romcraft500 cu oglinda mica (masurata de mine are 42cm) si am gasit sa cumpar un motor cu cizma lunga (52cm). Este compatibil cu barca? Sau dau banii degeaba pe el? E un Honda de 20 CP. Influenteaza cumva comportamentul barcii?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

in nici un fel,10 cm la romcraft de 5m nici o diferenta din contra pe valuri mari mergi fara probleme.48-52 este cisma medie.

Am vorbit aseara si cu producatorul barcii. Mi-a zis ca pot strica motorul daca pun cu cizma lunga. Plus ca la apa mica dau cu el de fund. Asta e normal si logic. Dar nu inteleg de ce zice ca se poate strica motorul.

In alta ordine de idei....are cineva idee cum ar merge cu un evinrude etec de 15 cai? Asta e si greu al naibii...are 52Kg.

salut

am romcraft 500 si am mers cu suzuki 15, daca ai greutate uita de el. Acum am Yamaha 20 2 timpi si zboara. Recomand 20-30 clar si nu pune cizma lunga ca nu faci nimic. Clar cizma scurta.

6.  

Multam mult Tox! O sa caut un 20cp 4 timpi second.

Quote Originally Posted by alexdaniell View Post
    In alta ordine de idei....are cineva idee cum ar merge cu un evinrude etec de 15 cai? Asta e si greu al naibii...are 52Kg.
    Daca tu gasesti un Evinrude etec de 52 de kg, eu il mananc, poate ai vrut sa spui 82kg.

15 H.O. High Output (H.O.) Engines | Evinrude USA

Daca are doar 52kg,atunci este in 4 timpi, motorul este defapt Tohatsu cu caroserie de Evinrude sau Mercury.......
    15 HP Portable engines Engines | Evinrude USA
    Inalta pupa barcii pentru motoare cu cizma lunga(51-56cm) in asa fel incat placa anticavitatie de pe motor sa fie in acelasi plan longitudinal cu fundul barcii si iti va functiona perfect.
    La barca asta mai degraba cu motoare intre 25 si 40hp faci treaba.
    Eu am avut una pe mana cu un motor de 30hp in 2 timpi si nu pot sa spun ca era mama zmeilor.
    Succes

Aha...acum inteleg......Ma gandeam ca 15 cai , 2 timpi, injectie...e dat draq, trage ca unul de 20 sau 25 4 timpi.
    Pupa nu vreau sa o inalt. O las asa cum a facut-o constructorul si caut un motor cu cizma scurta.
    Daca iau motor de 30 de cai trebuie sa o inmatriuculez. Si nu vreau asta. Prefer sa merg cu un 20 cp si sa fie doar un zmeu mai mititel..
    Iti multumesc mult Horea!

Quote Originally Posted by alexdaniell View Post
    Aha...acum inteleg......Ma gandeam ca 15 cai , 2 timpi, injectie...e dat draq, trage ca unul de 20 sau 25 4 timpi.
    Pupa nu vreau sa o inalt. O las asa cum a facut-o constructorul si caut un motor cu cizma scurta.
    Daca iau motor de 30 de cai trebuie sa o inmatriuculez. Si nu vreau asta. Prefer sa merg cu un 20 cp si sa fie doar un zmeu mai mititel..
    Iti multumesc mult Horea!

Cu placere,
    Motoare cu cizma scurta,cam greu ai sa gasesti,deoarece second hand-urile de pe piata,in mare majoritate provin fie din Grecia fie din Italia, de pe ambarcatiuni marine (pentru mare) care sunt 100% cu pupa pentru motoare cu cizma lunga.
    Cizma "Medie"nu Exista!!!!.Este doare o denumire inventata de samsarii de motoare ca sa ii bage in ceata pe clienti!!!!
    Pe toate site-urile producatorilor de motoare ai sa regasesti in codul motor literea S-short shaft,L-longshaft,XL,XXL si tot asa...
    Cu Honda de 20 ,daca are si elicea originala cea cu 4 pale,ai sa poti face fata dar cu anumite limitari.
    Evinrude Etec 15 HO eu personal, nu cred ca vei gasi,sunt facute pentru piata din SUA si foarte rar importate in Europa.Importatori de Etec HO seriosi sunt in Italia,dar modele pentru Italia sunt diferite fata de restul Europei si SUA.
    Motoarele cu cizma scurta SH,din Europa mai toate sunt din Italia si au fost folosite pe raurile lor si eu personal nu prea ti le recomand din cauza uzurilor mari.
    Preferabil sunt cele de pe Lacurile mari din Italia,dar in mare majoritate sunt cu cizma lunga.
    Sa stii ca nu e o mare filozofie sa inalti pupa barcii.
    Hotararea iti apartine.

Ridici oglinda barcii si ai rezolvat problema. Iti forteaza putin in ea, dar nu poate strica nimic. Daca ai cirma prea lunga iti arunca apa in barca. Merge ca un plug. am facut asta la o gonflabila si a mers f bine. Problema este ca la gonflabila a dezlipit oglinda ca a fortat prea tare. Aveam motorizarea maxima si modificata oglinda si in 3 ani a trebuit sa revin la cizma scurta pentru gonflabila. La oglinda din fibra nu vad nici o problema. Acum am un rib la care o sa pun motorul cu cizma lunga.

Page 1 of 5 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 20 Mar 2015, 01:54 PM
  2. motor barca cizma scurta -lunga
    de vladut īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 22 May 2014, 09:16 PM
  3. Oglinda scurta(taiata) si motor cizma lunga.
    de Pike īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 25 Nov 2012, 08:51 PM
  4. yamaha 8cp 2 timpi cizma lunga 500 eu
    de livium īn topicul Motoare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 19 Mar 2012, 11:36 AM
  5. Help ! Motor HONDA BF2D tronson cizma lunga
    de bezemugu īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 1 Mar 2010, 04:45 PM

Tags for this Thread