Sfat achizitie barca

Buna ziua,

Am nevoie de cateva explicatii/ajutor in achizitionarea unei barci pentru pescuit.Vreau sa subliniez de la bun inceput ca NU fac reclama ascunsa,am mai fost luat la suturi de un ,,inteligent'' care i s-a nazarit pe mine pe alt site,pe care intrasem la recomandarea unui prieten.

Vreau sa imi cumpar o barca si doresc sa fac o alegere buna,am nevoie de ceva pareri care sa ma ajute sa fac o alegere buna,dat fiind ca va costa o suma destul de mare, din punctul meu de vedere.

Oscilez intre trei modele:

-Laguna 480 facuta de Spat sau Plasma(parerile difera,si aici am o dliema care este mai buna)

-Black Sea 510 Fishing consola(imi place mai mult decat Laguna si mai putin ca una open)

-Barca tip open 4,70

As prefera primele variante dat fiind faptul ca pot pune un motor de 15 cai si nu as mai avea nevoie de inmatriculare,la a doua varianta trebuie motor mai mare,evident trebuie inmatriculata si costul final este mult mai mare,plus ca ,probabil, si partidele de pescuit vor fi mai scumpe datorita combustibilului consumat.

Ca sa ma puteti ajuta vin cu cateva precizari:
-Am permis de navigatie
-Barca vreau sa o tin pe Dunare permanent
-Se va folosi la rapitor,la stationar numai cateva partide pe an si posibil si la clonc daca imi va placea acest stil(intentionez sa abordez acest stil,inca nu am facut-o) numai pe Dunare si ,posibil,o iesire de o saptamana pe an in Delta Dunarii.
-Doresc ca barca sa aiba si spatii de depozitare sa nu car dupa mine toate acareturile gen jiguri,ancora,rezervor,etc

Sper sa ma puteti lamuri cei care folositi asa ceva pe Dunare.

Multumesc!
 
Buna ziua,

Am nevoie de cateva explicatii/ajutor in achizitionarea unei barci pentru pescuit.Vreau sa subliniez de la bun inceput ca NU fac reclama ascunsa,am mai fost luat la suturi de un ,,inteligent'' care i s-a nazarit pe mine pe alt site,pe care intrasem la recomandarea unui prieten.

Vreau sa imi cumpar o barca si doresc sa fac o alegere buna,am nevoie de ceva pareri care sa ma ajute sa fac o alegere buna,dat fiind ca va costa o suma destul de mare, din punctul meu de vedere.

Oscilez intre trei modele:

-Laguna 480 facuta de Spat sau Plasma(parerile difera,si aici am o dliema care este mai buna)

-Black Sea 510 Fishing consola(imi place mai mult decat Laguna si mai putin ca una open)

-Barca tip open 4,70

As prefera primele variante dat fiind faptul ca pot pune un motor de 15 cai si nu as mai avea nevoie de inmatriculare,la a doua varianta trebuie motor mai mare,evident trebuie inmatriculata si costul final este mult mai mare,plus ca ,probabil, si partidele de pescuit vor fi mai scumpe datorita combustibilului consumat.

Ca sa ma puteti ajuta vin cu cateva precizari:
-Am permis de navigatie
-Barca vreau sa o tin pe Dunare permanent
-Se va folosi la rapitor,la stationar numai cateva partide pe an si posibil si la clonc daca imi va placea acest stil(intentionez sa abordez acest stil,inca nu am facut-o) numai pe Dunare si ,posibil,o iesire de o saptamana pe an in Delta Dunarii.
-Doresc ca barca sa aiba si spatii de depozitare sa nu car dupa mine toate acareturile gen jiguri,ancora,rezervor,etc

Sper sa ma puteti lamuri cei care folositi asa ceva pe Dunare.

Multumesc!

