Tuning suzuki dt 9,9- dt15hp 2timpi

Ce voi scrie va fi partial off-topic, asa ca rog adminul sa procedeze cum crede de cuviinta.

@Horea: daca tot am intrat in discutie, cred ca putem sa ne spunem pe nume - Horea si Vali, fara atatea "domneli" :).

Ce am invatat de cand scriu pe forumuri este ca niciodata sa nu spui niciodata (asta vizavi de penultima ta propozitie). Te inteleg bine si apreciez tot ceea ce scrii (cu o mica rezerva fata de tonul folosit). Mai ales ca si eu sunt unul din cei care nu cauta ajutor pe forum(uri). De ce spun ca te inteleg? Fiindca intr-un fel vad in postarile tale modul cum ma exprimam eu uneori acum peste 7 ani, cand am inceput sa scriu pe web despre barci.

De ce scriem pe forum? La mine de exemplu e acelasi motiv pentru care merg si prezint ceea ce lucrez la conferintele de arhitectura navala: ca sa ma pun intr-o oglinda, sa cantareasca si altii ceea ce reprezint. Acum o luna la GNA 2014 le-am spus verde in fata: "am venit ca sa ma criticati si sa ma dati cu curu' de pamant, nu ca sa ma laudati". Deci un feedback care ma ajuta sa fiu mai bun. Poate e spirit de competitie fair-play, poate e altruism, poate sunt ambele. Cert e ca ma bucur de fiecare data cand intalnesc pe web oameni pregatiti si dispusi sa impartaseasca si altora din experienta lor. Si cu atat mai mult imi pare rau cand vad ca discutiile esueaza in orgolii inutile.

Indraznesc sa cred ca si motivatia ta de a scrie pe forum este cu totul altceva decat propria-ti suficienta. Cunosc bine tagma meseriasilor de motoare de barci, ca sa stiu sa apreciez cand cineva chiar e dispus sa povesteasca online din ceea ce stie. Ar mai fi multe de spus, dar mai vreau sa adaug atat: nu toata lumea de pe forum(uri) vorbeste baliverne, si poti crede sau nu, fiecare avem de invatat unii de la ceilalti. In final asta este (sau ar trebui sa fie) rostul oricarui forum.

Iar ca sa scriem si on-topic (cu toate ca nu ne incadram in titlul topicului): am folosit si Suzuki de 20, si Etec de 25 pe tipul de barca pe care-l construiesc. Abordarea mea fata de motoare e strict practica, in sensul ca nu ma bag in detalii de finete la care te pricepi tu (prefer sa fac asta la barci :) ). Concluziile despre comportamentul acestor motoare puse pe barca mea sunt scrise pe capcompas.ro, si pot spune ca am fost foarte multumit de ambele motoare. Bineinteles ca repriza Etec-ului e incomparabila, corelata cu consumul incredibil de bun pentru un 2T (traiasca injectia!). Insa si la noi in zona Etec-ul are un renume prost din cauza injectoarelor (asta e, astea-s conditiile la noi - benzina nasoala etc).
Daca ar fi sa aleg dupa aceste teste pe care le-am facut, sincer as merge pe Suzuki de 20. Pentru nevoile mele e mai mult decat suficient, si modul cum s-a comportat motorul testat mi-a dat incredere ca am reusit ceea ce mi-am propus: sa concep si sa construiesc o barca de Dunare si Delta, optimizata pentru outboard de 20 CP/4T.

In incheiere, daca crezi ca are rost sa continui sa scrii pe forum, gandeste-te ca e cel putin un user (Vali, cu toate ca sigur sunt si altii) caruia i-ar face placere sa povesteasca in continuare cu tine (si) despre motoare. Culmea e ca nu sunt vitezist, ci imi plac velele, dar ma pasioneaza oricum tot ce tine de barci.

Te salut cu stima, Vali, Galati.
 
