Tuning suzuki dt 9,9- dt15hp 2timpi

La Suzuki nu stiu (cu toate ca la primăvară sper sa reușesc sa îmi iau primul meu motor nou și acesta va fi un Suzuki 20 CP) dar la Yamaha am făcut asta și diferența era enormă.[/QUOTE

nu prea conteaza yamaha-suzuki-honda,ideea era cum se poate face pentru ca stiu sigur ca se face asta la motorizarile in 2 timpi,ceva schimbari la carburator pica din start,modificari la jicloare sau alte alea,ce se modifica? ca ceva se face:)ce ai facut la yamaha de care zici?
 
Ultima editare:
La Suzuki nu stiu (cu toate ca la primăvară sper sa reușesc sa îmi iau primul meu motor nou și acesta va fi un Suzuki 20 CP) dar la Yamaha am făcut asta și diferența era enormă.[/QUOTE

nu prea conteaza yamaha-suzuki-honda,ideea era cum se poate face pentru ca stiu sigur ca se face asta la motorizarile in 2 timpi,ceva schimbari la carburator pica din start,modificari la jicloare sau alte alea,ce se modifica? ca ceva se face:)ce ai facut la yamaha de care zici?
Nu am făcut eu modificarea ci unul (dacă nu cel mai bun ) mecanic de la Yamaha service din București.
A umblat pe la muzicuta și a si înlocuit ceva în carburator.
Nu mare lucru și a fost și ieftin. Dar diferența e vizibilă.
 
Nu am făcut eu modificarea ci unul (dacă nu cel mai bun ) mecanic de la Yamaha service din București.
A umblat pe la muzicuta și a si înlocuit ceva în carburator.
Nu mare lucru și a fost și ieftin. Dar diferența e vizibilă.


Mersi de indiciu,ai o lada de bere de la mine,am gasit cum sta treaba,mi-am frecat creierul o saptamana si nu intelegeam cum.uite aici niste poze si ce trebuie modificat.Toata chestia este din admisie,este limitata.Se ridica pur si simplu cu 1mm opritoarele lamelelor de la muzicuta si se face o ajustare amestec aer-benzina la carburator.in poze,in stanga este muzicuta de la motorul de 15 si in dreapta de la cel de 9.9. ce jegosi 200 de euroi diferenta intre ele si pentru ce?
 

Atașamente

  • snapshot_001.bmp
    68.2 KB · Vizualizări: 64
  • snapshot_003.bmp
    68.2 KB · Vizualizări: 40
  • snapshot_004.bmp
    68.2 KB · Vizualizări: 30
Ultima editare:
Mersi de indiciu,ai o lada de bere de la mine,am gasit cum sta treaba,mi-am frecat creierul o saptamana si nu intelegeam cum.uite aici niste poze si ce trebuie modificat.Toata chestia este din admisie,este limitata.Se ridica pur si simplu cu 1mm opritoarele lamelelor de la muzicuta si se face o ajustare amestec aer-benzina la carburator.in poze,in stanga este muzicuta de la motorul de 15 si in dreapta de la cel de 9.9. ce jegosi 200 de euroi diferenta intre ele si pentru ce?
Cu mare plăcere. ...
Nici eu nu credeam ca e ceva nemaipomenit de complicat....Nea Tase (Yamaha) a făcut modificarea în câteva ore în condițiile în care mai lucra la 5 motoare în paralel.
 
Nu ai pentru ce.....acum ca veni vorba de tunning.....plănuiesc sa iau în primăvara un Suzuki nou de 20CP 4 timpi injecție.
Mă gândeam dacă nu ar fi mai bine sa iau unul de 15CP care este absolut identic constructiv cu cel de 20 nu diferă decât ma parea calculatorului si mai ieftin cu cca 200 euro_O fi cineva capabil de așa ceva? O resoftare?
 
Cat noroc sa ai in viata??? Din pacate, in afara de soft, de obicei sunt altele injectoarele si schimbarea lor este mai costisitoare decat cei 200 iepuroi. Cauta lista de componente pentru cele doua variante de motor si te lamuresti de acolo.
 