Salut,
Problema s-a dezbatut pe larg pe un forum de pescuit (pescuitul.ro). Atasez link-ul dar nu sunt sigur ca "trece clasa".
Pescuit - Barca pentru Dunare :: Forum Pescuitul.ro
Ceea ce pot sa te sfatuiesc eu este sa tii barca afara din apa pe un peridoc.
Sa o tragi de fiecare data dupa tine e o optiune. Alta ar fi sa folosesti o parcare de barci -sunt multe in Delta Dunarii dar si in porturile dunarene. Sau sa o lasi la cunostiinte cu care te intelegi cumva. Ideea este sa o folosesti numai tu si sa o scoti de fiecare data din apa. O barca de 5 m o bagi si scoti singur cu o masina normala.
Deasemenea ti-as recomanda barci cu fundul dintr-un singur strat (nu dublu). Barca e mai usoara - se intampla sa trebuiasca s-o tragi peste plaur- si daca ai probleme de etansare macar le vezi din timp, fara sa se acumuleze apa intre straturi.
Barcile pe care le stiu eu nu permit sa tii rezervorul in compartimentele inchise. Dealtfel e bine sa folosesti pe cat posibil benzina de la statiile de carburant consacrate (PETROM_OMV, ROMPETROL, LUKOIL) de pe uscat.
In priviinta inmatricularii, chiar daca ai motor sub 20 CP costa intr-adevar mai mult dar cu carnetul de ambarcatiune obtii mai usor documente de acces in DD si pe frontiera (acolo unde se cer).
Bafta!
Alex
 
Am citit si acel topic.
Ideea este ca in Delta o voi folosi maxim o saptamana pe an,deci nu ma ghidez sa imi iau barca pentru Delta,pana la urma pot folosi si de la un localnic numai pentru aceasta perioada,ma duc in acelasi loc de 12 ani si nu imi cere nimic pentru barca,bag numai combustibil. Ca sa stau barca pe mal sa o bag cand merg la pescuit nu e buna ideea,eu o voi folosi la Tr Severin unde nu avem asa multe locuri de lasat la apa,plus ca nu cred sa fie sanatos nici pentru barca sa o tot scoti din apa,vreau sa o las pe apa mereu,sa pot face si partide scurte de 3-4 ore de pescuit,daca o las pe apa la fiecare partida imi ia pregatirile mai mult decat pescuitul in sine,prea obositor,prea multa lipsa de confort.
Tinand cont ca o sa o folosesc pe Dunare ma gandeam ca e mai ok cu fund dublu,cineva imi recomanda o barca Romcraft de 480 sau 500 in detrimentul barci Black Sea care am inteles ca ar fi mai instabile in viraje si ar avea minusuri la lipirea chesoanelor.
Combustibil bag de la Peco pe uscat,asta nu e o problema,alegerea barcii insa este.
 
Alege Romcraft 480.Detin barca aceasta si sunt super multumit de ea.Cu o Yamaha de 20 cp este naluca pe apa cu doua persoane si bagaje.Foarte stabila,taie bine valurile,finisari de calitate,intr-un cuvant,o barca buna.
 
trebuie sa te hotarasti ce valorizei mai mult. Pentru pescuit la rapitor in delta e preferabila o barca usoara, aici laguna cred ca e castigatoare de departe. La rapitor de dunare (adica salau si avat) e mai comoda o barca mai stabila, aici ai fi romcraft sau un open 470. Pentru pescuit la stationar, barca lata sa iti intinzi bateria de lansete si preferabil cu spatiu interior cat mai ,liber, sa pui un scaun, o galeata cu nada, una alta.
Toate variantele propuse de tine se descurca decent cu 20 cai (in general e acelasi motor cu varianta de 15) si nu e necesara inmatricularea. Pentru doar 7 zile pe an e preferabil sa nu iei delta in ecuatie ci sa te orientezi spre comportamentul in stationare pe dunare.
As zice ca laguna are bordul cam jos si e cam instabila pentru dunare, mai degraba un lotus, diferenta de pret nu e semnificativa. Nu stiu insa cat de buna e pentru stationar, un amic stationarist de dunare abia si-a cumparat unul si asteapta motorul+primavara.
Pentru diverse acareturi (jiguri, ancora, maruntisuri) cred ca oricare are suficient spatiu de depozitare. Daca nu faci iesiri luni te descurci si cu un rezervor de 12 litri care incape oriunde. Eventual o rezerva de 5 litri separat, pentru siguranta.
@shummy....felicitari pt barca, dar sa sti ca exista si altceva in afara de yamaha. Daca ai mers doar cu lotci,yamaha de 20 cai pare racheta fata de orice. Se poate si mai bine ;)
 
