Vacanta in Grecia

Florio, sa inteleg ca asigurarea se face in Grecia? in Romania nu se poate?

Eu am făcut în Grecia. În România a fost o singură ofertă, extrem de scumpă. Dar poți încerca, poate s-a mai schimbat optica.
La greci poți găsi brokeri care să rezolve polița în termeni mai firești. Dar încă o dată subliniez, e posibil ca pentru o barcă așa cum ai, să nu fie dispuse companiile să facă asigurare.
Întrebarea care se pune este: dacă barca nu are nevoie de DEKPA, mai este nevoie de asigurare? :)
Aici intrăm în dilemele legislației grecești, unde nici ei nu se descurcă prea bine.
În mod firesc, asigurare ar trebui fiindcă nu se referă neapărat la barca ta, ci la distrugerile pe care le poți produce cu ea. Un fel de RCA.
 
Mai am trei intrebari:
-autoritatile grecesti verifica asigurarea?este obligatorie sau facultativa?
-asigurarea de care vorbeam se refera strict la barca(daunele care le poti produce) si nu la persoane(asigurarea persoanelor banuiesc ca se poate face in tara).
-cam cat costa o asemena asigurare(barca, daune)?
Multumesc.
 
Mai am trei intrebari:
-autoritatile grecesti verifica asigurarea?este obligatorie sau facultativa?
-asigurarea de care vorbeam se refera strict la barca(daunele care le poti produce) si nu la persoane(asigurarea persoanelor banuiesc ca se poate face in tara).
-cam cat costa o asemena asigurare(barca, daune)?
Multumesc.

Despre barca mea și desigur, tot ce este peste 7m, pot să spun că asigurarea, este obligatorie, ca și DEKPA dealtfel.
Dacă se va face un control, sigur vor întreba de asigurare. Au fost autorități anii trecuți în care nu au întrebat de nimic altceva decât de asigurare (tipul: venit barcă a autorităților, abordat și întrebat).
Acum, controale nu prea se fac, decât în zonele puternic turistice. De exemplu am auzit că în Alonissos sunt foarte scrupuloși cu controlul.
Întâmplarea a făcut ca pe noi să nu ne controleze niciodată când am trecut pe acolo. Deci, cum ți-e soarta :) .
Pe mare, ca și în viață, se spune că e bine să te aștepți la ce e mai bun și să te pregătești pentru ce e mai rău.

Asigurarea obligatorie are 3 valențe:
1. Accidente ambarcațiune
2. Acidente persoane (deces)
3. Poluare (evident, tot accidentală)
Eu am făcut asigurări pentru câte o lună, fiindcă așa mi-a fost mai economic. 53 euro, barcă 8m.
La asigurare trebuie să completezi și zona în care navighezi.

Asigurarea menționată, despăgubea valori de:
1. 50 000 euro (până la 500 000 E , dar nu știu să traduc în ce condiții)
2. 150 000 euro
3. 150 000 euro

Cumva polița acoperă 800 000 euro.

L.E.
Am tradus textul chirilic cu Google și sună cam așa:

ASIGURARE. Head.
AFCO. ASF / TR ANUALĂ
00001 RESPONSABILITATEA URBANĂ A NAVELOR ÎNTRE TR
*800.000,00 €

DEATH / KAT'ATOMO DEATH: 50.000 €
DEATH / DAUNE SOMATICĂ PE COMPANIE: 500.000 €
MATERIAL DAMAGES PER CONSIDER: 150.000 €
PROVOCAREA POLUĂRII MARINE: 150.000 €
LIMITAREA MAXIMA A RASPUNDERII PE COMPANIE: 800.000 €
 
Ultima editare:
SY Lindor are asigurarea la Pantaenius, a costat 100 Euro, este valabila in toata lumea, si acopera 10 milioane de Euro, daune, pentru barci mai mici de 7m nu stiu daca fac.:sail::sail::sail::sail::sail:
 
Ultima editare:
Aţi găsit un agent Pantenius în RO? Şi eu vreau să îmi fac asigurare pt Rebekah (6,90m LOA), dar am fost refuzat de filiala din Germania pe motiv că Pantenius nu asigură Marea Neagră.
 