Cat noroc sa ai in viata??? Din pacate, in afara de soft, de obicei sunt altele injectoarele si schimbarea lor este mai costisitoare decat cei 200 iepuroi. Cauta lista de componente pentru cele doua variante de motor si te lamuresti de acolo.
Pai tocmai asta e faza.
Chiar azi am citit un articol amplu de la lansarea acestor motoare în 20 12 în Australia. 15 și 20 CP.Chiar dealerul spunea ca sunt absolut identice constructiv și doar maparea face diferența și sunt detunate doar din considerente legale.
Caut articolul si îl postez.E vorba de fapt de limitarea turației. Unul merge parcă pana în 5000 și ceva pana în 6000 iar celălalt sare de 6500. ..parcă
 
Iti vei face de lucru degeaba!!!!!
Motorul de 20 este nascut cu probleme!!!!.
Problemele sunt exact pe alimentarea cu benzina si inca nu au reusit sa ii dea de capat, de aceea au si scos din programul de piese calculatorul de injectie,iar dupa ce am studiat vreo cateva motoare pot sa-ti spun ca problema apare din cauza vaporizatorului, combinat cu racirea proasta a separatorului si cu un soft prost gandit pentru 20 hp.
Teoretic nu trebuie dacat sa scoti si sa inlocuiesti restrictorul de pe galeria de admisie,calculatoarele sunt identice ca parametrii scrisi, iar de resoftat poti sa uiti.(nu e masina),chestia cu harta motor este cioaca de dealer.
In USA calculatorul de injectie,pentru 20 hp este la 1/2 pret din cel de 15hp,asta nu ar fi un semn de intrebare?
Au gresit-o si nu mai au cum sa o dea la intors,desi au coduri diferite ca piese in interior sunt 1 la1,diferenta e ca setarea de 20hp nu le-a iesit.
Un singur producator(Evinrude,si asta cu unele restrictii)permite rescrierea in siguranta!!! a mapelor motor, restul sunt povesti.
Mare filozofie pentru unul care stie ce face nu este,dar tunningul in domeniu nu s-a dezvoltat,pentru ca motoarele nu rezista la tunning.
Doar cei care se ocupa de race,tunneaza,dar doar motoare in 2 timpi,sau motoare care nu au nimic in comun cu cele de serie(cel mult inscriptionarile exterioare), iar piese ca pistoane, segmenti ,biele si arbori se inlocuiesc ca ciorapii,crede-ma pe cuvant ca am asistat la asa ceva.
Niste rusi au reusit sa rescrie niste computere de Yamaha(40-50 hp,4 cilindri),dar motoarele lor tineau de ora 12 pana la amiaza!!!!.Componentele interne ale motoarelor de barci(outboard) nu sunt facute sa reziste sarcini suplimentare(peste cele maxime date pe tip motor) ca cele de masini, iar regimul de turatii nu este comparabil cu cel din auto(cu auto de serie,nu mergi cu 5000tr/min constant, nici macar 15% din durata de viata a motorului)
Dar asta este noua romanilor ne plac combinatiile si nu lucrurile clare.
Iti dau un sfat pentru inceput de an,sa lasi inventiile caci altfel te vor costa scump.

Mulțumesc de sfat Horea. ....era o simpla întrebare de animat putin forumul.
Am înțeles.....fără invenții.
Dar ce ar trebui sa înțeleg din începutul răspunsului tău?
Am ales gresit acest motor?
Mie la puterea asta îmi parea cel mai OK din toate pdv.....greutate, preț și mai e și EFI.
Nu sunt eu vinovat ca Evinrude - ul lăudat de tine nu exista la puterea asta ca pe el îl alegeam.Iar la 25 trebuie și înmatriculat și are și 68kg parcă.
Ce sa aleg atunci în același buget sau aproximativ? Și cu 5 ani garanție.
Mulțumesc în avans de raspuns.
Și poate îmi dai și o idee de a îmi proteja antifurt investiția ca sigur și prin Croația se fura motoare.
 