Ultima editare:
pt treaba care iti trebuie tie este foarte buna una stil jhon boat/... dar de preferat sa fie de tabla .. cu fundul de minim 2 mm.. atunci nai treaba cu furtunile ce iti vor izbi barca me mal sau te miri ce pontoane.. si sa iti para rau ca tia crapat .. etc etc.. numa bine
 
Mersi sosoktm.Am mers si cu laguna de Spat cu Yamaha de 40 cp si cu Lotus de Dima cu Honda 2o cp.Honda este mai silentios,nu pot spune ca mai econom,diferenta intre ea si Yamaha,eu sincer nu am depistat-o.Dar pot afirma cu tarie ca discutand cu multi pescari profesionisti din Delta toti fara exceptie spun ca Yamaha este cel mai fiabil.Am gasit la o pensine in Dunavat o Yamaha de 15 cp 4 timpi functionand rezonabil,la care proprietarul afirma ca ar avea cam 6000 de ore de functionare.Raportand calitate pret cred ca Yamaha este cam in varf.Bineinteles ca nu discutam de noile Evinrude e-tec,care au un pret...........
In concluzie,eu cred ca pt.Delta Yamaha 20 cp este ideal.Bineinteles combinat cu o barca pe masura.
 
Multumesc baieti!
Nu am mai intrat de curand aici pentru ca am vazut ca nu se inghesuia nimeni sa ma ajute.
Barca de tabla exclud din start,e greoaie,mai mult mergi cu ea decat pescuiesti.
Intre timp am cam renuntat la varianta Laguna si Black Sea din motiv de stabilitate,am mai primit ceva informatii si se pare ca Romcraft ar fi mult mai buna(cu toate ca e ff scumpa de noua).
Am studiat oferta Romcraft si modelul 500 mi se pare mult mai bun ca cel de 480,e mai lata si mai are si acel loc pentru ancora in fata.
Vreau neaparat o barca cu dublu fund,varianta de 470 open poate fi ok,dar din cate stiu ar cam trebui un motor peste 20 cai,iar aici intra costuri suplimentare,inmatriculare,alte costuri.
Barca o folosesc 99% din timp pe Dunare,in delta merg doar o saptamana pe an si as putea sa nu o iau neaparat cu mine,am varianta fara costuri(suplimentare) de barca acolo unde merg,deci nu ma raportez la delta neaparat,iar la stationar pescuiesc mai rar,cel mai mult o folosesc la rapitor.
 
Salutare ,
O varianta mai ieftina ar fi o bar a nufarul care e ceva mai inalta decat lotus . Merge cu 20 de cai 2 pers
 
Nufarul nu imi place la interior,seamana cu Laguna,imi da impresia de ieftinitura,cand vad cum e lucrata mai bine caut una second hand ,dar pe gustul meu.
 
Pana la urma am luat asta:E cam scurta,dar are fund dublu,pereti dubli,sistem drenaj,motor 10 cai 2t Selva,stare impecabila,acum vom vedea.Am dat datele oficiale de la producator:
Lunghezza fuori tutto m 4,20
Larghezza m 1,65
Immersione m
Peso kg 125
Carena V
Materiale di costruzione VTR
Portata omologata persone n. 4
Posti letto n.
Velocità massima nodi
Tipo motore FB
Numero motori 1
Marca motore
Potenza unitaria motore HP 25
Serbatoio carburante litri
Serbatoio acqua litri
Categoria progettazione CE D
Prezzo (IVA esclusa) EUR 1.910
NUOVA PLASTIMARE S.R.L.
 

Back
Sus