Eu am asigurare la Pantaenius Austria, de 9 ani, si lucrez direct cu ei, pentru hull and machinery au acceptat foarte greu sa facă pe Marea Neagra, doar partea de vest, fără Ucraina, Rusia, Georgia, dar au acceptat fără costuri suplimentare. Vorbim la Limanu și va arat și asigurările. site www.pantaenius.at
 
Aţi găsit un agent Pantenius în RO? Şi eu vreau să îmi fac asigurare pt Rebekah (6,90m LOA), dar am fost refuzat de filiala din Germania pe motiv că Pantenius nu asigură Marea Neagră.

Curios, am avut ofertă de la ei. N-am dat curs fiindcă nu s-a justificat suma, decât 470 euro pe an la Pantaenius, am preferat 50 euro pe lună la Interlife.
Că oricum, stăteam în Egee o lună și basta :)

Și într-adevăr, era filiala din Viena.Scrie clar că asigură și în Marea Neagră, partea de vest. Nu mai mult de 35 grade est. Poate între timp am ”alunecat” cu țară cu tot mai spre est... că s-or pricepe oamenii ăștia :)
 

Atașamente

  • Pantaenius.jpg
    Pantaenius.jpg
    46.4 KB · Vizualizări: 15
  • Pantaenius-2.jpg
    Pantaenius-2.jpg
    34.8 KB · Vizualizări: 13
  • Pantaenius-3.jpg
    Pantaenius-3.jpg
    58 KB · Vizualizări: 11
Ultima editare:
@ghrt
Cred ca refuzul are legatura si cu marimea barcii. Probabil astea sub 7 m sint sub demnitatea lor. :) Am incercat sa obtin o oferta pentru poloneza de 6.6 m si initial au bagat-o pe aia cu Marea Neagra si apoi cind am cerut pe Grecia nu au mai raspuns deloc. Acelasi Pantaenius din Viena.
 
@pelicanul, am avut exact aceeaşi experienţă cu cei din Stuttgart.
@Lindor, mă interesează contactul agentului ca să îi cer o ofertă, exclusiv pt 3rd party liability. Din ce văd la Florio, ar fi vreo 60-70€, absolut acceptabil. Nu caut asigurare pt barcă sau echipaj deoarece voi pleca solo.

LE: Pantenius nu oferă pt cetăţenii români decât hull insurance. Aparent singura problemă este cetăţenia solicitantului (nu am emigrat la timp în Austria? la cum merg lucrurile pe aici, sper să rezolv această problemă în câţiva ani).
 
Ultima editare:
Nu știu care e treaba dar la mine la Haimana, atât barca cât și proprietarii sunt cu acte de Romania și la Pantaenius totul a fost țac-pac. Însă asigurarea e făcută full, atât casco pentru hull cât și răspunderea civilă și asigurarea pentru echipaj/oaspeți. Include și asigurare de skipper când merg pe alte bărci.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Nu știu care e treaba dar la mine la Haimana, atât barca cât și proprietarii sunt cu acte de Romania și la Pantaenius totul a fost țac-pac. Însă asigurarea e făcută full, atât casco pentru hull cât și răspunderea civilă și asigurarea pentru echipaj/oaspeți. Include și asigurare de skipper când merg pe alte bărci.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Cum să nu știi? Altă barcă, altă mărime, altă zonă de navigație.
Alte riscuri, în concepția asiguratorului :)
 
Posibil...
De zona de navigație nu au întrebat, însă am zis eu de la început Grecia. Iar asigurarea e valabilă de la Bosfor până la Gibraltar. Marea Neagră nu e inclusă și pe moment nici nu intenționez. Mai degrabă Tenerife-le... :)