Salut,
Horea a punctat foarte bine despre evinrude - etec dar a omis sa spuna si cateva minusuri destul de costisitoare:

- la motoarele pana in 2012 probleme la injectoare
- la motorizari mici pana in 50cp inclusiv probleme la CDI
- in gama 25/60cp desi sunt motoare in 2 timpi.sunt mai grele cu minim 15kg decat concurenta

in rest numai debine despre evinrude mai ales preturile de achizitie ca produs nou + 5 ani garantie.
 
Problemele la injectoare si EMM(CDI) apar din cauza utilizatorilor!!!!!!
1.Benzina luata de pe balta(Delta Dunarii, sau chiar din Tulcea) are concentratie f.mare de biocombustibil(fractii de alcool,metilic etilic...etc) care in mod normal ar trebui sa fie max 10%, eu am masurat si ajungea in unele cazuri si peste 30%,asta distruge injectoarele.
2.Problemele la EMM apar in momentul in care nu schimbi rotorul la pompa de apa la timp,pentru ca EMM este racit cu apa, si pleznesc tiristoarele de forta la comanda injectoarelor.
Motorul este greu pentru ca nu ii facut din plasticuri de 2 bani si tot felul inventii de metale care crapa la prima fortare.

Salut,
cochetez de mult cu ideea cumpararii unui etec 40cp si pt asta am citit pe forumuri din state,deci problemele nu sunt numai in delta unde oricum sunt f putine etec-uri in exploatare.
de la remedierea problemelor la injectoare au ridicat garantia de la 3 la 5 ani.
 
Motoarele Suzuki de 15 hp EFI sunt f.bune cele de 20 au probleme.
Daca vrei ceva la 20 hp atunci Honda sau Evinrude 15 HO(are cuplu ca unul de 30hp,iar puterea masurata la elice este masurata este de 22,5hp, probabil doar in Italia il vei gasi)
Cu furatul in Croatia poti sa te linistesti.Furi daca vrei sa mori batut de niste namile de croati.Te prind urgent si de aceea nu prea incearca nimeni asa ceva.

Multumesc din nou Horea.
Punctual: 1.Cum asa un motor de 20CP nu e OK si cel de 15 e OK cand sunt absolut identice?
2.Evinrude High Output este exact acelasi motor ca cel de 25CP si cel de 30CP ( The motor shares its 578cc, twin-cylinder powerhead with the Evinrude E-TEC 30/25 that debuted in 2009, and is in fact just that same motor “detuned” to about 15 horsepower).si ajunge la 88kg.Nu vad de ce nu as lua un 25CP daca as putea sa il car si as ramane la un 15CP facut mai mult de troll.
3. Sincer nu ma gandisem sa fur un motor din Croatia.....intrebam doar de metode antifurt...adica cam ce as putea adapta sau cumpara pentru a putea dormi linistit la o pensiune in DD sau undeva in Grecia fara sa ma gandesc ca ma trezesc fara moror, barca sau cum am mai auzit una ....cu motorul furat cu oglinda cu tot din cauza antifurtului motor.
Multumesc din nou.
 
