Dunarea la sfarsit de noiembrie

Toate Klepper-urile sunt la fel, aidoma pisicilor noaptea :) . Din cate stiu caiacul a fost cumparat de la Catalin- Barci in Bagaje.
Si luand in calcul sampania de botez, cred ca era nou nout.
Dar si al lui Radu era folosit doar de cateva ori... mi-ai pus o intrebare interesanta.

Mai mult ca sigur caiacul e nou nout, am vazut ca a venit acum intregul set de accesorii pentru el: vele, flotoare, panou solar, acumulator, motor electric, ceva greu de imaginat :) .

Uite ce scrie Catalin: "Astazi putem sa spunem ca am livrat cel mai tare caiac de expeditii din Romania. Adica Klepper Quattro 545! Acest caiac a venit cu toate accesoriile care te fac sa visezi ca poti sa strabati cu el mari si oceane: vele, sistem trimaran, motor electric cu baterie si panou solar de incarcare. Barci in Bagaje doreste proprietarului acestui caiac o viata plina de aventuri alaturi de Klepper. Si o viata la fel de lunga si sanatoasa ca a caiacelor Klepper ".

P.S.
Cert e ca daca i se acorda un minimum de atentie, un caiac de acest gen are o viata mai lunga decat a proprietarului :) .

Stiam ca al lui Radu era rosu si stiam ca l-a vandut pe al lui. De aici si intrebarea.

Klepper este un kayak bun. Se speram ca Wayland nu-i scufunda reputatia...

Minimum de atentie, ca la orice altceva, inseamna munca si cheltuieli de intretinere, consumabile, etc.... :)
 
Am avut un feeder de mare exceptie: Ioan Covaliov.
He fed us, like a father :)

Cred ca asteptati ciorbitza aia de mielusel precum puii de randunica. Cu ciocurile cascate :) ba mai si cereati si va impingeati unul pe altul. Lasa-ma te rog sa imi imaginez tabloul asta.
Duminica am gatit si eu pentru mai bine 40 de oameni. Am primit aprecieri multe, dar nu am gatit nimic de calibrul acela. Toata admiratia pentru Covaliov.

Mi-au placut si recipientele sterile, cele cu capacel rosu hehehe Sunt de unica folosinta sper hehehehe.

Imi pace ideea sa gatim miel de Craciun in loc de porc si iepure gatit vanatoreste de Paste.
Iar in restul zilelor, in loc de pui as manca bibilica, iar duminica rata sau gasca, si peste zilnic, la masa de seara.

Cred ca imi e foame
Magiritsa cu maruntaie
Easter Lamb Soup Recipe | Epicurious.com
Magiritsa fara maruntaie
Greek Easter Soup Recipe - Recipe for Greek Easter Soup - Mayiritsa (Magiritsa)


PS
Ce e misto la calatoriile astea cand e frig afara, e ca poti lua mancare din belsug cu tine fara nici o grija ca ti se strica,.
 
Ultima editare:
Stiam ca al lui Radu era rosu si stiam ca l-a vandut pe al lui. De aici si intrebarea.

Klepper este un kayak bun. Se speram ca Wayland nu-i scufunda reputatia...

Minimum de atentie, ca la orice altceva, inseamna munca si cheltuieli de intretinere, consumabile, etc.... :)

Caiac de la Wayland a avut si prietenul meu Stavride. Din acela de 3 persoane. Foarte bun, foarte robust, foarte mare si cu toate astea excelent la drum. A avut ceva discutii cu cei de la Wayland, nu imi amintesc bine despre ce a fost vorba, insa pana la urma s-au rezolvat. Ba chiar a iesit in avantaj :) . Materialele sunt de calitate, daca se pastreaza linia totul e in regula. Pana la urma partea geniala la un astfel de caiac, e simplitatea.

Despre minimum de atentie, ma refeream la a-l utiliza pe apa, nu pe mal :) si a-l usca inainte de depozitare. Probabil sunt seturi de unelte de intretinere, spray-uri sau alte alea, dar le foloseste cine doreste. Stiu caiace Pouch de 40 de ani care n-au nici hypalon nici prinderile moderne de astazi, iar deck-ul e cu siguranta o tesatura mai putin performanta decat cea actuala. Are Gabi unul cu care am concurat in primavara in Delta.
Apropo, pe asta nu v-am povestit-o :)
 
Cred ca asteptati ciorbitza aia de mielusel precum puii de randunica. Cu ciocurile cascate :) ba mai si cereati si va impingeati unul pe altul. Lasa-ma te rog sa imi imaginez tabloul asta.
Duminica am gatit si eu pentru mai bine 40 de oameni. Am primit aprecieri multe, dar nu am gatit nimic de calibrul acela. Toata admiratia pentru Covaliov.

Mi-au placut si recipientele sterile, cele cu capacel rosu hehehe Sunt de unica folosinta sper hehehehe.