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
In perioada 06.06.2019-16.06.2019 am facut un mic circuit al insuleleor din nordul Greciei.
Cine este interesat, gaseste mai jos cateva informatii, sper utile.
Lansarea barcii am facut-o la Keramoti unde exista o rampa nebetonata si o parcare generoasa pt. masina si trailer, din pacate
fara paza.
Am acostat in urmatoarele marine:
1.Koufo(Sithonia)
-acostare gratuita
-lipsa utilitati(toaleta, dus)
-statie combustibil in localitate la aprox 400 m de port
2.Loutrakis(Skopelos)
-acostare gratuita
-lipsa utilitati(toaleta, dus)
-statie combustibil in Glossa la mare distanta
-de vizitat orasul Glossa situat pe deal
3.Kymi(Evia)
-acostare gratuita
-lipsa utilitati(toaleta, dus)
-statie combustibil in localitate
-orasul Kymi e pe deal destul de departe de port
4.Linaria(Skyros)
-acostare 8 eur/ zi pt. barca mea(5,2 m)
-utilitati(toaleta, dus)
-statie combustibil in marina
-de vizitat orasul Skyros la aprox. 10 Km
5.Patitiri(Alonnisos)
-acostare gratuita
-lipsa utilitati(toaleta, dus)
-statie combustibil in localitate
-de vizitat orasul vechi situat pe deal
6.Agios Eustratios(Agios Eustratios)
-acostare gratuita
-utilitati(toaleta, dus)in port
-combustibil adus de localnici prin solicitare telefonica
-surpriza placuta a circuitului, un satuc schimbat la fata prin fonduri europene(plaja amenajata, dotata cu masa de tenis si aparatura de fitness).
7.Myrina(Limnos)
-acostare gratuita
-lipsa utilitati(toaleta, dus)
-statie combustibil in localitate
8.Thasos(Thasos)
-acostare gratuita
-lipsa utilitati(toaleta, dus)
-statie combustibil in localitate
9.Keramoti

Singura marina autentica a fost Linaria, celelalte mai degraba porturi pescaresti.
Atentie, daca vreti sa va odihniti,luati-va plase de tantari.
Barca fiind sub 7 m, n-am avut Depka si nici asigurare.
Documentele barcii mi-au fost solicitate doar la Linaria.
 
In perioada 06.06.2019-16.06.2019 am facut un mic circuit al insuleleor din nordul Greciei.
Cine este interesat, gaseste mai jos cateva informatii, sper utile.
Lansarea barcii am facut-o la Keramoti unde exista o rampa nebetonata si o parcare generoasa pt. masina si trailer, din pacate
fara paza.
Am acostat in urmatoarele marine:
1.Koufo(Sithonia)
-acostare gratuita
-lipsa utilitati(toaleta, dus)
-statie combustibil in localitate la aprox 400 m de port
2.Loutrakis(Skopelos)
-acostare gratuita
-lipsa utilitati(toaleta, dus)
-statie combustibil in Glossa la mare distanta
-de vizitat orasul Glossa situat pe deal
3.Kymi(Evia)
-acostare gratuita
-lipsa utilitati(toaleta, dus)
-statie combustibil in localitate
-orasul Kymi e pe deal destul de departe de port
4.Linaria(Skyros)
-acostare 8 eur/ zi pt. barca mea(5,2 m)
-utilitati(toaleta, dus)
-statie combustibil in marina
-de vizitat orasul Skyros la aprox. 10 Km
5.Patitiri(Alonnisos)
-acostare gratuita
-lipsa utilitati(toaleta, dus)
-statie combustibil in localitate
-de vizitat orasul vechi situat pe deal
6.Agios Eustratios(Agios Eustratios)
-acostare gratuita
-utilitati(toaleta, dus)in port
-combustibil adus de localnici prin solicitare telefonica
-surpriza placuta a circuitului, un satuc schimbat la fata prin fonduri europene(plaja amenajata, dotata cu masa de tenis si aparatura de fitness).
7.Myrina(Limnos)
-acostare gratuita
-lipsa utilitati(toaleta, dus)
-statie combustibil in localitate
8.Thasos(Thasos)
-acostare gratuita
-lipsa utilitati(toaleta, dus)
-statie combustibil in localitate
9.Keramoti

Singura marina autentica a fost Linaria, celelalte mai degraba porturi pescaresti.
Atentie, daca vreti sa va odihniti,luati-va plase de tantari.
Barca fiind sub 7 m, n-am avut Depka si nici asigurare.
Documentele barcii mi-au fost solicitate doar la Linaria.

