Film nou: In the Heart of the Sea

Am avut mai mult de asteptat, pana la Mos Nicolae, eu zic ca a meritat.
Am facut asa: sambata trecuta am cumparat cartea, In inima marii scrisa de Nathaniel Philbrick. La prima vedere coperta copiata din film facut dupa ea ar sugera o carte de consum, fara mare valoare, surpriza e intre coperti, e o povestire aparuta in 2000 care se vrea cat mai aproape de faptele adevarate petrecute cu vasul de vanat balene Essex si echipajul ei. Este foarte documentata si bine scrisa, autorul dorind sa fie corect si din punct de vedere "marinaresc". Iata descrierea cartii de pe site-ul de mai sus:

ACEASTA ESTE POVESTEA ADEVĂRATĂ CARE A INSPIRAT LEGENDA LUI MOBY DICK!

În 1820, nava Essex a fost atacată şi scufundată de un caşalot înfuriat, echipajul disperat ajungând să plutească în derivă, în trei bărci mici, mai mult de nouăzeci de zile. Nathaniel Philbrick foloseşte documente puţin cunoscute şi prezintă detalii vii ale tradiţiei vânătorii de balene din Nantucket pentru a evidenţia aspectele terifiante ale acestui dezastru maritim înfiorător. În inima mării plasează pentru totdeauna tragedia vasului Essex în canonul istoric nord-american. În carte sunt relatate adevăratele evenimente care stau la baza celebrului roman Moby Dick de Herman Melville.

"O carte cutremurătoare. Philbrick a creat un thriller înspăimântător pe temeiul unei poveşti vechi de două secole.” The New York Times Book Review
"Una din marile poveşti de aventuri nord-americane. Prezentându-ne evenimente extreme, În inima mării ne ţine cu sufletul la gură.” The Wall Street Journal

Pregatit cu lectura am vizionat filmul, 3D fara sa am impresia ca aceasta tehnologie sa fi adus puncte in plus imaginii. Scenariul este oarecum modificat dar urmareste in linii mari si puncte cheie cartea si faptele probabil, partea de marinarie este consistenta, imaginile sunt minunate. Iata descrierea filmului de pe site-ul de mai sus:

Inspirat de bestseller-ul omonim semnat de Nathaniel Philbrick, apreciatul regizor Ron Howard aduce din decembrie pe marile ecrane aventura „În Inima Marii”.
În iarna anului 1820, ambarcatiunea Essex este atacata si distrusa de o balena uriasa cu o vointa distrugatoare parca planificata. „În Inima Marii” surprinde dezolanta imagine de dupa asalt si lupta pentru salvare a echipajului captiv în mijlocul vastei întinderi de apa. Cei câtiva supravietuitori dintr-o barca ating limita imposibilului pentru a ramâne în viata.
Trecând prin furtuni devastatoare, foamete, panica si disperare, oamenii vor ajunge sa puna la îndoiala propria credinta, moralitatea si chiar valorile umane dupa care se ghideaza. În tot acest timp, capitanul cauta o modalitate de a se ghida în larg si de a-si duce la tarm echipajul, pe când secundul sau devine obsedat de dorinta de a captura fioroasa balena.

Recomand asadar filmul, va va place cu siguranta, dar nu uitati si de carte, fac o pereche in echilibru.
 
Am fost la film. A avut cateva minute peste doua ore, dar mie mi s-a parut scurt :) Mi-ar fi placut sa dea mai multe amanunte fiindca la urma am avut senzatia ca a fugit prin actiune. Doar faptul ca nu sunt obisnuit cu 3D-ul si mi-au cam obosit ochii, m-a facut sa-mi doresc sa se termine. Una peste alta, mi-a placut, fara a-l considera, totusi, extraordinar.
 
Amanunte gasesti cate vrei in carte, si inzecit in bogata bibliografie pe care este construita, incluzand multe carti de voiaj pe mare.
 

Back
Sus