Nu m-am gandit, ca ai vrea sa furi.Iti spuneam ca din cauza barierei lingvistice ,acolo imediat esti identificat ca si strain, deci strainii nu prea plimba la furat pe acolo,iar croatii nu fura asa ceva.
Daca un croat are ceva cu tine(putin probabil) iti scufunda barca sau te impusca,mai degraba decat sa te fure.
In DD nu esti in pericol cu Etec(mai ales daca ii alb ),ca nu le place ca ii in 2 timpi,cu Honda,Yamaha ii alta situatia(le place f tare),se vand repede si bine,se contrafac seriile pe banda rulanta.
Ziceai ca nu vrei sa inmatriculezi de aceea iti spuneam de 15HO.
Etec de 15HO nu are nimic special fata de cel de 25 sau 30.Are in plus doar trim electric !!!!
Mai citeste odata ce ti-am scris in legatura cu Suzuki de 20 poate ai sa intelegi.
Dandu-se jos restrictorul de pe galeria de admisie,creste volumul de aer aspirat scade presiunea aerului in galeria de admisie si calculatorul de injectie ar trebui sa compenseze modificarile,creste temperatura benzinei in rampa de injectie,deci implicit creste vaporizarea, iar separatorul(gaz -lichid) din cauza sub dimensionarii nu reuseste sa lichefieze vaporii de benzina si motorul incepe sa dea balbe,injectoarele nu au suficient lichid(benzina) sa se raceasca(vor crapa dupa o vreme)etc.De aici incolo este stiinta care nu e de comentat aici.
Mai pe scurt,nu le-a reusit tunningul.Au facut prima data motorul de 15 si apoi pe cel de 20 si au crezut ca le iese.
Daca faceau invers poate era altceva.Sigur au sa apara modificari pe cel de 20, cand nu stiu.
Ok.....și mie îmi place f mult etec 25 dar e mai scump cu 1000 euro și mai greu cu 50%.Foarte greu având în vedere ca eu car motorul în portbagaj și îl pun și dau jos toată ziua buna ziua (și mai am și spatele șubred).Deci.....fără peridoc nu văd cum as putea cara motorul ăla.
Am citit câte ceva despre niște Mercury noi în 2T dar nu cred ca sunt pe la noi. Și alea tot rahat?
 
Pentru Horea(calculatoarele sunt identice ca parametrii scrisi, iar de resoftat poti sa uiti.(nu e masina),chestia cu harta motor este cioaca de dealer)...nu este nici o cioaca,se pot face resoftari si reflash pe orice motor cu injectie asistat de computer.pentru motoare de barci ai diacom marin ecu tuning.https://www.youtube.com/watch?v=kYK3QQ6Gz8g si de inlocuit injectoare nu se inlocuieste nimic,sunt identice.se copiaza softul de pe 20 si se pune pe 15.pe banc,dat jos nu iti trebuie decat un programator care sa-ti recunoasca eprom-ul si binenteles fisierul de tip bin de la cel de 20:rock:
 
Ultima editare:
Eu unul cred ca se cam umfla muschii pe aici degeaba, se spun trasnai si de o parte si de alta, inclusiv de prietenul nostru horea.

Putina moderatie si bun simt n-ar strica.
 
Dl. Horea, daca imi amintesc bine, ati mai avut si in trecut asemenea renuntari la a mai posta pe forum. Chiar ma gandeam atunci sa va scriu, dar m-am luat cu altele si am omis.

Cu tot respectul, in ciuda pregatirii pe care sustineti ca o aveti, cred ca undeva gresiti. Probabil inca nu sunteti familiarizat cu particularitatile comunicarii pe forum(uri).
Va dau un modest exemplu: de fiecare data cand eu personal decid sa scriu pe vreun forum, o fac astfel ca toata lumea sa aiba de castigat, si eu, si ceilalti useri. Deci in primul rand o fac pe un ton respectuos, ca sa nu deranjez si sa stimulez o comunicare constructiva. Si ca mine sunt majoritatea userilor activi, in ciuda a ceea ce spuneti, ca "se scrie si vorbeste numai de dragul conversatiei". Fiecare scriem la subiect, in limita competentelor pe care le avem, bineinteles cu exceptia unora (nu exista padure fara uscaturi).

Nu doresc in nici un caz "sa va fac observatie". Insa cred ca s-ar putea discuta altfel problemele, cu mai putina iritare. Cunosc oameni extrem de bine pregatiti, care scriu pe web pur si simplu din pasiune, aducand un aport considerabil de informatie pertinenta intr-un domeniu vitregit la noi in tara. Iar ultimele lucruri pe care le fac acesti oameni sunt:
- sa-si vorbeasca de rau compatriotii si tara
- sa faca tam-tam cu pregatirea pe care o au - masterate, doctorate etc etc

E complet lipsita de importanta pregatirea mea si "calitatea" in care va scriu aceste lucruri. Deci ma puteti ignora, fara sa aiba cineva ceva de pierdut. Insa daca credeti ca sunteti un user valoros, faceti in asa fel incat sa va castigati in primul rand respectul, si abia apoi recunoasterea pregatirii si experientei.

Cu respect, V.A, Galati.
 

Back
Sus