Sfaturi constructie peridoc pentru barca de 6,5m

Salut, mi-am comandat un peridoc in Galati si producatorul m-a intrebat daca il vreu cu sine sau role. Eu nu am stiut sa-i dau un raspuns deoarece habar nu am.
Barca este o Mikro lotca 6,5m (fabricata in Tulcea). Pe care dintre cele doua variante de constructie sa o aleg?

P.S. Daca se poate argumentat.

Multumesc pentru eventualele sfaturi,
Eugen Fetes
 
Daca folosesti rampe de dat la apa rele, pe care nu poti sa bagi peridocul complet in apa pana peste suporti; si/sau doresti sa te descurci singur -> role.

Altfel, cu sine caci ofera o suprafata de sustinere mai mare, protejand barca la drum lung sau prost.

In ambele cazuri peridocul trebuie "tunat" pentru barca in cauza, adaugat role centrale, modificat pozitii etc.
 
Multumesc frumos pentru sfat. Mai astept si alte opinii sau sutinere a celor scrise de tine (nu ca nu as avea incredere). Tot ce-mi doresc este sa nu: "copilul cu mai multe moase ramane cu buricul netaiat" :)
 
Sunt de aceeasi parere cu Cosmin.
Peridocul meu este cu suporturi transversale din lemn, invelite in mocheta. Asa a venit de la fabricantul barcii si s-a dovedit o alegere excelenta, pentru suportul dat pe suprafata mare, carenei.
La fel de bun este sistemul acesta, pentru momentul in care ridic barca din apa. Nu aluneca deloc.
Idem la transport. Fara emotii.

In schimb pentru numeroasele cazuri intalnite in tara noastra, in care rampele sunt gresit concepute sau realizate, ridicarea barcii pe peridoc devine dificila. In aceste situatii e bine ca peridocul sa aiba role. Se agata barca de prova si se trage prin vinciul peridocului, pana la pozitia finala.

Acum, eu as incerca o a treia varianta:
-pe peridocul meu cu sine de lemn, sa montez cateva role reglabile ca inaltime. Daca este cazul, le reglez sa culiseze barca pe ele, apoi slabesc suruburile si las carena pe sine.
 
Cum spune Florio e cel mai bine. Barca trebuie sa isi distribuie greutatea pe o suprafata cat mai mare pentru a nu suferi deteriorari. Rolele iti usureaza munca la urcarea pe peridoc dar daca sta pe ele continuu acestea se uzeaza repede, daca sunt din teflon sau alt material dur fara strat de cauciuc, uzeaza vopseaua barcii iar prea putine role daca barca e grea risti sa creeze fisuri in carena. La transport barca pe role trebuie armata mai bine decat pe sanie. Deci parerea mea si chiar asta mesteresc la peridocul meu e sa ai o sanie din lemn cu mocheta pe ea, ia pe spate role ( eu folosesc 2 roti cu camera asemanator cu cele de roaba dar de 125cm diametru) pentru a o urca pe sanie dupa care le demontez.
 
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Citind cele scrise de voi am ajuns la concluzia (astept sa ma combateti daca am gresit) ca voi utiliza un mix de sanie cu role in partea de jos, iar pe laterale sus brate cu role.
 
Acum, eu as incerca o a treia varianta:
-pe peridocul meu cu sine de lemn, sa montez cateva role reglabile ca inaltime. Daca este cazul, le reglez sa culiseze barca pe ele, apoi slabesc suruburile si las carena pe sine.

PEGA are sistemul asta, dar un pic pe dos ... cavaletii sunt reglabili pe surub si lasa barca pe role ptr lansare/recuperare. Mai bine nu prea se poate, sistemul asta + rotile bascula pe spate + un 4x4 te fac sa lasi barca la apa oriunde.
 
Eu m-am gandit la solutia din anuntul acesta: PRO BARCA - Vand peridoc
Care ar fi, din punctul vostru de vedere, avantajele, respectiv dezavantajele sistemului prezentat in anunt?

P.S. Un An Nou cu impliniri marete va doresc!
 

Back
Sus