Vacanta in Grecia

Felicitări! Mai ales că e printre primele aventuri de cursă lungă :) Dacă ai câteva poze şi faci un reportaj pentru Saltings îi omori pe englezi :))
 
Foarte tare :) . Un traseu lung, pe care nici velierele mari nu-l parcurg în 10 zile.
Nu fiindcă nu ar putea, ci pentru că nu se potrivește cu regimul uzual de vacanță.
Eu am tot o barcă mică, la cei 8m ai ei, și deși într-o vacanță de 3 săptămâni călătorim zilnic, nu am depășit niciodată 70 de mile/ zi.
E un regim de pasaj suportat de familie.
Să-ți plutească bărcuța și să te bucure în continuare! Spuneam mai sus că are un fan-club foarte entuziast :)
E varianta twin keel?
 
Ultima editare:
Din pacate, croaziera am facut-o la modul hei-rup. Desigur, este de dorit modul relaxat, in spiritul vacantei, sa te poti bucura pe indelete de ce-ti ofera calatoria. Poate data viitoare.
Vantul fiind in mare parte potrivnic, am facut mai mult "motoring" decat sailing, asa ca am fost lipsiti de placerea propulsiei cu vant. Un australian care m-a invitat la bord la o bere, imi spunea ca el asteapta totdeauna vantul favorabil, avea la dispozitie tot timpul din lume, si la urma urmei, sailing inseamna vant.
Da, barca e varianta twin keel.
 
Un australian care m-a invitat la bord la o bere, imi spunea ca el asteapta totdeauna vantul favorabil, avea la dispozitie tot timpul din lume, si la urma urmei, sailing inseamna vant.

E un om înțelept.
Aceasta e varianta noastră de sailing, întotdeauna. De exemplu, după 3 săptămâni de pasaje zilnice, am 10-12l de benzină comsumați.
Traseele pe care mi le fac țin mereu cont de direcția vântului, fiindcă aici este tot farmecul :)
 
Ati facut careva traseul Mangalia(Constanta)-Istambul? ma intereseaza ce acostari se pot face pe portunea Burgas-Istambul, asa incat sa poti naviga doar ziua.
 
Ati facut careva traseul Mangalia(Constanta)-Istambul? ma intereseaza ce acostari se pot face pe portunea Burgas-Istambul, asa incat sa poti naviga doar ziua.

Pe rută mai este portul Tsarevo, ultima frontieră bulgărească. Până la Istanbul nu mai ai port of entry.
Eu nu am oprit niciodată acolo, era prea aproape.
Poate amicul nostru Gheorghiță știe mai multe despre acest port :)
 
Eu am fost de doua ori in Tsarevo, se acostează cu pupa la cheu , pe ancora, oraselul e curatel sunt 2 strazi , marina are dusuri si tot ce trebuie, vama si politia de frontiera verifica toata barca, cost 60 leva pt 37'.
 
Te salut Gelu-g, ne-am intalnit in Keramoti la rampa. Traseu serios ai facut pentru dimensiunile velierului. Încă o dată iti multumesc pentru pavilion!
 
Chiar mi-a parut rau ca am uitat sa-ti cer datele de contact, acum e rezolvat; croaziera placuta si atentie, se pare ca acum vantul e mai puternic.
 

Back
Sus