Recomandare barca gonflabila pentru iesiri pe mare.

De acord cu Byteworks.

La banii aia eu mi-as lua un Kaboat cat mai lung. O barca pneumatica de 3.80-4.20 cu motor de 15-20 CP ar fi ok si ea, dar va costa mult mai mult.

Inteleg ca nu ai peridoc. Tine cont ca pneumaticele cu chila gonflabila au tendinta sa loveasca violent pe valuri.

Cred ca cele mai OK pneumatice ar fi ceva gen Honwave, sau similar. Adica o barca "tip" RIB cu chila de inalta presiune.
 
Ultima editare:
Imi pare rau ca n-am apucat sa ies inca pe apa cu KaBoat-ul meu si probabil ca te vei hotara pana ies si astern impresii. Eu o voi scoate pe Atlantic si vreau sa ies cu ea in larg la cel mult 8-9 mile de coasta. Voi scrie impresii despre cum se comporta la "mare deschisa" la intoarcere.

Inca o data, nu-l cunoaste nimeni de aici pe domnul cu KaBoat-ul de pe YouTube, cel care a iesit cu el pe Dunare pe la Giurgiu? Poate il convingi sa te lase s-o vezi si s-o incerci.
 
Imi pare rau ca n-am apucat sa ies inca pe apa cu KaBoat-ul meu si probabil ca te vei hotara pana ies si astern impresii. Eu o voi scoate pe Atlantic si vreau sa ies cu ea in larg la cel mult 8-9 mile de coasta. Voi scrie impresii despre cum se comporta la "mare deschisa" la intoarcere.

Inca o data, nu-l cunoaste nimeni de aici pe domnul cu KaBoat-ul de pe YouTube, cel care a iesit cu el pe Dunare pe la Giurgiu? Poate il convingi sa te lase s-o vezi si s-o incerci.

Eu stiu ca avea cineva un KaBoat la Alba Iulia.Am vrut eu sa il iau dar din varii motive am renuntat.
Nick-ul este Iuliutz aici pe forum
 
Imi pare rau ca n-am apucat sa ies inca pe apa cu KaBoat-ul meu si probabil ca te vei hotara pana ies si astern impresii. Eu o voi scoate pe Atlantic si vreau sa ies cu ea in larg la cel mult 8-9 mile de coasta. Voi scrie impresii despre cum se comporta la "mare deschisa" la intoarcere.

Inca o data, nu-l cunoaste nimeni de aici pe domnul cu KaBoat-ul de pe YouTube, cel care a iesit cu el pe Dunare pe la Giurgiu? Poate il convingi sa te lase s-o vezi si s-o incerci.


Laurian Raureanu?.. pe youtube...

[video]https://www.youtube.com/channel/UCdKZd8-2y4w9qPZzayGpnxw/videos[/video]
 
Da, ideea este că ne dorim o barca care să ducă în condiţii de siguranţă întreaga familie. Ne dorim să avem posibilitatea de a face mici explorări ale golfuletelor din Grecia sau Croaţia. Vrem sa putem face scufundării simple. Însă fiind un tată de familie responsabil nu vreau să-i pun pe ai mei în pericol.
Înţeleg că prima recomandare este o barca cu chila rigidă. Am găsit una tot pe probarca:
PRO BARCA - Vand barca RIB Tender 3D 310
Ce părere aveţi?
 
Un RIB e bun, dar cati sunteti in familie? Orice peste 2 persoane si ceva bagaj nu te uita mai jos de 3,80 - 4 m cu motor cat mai mare iti permiti. In Grecia nu ai nevoie de permis pentru barci pana in 30 CP.
Anuntul acela nu mai e, daca barca e cea de 3,10 m de aici, e prea mica, nu te gandi numai la lungime, latime si spatiu, ci si la comportamentul pe valuri, cu una scurta n-ai ce cauta pe apa cat de cat montata - si asta se poate intampla chiar daca la plecare din golf apa era ca in cada.
 
Suntem 2 adulti si 2 copii (din care unul poate fi trecut la categoria adult :))
Multumesc pentru precizarea legata de lungime. Bine de stiut!
 
"Scufundari simple", inseamna cu echipament scuba, sau tragi aer in plamani si cobori la cativa metri? Daca e cu echipament scuba, buteliile alea (cate?) sunt destul de grele. Daca e doar "snorkeling" scapi mai usor la greutate. Ar mai fi si "Third Lung" care e mai usor decat buteliile de scuba si iti confera mai multa libertate decat snorkel...

Banuiesc ca nu campezi "din barca" peste noapte, deci excluzi echipamentul de campare. Nu stiu daca in Grecia ancora este obligatorie, ca la noi, dar daca mai adaugi si ancora si rezervor de benzina, cateva scule, apa de baut, ceva de mancare, se aduna...

Nu imi permit si nu vreau sa dadacesc pe nimeni, dar, orice barca ai lua si orice fel de scufundari ai face, se merita sa purtati vestele de salvare pe voi... mai tot timpul.

Succes, sa va bucurati de ea si sa postezi imagini la intoarcere... :)

LE: la 4 persoane si oarece echipament, nu cred ca un KaBoat ar fi suficient de confortabil.
 
Ultima editare:
Vreau sa achizitionez o barca gonflabila pentru concediile in Grecia. Ma puteti sfatui ce standarde trebuie sa indeplineasca o barca pentru a ma purta in siguranta pe mare.
Ce parere aveti de barcile Jago? PRO BARCA - Vand barca barca agrement 3.2m cu chila gonflabila in V podea de aluminiu si suport motor MODEL 2014
Un amanunt important este bugetul pe care vreu sa-l aloc: 400 - 600 euro.
Multumesc,

Cred ca mai bine te orientezi spre inchiriat o barca pentru 2-3 zile / sejur!
Bugetul este prea mic ca sa fi cat de cat "safe" si sa "intelegi" ceva din iesiri pe mare. Un golf mare si bine adapostit (gen Vourvourou/Sithonia sau Nidri\Lefkada) poate fi batut si cu o gonflabila buna de 3m si 6cp, dar cam atat. Un minim ar fi 4m si ceva si 20cp ... dar nici asa nu ai o garantie ca iesi pe apa in fiecare zi.
In buget mai trebuie bagate si veste, ancora, lant, rezervor ....
 
Multumesc celor care mi-au oferit un sfat! Am incercat sa tin cont de fiecare!
Oricum, am facut pasul si am achizitionat o barca Kolibri 360. Dupa fotografie, barca a fost depozitata in pivnita, umflata si acoperita cu o folie de constructii pentru a nu se umple de praf.
 

Atașamente

  • IMAG0318.jpg
    IMAG0318.jpg
    46.7 KB · Vizualizări: 115
Multumesc celor care mi-au oferit un sfat! Am incercat sa tin cont de fiecare!
Oricum, am facut pasul si am achizitionat o barca Kolibri 360. Dupa fotografie, barca a fost depozitata in pivnita, umflata si acoperita cu o folie de constructii pentru a nu se umple de praf.

Foarte tare! Ne spui si un pret?
Macar procentual...60% din pretul produsului nou sau mai mult?
_____________________________________________
Steve Works
Casa Orena
 

Back
Sus