informatii utile despre motoare?

DoiNomazi

Seasick & Grumpy

LE: ma miram, in naivitatea mea in privinta barcilor cu motor, ca se vorbeste de instalarea a doua, si chiar trei, motoare de 557 CP fiecare... 1,500 - 1,700 de CP pentru o barca de pescuit?... or avea cu totii sonde in curte?... :)


O inevitabila intrebare legata de... perspectiva. Aluia cu trei motowre de mai jos ii trebuie o singura ora sa strabata o intindere de apa care mie imi ia o saptamana... :) Care sunt diferentele intre perceptia orei lui si a unei ore din vaslitul meu?... :)


Astora le trebuia motor mai mare... :)

 
Ultima editare:
La ultimul video mă aşteptam ca ţipetele emoţionate să se transforme într-unele de groază :)
 
Si eu ma kk pe mine sa-mi iau un 20 cai la mana a 14-a......plm....

si eu ma uit cu teama la 9.8 martoage ale mele... :) ma uit la motoarele alea de 557 ca la o "curiozitate a naturii". Sincer, chiar daca as avea vreodata banii sa instalez un motor de 557, n-as face-o... nu stiu de ce, nu pot explica, dar pur si simplu nu-mi doresc un asemenea motor. Cum spuneam, si martoaga mea mi se pare prea mare... sper sa nu pierd bucuria prilejuita de linistea apelor...

fiecaruia, dupa cum ii place si i se potriveste mai bine...
 
Cand e 50 centi (adica 1,7 lei) litrul de benzina la pompa.... Ia sa fie și la noi așa, s-ar duce naibii vâslitul.
 
@vincentiu unele mentalitati si unitati de masura a perceptiei realitatii au radacini mai adanci decat pretzul de la pompa, sau adancimea putzului din care s-a facut extractia...

@ghrt si nu numai milionarii se bucura de jucariile alea... exista multi copii mari... :) ala cu 1,600 HP creaza un mini-tsunami in urma lui...
 
Un 225 cp suzuki pe o ambarcatiune de 7,0 m cu 10 pers la bord consuma undeva la 30 l/h. Iar intro ora si 10 min esti la Sulina de la Tulcea. Cand este vorba de afacere nu este mult, dar daca te gandesti la placere si 5 cp este mult.
 

Back
Sus