Constructie ponton acostare

M-am apucat sa imi construiesc un ponton de acostare. Vorbesc de cel pe care urc barca pentru a nu sta in apa pe perioada de nefolosire. Nu vreau sa tot scot si sa tot bag la apa de pe peridoc. Am sa prezint pana la ce stadiu am ajuns. Orice sugestie imi este bine venita.
Am un rib de 4.2 m cu un honda de 20 cp la care am sa montez concola si bancuta. Pana acum am facut structura pentru podina de pe flotoare si traversa din fata unde o sa am si un vinci mic. Am luat scandurile(compozit) pentru acoperirea traversei s a flotoarelor.
Am ajuns la momentul in care sa aleg din ce sa fac flotoatele. Sarcina utila este de 300 kg ponton(fara sarcina flotoarelor) + max 240 rib.
Am intrebat de flotoarele gonflbile(kingfisher), tevi de canalizare PVC 500 sau 600, flotoare osb(placaj) imbracat in fibra.
Dimensiunea flotoarelor(structura) este de 400/62 cm.
Prima idee imi fuge la flotoare din placaj invelite in fibra. Imi aranjez la nevoie ce dimensiune(inaltime) imi doresc pentru flotabilitate.
Am sa pun si ceva foto imediat ce ma prind cum.
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    24.7 KB · Vizualizări: 177
  • image.jpg
    image.jpg
    22.9 KB · Vizualizări: 154
  • image.jpg
    image.jpg
    24.3 KB · Vizualizări: 145
  • image.jpg
    image.jpg
    63.8 KB · Vizualizări: 173
  • image.jpg
    image.jpg
    78.6 KB · Vizualizări: 177
Ultima editare:
M-am apucat sa imi construiesc un ponton de acostare. Vorbesc de cel pe care urc barca pentru a nu sta in apa pe perioada de nefolosire. Nu vreau sa tot scot si sa tot bag la apa de pe peridoc. Am sa prezint pana la ce stadiu am ajuns. Orice sugestie imi este bine venita.
Am un rib de 4.2 m cu un honda de 20 cp la care am sa montez concola si bancuta. Pana acum am facut structura pentru podina de pe flotoare si traversa din fata unde o sa am si un vinci mic. Am luat scandurile(compozit) pentru acoperirea traversei s a flotoarelor.
Am ajuns la momentul in care sa aleg din ce sa fac flotoatele. Sarcina utila este de 300 kg ponton(fara sarcina flotoarelor) + max 240 rib.
Am intrebat de flotoarele gonflbile(kingfisher), tevi de canalizare PVC 500 sau 600, flotoare osb(placaj) imbracat in fibra.
Dimensiunea flotoarelor(structura) este de 400/62 cm.
Prima idee imi fuge la flotoare din placaj invelite in fibra. Imi aranjez la nevoie ce dimensiune(inaltime) imi doresc pentru flotabilitate.
Am sa pun si ceva foto imediat ce ma prind cum.
Nu ma pricep deloc la pontoane dar îmi place prezentarea.....Spor la treaba și La Mulți Ani tuturor!
 
Am ajuns la etapa flotoare. Am optat la flotoare din fibra de sticla. Niste bijuterii de 170*50 cm pe care le atasez la cadru cu bride din platband. Am fost sfatuit sa le umplu cu peturi goale pentru siguranta. In caz ca se inunda un flotor sa nu fie o inundare complecta.
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    60.4 KB · Vizualizări: 152
  • image.jpg
    image.jpg
    43.2 KB · Vizualizări: 145
  • image.jpg
    image.jpg
    51.7 KB · Vizualizări: 166
  • image.jpg
    image.jpg
    50.9 KB · Vizualizări: 159
Sticle goale cumparaaaaaam!!!! He he he. Ma simt in bransa nu alta. Am umplut flotoarele cu peturi goale si am sigilat capacele cu silicon rezistent la apa. Am sa dau o mana de fibra peste incheietura si mai am de pus gurile de evacuare cu dopuri. Pentru evacuarea presiunii. Am fost surprins sa vad ca imi impingea capacul afara la prinderea cu silicon. La vara, pe o temperatura de 30-40 grade se aduna ceva presiune. Am dat o mica gaura sa rezolv problema si ulterior am sa pun un dop cu filet. 8 roni bucata. Ieftin si eficient.
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    59.4 KB · Vizualizări: 139
  • image.jpg
    image.jpg
    43 KB · Vizualizări: 132
  • image.jpg
    image.jpg
    45.8 KB · Vizualizări: 138
  • image.jpg
    image.jpg
    57.1 KB · Vizualizări: 128
Sticlele de plastic au prostul obicei de a se strange sub presiunea apei sau la scaderea temperaturii exterioare, scazandu-i flotabilitatea. Pentru evitarea acestui lucru se pot adopta mai multe solutii, dintre care:
Se pun sticlele in congelator fara dop, preferabil in pozitie verticala, iar dupa racirea aerului din interior se pune dopul si se strange bine.
Alta varianta ar fi introducerea in fiecare sticla a cate unei lingurite, sau doua, de otet, peste care se toarna o alta lingurita de bicarbonat alimentar. Se pune dopul imediat si prin reactia chimica dintre cele doua substante se degaja dioxid de carbon ce va tine sticla sub presiune.
Sau, se umple fiecare sticla cu spuma poliuretanica pentru constructii. Dupa expandarea totala a spumei se curata de resturile de spuma exterioara si se pune dopul.
 
Multumesc pentru sfat. La vara chiar si cu flotoarele in apa o sa fie undeva intre 20 si 35 grade. Le-am bagat acum la 7 grade. O sa fie tepene. Pentru ca o sa am 4 flotoare independente imi vine greu sa cred ca se vor spagre toate. Chiar daca mai pierd din flotabilitate tot o sa ramana suficienta sa nu am probleme. Volumul total dislocuit 1335l. Sarcina maxima 600 kg( nu cred ca ajung nici la 550).

Astazi am luat rolele si in we o sa termin structura ptr traversele cu role si chingile pentru flotaore. Week end-ul viitor sper sa termin montajul si sa ramana de zincat structura dupa probele finale.
 
Am terminat ce confectionat traversele cu role si de prins podina. A mai ramas sa montez role de centrare, vinciul si proba la apa. Sper sa nu am gresit la radical calculele de flotabilitate. He he he
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    93.5 KB · Vizualizări: 153
  • image.jpg
    image.jpg
    70.6 KB · Vizualizări: 142
  • image.jpg
    image.jpg
    66.5 KB · Vizualizări: 151
  • image.jpg
    image.jpg
    64.8 KB · Vizualizări: 147
Salut, frumos proiect si de asemeni si executia, felicitari. Te rog am si eu nevoie de o sugestie, spune si mie de unde ai flotoarele, si capacele la ele, sunt facute de catre tine?
 
Era indicata zincarea cadrului, sau realizarea de cadre mai mici pentru a fi mai usor de zincat si asamblarea lor cu bride zincate.
 

Back
Sus