Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 11 to 20 of 92

Topic: Vacanta in Grecia

Drumul cu masina pana in Lefkada mi s-a parut foarte lung. Si implicit extrem de obositor daca va ganditi sa il parcurgeti dintr-o bucata. Daca tot sunteti la prima experienta in apele grecesti, de ce nu optati pentru nordul Marii Egee? Drumul este considerabil mai scurt.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Senior Member
    Locația
    Mangalia
    Posturi
    160

Default drumuri grecia-un vis

Pentru drumuri sa ajungi in Lefkada iti recomand un 4x4, traversezi destui munti, chiar daca ei sunt gauriti de viaducte, drumurile sunt un vis, cred ca 'toata romania-ce a mai ramas din ea' nu valoreaza cat drumurile si viductele din Grecia, nu mai gasesc acum pozele cu tunelurile si viaductele de cate un km si peste...
    Trebuie sa ai un 'trezorier' langa tine pana in Lefkada te costa vreo 50-60 euro din taxe de 2-4 euro la diecare cred ca 50-max 100 km de autostrada. La tot pasul statii de taxare, fiecare are grija de o bucata de autostrada si iti ia bani ca treci pe acolo
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 2013-10-03 12.33.03.jpg‎   2013-10-03 15.26.21.jpg‎   2013-10-03 15.43.32.jpg‎   2013-10-03 15.44.21.jpg‎   2013-10-03 15.44.13.jpg‎   2013-10-03 11.37.24.jpg‎   2013-10-04 13.20.36.jpg‎  

Drumul vreau sa-l fac din 2 sau 3 bucati.Cu peridocul dupa masina mea nu pot da merg mai mult de 90 100 km-ora.Dar ..va fi vacanta nu ma grabesc si sper sa nu am probleme chiar daca nu am 4x4..........masina trage bine ....ambreiajul este nou.....acum.ma rog ,oricum am sa incerc.
    Multumesc tuturor celor care ma ajuta cu info....si recunosc ca fara forum ar fi mult mai greu.

Quote Originally Posted by NAPO View Post
    Pentru drumuri sa ajungi in Lefkada iti recomand un 4x4, traversezi destui munti, chiar daca ei sunt gauriti de viaducte, drumurile sunt un vis, cred ca 'toata romania-ce a mai ramas din ea' nu valoreaza cat drumurile si viductele din Grecia, nu mai gasesc acum pozele cu tunelurile si viaductele de cate un km si peste...
    Trebuie sa ai un 'trezorier' langa tine pana in Lefkada te costa vreo 50-60 euro din taxe de 2-4 euro la diecare cred ca 50-max 100 km de autostrada. La tot pasul statii de taxare, fiecare are grija de o bucata de autostrada si iti ia bani ca treci pe acolo
    Am mers pe autostrazile lor inainte de taxare, si am avut o surpriza din ce in ce mai neplacuta in 2012. Nu neaparat fiindca aparuse taxarea, ci pentru modul in care se taxa
    Initial ma bucuram si ma miram totodata ce putine masini sunt pe autostrada...parca eram singuri. Drumul national de langa avea ceva masini (limite firesti), iar pe ditamai autostrada abia intalneam cate una.
    -Nu vor grecii sa plateasca, zic eu.
    Anapoda, nici pe greci nu cred sa-i deranjeze plata, insa oprind adesea la cate 20-25 de minute de mers pentru a achita o noua taxa ( intre 1,9 si 3 euro, cam asa) media de viteza iesea anemica de tot. Mai slaba decat pe drumul national.
    E-ner-vant.

Asa am mers pana in Atena

Eu l-am avut, dupa cum zice si Napo, pe secundul si trezorierul cu ochi buni sa vada tarifele de la distanta, si cu punguta de maruntis pregatita. Chiar si cu barca in spate castigam teren in fata aproape tuturor, macar acolo la case!
    Yassas, efharisto, kalo dromo si da-i bice!

6.  

Barcuta asta trebuie sa reusesc sa o lansez la apa.......
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate BARCA3a.JPG‎   BARCA4.jpg‎   BARCA5.jpg‎   BARCA6.jpg‎  

Zici ca nu o sa am probleme la lansare din cauza derivorului ?

Aici au si un mic debarcadaer sper sa gasesc loc in perioada dorita.......aici sau in alt loc unde barca sa fie aproape .....Olive Apartment Rental, 2 Bedrooms, Sleeps 4 on Lefkada around nidri | Lefkada-Rentals - Villas

Poate gasiti informatii utile, inclusiv Lefkada, aici:

http://www.sea-seek.com/ebook/Epirus_%28Greece%29.pdf

De altfel, pe site sunt mai multe ebook care pot fi descarcate, din multiple zone.

Senior Member
    Locația
    Mangalia
    Posturi
    160

Este minunata vila, o vedeam mereu cand treceam cu bac-ul-sau cum se zice- din Nidri la Meganisi. Este si traseul punctat din adresa locatiei. Trebuie sa bagi barca la apa in Nidr( pozele care le-am pus cu portul)i, dar acolo nu ajungi cu masina, tot iti trebuie o parcare. dar te duci in Meganisi cu barca si acolo 40-50 euro camera in extrasezon, mai multe marine, preturile sunt mai mici.

Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Vacanta in Sud cu Bouboulaki
    de byteworks īn topicul Jurnal de bord
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 6 Aug 2014, 05:35 PM
  2. "Croaziera Albastra"- vacanta cu toate panzele sus!
    de BodrumYachts īn topicul Oferte charter, cursuri, turism şi servicii turistice
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 26 Jul 2012, 04:07 PM
  3. Casa de vacanta
    de tibiti īn topicul Dunăre şi Delta Dunării
    Răspunsuri: 94
    Ultimul post: 30 Jan 2011, 10:44 PM
  4. PhotoSailing: Vacanta SailingTours impreuna cu Mihai Moiceanu
    de sami īn topicul Oferte charter, cursuri, turism şi servicii turistice
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 19 Jun 2009, 10:28 PM

Tags for this Thread

Bookmarks