Imi pace ideea sa gatim miel de Craciun in loc de porc si iepure gatit vanatoreste de Paste.
Iar in restul zilelor, in loc de pui as manca bibilica, iar duminica rata sau gasca, si peste zilnic, la masa de seara.

Cred ca imi e foame
Magiritsa cu maruntaie
Easter Lamb Soup Recipe | Epicurious.com
Magiritsa fara maruntaie
Greek Easter Soup Recipe - Recipe for Greek Easter Soup - Mayiritsa (Magiritsa)


PS
Ce e misto la calatoriile astea cand e frig afara, e ca poti lua mancare din belsug cu tine fara nici o grija ca ti se strica,.

Incredibil...sa scrii atatea propozitii si eu sa nu pot adauga nimic? Pai e exact cum gandesc si s-a intamplat :) .
Pana si de treaba cu recipientele sterile te-ai prins.
Iar partea cu pastrarea alimentelor este una pe care am resimtit-o din plin. Am avut la mine pana si un bidonas cu lapte (cam ca alea din SUA de 1 galon). O conserva de pate chiar deschisa, s-a pastrat impecabil. Oricum, temperaturile erau ca in frigiderul de acasa .
Mi-am amintit si le-am povestit tovarasilor de aventura, iesirea de acum 2 ani, in Delta, de Craciun pe care au facut-o Viorel si Lusiana. Delta in promoroaca, ei au dormit in cort, au tinut totul inauntru, nu sub foaia exterioara. Iar dimineata cand sa toarne in ibric, cutia cu lapte era bocna :)
 
Caiac de la Wayland a avut si prietenul meu Stavride. Din acela de 3 persoane. Foarte bun, foarte robust, foarte mare si cu toate astea excelent la drum. A avut ceva discutii cu cei de la Wayland, nu imi amintesc bine despre ce a fost vorba, insa pana la urma s-au rezolvat. Ba chiar a iesit in avantaj :) . Materialele sunt de calitate, daca se pastreaza linia totul e in regula. Pana la urma partea geniala la un astfel de caiac, e simplitatea.

Despre minimum de atentie, ma refeream la a-l utiliza pe apa, nu pe mal :) si a-l usca inainte de depozitare. Probabil sunt seturi de unelte de intretinere, spray-uri sau alte alea, dar le foloseste cine doreste. Stiu caiace Pouch de 40 de ani care n-au nici hypalon nici prinderile moderne de astazi, iar deck-ul e cu siguranta o tesatura mai putin performanta decat cea actuala. Are Gabi unul cu care am concurat in primavara in Delta.
Apropo, pe asta nu v-am povestit-o :)

OK. Nu ma intind ca ies in OT. Eu cred foarte mult in design-ul Klepper si U-Boat-ul este un kayak bine construit, in anumite privinte superior unui Klepper. Da, tine la tavaleala, dar are nevoie de intretinere pentru a-si mentine performanta materialelor. In practica, exista mereu o anumita diferenta intre mit si realitate... :)

"As of 2013, just about all Klepper manufacturing has been outsourced to Wayland Folding Kayaks of Poland. Klepper of Rosenheim, Germany, will continue on as a sales organization. Wayland has a good reputation, but their work has been variable at times. The latest reports in the Forum suggest that Wayland’s quality is not of the same quality as the boats that were produced in Rosenheim. Given that Wayland sells the same boats it builds for Klepper under its own name, and markets them at a lower price, many are wondering how long Klepper can last as a viable firm." de la foldingkayaks.org

Cele bune si asteptam in continuare imagini si povestiri.
 
Recidivistii

In calitate de neimpacat cu incheierea sezonului, m-am hotarat sa recidivez maine, fiindca am auzit ca ninge :) .
Plec inainte de crapatul zorilor in Delta Neajlovului, cu Ioan. Doua caiace.
Prognoza spune -4 grade in localitate. Adica -7, -8 unde vom fi noi.
De data asta imi iau manusi :)
 
Prognoza spune -4 grade in localitate. Adica -7, -8 unde vom fi noi.
De data asta imi iau manusi :)

Daca vanezi si o morsa, foca, vidra sau nutrie ...ma rog, va fi ghisheft curat ;-)

Iar de nu, spor la vaslit!!!
(oricum , asa se caleste padelistul la eschimosi, de la -4°C in jos ;-)
 
Ultima editare:
In calitate de neimpacat cu incheierea sezonului, m-am hotarat sa recidivez maine, fiindca am auzit ca ninge :) .
Plec inainte de crapatul zorilor in Delta Neajlovului, cu Ioan. Doua caiace.
Prognoza spune -4 grade in localitate. Adica -7, -8 unde vom fi noi.
De data asta imi iau manusi :)

Nu uita patinele...
 
Succes, eu sunt sătul pentru o viață de ieșit pe apă când e frig. Probabil și de la faptul că ingheța condensul pe pereții cabinei când dormeam iar mâinile pe controlerul vinciului. Despre picioare.... noroc că aveam covorașul izolant electric, altfel simțeam reumatismul cum urcă prin oase... brrrr!
 

Back
Sus