@Horea - sunt si unii pe forum care din postarile Dumeavoastra au de castigat si invatat. Nu trebuie sa va ambalati asa, sub nici un fel de forma. Domnul Vali are dreptate cand afirma:
“Cunosc oameni extrem de bine pregatiti, care scriu pe web pur si simplu din pasiune, aducand un aport considerabil de informatie pertinenta intr-un domeniu vitregit la noi in tara. Iar ultimele lucruri pe care le fac acesti oameni sunt:
- sa-si vorbeasca de rau compatriotii si tara;
- sa faca tam-tam cu pregatirea pe care o au - masterate, doctorate etc etc.”
Experienta trebuie recunoscuta, apreciata, iar mie personal mi-ar parea rau sa nu mai citesc postarile din experienta dumneavoastra.
Referitor la topic: nu am, nu vreau si nu ma tenteaza nici unul din motoare, dar recunosc, cinstit, ca poza cu biela de Mercury m-a cam facut sa tremur (gandindu-ma la al meu - probabil drujba - "prietenia" mea cu el) citind si cum s-a intamplat.
Cu stima,
mdascalu
 
Ultima editare:
Exagerezi cu tremuratul, daca ar fi un motor pe avion ce-ar fi? S-apoi Horea cat o fi de priceput si de ajutor noua nu-i Dumnezeu sau Domnul Iisus sa-l pomenesti cu Dumneavoastra :)
 
Cine ma poate ajuta va rog!? Am cumpărat o barcă cu tot cu motor. Acesta funcționează perfect numai ca nu am găsit modelul nicăieri și nu știu de unde sa ma apuc. Este un motor în 2 timpi. Atașez poze poate îmi poate da cineva relații despre acesta. Mulțumesc!
 

Atașamente

  • uploadfromtaptalk1421079162018.jpg
    uploadfromtaptalk1421079162018.jpg
    17.4 KB · Vizualizări: 66
  • uploadfromtaptalk1421079176677.jpg
    uploadfromtaptalk1421079176677.jpg
    33.3 KB · Vizualizări: 64
Cine ma poate ajuta va rog!? Am cumpărat o barcă cu tot cu motor. Acesta funcționează perfect numai ca nu am găsit modelul nicăieri și nu știu de unde sa ma apuc. Este un motor în 2 timpi. Atașez poze poate îmi poate da cineva relații despre acesta. Mulțumesc!
Woow.....mie îmi pare a fi motorul lui Barbie&Ken.
Câți ponei strunesti?
1,2?
E foarte drăguț cum arata dar nu am mai văzut niciodată așa ceva.
More info please!
 
Este un mercury de 3.3 cp produs pana în 2010, 2011. Asta cred ca este fabricat prin 60 :), numai ca nu corespunde la rezervor. Carcasa este handmade. Oricum barcă de fibra de 3,2 m și motorul (functional) m-au costat 1000lei. Dacă mă poate ajuta cineva cu anul aproximativ de fabricație al acestuia. Nu mai are nici plăcuța de identificare
 
Ultima editare:
continui discutia oarecum offtopic, in legatura cu suzuki 15/20 injectate. Nu vad o problema in a vinde cdi de 20 la jumate de pret fata de ala de 15, stimulezi astfel upgrade si atragerea de venituri suplimentare ;).
Se afirma ca sunt probleme cu racirea combustibilului la 20 cai, insa pana in zona 5000 ture consumul este identic intre 15 si 20, cu o deschidere mai mica decat wot a gazului. Diferentierea de consum este aproape de limitator, 20 se tureaza ceva mai sus (5000-6000 ture la 15 si 5300-6300 ture la 20). Imi pare neverosimil ca proiectarea sa se fi facut fara marja de toleranta uzuala la orice echipament de catre un producator ce nu e chiar nimeni pe piata de profil, astfel icnat debitul mai mare de la 20 sa genereze probleme. Din informatiile pe care le am , au fost ceva probleme cu pompa de injectie la lotul de 20 ce s-a vandut (si) in romania in 2013, insa astfel de probleme pot aparea indiferent de marca, exista si loturi de piese ce genereaza campanii de recall ale producatorilor. Ca idee, pompa costa 180 euro+tva, asta la prima strigare.
 
Mersi de indiciu,ai o lada de bere de la mine,am gasit cum sta treaba,mi-am frecat creierul o saptamana si nu intelegeam cum.uite aici niste poze si ce trebuie modificat.Toata chestia este din admisie,este limitata.Se ridica pur si simplu cu 1mm opritoarele lamelelor de la muzicuta si se face o ajustare amestec aer-benzina la carburator.in poze,in stanga este muzicuta de la motorul de 15 si in dreapta de la cel de 9.9. ce jegosi 200 de euroi diferenta intre ele si pentru ce?

Salut! Stiu ca e veche postarea dar nu pot accesa pozele si ma intereseaza modificarea. Poti sa imi dai un nume de mess sau ceva sa luam legatura? Multumesc!
 
Bună ziua, sunt și eu interesat de o transformare motor suzuki dt 9.9 în 15cp ați reușit cumva acest lucru și dacă cunoasteti o persoana care face acest tuning. va mulțumesc.
 

Back
Sus