Gelu, ce-i aia ”un mic circuit al insulelor” ? Ăsta e ditamai circuitul! :D
Eu am fost anii trecuți cu barca mea în zonele enumerate și numai track-ul din Porto Koufo în Skiathos a însemnat o traversadă de 70 mile, că un velier nu merge perfect drept.
Iar Limnos-ul l-am scos din listă din cauza vremii nefavorabile pentru traversada asta.

Ce barcă ai tu de parcurgi atâta distanță în așa scurt timp?
 
Ultima editare:
Leisure 17, scrie mai sus.

Noi n-am reusit nici cu Haimanaua de 43 de picioare, unde nu prea ne pasa de vreme... :)

Atunci posibilitățile se restrâng. Înseamnă că barca a fost purtată către aceste insule pe peridoc și lansată de fiecare dată.

Eu am reușit cu barca mea, în intervalul de timp dat de vânt și o viteză de croazieră medie, de 5,5 nd. Dar trebuie atenție la vreme, că Egeea devine mai zbuciumată către centru.
De zona Limnos nici nu mai vorbesc.

Leisure 17 e o barcă foarte faină, există și un club al proprietarilor, foarte încântați de bărcile lor. :)
 
Prima etapa Keramoti-Koufo, am navigat si noaptea, in rest numai ziua, plecare dimineata devreme, ora 6..
Majoritatea timpului(aprox. 80%) am folosit motorul, intrucat vantul a fost nefavorabil.
Media vitezei a fost 5 knt.
Va postez mai jos asa zisul jurnal de bord(intocmit de un amator):

06.06.19
-lansat barca la Keramoti
-navigat 70% cu motor spre marina Koufo(Sithonia)
-mare calma
-navigatie de noapte
07.06.19
-sosit la Koufo, acostat gratuit
-vizitat localitatea
-toalete ecologige
-lipsa dus
-cumparat benzina+ bidon 5 l
-mancat la terasa(scump)
08.06.19
-plecat de dimineata spre Skopelos
-sosit dupa amiaza la marina Loutraki, acostat gratuit
-lipsa toaleta
-lipsa dus
-vizitat Glossa
-cumparat benzina din Glossa la mare distanta
09.06.19
-plecat de dimineata spre Evia
-sosit dupa amiaza la marina Kumi, acostat gratuit
-lipsa toaleta
-lipsa dus
-vizitat Kumi, oras fara activitate, lipsa turisti
-cumparat benzina din localitate
10.06.19
-plecat de dimineata spre Skyros
-mare agitata pina la 27 knt, putina zgaltaiala, apa in barca infiltrata pe sub capacul cabinei
-sosit dupa amiaza la marina Linaria, 16 euro/2 zile
-toaleta, dus, benzina in port
-somn dificil din cauza caldurii si a tantarilor
11.06.19
-inchiriat motorete, vizitat orasul Skyros
-mic contact cu un gard din beton, apoi derapare in curba
-platit 250 eur reparatie motoreta
12.06.19
-plecat de dimineata spre Alonnisos
-sosit dupa amiaza la marina Patitiri, acostat gratuit
-lipsa toaleta
-dus la plaja
-vizitat orasul vechi
-cumparat benzina
13.06.19
-plecat de dimineata spre Agios Eustratios
-sosit dupa amiaza la marina Agios Eustratios, acostat gratuit
-toaleta si dus in port
-supriza placuta pt. o localitate asa de mica, frumos amenajata cu fonduri europene
-cumparat benzina de la un Sofocle agitat
14.06.19
-plecat de dimineata spre Limnos
-sosit dupa amiaza la marina Mirina, acostat gratuit
-cumparat benzina
-vizitat orasul
15.06.19
-plecat de dimineata spre Thasos
-mare agitata
-sosit dupa amiaza la marina Thasos(renuntat la ancorajul Aliki), acostat gratuit
-vizitat orasul
16.06.19
-plecat de dimineata spre Keramoti, ajuns dupa 1 ora
-incarcat barca pe trailer
-plecat spre casa
 
Va postez o poza din Myrina, in care se vede diferenta de gabarit comparativ cu vecinul.
 

Atașamente

  • 20190614_095331.jpg
    20190614_095331.jpg
    55.6 KB · Vizualizări: 59

Back
Sus